Rok 1969. Dr. Malcolm Sayer skúma v newyorskej nemocnici skupinu pacientov, ktorí v dôsledku prekonanej encefalitídy boli po desiatky rokov v katastrofálnom stave. Zrealizované testy ho presvedčia, že títo pacienti žijú svojím vnútorným životom. Sayer získa povolenie riaditeľa nemocnice Kaufmana na experimentálnu liečbu drogou L-DOPA, ktorá úspešne pomohla ľuďom trpiacim Parkinsonovou chorobou. So súhlasom pacientovej matky vyskúša drogu na Leonardovi Loweovi a podarí sa mu u neho obnoviť schopnosť hovoriť a pohybovať sa. Všetci sa pacienti preberú k životu... (oficiálny text distribútora)

PALINO

Základ Marshallovej filmu tvorí neobyčajne silný a pekný príbeh, na ktorý nazeráme prostredníctvom sympatického Dr. Malcolma Sayera, ktorého vynikajúco stvárnil Robin Williams a bez ktorého by asi ČAS PREBUDENIA nikdy nepôsobil tak pekne a citlivo. Herecky vďačnejšia úloha ale pripadla Robertovi De Nirovi a ten ju využil naozaj dokonale, takže keby som mal na hlave klobúk, dám ho pred jeho hereckým výkonom dole. A aj vďaka ich hereckému prispeniu sa podarilo vytvoriť kvalitný a vnútorne pozitívny film, ktorý si zaslúži pozornosť. ()

Bobek15

Pennymu Marshallovi sa podaril famózny kúsok, keď nakrútil film podľa skutočnej udalosti (čo už samo o sebe je dosť veľká výzva), ktorý má divákovi čo povedať, útočí na jeho city počas celej stopáže a núti ho zamyslieť sa, súcitiť či obdivovať. Ďalej určite nikdy neolutoval chvíľu, keď sa pre herca do hlavej roly rozhodol pre Roberta De Nira, ktorý bol geniálny a porovnateľný s napr. Russelom Crowom v Čistej duši. Bomba!!! ()

Bretodeau

Awakenings je skutečně velmi silný film, který si mě naprosto získal. Čím? Především velmi zajímavým námětem. Probouzení lidí z vegetativního stavu, do něhož většina z nich upadla v důsledku překonané encefalitidy již v dětském věku a strávila v něm několik desítek let, snaha o opětovné začlenění je do lidské společnosti a problémy s tím spojené - to všechno nutí člověka k zamyšlení se nad smyslem vlastního života. Vždyť spousta lidí nemusí být ani v onom o pár řádků výše zmíněném vegetativním stavu, k tomu aby nežila, aby pouze přežívala. Otázky typu: "Žiji vlastně nebo pouze přežívám?" nebo "Neutíká mi část života v otupělém setrvačném stavu a nestane se, že si vše uvědomím za třicet let, kdy už bude pozdě?" se člověku kradou na mysl a přemýšlí o nich nejen během dvou hodin, které tento snímek trvá, ale mnohem, mnohem déle. Dalším výrazným plusem filmu jsou herecké výkony, ať už Robina Williamse v roli progresivního lékaře, který se navzdory všem problémům snaží pomoci lidem, nad nimiž již ostatní dávno zlomili hůl, ale především pak Roberta De Nira jako jednoho z pacientů postižených touto zvláštní chorobou, jehož výkon je učiněným hereckým koncertem a důkazem toho, jak velký charakterní rozsah tento herec má. S obdivem jsem hltal každý jeho pohyb, každou jeho grimasu a každé jeho slovo. Když k tomu všemu připočteme kvalitní režii Penny Marshall a kameru Miroslava Ondříčka, získáme v součtu vynikající snímek, jenž si zaslouží pozornost každého diváka. ()

bari68

Jeden z najlepších filmov, ktoré som za posledný čas videl. Film, pri ktorom som mal zimomriavky a slzy dojatia takmer po celý čas .Na filme sa dá vyzdvihnúť vážne mnoho....krásna hudba, réžia Penny Marshall ,Robin Williams a v neposlednej rade Robert de Niro ,u ktorého mám pocit že hereckými schopnosťami sa na vrchole Olympu dotýka bohov. ()

Pollock

Toto je film, který donutí člověka k zamyšlením, zde způsobem "važ si svého života a prožívej každý den, jako by byl posledním" ()

Lencha

I teď, když píšu hodnocení, se mi ženou slzy do očí. Skvělý De Niro, svělý Williams. Hluboký zážitek. Vrácení pacientů na čas do života, i když se pak vrátí do svého světa, mělo určitě svůj smysl. Uff, tenhle film mě fakt dostal. Bulela jsem u něj jak želva. ()

Han22

Jeden z nejsmutnějších filmů, který jsem kdy viděl. Budou tu SPOILY, protože to jinak nepopíšu. Doktor Sayer (Robin Williams) přichází do nemocnice, kde leží pacienti v bezvládném stavu, ale na rozdíl od ostatních doktorů a ošetřovatelů se s tím odmítá smířit. Díky cvičení a výzkumům se mu podaří najít drogu, která probouzí jednoho z nich (Robert De Niro). A on a záhy i ostatní se probouzí. A tady sem začal tušit zradu a smutný konec - píše se rok 1969 a lék proti podobným postižením mozku nebyl dodnes nalezen. Přesto jsem si užíval překrásný film - oživená smutného ponurého místa, kdy všichni lidi začnou být opravdu osobnosti je nádherné. Doktor Sayer je ve skvělém podání Robina Williamse člověkem, který miluje lidi a chce jim všemožně pomáhat, ale zároveň se bojí kontaktu s nimi a radši utíká do míst (zahrada, muzeum), kde ho nikdo nenajde, nikdo mu neublíží. Bojí se i schůzky se sestřičkou, protože by z toho mohlo něco být. Naopak Lenard, poté co se vzpamatuje je sebevědomý člověk, který si všechny získá, zamiluje se a předává část své energie a životní síly právě Sayerovi. A v podání De Nira je jeho závěrečných asi 20 minut, kdy se přes selhávání mozku, tiky, výpadky vědomí snaží zoufale zachovat svoje bytí, svoji lidskost.... asi jedno z nejsilnějších 20 minut co jsem ve filmu viděl. Bulel jsem jak želva a ještě teď se nemůžu vzpamatovat. Jediný co si někdo jako já může říct, stejně jako doktor Sayer - že prožít by se opravdu měl každý den... ne něco odkládat, neustále se něčeho bát a radši se do ničeho nepouštět. PS: Jak mohl De Niro za toto nedostat Oskara!!!! ()

Jane18CZ

Velice, velice působivý film! Přesto že Roberta De Nira nemám moc v oblibě, musím konstatovat, že jeho herectví v tomto filmu bylo vážně vynikající. Ani na jediný okamžik mě nevytáhl z děje tím, že by v nějaké scéně pokulhával jeho herecký výkon. Tohle je film přesně šitý na míru pro mě. Lékařské prostředí, záhady lidského ducha a mozku, víra v zázraky, boj za vlastní právo žít, ne moc šťastný konec (dá se říci) a uvědomění si krásy života a prostých, každodenních věcí, na které v dnešním světě zapomínáme. ()

Cracker

Dá sa povedať že tento film dokáže priviesť človeka do depresívnych stavov, pretože je to celé hrozno dojímavé a obzvlášť smutné. Ale to len vďaka geniálnym hercom, Robert De Niro a Robin Williams, ktorý ten film dostali na inú úroveň! Dobrú prácu tiež odviedol scenárista,režisérka... Ako už niekto spomínal na toto sa nezabúda. ()

SkyLukey

Jeden z mála dlouhých filmů, ku kterého mi vůbec nevadilo, že byl tak dlouhý. Vidět zářivou hvězdu všech gangsterek v plénkách byl do jisté míry vtipný a zajímavý pohled. Zajímavá změna vidět DeNira v jiné roli, než v roli gangstera. Nemůžu si pomoct, ale při sledování Času probuzení mi na mysl vstával Přelet nad kukaččím hnízdem. V porovnání Formanův Přelet je o level výš, ale i tak je Čas probuzení nadprůměrně ohodnotitelný. ()

korndaddy

Tak tohle bylo dokonalé. De Niro ve své nejlepší roli a já mu uvěřil každou sekundu kterou strávil před kamerou. Nejdojemější a nejsilnější filmový zážitek za poslední dobu. Mimo jiné i Robin Williams zazářil, ktomu ještě vynikající scénář a hudba, jenž mi navodila tak dojemnou náladu, jako dlouho žádný film. ()

Nemik96

Dobrý film s výborným R.D.Nirem který touto roli důstojně konkuruje D.Hoffmanovi v Rain Manovi.Za zmínku určitě stojí i R.Williams kterému tahle role vyloženě sedla. ()

Chegi

Nejkrásnější film za poslední dobu. Výkony pánů Williamse a především pak De Nira jsou skvělé, ale co je dozajista přebíjí je příběh samotný. Naprosto strhující drama o pokusu experimentálního lékaře, který je přidělen do ústavu nevyléčitelně nemocných, pomoci "lidským sochám", čili obětem klíšťové encefalitidy. Ač se tento krátký popisek může zdát jako nudná podívaná bez sebemenšího náznaku emocí, opak je pravdou. Na tento film (a především jeho závěr) rozhodně nikdy nezapomenu. ()

Režisérka filmu Velký Penny Marshall zemřela

Režisérka filmu Velký Penny Marshall zemřela

19.12.2018

Penny Marshall, režisérka filmů Velký, Čas probuzení nebo třeba Velké vítězství, zemřela ve věku 75 let. Americká producentka a režisérka byla sestrou rovněž zesnulého Garryho Marshalla (Pretty Woman… (viac)