Midsommar

• Slovensko Slnovrat (viac)

Dani a Christian sú mladý americký pár medzi ktorým to začína škrípať. Ale po tragickej udalosti v Daninej rodine ich žiaľ opäť zblíži a Dani sa rozhodne, že pôjde s Christianom a jeho kamarátmi na výlet, aký sa odohrá len raz za život, do odľahlej švédkej dediny, kde sa koná festival letného slnovratu. Čo sa začne ako pohodové letné dobrodružstvo v krajine zaliatej slnkom sa hrozivo zmení na znepokojujúce miesto, keď od sveta izolovaní dedinčania pozvú svojich hostí, aby sa zúčastnili ich slávnosti... (Continental film)

Kubwajs

Neuvěřitelná hovadina a ke všemu se 147m stopáží. Byl to porod to dokoukat až do konce. Královna okvětních lístků je vypatlaná už od začátku takže na konci skvěle zapadne do svojí role. Příběh je naprosto průhlednej ,žádnej zvrat se tam nekoná ,jede to v jedný lajně až bych si přál ,že na konci přiběhne chlapík s brokovnicí a začně ty magory řešit. Co se musí nechat dobrý masky ,vcelku fajn námět do zasazení švédska ,ale celkově přehnané hodnocení ()

Hanz_knife odpad!

Jak by asi vypadal film natočený při předávkování LSD? Nevim, ale určitě líp než Midsommar. Příběh, teda jestli se o nějakém dá mluvit, je o partě chlapů ke kterým se přisere jednoho partnerka, protože chlápek nemá koule na to říct ji, že by se měla už do prdele dát dohromady. Znáte takový to když řeknete někomu jestli chce jet s vámi a jste si 100% jistí že s vámi nepojedou, ale oni očividně signály nepochopí a zkazí zážitek vám i všem ostatním? Jo takhle nějak. No pak je postupně zabíjí při přípravě na slunovrat zatímco se třeba dva studenti antropologie hádají čí nápad je psát o skandinávských rituálech práci i když je každému jasné že by se měli spíš začít hádat o práci v mekáči. Nuda. Člověk si říká kdy už kurva budou držet hubu a všichni vychcípaj. Pak si ale vzpomene, že nemá vlastně koho nenávidět, protože to jsou takové prázdné schránky bez sebemenšího náznaku nějakého charakteru. Ale ne, to by bylo moc jednoduchý, takže musíme trpět další neúnosné minuty sledováním pseudouměleckých scén které se tváří že mají nějaké hodně dobré skryté poselství a bla bla. Kdyby tam aspoň bylo to umění tak to beru, ale tenhle film nemá nic a přesto si nad nim pozéři zaleští liščím ohonem ebenovou tyč páč protože prostě vole jsem ten YYYntelegtuál a vyšší bytost to dá rozum. Pravda je, že žádné poselství ani umění nemá prostě. Nakonec to ale dopadne dobře, "empowered" ženská je spokojeně obklopená kytičkama a sektářema, chlápek zatím v maškarním hoří za hříchy co neprovedl. Hurá. Více severských drog! Tenhle brak je dobrej jedině jako turistická upoutávka pro Švédsko, nic víc. Nuda větší než v Brně. ()

KayaCarter

U tohoto filmu jsem si říkala, že nejspíš asi nebude nic moc, ale spletla jsem se. V první řadě určitě nádherný vizuál. Kameraman odvedl opravdu dobrou práci. Děj se rozjíždí pomalu a strach se vkrádá nenápadně. Pořád jsem čekala nějakou přeživší hrdinku, ale pak jsem si uvědomila, že už není návratu z téhle divné vesnice kde jsou nejspíš všichni příbuzní. Krásná příroda, tajemné rituály a zvláštní hudba do toho jen dotváří velmi povedený celek. A ano není to lekačka, ale přesto jsem měla u tohoto filmu husí kůži. Určitě si ode mě zaslouží pět hvězdiček, protože natočit kvalitní horor bez potoků krve není jednoduché. Doporučuji. ()

Ovecka_Saki odpad!

Možná to bylo absencí houbového čaje, že z toho nejsem tak odvařená jako někteří, ale mně to přišlo jako neskutečná cypovina. Právě jsem přišla o dvě hodiny svého života tím, že jsem koukala na film, který se řadí do žánru horor a přitom do něho měl hodně daleko. Ani se nedá říct, že by třeba tvůrce na něčem ujížděl, když to psal, on prostě a jednoduše ujel a to pořádně. Jediná věc, co bych ocenila je to, jak zasadili tu nohu černocha do zahrádky, možná jim vyroste nový a možná to bude albín, aby se jim hodil do klanu… ale ani to mě nedonutí přidat hvězdu. No nic, tenhle film už nikdy více… ani pod vlivem halucinogenních látek. ()

Pan.Antonin

Tenhle sektařský horor se mi teda moc nelíbil. Ari Aster se pokusil vytvořit napínavý snímek, který se netradičně téměř celý odehrává ve dne, tak jsem byl zvědavý, jak si s tím poradí a co za nápady nám tedy ukáže. Začátek filmu, uvedení postav do děje a příjezd do Švédska byl super, ale jak plynul čas, tak nějak jsem očekával, kdy přijde ten horor. A on nikde (pokud vám teda nestačí záběry na rozdrcená těla po seskoku ze skály). Asi bych si neměl stěžovat na délku, když jsem si dobrovolně pustil Director's cut, ale ono i 147 minut je docela dost. Samotná délka však není takový problém, jako ten, že filmu by slušela daleko, daleko větší gradace, protože po příjezdu do vesničky se to nějak seklo a v tomto stavu to pak už jelo až do konce. Krom toho ani ve 2,5h režisér nerozpracoval postavy, tak jak by se slušelo. A hlavní hrdinka je sice pohledná, ale ve vypjatých chvílích až příliš přehrává. Do toho nuda, wtf momenty, občas výpadek logiky v chování postav. Takže sečteno, podtrženo: vizuálně dobře natočený film, který ale zaostává po příběhové stránce, snesl by více hororových momentů a myslím si, že si jej brzy vezme na paškál nějaká parodie, protože některé scény už jako by z nějaké vypadly (losování Sportky/sexuální scéna). ()

Kinison

Nejprosluněnější "horor", který jsem kdy viděl. Při druhém, delším, zhlédnutí mě bavil o něco víc, protože jsem si užíval detaily, a líbil se i manželce, která horory spíš nerada, ale v tomto případě o horor v podstatě nejde. Tento film rozhodně doporučuji. Je to zážitek. ()

KoudyTheAlko

Velmi zajímavé., To něco co mě chybělo v Děsivém dědictví mě tady vůbec nechybělo - takovej lepší pocit celkově. A to Děsivé dědictví nebylo vůbec špatné. Co na to říct., Jak už tu někdo psal nejlepší vztahová terapie na světě. Klady u předchozího filmu co sem zmiňoval, platí i pro tenhle. Skvělá práce s kamerou, detaily, herci. Barevnost je zajímavá. Ari Aster asi zaplnil mezeru kterou sem ani nevěděl, že mám a teď se budu docela dost těšit na jeho další počiny. Je to zase směsice Mindfuck momentů říznutý občasným vystoupením z komfortní zóny, kdy i já, kterej je zvyklej na ledascos sem byl občas docela překvapenej :D Množství WTF momentů, kdy sem se párkrát musel opravdu zasmát bylo fakt zvláštní - důležitý ale dodat, že to bylo dobře zvláštní. 85 % ()

vandamator

Dokonalá psycho záležitost, která vás nenechá na jedinou minutu v klidu. Opravdu nepříjemný, ale skvělý zážitek a hlavně naprosto nevídaně šílený. ()

Scaevola

Jsem poněkud na vážkách, protože snímek vyvolal nečekanu reakci. Na jedné straně a po delším zamyšlení mám pocit, že jsem viděl zbytečně protahovanou a neoriginální variaci na stařičký The Wicker Man, a především na málo známý The Wicker Tree, kterou se režisér pokoušel zachránit psychologizující linkou o rozpadu vztahu a následcích rodinné tragédie, aniž by měl z významového hlediska výrazněji promyšlené použití prvků lidové kultury, protože vše je pouze pro efekt a bez vnitřních spojitostí typických pro rituály vycházející z mytologie. Také stupňování strachu a ohrožení nefunguje, což je zvláště vzhledem k deklarovanému žánru značný problém. O horror tu totiž nešlo v žádném případě, nadpřirozené prvky se nevyskytují, a navíc je od prvního nástinu komunity jasné, jak vše dopadne, a divák tak jen váhá, zda někdo plíživou vybíjenou přežije. Na stranu druhou musím přiznat, že jsem vzdor přehnané stopáži snímek dokoukal na jeden zátah, jako by systematickou řemeslnou prací a vykreslením postav dokázal zaujmout přes své nedostatky. ()

Kosi..

Poté, co jsem se podíval na správnej film (a ne Slunovrat z roku 2008), omlouvám se všem, o kterých jsem si pomyslel, že spadli z hrušně při svém hodnocení :) Tohle byla jiná liga, netradiční svěží kousek. Got it. ()

ekzorcist

Rozporuplné dojmy, ktoré vo mne zanechal Midsommar, boli možno napokon aj autorovým zámerom: "Neviem čo sa deje a som tak narovnako znechutený, šokovaný aj zvláštne zaujatý." Som rád, že som to nepozeral vo vlne najväčšieho hypu a teda aj moje očakávania boli patrične realistickejšie. Folklórofóbia, ktorou mimochodom aj sám do istej miery trpím, zalieza pomocou úžasného soundtracku až pod kožu. Je to výrazne menej hororový počin ako Hereditary, no zároveň vizuálne pútavejší. Tešme sa na ďalšie (a ďalšie) voľby, keď toto zasa povylieza zo zemľaniek a nahádže hlasy do urien :-) ()

jemiplano

Na Slnovrat som čakal zhruba 2 roky a nechával som si všetky sžité recenzie v mozgu statočne vyhniť. A to až tak, že som skoro netušil do čoho idem. Od prvých momentov mi bolo jasné, že letné slnko neďaleko severnej polárnej kružnice nevyláka z lesov a lúk ktovie akú veselú atmosféru. Bola to vcelku zmes všetkého. Vedel som sa vžiť do mnohých postáv, ich motivácie boli jednoducho autentické. Aj keď sa to všetko točilo na prvý pohľad okolo hlavnej hrdinky, išlo o viac. O filozofiu žitia, o filozofiu života ako takého a kolobehu prírody. Aj napriek niektorým desivým scénam bol obraz a dojem pre diváka nenarušený. Až sa divím, že je film označovaný za horor. Za mňa 80%. Za autentickosť, nesilenosť a exkurz do psyché. ()

Maneken

Za mě asi to nejlepší co kdy spatřilo světlo světa. Od začátku do konce jsem byl naprosto zažranej. Přítelkyně přes celou stopáž neprohodila ani slovo. Atmosféra, scény, kamera, herci. Vše dokonalé. ()

Fender

Tak tohle byla skutečně velmi depresivní a skličující jízda. Už od prvních minut jsme byli zasaženi první úzkostlivou ranou, která postupně dalšími minutami plíživě přicházela do temné atmosféry, která se nesla také v kontrastu krásy, co se týče tedy vizualizace a zároveň i kultury daných lidí na slavnosti. Určité zvyky byly ale značně bizarní, jako když přijdete na setkání, kde se nacházejí mormoni s jehovisty, do značné míry tam byli všichni až odporní. Vše postupně graduje čím dál víc a v divákovi to vytváří tak trochu žaludeční problémy z toho, v jaké pasti se to vlastně nachází a že cesty zpět jen tak nenajde. Ač film byl místy velmi nepříjemný, tak asi takhle nějak si představuji kvalitní horor, který se spíše naklání k psycho tematice, snadno vás vtáhne do děje a dokáže vás uhranout, a to třeba už jen psychikou postav, protože už jen ten děs na očích je nepříjemný. ()

Lendak

Keď sledujem, ako tá hypnotická kamera sníma tie zverstvá a hrôzy dejúce sa počas krásneho slnečného dňa, tak sa mi iba potvrdzuje to, že Ari Aster je novodobý kráľ úzkosti. ()

Cringy_Tommy

Banda kreténů se vydává někam do prdele na sever Švédska za bandou pošuků v bílém kteří bydlí v fešné vesnici s 5 dřevěnými baráky a jedním žlutým jehlanem. Okay začnu s pár věcmi co se mi na filmu líbili. Začnu třeba vizuálem který je tu opravdu nádherný a to stejné i práce s barvami. Dále je tu pár opravdu dobrých psycho scén které si dobře budovali atmosféru. No a teď to horší... začnu asi délkou. Dlouhá délka filmů mi fakt nevadí spousta mých oblíbených snímků jsou přes 2 a půl hodiny problém je s tím že film je hrozně předvídatelný v hodně věcech. No další je tu storyline hlavní postavy a smrti jejích rodičů a sestry který tu byl se dal hrozně dobře využít i když byl parkrát využen bylo jenon to že hlavní postava začala řvát. No další problém je opravdu velmi logické uvažování postava ale tohle už je také ohrané klišé a ano i když k tomu měli důvod tam zůstat tak kdyby mi zmizelo několik přátel tak bych asi bral nohy na ramena. No psychologických hororů jsem moc neviděl ale bizáru tu je opravdu hodně. Je mi to líto protože první hodina byla fakt fajn 6/10 ()

KajlQ

Já nevím pro mě ty psycho horrory asi nejsou a štítek „horror" je pravdivý asi jako to, že Václav Klaus ukradl propisku omylem. Celé to bylo prostě bizár (což byl asi záměr), ale příběh se prostě nedržel a místo toho aby s atmosférou skandoval tak ji neustále tlačil pod zem, místo toho aby šla psycho atmosféra vzestupně nahoru (jako třeba v Majáku). Většina postav byla nesympatická, ale na postavu Florence Pugh se aspoň dobře koukalo. Celá zápletka s psycho vesničkou (ve které jsou dohromady asi 4 baráky) někde v prdeli ve Švédsku ve které jsou nějací objímači stromů, kteří slaví slunovratu bizarním způsobem je dobrá, jen prostě škoda, že se ten příběh nedržel. Co se ale týče vizuálu ten byl skvělý a moc se mi líbil ten styl jakým byl film natočený. No jo prostě taková normální dovolenka ve Švédsku. 60% ()

Eaton_Hunt

Velmi zajímavý a originální příběh to jo, ale že by nějak překvapil to ne. Celou dobu čekáte na vyvrcholení, které potom nepřijde. Atmosféra dobrá, avšak u mysteriózních hororů to je povinnost. Někdy nepochopitelné chování hlavních postav, jediné co mělo nějakou soudržnost byla hysterie hlavní postavy (Florence Pugh) herečka často přehrávala, ale asi to byl účel. Největším "omylem" je nekonzistence příběhu, jako kdyby režísér nevěděl kam směřuje jeho dílo, jestli se bude děj točit kolem postav nebo kolem toho místa. Jednoduše průměrný "horor" zaměřený jenom na atmosféru tajemna. 5/10 ()

Našla hraná verze Na vlásku Lociku?

Našla hraná verze Na vlásku Lociku?

13.08.2023

Hvězda Borata si zahraje v novém hororu

Hvězda Borata si zahraje v novém hororu

08.04.2021

Vycházející herecká hvězda Maria Bakalova z dvojky Borata si ještě spolu s Amandlou Stenberg (Nenávist, kterou jsi probudil) zahraje v hororové novince Bodies, Bodies, Bodies od distributora A24. O… (viac)

Joaquin Phoenix spojí síly s režisérem Slunovratu

Joaquin Phoenix spojí síly s režisérem Slunovratu

19.02.2021

Filmař Ari Aster má na kontě chválené horory Slunovrat a Děsivé dědictví, Joaquin Phoenix se zase objevil v několika skvělých nezávislých filmech a pak dostal Oscara za Jokera. A teď oba tvůrci spojí… (viac)