The Haunting - Dům na kopci

(séria)
  • USA The Haunting of Hill House (viac)

Roztříštěná rodina bojuje se strašlivými vzpomínkami na svůj bývalý domov a děsivé události, které je z něj nakonec vyhnaly. (Netflix)

evita_

Ja veľmi nie som na takéto duchárske nadprirodzené srandy ale Hill House ma napodiv bavil. Postupné odkrývanie toho, čo sa vlastne stalo prostredníctvom jednotlivých postáv malo dynamiku, držalo v napätí a nebolo to tak prekombinované, že by ste na konci nevedeli o čo tam vlastne išlo. Samozrejme logické rozuzlenie nečakajte, sme predsa vo svete duchov. ()

boxolop

Nájsť dobrý horor je dost ťažké, hlavne v tejto dobe. Krváky čo akurát prídu nechutné pre mňa horor nie sú.. pre mňa je horor psychologická hra s divákom, ktorý zo zatajeným dychom a menším strachom sleduje strhujúci dej filmu. A to sa neuveriteľne dobre podarilo tomuto seriálu. Excelentný seriál, s veľmi zaújmavým dejom, zvratmi a rozuzleniami, ktoré diváka ani nenapadnú. Ak máte radi paranormálne psychologické hororo-thrillery, určite odporúčam. *5/5* ()

drkaldj

Jedno veliké překvapení. Už je to nějakou dobu co jsem měl takhle silný (nejen hororový) zážitek. Nečekejte hektolitry krve, ale silné drama s hororovými prvky které vytvoří super znepokojivou atmosféru a dostatečně zajímavý příběh. Pro ty kdo viděl dva předešlé filmy (případně četl knihu) - nemusíte se bát, toto není bezduchý remake. Tvůrci se zde doopravdy snažili. ()

KarlN

Musím uznat, že je tento námět i obsah zpracován navýsost dobře a nadstandardně...prostředí, kamera, zvláště pak výběr hudby bych vyzdvihl, opravdu výborné. Dům sám i scény v něm mají slušnou atmosféru. Za zmínku samozřejmě také stojí i úžasné vyznění flashbacků a jejich podstatného významu pro další, či předchozí děj.  Co jsem ale opravdu, ale opravdu nedával, byly postavy Luka a především Nell...jak dokázaly být coby děti roztomilé, tak v dospělosti bere toto zjištění za své a musím říct, že tak protivně napsané a ztvárněné role už jsem dlouho nezažil. Neustále nasí..ní všech kolem sebe, členů rodiny, nepřetržitá sebelítost a především nekončící pláč a strhávání pozornosti jen na sebe a své problémy i ufňukanost obou, mi dokázaly tak znechutit zážitek z dvou až tří dílů, že prostě za tohle ty hvězdy sundat musím. Jistě by této sérii pomohlo zkrácení. V tom případě by to byl plný počet. ()

Jirkacek

Hororový seriál The Haunting - Dům na kopci jsme si doma vybrali z nabídky NETFLIX za základě dobré hodnocení zde na ČSFD. Nejdříve jsem z toho nebyl nijak nadšený, horory totiž nemám příliš v lásce, nikoliv snad protože bych se při nich bál, ale ty krvavé mi připadají ubohé a čím více červené tekutiny při něm vyteče, tím horší hodnocení pak ode mne ten horor dostane. Naopak mne velice baví ty duchařské s pořádným napětím a když se děj odehrává v nějakém opuštěném domě, starém příbytku, sirotčinci potažmo psychiatrii, moje filmové srdce jásá a těší se na jeho shlédnutí. Nicméně jednoho dne jsme tedy nabídky společnosti NETFLIX využili a první řada seriálu The Haunting s názvem Dům na kopci se rozběhl na obrazovce naší korejské televize. Sledovali jsme příběh početné rodiny Crainových, která se v létě roku 1992 nastěhovala do Hill House, aby tento dům za pár týdnů zrenovovali, prodali ho a postavili si vlastní bydlení. Rodinu tvořily Hugh a Olivia Crainovi a jejich pět dětí – Steven, Shirley, Theodora (Theo), Luke a Eleanor (Nell). Kvůli nečekaným opravám však museli zůstat déle a hlavně děti začali vidět různé paranormální jevy v podobě duchů, což vyústilo v tragickou ztrátu a útěk rodiny z domu. O dvacet šest let později se sourozenci Crainovi a jejich otec znovu setkali poté, co je postihla další tragédie a byli nuceni bilancovat, jak jejich čas v Hill House každého z nich ovlivnil. Příběh nám tvůrci seriálu nabízeli velmi, velmi, velmi, velmi pomalu a rozdrobili jej na malé kousky aniž by si uvědomovali, že děj budou sledovat dospělí diváci a nikoliv miminka, vyžadující rozmělněnou stravu. První řada mne tedy skoro vůbec nebavila, ale chtěl jsem se na ni dodívat. Pořád jsem si myslel, že na závěr přijde něco velkého, pořádné rozuzlení, které mi vyrazí dech a já zůstanu sedět s pusou otevřenou dokořán a za hodinku ústa a začnu obdivně tleskat za vynikající filmový počin. Nic takového se nestalo a byl jsem zklamán, protože jsem to asi moc nepochopil. Takže nejenom, že spousta věcí nebyla tvůrci vysvětlena, ale těch několik hodin života asi budu považovat za promarněný čas. Skoro každý díl se věnoval jednomu ze sedmi členů rodiny a tak jsme se o nich dozvěděli spoustu zajímavých věcí, které se na konci navzájem pospojovaly jako dobře svařený spoj. A jaké postavy se v první řadě objevily ? Byl to spisovatel Steven Crain (Michiel Huisman a Paxton Singleton), nejstarší syn rodiny, který se stal slavným autorem poté, co napsal knihu o zážitcích své rodiny v Hill House, navzdory nesouhlasu svých sourozenců. Za manželku měl Leigh (Samantha Sloyan) a marně se spolu pokoušeli mít děti. Nejstarší dcerou byla Shirley Crain Hartus (Elizabeth Reaser a Lulu Wilson), která se svým manželem Kevinem (Anthony Ruivivar) provozoval pohřební ústav a měli spolu syna a dceru. Druhý mladší syn Luke (Oliver Jackson-Cohen a Julian Hilliard) pocházel z dvojčat a byl černou ovcí rodiny, protože byl závislý na heroinu, aby se zbavil vzpomínek hrozné dětství v Hill House. O pár minut později se narodila jeho dvojče Eleanor „Nell“ Crain Vance (Victoria Pedretti a Violet McGraw). Nikdy se úplně nevzpamatovala ze strašení, které zažila, když žila v Hill House a trpěla panickými nočními záchvaty, díky nimž se paradoxně seznámila se svým manželem Arturem (Jordane Christie), který ji léčil a po jeho předčasné smrti se dívce zhroutil svět, což vedlo…..Poslední ratolestí rodiny byla Theodora "Theo" Crain (Kate Siegel a Mckenna Grace). prostřední dítě z pěti, která vystudovala dětskou psychologii. Měla senzitivní schopnosti a stejně jako její matka nosila rukavice, aby se nedotýkala jiných lidí a neprožívala jejich psychické problémy. Měla lesbickou orientaci a navázala vztah s Trish Park (Levy Tran). Matkou rodiny byla Olivia Crain (Carla Gugino), která navrhovala domy a spolu se svou nejmladší dcerou Nell patřila mezi nejvíce postižené paranormálními aktivitami v domě. Jejich otcem byl jHugh Crain (Timothy Hutton a Henry Thomas), který opravoval domy, aby je výhodně prodal a po událostech v Hill House se svým dětem odcizil tak, že je několik let neviděl. Jak jsem už psal, první řada mne hodně zklamala, čekal jsem víc, třeba duchové se mohli zjevovat častěji a také délka 10 dílů by se dala zredukovat tak o tři určitě a tomu odpovídá i mé hodnocení. Suma sumárum, první řada seriálu The Haunting s názvem Dům na kopci ode mne získal dvě kopcovité hvězdy **. () (menej) (viac)

Belphegor

Hodnotím o dost později. Příběh mě úplně na zadek neposadil, ale atmosféra je solidní. Je v tom vidět láska k řemeslu, epizoda Dvě bouře toho je důkazem - dlouhé scény bez střihu, to mám rád, navíc to bylo dramatické. V sérii je vidět, že si dali práci s duchama a odkazy napříč celé serie co se týce rozuzlení, to bylo fajn, ale čekal jsem o kapku víc, protože předchozí díly měli atmosféru hutnou, ovšem poslední díl tak hutný není. ()

emde

Výnimočný seriál, ale plný počet nemôžem dať, pretože tvorca mi skoro dokonalý pôžitok zhnusil netflix šablónou. Lgbt a čierno biele vzťahy neexistujú jednoducho v takomto počte a už s tým prestaňte! ()

farinelli77

Začátek vypadal slibně, ale kvůli neustálému převíjení děje zpátky s dodáváním nových a nových skutečností to bylo pro mě neuvěřitelně vyčerpávající vyprávění. Poslední díl už jsem pouštěl naprosto otrávený vyloženě jen proto, abych tu zdlouhavou anabázi nějak ukončil, takže už jsem ani neměl volné buňky na to, abych vstřebal a pochopil, co tím vším chtěl vlastně autor sdělit. Nechci tu spoilerovat, takže budu rád, když mi tu pointu třeba některý z nadšenců vysvětlí… Opravdu nevím, proč si všichni scenáristé na Netflixu tak libují v epických seriálech, když příběh většinou lze převyprávět bez velké újmy místo 10 dílů klidně jen za poloviční dobu. ()

WingsLotus35

Další rádoby hororová vracečka časem, kdy se jako diváci musíme za každou cenu podívat na to, co se stalo v dětství hlavních protagonistů, a pak honem rychle skočit do současnosti, abychom viděli, jaký vliv to má na jejich současný život. Takhle se dá celý seriál v rychlosti popsat a ušetřil jsem vám 9 a půl hodin času. Máme tady typický model rodiny, kde žádný vzájemný vztah mezi sebou nefunguje, a viníkem je stará barabizna, ve který někdo udělá občas bububu. Postavy samotné jsou tak nesmírně šablonovitě odfláknuté a ničím nezajímavé, že jsem si po celou dobu sledování přál, ať tam všichni pochcípají. A jaká že šablona je zde aplikovaná? Ta nejklišovitější, která může v hororech být. Nechci postavy vyjmenovávat, protože za prvé spoilery a za druhé si je stejně nepamatuju. Takže: Brácha 1 - Nejstarší, který na bubáky nevěří, ale přesto o nich píše jakože byl přímým účastníkem paranormálních jevů (nebo aspoň ty lidičky drží za ručičku, kterým se skutečně staly, a zpracovává jejich výpovědi do děsivých knih podobající se červené knihovně). Na duchy nevěří i kdyby mu v liduprázdný místnosti duch vyhonil ptáka, protože všechno musí mít racionální vysvětlení, že? Na bubáka uvěří až úplně na konci, kdy mu dojdou argumenty typu: "Byla psychicky nemocná, můžeš za to ty, ty jsi blázen" atd. Ten mě ze všech sourozenců sral nejvíc. Brácha 2 - Nejmladší, který jede tvrdý drogy, protože proč ne. Fetky přece vždycky dodají něco extra dramatickýho, kdy si ideální divák - podle tupých filmařů - sedne na prdel z toho, že se feťák vyhrabe z drog (už po milión sto padesátý). Zároveň sdílí s nejmladší sestrou jakýsi voodoo pouto, protože jsou dvojčata, kdy cítí to co ona a naopak. Zajímalo by mě jestli má taky krámy, když sestra dvojče nemá své dny, ale asi ne. Asi jediná v pohodě postava, co tam je. Ségra 1 - Nejstarší zamindrákovaná fůrie, která je nasraná na Bráchu 1, kvůli tomu, že si nahonil čísla a popularitu na tom, že napsal a knižně vydal jejich vlastní příběh co se stal v dětství, ve strašidelným baráku. Pořád někomu něco vyčítá, není se vším spokojená, a líčí mrtvoly (to je jediná smysluplná činnost, co dělá). Ségra 2 -  Mezi sourozenci prostředníček (doslova), a navíc je to lesba, protože samozřejmě jsme na Netflixu, takže LGBT prvek máme odškrtnutý, akorát že je to všem postavám úplně u prdele, že je lesba. Navíc vládne super schopností, že když na něco/někoho šáhne, tak vidí jeho auru, nebo minulost/budoucnost (nevím jak to popsat). Takže když by sáhla na rozbitej hajzl, tak uvidí pachatele, který je zodpovědný za jeho ucpání, nesklopení prkýnka na záchodě a jiný věci. Nejvíc prázdná postava ze všech, bez jakéhokoliv charakteru.  Ségra 3 - Dvojče výše zmíněného bráchy dva. Pořád nevím jestli má taky potíže s prostatou, nebo zaseklý ledvinový kámen v močovodu stejně jako její brácha, ale to je fuk. Okolo ní se celý tenhle tyjátr točí, a je taky jediný charakter, který má zajímavý vývoj příběhu. Toto byl nástin hlavních charakterů (pak je tam ještě postava otce a matky, ale ty rozepisovat nebudu), zatím žádná sláva a hlavní kámen úrazu. Co naopak musím pochválit je vizuál a kamera, to jediný za něco stojí. Jenomže to bohužel nezachrání mizerný scénář, postavy a průměrné herecké výkony. Výjimkou byla Carla Gugino, která alespoň nějaký výkon předvedla. Víc než jednu s ušima odřenou hvězdu, si toto vážně nezaslouží. () (menej) (viac)

poppy75

psychologicky horor...prve dve casti ma nezaujali...v polovici serie sa to zacalo lamat,a vrcholom bola pre mna jednoznacne 9ta cast...celkovo seria nebola zla, ale ani 100% vyborna...podla mna by stacilo 5 dielov, vynechat zdlhave psychoanalyzy podavane doslova po lopate ,a aj niektore sceny mi prisli uplne zbytocne...dej by tak ziskal trochu viac dynamiky...pretoze je skoda, ze ked sa deju zaujimave veci,tak su vzapati doslova zabite niecim nudnym... dej? /spoiler/...mate pocit,ze sledujete horor o dome plnom duchov...v skutocnosti sme sledovali smutny pribeh rodiny, ktora sa na par mesiacov nastahovala do domu, ktory mali rodicia rekonstruovat-a u matky sa pod vplyvom ciernych plesni rozvinula dusevna choroba a ona sa  zblaznila a pokusila sa otravit vlastne deti, pricom susedovych dcerku aj zabila...a otec zarmuteny jej cinom a naslednou samovrazdou ,kryl jej cin a radsej nechal na seba dopustit hnev deti a odcudzenie s nimi...deti pod vplyvom toho vsetkeho vyrastli s psychickymi problemami...a skutocni duchovia boli prizraky tajomstiev a bolesti ich rodiny...vlastne scena, kde theodora pride na to, ze jej mala pacientka bola zneuzivana pestunskym otcom a zazitok si pretransformovala do ducha smajlika-lebo smajlika jej pripomenali kazy na dreve na plafone, na ktory pozerala pocas zneuzivania-tak presne takymto sposobom sa vynarali duchovia pre rodinu cranovcov... otec by si zasluzil po pyskoch-lebo deti mu rozpravali o duchoch, kricali od strachu, mali nocne mory, manzelka sa mu pomiatla, mala vidiny-a on aj napriek vsetkemu zostaval s nimi v tom plesnivom dome :-( ...cierne plesne dokazu byt az smrtelne...takze vdychovanie ich sporov malymi detmi a obyvatelmi domu privadzalo halucinacie...logicke vysvetlenie, ake by dal aj steve... par veci si stale neviem vysvetlit -napr. izba za cerveneymi dverami-preco v poslednom dieli sa tvrdilo,ze sluzila vsetkym, ale kazdy ju mal v spomienkach uplne inak zariadenu?...preco od nej jedinej neboli kluce?...opravar hodin-krutil pomocou hodin casom ako sa mu chcelo? /kedze vtedy liv videla aj buducnost svojich deti/...preco theodorina milenka rozpravala pribeh, ktory zjavne bol pribehom jedneho z predoslych obyvatelov hill house? odkial o tom mohla vediet?....takychto veci nad ktorymi musim premyslat tam bolo viac.. rozhodne pomohlo aj striedanie casovych a dejovych liniek, vratane vracanie sa k scenam z predchadzajucich dielov a ich doplnenie-ked nam bola udalost naservirovana ako celok az neskor, dokonale to pomohlo ku gradacii deja.. carla gugino samozrejme zas exceluje... demolacne gule a nasledny poziar, aby sa aj poda vycistila-to je jedine,co mi pride na um pri pocuvani, sledovani ducharskych pribehov...a problem solved..."strach je vedome vzdanie sa" "staci sa nepozerat"... ()

gggggg

Flanagan sa ukázal konečne v plnej paráde. Dejovo to malo svoje čaro, pretože príbeh je veľmi zložito natočený a viacero dejových liniek sa postupne skladá. Kto sfúkne celú sériu naraz musí byť nadšený, avšak kto pozerá z väčšími odstupmi, určite toľko nejasá. Herci boli obstojný, taktiež stojí za zmienku technická stránka filmu a to hlavne kamera, keďže scény sú väčšinou na jeden záber a bez nejakého zlého strihu. ()

Hororový tvůrce Mike Flanagan opouští Netflix

Hororový tvůrce Mike Flanagan opouští Netflix

03.12.2022

Po hitech se seriálem The Haunting of Hill House a The Haunting of Bly Manor a taky kriticky úspěšné Půlnoční mši přišlo od hororového mistra Mikea Flanagana maličko zklamání v podobě na teenagery… (viac)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

02.01.2021

Jak to vypadá s pokračováním The Haunting?

Jak to vypadá s pokračováním The Haunting?

23.12.2020

Hororová série The Haunting - Dům na kopci v roce 2018 sklidila velmi nadšené reakce a stala se jedním z velkých seriálových hitů streamovací služby Netflix. Na tento úspěch letos její tvůrce Mike… (viac)