Midsommar

• Slovensko Slnovrat (viac)

Dani a Christian sú mladý americký pár medzi ktorým to začína škrípať. Ale po tragickej udalosti v Daninej rodine ich žiaľ opäť zblíži a Dani sa rozhodne, že pôjde s Christianom a jeho kamarátmi na výlet, aký sa odohrá len raz za život, do odľahlej švédkej dediny, kde sa koná festival letného slnovratu. Čo sa začne ako pohodové letné dobrodružstvo v krajine zaliatej slnkom sa hrozivo zmení na znepokojujúce miesto, keď od sveta izolovaní dedinčania pozvú svojich hostí, aby sa zúčastnili ich slávnosti... (Continental film)

A.Fish

Ari Aster už v druhém filmu ukazuje, že je režisérský jelito, a o točení hororů neví vůbec nic. Opět servíruje vražedně dlouhou nudu, která nikam nevede a je od začátku předvídatelná. ()

LasT_Olt

Ari Aster mě už podruhé velmi mile překvapil. Z hororů natočených v posledních letech se mi opravdu líbí pomalu každý desátý, ano až tak malou konkurenci podle mého má. Film je samozřejmě naprostý opak Hereditary, který se mi líbil pro svou spooky atmosféru a dechberoucí zvraty. Na tohle u Slunovratu nenarazíte. Je to totální bizár, ale ne takový u kterého by jste zvraceli (jako např. u Human centipede), ale spíš typ bizáru, u kterého se zasmějete nad tím o jakou píčovinu vlastně jde. ()

campix

Ari Aster je vycházející hvězdou hororového žánru, který je oceňovaný zejména za přístup k tomuto žánru. Slunovrat produkovala společnost A24 a spousta reakcí ho hodnotí velmi kladně, takže jsem měl poměrně velká očekávání. Bohužel mě tahle výprava amerických studentů do hlubin Švédska na slavnosti komunity vítající jednou za 90 let letní slunovrat, tak úplně nezaujala. Je to klasický model, kdy všechno zpočátku vypadá mírumilovně, ale vy ihned tušíte, o co tady vlastně jde. Dění se stupňuje a konec už jenom přehlídka jednoho wtf momentu za druhým. Film brzdí také na žánr velmi štědrá stopáž, protože horor trvající téměř dvě a půl hodiny jen tak asi nenajdete. ()

forsythia

A já pořád nechápala, proč se mí přátelé zdráhají přimout mé pozvání na rituál. Asi viděli tenhle film. Inu, na té víře předků a dávných tradicích něco vážně bude. Ještě že návrat ke kořenům zase přichází do módy. Konečně ty slavnosti budou mít nějaké grády. ()

FrankSusta

Já myslím, že puštění jsem si dokázal načasovat opravdu šikovně. Tady ten ''horůrek'' je rozhodně zajímavá věcička (mimochodem s brutální stopáží, ale dá se to, pročby ne), ale rozhodně bych nepopsal jako strašidelné. Když už, tak morbidní, ale jak napíšu o pár vět později, ani to není tak brutální v rámci kontextu. Jo, tenhle film se pokouší vydat hodně jinou cestu co se strachu týče - taky je tím proslulý -, protože využité barvy patří údajně k veselým odstínům. Popravdě mi přišlo, než se k tomuto největšímu lákadlu podařilo filmu dostat, už byla až moc tma za oknem a boleli mě oči, ale to je můj problém. Tím chci říct, že těch proslulých veselých barev nastoupí později než by kdokoliv očekával a ani tak tam nevydrží do konce, což mě štve, chtěl bych to takhle natočený totiž celý. Ale hlavní strach zde má vycházet z morbidních tradic a veselic pseudo-švédů. Uznávám, že některé se mohou jevit sice trošku brutálně a že pro Amíky to může být těžce nechutné, ale já jsem Čech... a mám tradice. Ke všemu dnes doslova ,,Upalování čarodějnic´´ (proto mluvím o svém načasování). A Amíci, co nemají žaádnou pořádnou tradici, nedokáží rozdýchat ani Včeské Velikonoce, takže se nedivím, že jim tento film činí problémy. Češi jsou prostě v tomto otrlý a proto jsem spíše sympatizoval s pseudo-švédy než uječenými Amíky. Navíc i ty malé změny v kulturách pseudo-švédů a Čechů mi nikterak nevadili, jelikož osobně žiju podle podobné fylozofie, tudíž mi snad nic ve filmu nedělalo sebemenší problém. Ale jo, občas to trošku drsný je, ale po osobním osvícení a uvedení na pravou míru, že používají jen figurínu s barvou uvnitř, se na to zas kouká mnohem líp. Jinak natočený docela fajn, režisérův styl jasně viditelný (i přes to že to je můj první jeho film) a celkově je z toho cítit velká odvaha vydat se jiným směrem (odvážným, ale odvážným i ve slova smyslu ''nahatí herci''). Ale občas jsem teda uvažoval kvůli filmovým postavám a nějakému tomu něčemu uvnitř hlavy že snížím známku na pouhé tři hvězdy, protože občas to prostě působilo až směšně. ()

HorrFi

Těžko se komentuje tenhle film.. na jednu stranu jsem asi čekal něco trošku jinýho a na druhou stranu je Slunovrat rozhodně totálně originální film ikdyž nechápu tak dlouhou stopáž.. slušnej bizár, slušný psycho, ale na muj vkus tam bylo moc hluchých míst.. ()

SeanLSD

Som vďačný, že som SLNOVRAT nevidel na svoje narodeniny, ktoré sú zhodou okolností podobne ako hlavnej hrdinky na - ehm . slnovrat. (aj keď je čudné, že v júni volia Májovú kráľovnú). Je to ambiciózne, manieristické, odvážne dotiahnuté (ale súčasne aj neodvážne dovedené do tradičných žánrových dôsledkov) a v podstate v rozpore s dojmom sofistikovanej hĺbky, ktorú budí, napokon dosť plytké. Osobne by ma to ďaleko viac uchvátilo bez toho povinného zasadenia - spoilery - do vopred vyšpekulovaného vražedného komplotu na získanie ľudských obetí... (načo - ak sa aj sami toľkí domáci ochotne ponúkali ?). Ak by to zostalo len v tej polohe rituálov plodnosti a ich svojrázneho napĺňania - plodenia, sebaobetovaní, možno aj trestu za porušenie pravidiel hostiteľa, bizarných zvykov uzavretej komunity, skutočnej psychedélie - zlých tripov, šialených snov, paranoidných predstáv.. - ale iba predstáv... Nebolo by to o mnoho menšie psycho - zvlášť v súvislosti s traumou hlavnej postavy - ale zároveň by to nezhadzovalo celú stavbu toho prostredia a dobre vybudovaných charakterov a vzťahov. V závere som zostal otrasený - ale zároveň rozčúlený samoúčelnosťou rituálnych vrážd v záujme akéhosi zachovania vernosti žánru, čo sa rovná zahodeniu vačšiny mimoriadne starostlivo vybudovaných zložiek tohoto filmu. Dojem zo SLNOVRATU je však jednoznačne silný... - a súčasne dobrý cestovateľský tip, kam sa najbližšie narodeniny vydať za smrťou. ()

alchac

Hostel napančovaný syntetickou náhražkou germánské mytologie a půl kilem rohypnolu. A tak jsem se zase jednou dvě a půl hodiny potil hrůzou a děsem - ze strachu, že se u mě začíná projevovat narkolepsie. ()

fantassia

Tak tu máš:-) Moje přirozená zvědavost mě zase přivedla k něčemu, čemu jsem původně chtěla říct neobvyklé, neotřepané, ale má to pár ale a to dost zásadních. Jednak jsem už film s podobným tématem viděla, ovšem tenhle byl vypracovanější. No a opět jsem si uvědomila, kolik nebezpečných magorů běhá po světě a blázince na to zřejmě nebudou stačit. Zvláštní nápad, pěkná kamera i když se to táhne, není to nuda, je to burcující a extrémně fanatické, psychoušská magorie, ale zřejmě ne až tak moc nereálná. Takže než se vydám někam do neznáma daleko od civilizace, naučím se pořádně biochemii rostlin a vezmu si sebou nějakou výkonnou střelnou zbraň s vagonkem nábojů ()

charge

Děsivých snímků odehrávajících se za bílýho dne pár znám, Slunovrat mezi ně ale opravdu nepatří. Vizuálně dobrý a některý šílenosti provedený členy sekty v deliriu taky, problém však nastává v chybějícím konceptu postrádající nějakej hlubší smysl. Povedená partička zkuřek si vyrazí na základě pozvání jednoho z ichtylů, toho času pobývajícího ve Státech, do Švédska mezi zfanatizovaný zhulence, tam se začnou v místní komuně, připomínající Amiše, pořádat divný obřady a následně ztrácet omladina. Dejme tomu, ovšem místo gradace, po celkem dobře rozjetým úvodu, začíná vše naopak uvadat. Rituály jsou čím dál stupidnější a to víc i nudnější, jako by si tvůrci od půlky nevěděli rady jak s načatým dílem vůbec naložit a asi i proto zvolili cestu klišé hororů 80. a 90. let. Snímek postrádající náboj, rozuzlení, či alespoň pozoruhodnej závěr. 15% ()

Deyw

ty vole tohle byl omyl...kdyby me nekdo mlatil tak je to zabavnejsi nez toto..chci vratit penize za to ! ps: videl sem podruhe, furt je to divny, ale celkem chapu, ale tvle fakt ne.. cekal sem od rejzi uplne neco jineho 🥹 ()

Radiq

Dobré místo na pořádný team building. Na Zélandu mají jako turistickou atrakci Hobitín, v Maďarsku (kde se to asi točilo) budou mít vesničku Hårga. Film je natolik originální, že se vymyká všemu, co jsem kdy viděl. Teda - kromě The Wicker Man (Rituál), což jsem poznal ihned, že je to tím inspirované. Tady je to ale celé podtrženo neustálým denním světlem a konzumací nejrůznějších přírodních halucinogenů. Myslím, že polovinu filmu jsem prohalucinoval společně s nimi. Celá ta komunita a vše divné kolem, to bylo víc scary, než všechny ty lekací, nesmyslné, přehnané a překombinované moderní horory dohromady. Ale zaujalo mě to už i tím, co se dělo před úvodními titulky - před odjezdem. Hned ze začátku bylo poznat, že tohle bude určitě nevšední zážitek... a to jsou slabá slova. Nejde o to explicitně zobrazené násilí (které tam mimochodem není jen tak na efekt, ale má své opodstatnění), ale o tu atmosféru divnosti a podezřelosti. Obsazení neznámými herci to jen podtrhuje. Příště zkusím i prodloužený Director's cut. A pak si dělej kamarády ze Švédska! ()

StanislachKo

Neudeje sa tam nič, čo by sa nedalo odhadnúť hneď z prvej, ale zaujímavé rozhodne, atmosféra vcelku desivá, už úvod bol taký, že mi až ťažko bolo, ale probůh miestami taaaak zdĺĺĺĺhavééé. Úplne vidím ako si tvorcovia až úchylne idú tie polhodinové ceremoniálne pochodovačky a pospevovačky. Ale takýto príbeh si 140min. nezaslúži. Ale dosť možné, že len nie som cieľovka a že tie obrazy boli gro tohto celého. Asi to aj tak bude... ()

andrii

Spořádaní, obřadní satani v krojích. Valkýry a fauni vzplanuli. Dosáhli, zvráceně opojné, nenávratně závratné blaženosti po těle. Narkotičtí světlonoši s ruměnými nektary. Plnokrevné oslavy v lůně vrcholné flóry. ()

AntonG.

Tak bohužel, tenhle hype train mne jaksi minul. Chválím snahu natočit atmosférický horor bez lekaček a ještě za bílého dne, ale... Zkrátka zklamání, bohužel atmosféra či napětí k mému překvapení moc nefungovalo (a to ještě ke všemu mi v tomto ohledu přišla nejlepší úvodní 15ti minutovka). O to více zamrzela i taková jakýsi plytkost děje a nulová snaha o překvapení. Když nad tím tak přemýšlím, tak si ani nevybavuji žádné dějové zvraty či něco nečekaného. Při některých scénách mi v hlavě šrotovalo, co vše by se mohlo stát... abych byl pak konfrontován s vlastně dosti nenápaditým zpracováním. Několikrát jsem si přímo řekl "Vážně nechali tuhle scénu takhle prošumět?" Abych jen nesýčkoval, tak nasnímáno je to zdařile, herecké výkony nadstandardní, pár scén mi chvíli v hlavě zůstane (nejradši mám asi "hekací duel"), ale stále mám pocit, že bych radši viděl tento snímek bez hororových prvků a kdyby z toho radši vzniklo vztahové drama (ke kterému to má i teď možná i blíže než k tomu hororu, ale v tomhle případě mi ten výsledný mix přišel spíše rušivý). ()

Triple H

Pri Hereditary som dumal, že ak sa raz ukáže že Aster je úchyl, neprekvapím sa. Po Midsommar je minimálne jasné, že si svoje odfetoval. Je talent, filmové remeslo má v malíku - vedenie hercov, zmysel pre detail, budovanie atmosféry, cit pre pôsobivé obrázky (a dobrú hudbu), dobre napísané postavy, nápaditosť a originálny prístup. Podľa všetkých konvenčných pravidiel je to veľký objav. Ale točí také bizarnosti, že človek chtiac nechtiac rozmýšľa nad jeho duševným zdravím. Midsommar je ešte viac ako Hereditary vzdialené žánrovým škatuľkám a jedná sa o akési ezoterické, artové podobenstvo navlečené na hororovú kostru. Trošku príčetnejší Lars von Trier. Aster síce buduje napätie, ale väčšinu stopáže venuje výjavom z komunity, v ktorej sa hrdinovia ocitli. Tá nie je len efektnou kulisou pre mordovačku v originálnejšom prostredí, je pedantne vymyslená a ide o ňu pomaly viac ako o hlavné postavy. Takto detailná prepracovanosť hororom vlastná nebýva, v tomto smere Aster asi naozaj posúva žáner na vyššiu úroveň. Ale veci, ktoré majú človeka šokovať či pohoršiť sú vo svojej bizarnosti a nechutnosti taktiež natoľko špecifické a premyslené, že mi to príde už ako dekadentné mrhanie vysokým intelektom na zvrátenosti. Inak povedané, že niekto už nevie čo od dobroty so sebou. Alebo som len ja na takúto srandu už starý? Čiže tak...natočené na vysokej úrovni a je vidieť, že za filmom je niekto veľmi inteligentný. Zároveň ale natoľko psycho, že človek sa musí škrabať na hlave a rozmýšľať či si hneď po skončení nepustiť Blbého a blbšieho, aby si hlavu nevrátil do normálu. ()

Remivsremi

Esteticky jímavé, dějově prázdné a nudné. Souhra kamery, střihu a hudby je okouzlující a žene celý snímek kupředu. Díky tomu jsem ho mohl dokoukat do konce. Nechápu ale, co se stalo u scénáře. Hereditary mělo podobné záchytné body. Divák, stejně jako hlavní postavy pořádně neví, co se okolo něj děje. Podivnosti se stále stupňují, hlavní linka nabírá svojí tvář a pak přijde ten důležitý zlom. Minulé to však fungovalo na jedničku. Mnohými proklínaný třetí akt u Dědictví mě upoutal a uhranul. Moment překvapení vyhrál na celé čáře a já přistoupil na hru tvůrce, páč mi to dávalo smysl a zapadalo mi to do všeho. Midsommar ale prohlédnetne již po první návštěvě vesnice. Aster se snaží použít ty samé, osvědčené postupy jako minulé, ale absolutně mu to nejde, či lépe řečeno, již víte, co od něj očekávat. Je to jako u některých her. První díl vás učaruje a chcete si zahrát druhý, ten však nabídne prakticky to samé, pouze s jinýmy skiny. Nevstoupíš dvakrát do téže řeky. Ari se o to pokusil a pěkne si u toho natloukl nos. Příště to chce razantní změnu zejména po příběhové stránce. 50% ()

chelseaman22

Slunovrat je vlastně o tom, kterak Honzík musel oplodnit, aby mohl být úspěšně upálen v medvědím kožichu. Inu na severu Švédska, kde nerozpoznáte, zdali je den či noc, cizinec těžký život má. Nejprve ho nakrmí, pak ho vezmou na peep show, načež následně ho zakopou do záhonu či s ním praktikují dětskou hru na doktora. Velice intenzivní, ale v jistých sekvencích nedotažené. 81 % Celosvětový příjem k 21. 10. 2019: $41,084,036, což je 4,11 násobek rozpočtu ()

Našla hraná verze Na vlásku Lociku?

Našla hraná verze Na vlásku Lociku?

13.08.2023

Hvězda Borata si zahraje v novém hororu

Hvězda Borata si zahraje v novém hororu

08.04.2021

Vycházející herecká hvězda Maria Bakalova z dvojky Borata si ještě spolu s Amandlou Stenberg (Nenávist, kterou jsi probudil) zahraje v hororové novince Bodies, Bodies, Bodies od distributora A24. O… (viac)

Joaquin Phoenix spojí síly s režisérem Slunovratu

Joaquin Phoenix spojí síly s režisérem Slunovratu

19.02.2021

Filmař Ari Aster má na kontě chválené horory Slunovrat a Děsivé dědictví, Joaquin Phoenix se zase objevil v několika skvělých nezávislých filmech a pak dostal Oscara za Jokera. A teď oba tvůrci spojí… (viac)