David (Bobby Soto) je výbercom výpalného pre jedného z najväčších drogových bossov v Los Angeles prezývaného Čarodejník, ktorý riadi svoj rozsiahly zločinecký podnik z väzenia. Spolu so svojím parťákom Creeperom (Shia LaBeouf) denne obchádzajú prevádzky a obchody, aby sa uistili, že všetci majitelia zaplatili a majú vyrovnané účty s mafiou. Pri jednej rutinnej pochôdzke však dvojicu zastaví starý nepriateľ. Do mesta sa vrátil dávny Čarodejníkov rival Conejo (Jose Conejo Martin), ktorý je pripravený prebrať mu biznis. V podsvetí vypukne neľútostná vojna znepriatelených gangov o územie, pričom brutálny Conejo sa neštíti použiť akékoľvek zbrane a prostriedky. Prvými obeťami útoku nepriateľa sa stanú členovia širokej Davidovej rodiny, jeho manželka Alexis, strýko Louis a napokon aj unesené deti. David musí naverbovať bojovníkov zo spriatelených gangov, aby s ich pomocou Coneja zastavil a pomstil svoju rodinu. (TV JOJ)

filmfanouch

David Ayer svou kariéru odstartoval jako scenárista filmů Training Day, prvního Rychle a zběsile nebo S.W.A.T.- Jednotky příliš rychlého nasazení a ukázalo, že má očividně talent na to napsat funkční příběh z prostředí drsných ulic, které jsou zároveň opravdu celkem drsné a zároveň funkčně zábavné. V roce 2005 poté došlo na jeho režijní debut Drsný časy a od té doby Ayer jako režisér a scenárista stál za filmy jako Železná srdce nebo Sebevražedný oddíl. 3 roky poté nazpátek pro Netflix natočil zábavnou detektivku zasazenou do alternativního fantasy světa Bright a od té doby si dal pauzu až doteď kdy předtím než by měl natočit remake Tuctu špinavců natočil svou novou gangsterku The Tax Collector se kterou se víceméně vrátil ke svým kořenům. A i když třeba takovému Guyovi Ritchiemu návrat k jeho kořenům s Gentlemany vyšel tak zde se jedná o opačný případ. A to velmi výrazný! Samotný začátek vzbudí naději, že Ayer přece jen pořád dokáže u gangsterek naservírovat tu pravou atmosféru a ať už spolu dva hlavní hrdinové mluví o životě nebo někoho ohrožují zapnutou vrtačkou tak to stojí za to. Bobby Soto sice jako hlavní hrdina od začátku velmi selhává, velmi výrazně to ale vynahrazuje výkon Shii LaBeoufa, který je jako totální šílenec nejen velmi věrohodný ale také je výrazně napřed před všemi ostatními účastníky filmu. Zároveň pořád platí, že v úvpdu Ayer krom atmosféry dokáže také dodat velmi fajnový vizuál. Jenomže pak se stane to, že se Ayerovi vše víceméně rozpadne pod rukama a ve finále skutečně natočil svůj nejhorší film. The Tax Collector je plný nesympatických charakterů, které jsou navíc krom LaBeoufa zahraní velmi bolestivě. Ayer vlastně ani nevytváří kdovíjak zajímavé gangsterské pozadí a celé to působí jako dílo náctiletého chlapce, který si řekl, že je strašný fanda gangsterek jako Zjizvená tvář, Carlitova cesta nebo právě Ayerovek Drsný časy, Street Kings nebo Patrola a natočil velmi vzdálenou tristní poctu. I přesto, že film stál oficiálně 30 milionů dolarů jinak většinu času působí jako velmi levná televizní štace, které byste nevěřili, že jí točil právě někdo jako Ayer, který už předtím s několika filmy s menšími rozpočty dokázal sehrát větší kousky. Ve srovnání jinak lépe působí i Ayerův dosud nejhorší film Sabotáž. Občas se tam jakoby vyloupne ten starý lepší Ayer, většinu to času to ale skutečně působí jako film, který chce být tak strašně cool, tak strašně drsný a tak strašně brutální až je vlastně k smíchu. Jestli v téhle okurkové sezóně hledat nějakou filmovou spásu, tak zrovna tady se opravdu nenajde. Krom (možná až moc) totálně šíleného Shii a přece jen pár světlých momentů, které by se jakoby vraceli k zlatější éře Ayerovy tvorby tu opravdu není o co moc stát a jedná se o jeden z nejzbytečnějších filmů tohoto roku. Má Ayer tedy vlastně ještě šanci? Nerad bych ho odsuzoval a budu důvěřovat, že přece jen ještě něco velmi fajn od něj dorazí, kdyby mi ale dal někdo pistoli k hlavě a chtěl ode mně tu nejupřímnější odpověď tak bych váhal asi hodně dlouho.... a po The Tax Collectorovi by odpověď byla velmi pravděpodobně spíše negativní! () (menej) (viac)

castor

Ulít si prachy gangsterů se nevyplácí. Drogy, zbraně, prostituce. Každý gang musí platit daně. Vybírá je denně od desítek takových v nejnásilnějších ulicích Los Angeles chlapík od rodiny David a jeho sadistický kámoš Creeper. Dělá si na ně nárok jistý Čaroděj, který sice sedí ve vězení, ale i tak ovládá své teritorium. Uběhne půl hodiny a stane se pouze to, že chybí 20 táců (což se záhy vyřeší). Jinak posloucháme přihlouplé řeči o rodinných hodnotách či o tom, že hlavní hrdina je světlem v temnotách, případně výhružky, že tihle dva někoho šoupnou do kyseliny. Nuda, šeď, průměr. Jsme ve světě sadistů, vrahů a psychopatů, jeden drsnější než druhý, ale pořád je to tak nějak k smíchu. A není to nadopované adrenalinem nebo vizuálně podmanivé jako jiné kousky tvůrce. Režisér David Ayer (napsal Training Day, natočil Patrolu) totiž už nejednou ukázal, že ho zajímají špinavé ulice plné děvek, zoufalců a vrahů. Často sázel na atmosféru a snahu dostat diváka doprostřed intenzivní akce. Tady jen sbírá drobky. Naštěstí se na scéně objeví Čarodějův starý nepřítel Conejo a konečně se začnou dít i ošklivé věci. Ovšem také přibydou momenty jako z nějaké telenovely. Přesto to už trochu začne připomínat Ayera. Ten každopádně svůj největší trumf – Shia LaBeouf prostě herecky vyčnívá – nechává odejít ze scény velmi „snadno“, ač má hubu plnou ostrých keců a tváří se, že ze světa nekompromisně vyprovodil čtyři desítky neposlušných hošanů. Dvě až tři hvězdy. Bohužel. ()

Morholt

Zpočátku mi připadalo, že to chce Ayer pojmout jako variaci na Patrolu v obráceném gardu. Prostě den dvou mexických gangsterů, kteří vybírají na různých štacích různým způsobem výpalné, přičemž na konci se něco podělá. Tenhle scénář sice vzal časem za své, ale pořád to mohl být slušný akční nátěr. Jenže to by se nesměl režisér zamotávat do rodinných patálií hlavního hrdiny, které občas smrděly červenou knihovnou. Ani té akce nebylo na danou stopáž dost, ačkoliv těch pár scén mělo koule a své si odvedlo i špinavé prostředí LA. Herecky celkem v pohodě a i ten Shia, ze kterého jsem měl asi největší obavy, to nakonec uhrál. Nicméně i tak to je podle mého zatím nejslabší Ayer. 55% ()

maverick10

Ani skleněnej smirgl papír není tak drsnej jako pohled Šíja LaBeafsteaku. Škoda, že si ani jednou pořádně nečutnul. Zdrsněná a zároveň ubulená a nudná mexická telenovela, kde se jen kecá na úrovni 8 leté katolické holky, jejíž hodnoty jako rodina a Bůh jsou více než kobliha od Andreje Babiše. Při všech těch kecech o svátosti rodiny, je až komické, že je hned od první minuty filmu ohrožuje sám papánek právé americko-hispánské rodinky, kde se v horní ložnici přepočítávají peníze, zatímco děti se v nedělní škole učí desatero od toho atleta zabaleného do ubrusu. Každá minuta filmu popírá svoju HUBOKOmyslností minutu další a vše krásně zabalené do hodnot týpka, který už před více než 2000 let znal moc dobře vliv halucinigenů obsažených v houbičkách v lese. ()

JohnCZ

Bezkonkurečně nejslabší ayerovka, která nemá ani šťávu, ani zajímavý děj. První polovina je generická a nudná, v druhé se dočkáme trošky povedené akce, ale to film nezachrání, protože těm postavám se prostě fandit nedá. Jakkoli z nich chce film dělat klaďase, jsou to prostě bezcharakterní hajzlové. Laciná vizualizace úvodních a závěrečných titulků je vyloženě odpudivá a působí nepatřičně telenoveloidně. Ostatně to místy i samotný film. ()

• Film sa odohráva v rovnakom univerze ako aj ďalšie dva Ayerove filmy Training Day (2001) a Drsné časy (2005). Cle Sloan si zahral vodcu gangu Bloods menom Bone aj tu a aj v Training Day a fiktívny gang Hillside Trece (ten je zároveň odkazom na skutočný gang Eastside Trece) bol spomenutý vo filme Drsné časy a bol súčasťou príbehu tu a v Training Day. Postava Letty sa objavuje aj v Drsné časy aj v Training Day a v oboch ju hrá Samantha Esteban. (Real Tom Hardy)
  • Keď sa v čase 48:28 David (Bobby Soto) pozrie na telefón, všetky správy prišli v rovnakom čase, "dnes" o 21:56, aj keď by podľa ich obsahu museli prísť s časovým rozdielom. Taktiež je na hodinách 20:30, takže tie správy by ešte prísť ani nemohli. (Real Tom Hardy)

David Ayer natočí akčňák se Stathamem

David Ayer natočí akčňák se Stathamem