Posadnutosť

Stephen Fleming (Jeremy Irons), dobre situovaný muž, člen vládneho kabinetu žije naplnený rodinný a profesionálny život. Jeho manželstvo s Ingrid je vyrovnané, až do chvíle, keď sa zoznámi s Annou (Juliette Binoche), priateľkou svojho syna Martyna. Vzplanie v ňom neovládateľná vášeň a je schopný urobiť čokoľvek, aby bol s ňou. Posadnutosť Annou Stephena tak pohltí, že nie je schopný a ani ochotný ničivý vzťah ukončiť. Keď Anna Stephenovi oznámi, že ju Marty požiadal o ruku a ona súhlasila, zhubný milenecký štvoruholník sa blíži k nevyhnutnej tragédii. Anna zostáva mimo, no Stephen a jeho rodina zaplatia krutú daň. (oficiálny text distribútora)

Anderton

Aj keď si neprečítate obsah tohto veľmi sugestívneho filmu, v prvých povedzme že desiatich minútach vám dojde, o čom bude, ako sa bude vyvíjať a ako asi pravdepodobne skončí. Vôbec to nevadí. Posadnutosť stojí hlavne na hereckých výkonoch, inteligencii režiséra, ktorý vie narábať s filmovými klišé a dokáže sa pri sexuálnych scénach vyhnúť lacnosti erotických filmov. Žeby umelecký film? ()

swamp

Někdy se prostě věci dějí tak, aniž bychom je ovládali. Přesně to je případ ústřední dvojice tohoto dramatu. Jeremy Irons se navýsost dobře zhostil role plné sexu (a to ještě nevěděl, že bude hrát ve filmu Lolita:). A Juliette Binoche? Jestli Irons jiskřil, tak ona hořela! Celému snímku dodala nádech erotična ("All through dinner, I had one thought, one desire. To touch you. To hold you."), se kterým není radno si zahrávat..oba to ví, ale nedokáží s tím nic dělat. A závěr..krutý, velmi krutý. ()

nascendi

V krátkom období už tretí film Louisa Malla, tentoraz z jeho neskoršieho obdobia. Trochu mi pripomenul Viscontiho Vášeň, ktorú som však už od jej premiéry nevidel a neviem, ako by na mňa zapôsobila v súčasnosti. Posadnutosť ma síce zaujala, ale na obdiv som v nej veľa nenašiel. Nezdieľal som nadšenie väčšiny nad hereckými výkonmi Jeremy Ironsa a Juliette Binoche, pretože podľa mňa medzi nimi nefungovala žiadna chémia a ani ich správanie mi nepripadalo dostatočne uveriteľné. Verím, že film vyvolal ohlas svojimi relatívne odvážnymi erotickými scénami, ale s výnimkou poslednej mi ani tie nepripadali realistické. Nemôžem nespomenúť hudbu, ktorá sa mi páčila. Celkove teda nadpriemerný dojem a nič viac. ()

Arsenal83

Názov filmu bol naplnený naplno. Posadnutosť a vášeň medzi hlavnými protagonistami je cítiť na každom rohu. Chýbalo mi vo filme ale viac drámy, prípadne dejových zvratov. Ten zásadný príde až na samotnom konci, čo je dosť neskoro. Herecky tu jednoznačne vedie Binoche tesne pred Ironsom, napriek tomu nomináciu na Oscara dostala vedľajšia postava stvárnená Richardsonovou. Dej samotný nedáva logiku, režisér chce posadnutosť jednou ženou stvárniť tak, že chlap neváha riskovať všetko a dokonca si nedávať pozor pre svojou vlastnou dcérou a vo vlastnom dome. To je podľa mňa prehnané. ()

klerik

Irons sa pre takéto úlohy narodil a polobohyňa Juliette je skvelá vždy :) Takmer generačná dráma o vzťahoch, ktorá má dobre prepracované postavy, ktoré zakrývajú "obyčajný" scenár o podvádzaní... ()

Chrustyn

Temné a výborně zahrané drama o muži ve středních letech a jeho vášnivém vztahu se snoubenkou vlastního syna, který vyústí v rodinnou tragédii. Irons je pro tyto úchylné role, jak dělaný a i v tomto snímku to dokonale ukazuje. ()

mat.ilda

Chladná a upjatá posedlost se zvířecími prvky - jak jsem čekala... Juliette Binoche nemám ráda, ale snažím se být nezaujatá a přitom doufat, že ji "přerazí" Jeremy Irons, případně mu ještě někdo z přítomných helfne, což se ukázalo být marným přáním, vzhledem k obsazení nedochůdčete Gravese. Ale zpět k Juliette, která jen stvrdila dojem, který ve mně filmové Francouzky vzbuzují - mám z nich pocit, že fungují pouze jako múzy, přízraky, výstavní exponáty, případně bytové doplňky než jako skutečné ženy a v této poloze jsou k dispozici snad jen jako konverzant k nóbl večeři či uhrančivá fatálka na odvážnou postelovou scénu... No nic, to jsem trochu odbočila. Shrnu to - víc vzruchu by skutečně neškodilo, Irons - slušná hra ksichtem, hudba - příjemná, jako bych slyšela L'eté indien ve zpomaleném aranžmá, šumné interiéry i exteriéry a status "když musíš, tak musíš"... akorát že ve spojení bez přítomnosti hliníku, který byl následován i ostatními chemickými prvky... do Humpolce, předpokládám. ()

MontyBrogan

Tajuplnosť lásky je v posadnutosti, alebo posadnutosť lásky je v tajuplnosti? Nie, tajuplnosť posadnutosti je v láske! Fuu, no to som mohol len ja vymyslieť. Film skôr na štyri hviezdičky, s excelentným záverom, ktorý vysublimoval zážitok v emocionálnu extázu. ()

jhrasko

Chirurgický presný rez a zásah do mojich najvnútornejších a najcitlivejších zón. Cielene chladné herectvo J.Binoche a J.Ironsa ani na chvíľu nevzbudzuje náznak sympatií smerom k ich postavám, pričom tragickosť tejto krátkej fatálnej epizódy je najviac viditeľná na ich najbižších (vynikajúca M.Richardson). Kongeniálne fungujúci mix režisérskeho kumštu, minimalistickej hudby Z.Preisnera a hereckej istoty. ()

Padme_Anakin

Strhující milostné drama muže, jemuž propůjčil smutnou naléhavost a snadnou uvěřitelnost vynikající Jeremy Irons. Poklidné bytí a bezproblémové manželství mu protne setkání s půvabnou Annou (Juliette Binoche). Bezhlavě podlehne jejímu kouzlu, nechá se strhnout spalující touhou a vášní, ve víru posedlosti slepě jedná a tím dává všanc vše, celý svůj dosavadní život, svou rodinu, práci i profesní vzestup. Fatální následky ničivé erotické vichřice jsou na dohled, milenecký čtyřúhelník nemá šanci... ()

NinonL

Jeremy Ironsovi to s lolitkami velmi svědčí, nicméně končívá to špatně (viz film Lolita z roku 1997). Tento film je podobný, také vypráví o zkáze, kterou přináší tak částo vášeň. Juliette Binoche je ve své roli velmi chladná, o to větší emoce projevuje hlavní hrdina. Film je to velmi temný, ale v ničem nepřehání ani nic není natočeno nevkusně. Líbil se mi. ()

JohnMiller

Pravdepodobne naj-autentickejšie zachytenie posadnutia láskou aké som v kinematografii videl Poznáte ten pocit, keď ste bezradne zamilovaný.... Myslíte iba na ňu (naňho) vaše rozhodnutia sú absolútne nelogické, sebecké a keď to všetko prejde, tak si vstúpite do svedomia a uvedomíte si: Aké kraviny ste to stvárali a za mnohé situácie sa hanbíte až dodnes. No, tak snímka Damage presne zachycuje tieto životné situácie v tej najrýdzejšej podobe. Jeremy Irons, tohto herca moc nemusím ale na konci 80´s až do prvej polovice 90´s nakrúcal skutočne skvostné aj umelecky hodnotné filmy, tu hrá člena vládneho kabinetu ktorý sa chystá do vlády, na nešťastie sa spozná so snúbenicou svojho vlastného syna, taká femme fatale ale mne osobne sa nepáčila, preskočí medzi nimi iskra, ktorá sa zakončí autenticky nakrúteným krátkym surovým sexom, ktorý dokázal tvorca zachytiť aj bez zobrazenia nahoty. Tento trojuholníkový vzťah sa tiahne celým filmom. Ženskej to vyhovuje a postarší muž, celou snímkou, vnútorne nesmierne trpí, žiarli, nenávidí a potom zase miluje . Toto celé zachytenie tých bez-slovných pocitov, je tak nesmierne dokonalé, že sa v tom pravdepodobne nájde každý chlap. Na čo diváka však snímka nepripraví je strhujúci koniec a moment kedy sa to celé prevalí. Manželka Jeremyho Ironsa podala tak nesmierne silný výkon psychického zrútenia, že by som jej za to okamžite vpálil Oscara (Nominovaná bola ale nezískala ho). V celku podarený kúsok... Miestami mi nesedel soundtrack ale to je iba také moje zarýpnutie. ()

radektejkal

Mallovy filmy jsou charakteristické svojí nevyrovnaností; některé jsou vysoce nad průměrem, jiné pod ním. Mezi ty druhé patří i tento film. (Podobně např. - a pro mě je to trpčí, protože ke Queanauově knize mám určitý vztah - Zazie v metru). Nepříliš zajímavý ani nápaditý film nepřináší ani něco nového - pořád ty samé Shiny, Shiny, Shiny Boots of Leather. Jediným skutečně dramatickým prvkem je nutkavost opakovat určité životní situace - ale to také známe lépe třeba od Polanského (Nájemník). Samotné prostředí vyšších vrstev sugeruje pohled, že femmes fatales jsou luxusem. Nejspíš se to však může stát každému muži, pokud je stejně bezzásadový jako pan ministr, a Binoška je stejná divoška. A tak tuto nudnou recenzi raději odlehčeme parafrází výkřiku Milo Štibicha (Kam zmizel pan profesor / je ho plný kompresor): "Kam zmizel pan ministr / je ho plný kanystr.: ... A do toho ještě ta viola... ()

Juto

Hypnotizujúca dráma sexuálnej posadnutosti. Vášnivá atmosféra a presvedčivé výkony vám pomôžu, aby vás vtiahli do filmu. 7/10 ()

danoo

Veľká psychodráma o najtemnejších stránkach ľudskej existencie. Juliette Binoche tu stvárňuje mladú ženu, čo po rodinnej tragédii rezignovala na svoj život. Cíti sa prázdna a dieru v sebe chce vyplniť pomocou sexu a Irons je muž, s ohňom ktorého sa obaja zahrávajú. A ona už nemá čo stratiť... V zmysle francúzskeho prístupu ku kinematografii ide o umenie, rovnocenné s ostatnými druhmi; Malle je úžasne komplexný, citlivý v detailoch a silný v celku až tak, že budem musieť nájsť pre neho miesto v mojej desiatke najobľúbenejších režisérov, pretože jeho Fatale/Damage je práve tým ultima ratio. ()

rockwoman

Líbí se mi ten pronikavý pohled Jeremyho Ironse. On nemusí vůbec promluvit, jeho oči okamžitě prozradí na co a na koho právě myslí. Líbí se mi jak pronikavě sjíždí Juliette Binoche a ona ho nechá klidně a dlouho tím pohledem na sobě viset. Snažila jsem celý film dostat do její hlavy abych pochopila proč se rozhodla ublížit tolika lidem najednou. A proč on nedokázal být silný když doma měl milující půvabnou manželku. A přitom je to tak prostý. Spalující vášeň a posedlost tím druhým, tohle se nedá vždycky uhlídat. .................."Člověk se stáhne do sebe za neuvěřitelně krátkou dobu. Bloudil jsem a na konci cesty jsem zakotvil sám v sobě. To co nás skutečně utváří je nepochopitelné,nějak nepoznatelné,oddáváme se lásce,protože nám dává pocit zvláštního vzrušení a vytržení,nezáleží na ničem,ani jak to skončí."................... ()