Major Kalaš vyšetřuje loupež nové série bankovek, které byly ukradeny z poštovního vozu rychlíku. Český kriminální film o velké vlakové loupeži a výbuchu na 201. kilometru. V rychlíku odjíždějícím z Prahy je přepravována velká zásilka bankovek. Velitelem ozbrojeného doprovodu je poručík Lenk, který také jako jediný přežije explozi poštovního vagónu, která má zamaskovat loupež bankovek. Případu se ujímá major Kalaš se svým mladým asistentem Karlíčkem. Několik kilometrů před místem katastrofy kriminalisté objeví mrtvolu mladé dívky Anny Halamové, která se stala náhodným svědkem loupeže a proto musela zemřít. Kriminalisté pomalu postupují vpřed a objasňují události na trati. Přestože se prvotní podezření proti raněnému Lenkovi ukazuje mylné, cesta k pravým pachatelům a muži, který stál v pozadí celé loupeže, je ještě dlouhá... (oficiálny text distribútora)

Heywood

Sovák byl trapas, Hanzlík za idiota, ale zápletka je dobrá, provedení výborné a na socialistickou produkci nadprůměrné. 65% ale přidal jsem hvězdu za dobré ztvárnění tehdejší doby. Bylo to dost přesné. ()

FilmFaktor

Iné, ale super. V preobsadení -- Jiří Sovák ako Major Kalaš hláškuje a celkovo je to dosť odľahčené; stále však napínavé, nepredvídateľné, o dosť modernejšie poňaté. Také viac cheesy, Technicky stále dobre spracované. Chémia medzi Sovákom a Hanzlíkom výtečná. Páčil sa mi tento "Thats 70s" prístup. ()

PTuranyi

Kvalitne natočená detektívka. V úlohe "vedúceho detektíva" majora Kalas nezvykle Jiří Sovák, ktorý si s úlohou poradil veľmi dobre rovnako ako Jaromír Hanzlík s úlohou detektíva zelenáča. Dobre napísaný scenár postupne odvíja nitku príbehu tak aby nič neprezradil dopredu a nepripravil nás tak o prekvapenie. Pic kozu do vazu. 70% ()

david141474

Jediný díl ze série, kde majora Kalaše nehraje Hrušínský, tentokrát je to Sovák a to mě trochu vytrhlo z děje. I ten Brzobohatý mě taky vytrhl z děje, protože už nehraje svoji klasickou roli nadporučíka Vargy, ale tentokrát hraje příslušníka VB Lenka po výbuchu vagonu. Co se týče děje tak ten je solidní. Atmosféra byla už o něco slabší než v předchozích 3 dílech. No, ale starý dobrý vyšetřování je pořád velice solidní. No a finální zvrat s Louskáčkem je celkem solidní. No a dokonce se zde objevil František Němec, který je známý pro svou roli Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny. Musím říct, že v tý uniformě byl smash. 8/10 Až na to přeobsazení to není opět vůbec špatný! ()

moorks

Na české poměry je to opravdu vynikající kriminálka. Řekl bych jedno z nejlepších, co u nás v tomto žánru vzniklo. A pak, že Češi neumí točit kriminální žánr:-)...Každopádně skvělé herecké obsazeni Sovák, Brzobohatý, Hanzlík. Sovák se zde objevil v trochu netradiční roli, ale zahrál Majora Kalaše bravůrně. A především Brzobohatý jako Lenk se mi hodně líbil a ta role mu hodně seděla. Napínavá podívaná až do konce. Tenhle film je srovnatelný i se špičkovými zahraničními detektivkami. ()

JimMorrison

Série C-L byla moje oblíbená knížka, četl jsem ji několikrát, a film se zas až tak moc nevzdaluje, ale předloha zaujala víc... Přesto 4 hvězdy, je to dobrá detektivka ()

ankkk

Film je to dost dobrý, ale u mne nezíská tolik bodů, protože znám předlohu. A ta je výtečná. Film se jí jen přiblížil, ale zdaleka nedosáhl na její úroveň., ()

Zofinka2

Tak tady ten film můžu vidět skoro pokaždé, když ho dávají. Hrají v něm samí naši velcí herci jako Sovák, Hanzlík, Brzobohatý, Kolářová a ty já mám ráda. Tato detektivka se mi líbí. Dala jsem jí zrovna přednost před Forrest Gumpem. ()

Hombre8

Úplně jiná kalašovka než s Hrušínským. Každá má svoje, ale tato nepochybně více švihu, humoru. Bezva námět podle knihy Serie CL s propracovanou zápletkou. Až na ten vrtulník. :-) ()

quokam

Hrusinsky, Hoger, Sovak, tri legendy ceske filmografie, ktere si zahraly hlavni vysetrovatele v nadprumernych ceskych detektivkach. Na pocatku je treba rict, ze pan Sovak nemohl za to, ze Hrusinsky nemohl hrat. A nikdo po nem nemohl chtit, aby hral Kalase stejne jako Hrusinsky. Proste do role vklada svou osobnost, ne osobnost pana Hrusinskeho. Na druhou stranu, kdyz postavu pojmenuji stejne, nela by zde byt i urcita kontinuita postavy. Ta mi zde chybi. Spise nez Kalase hraje Sovak sveho kriminalistu jako Tumu s krouzkovanym o od pana Hogra, coz vsak neni zodpovednost pouze pana Sovaka, ale i rezisera a scenaristy. Co se tyce pribehu, kriminalistum k chyceni hlavniho pachatele az moc napomohl major Nahoda. Mozna tvurci uz chteli pribeh nenatahovat a neprekombinovavat, ale majora Nahodu proste v detektivkach nemam rad. Co se tyce onech "chyb": Poznamku o dvou smrtelnych zranenich por Lenka nerekl zadny lekar jako nazor odborny, ale radovy policajt, nechme mu oravo formulovat sva sdeleni lajckym jazykem. Rana od boku mohla byt i stastnou trefou, pric by ne. Treba vrah nechtel Reginku hned zabit, ale zastavit, spomalit a az pak ji dorazit. Za mne prumerne hodnoceni zde na csfd 75 proc v podstate  odpovida i memu pocitu. Edit: Pro srovnání jsem se podíval ještě Po stopách krve. Tam sice major Kalas také až sarkasticky hláskoval, ale mnohem mnohem vzácněji. Napočítal jsem snad dvě až tři hlášky. Sovákův Kalas tedy jakoby přestavoval mnohem staršího, v podstatě už vyhořelého až skoro rezignujícího vyšetřovatelé, který dělá poldu vlastně uz jen ze setrvacnosti. ()

Peabody

Já to mám rád, už předloha, tedy Série C-L Eduarda Fikera je výborná detektivka s krásně popsaným pátráním, podle mne v té době kdy vyšla nejlepší co bylo. Tady to Marek hodně přepsal, nebudu ale spoilovat, nicméně hlavní pachatel je zcela jiný než v knize. Dlouho jsem si ani nevšiml,. že to je Kalašovká série, Hrušínský pojal podstavu zcela jinak, to jsou takové temné příběhy, tohle je odlehčená pátračka, v tom mi to připomíná Smrt za oponou, kde Horníček taky nehraje detektiva, ale sebe a Jaroslav Satoranský mu dělá podobného mladého Watsona jako tady Hanzlík Sovákovi.  Oba mám rád /tedy všechny čtyři zmíněné) a vyhovuje mi to i zde, humor J Sováka mi nevadí a oceňuji, že v normalizační době je film bez politiky.   Brzobohatý vymnikající jako většinou, Šmída tady nemá místo pro svou specifickou polohu a je to pro mne slabší postava, jako Pacínek v Pastýřce nebo ve 105 % alibi byl mnohem zábavnější. Daniela Koláčová je tady nádherná, je jí ale málo. Jede to poměrně lineárně, bez psychologizace, ale vyhovuje mi to. ()

McIron

Ano, skvěle natočené, ano, skvěle zahrané - skvěle vygradovaný děj. A to přesto, že ten film má jednu NAPROSTO ZÁSADNÍ CHYBU SCÉNÁŘE: Vojtíř přece NEMOHL VĚDĚT, že má v termosce tritolhexogen, a tudíž, že vyletí do vzduchu - tedy za předpokladu, že nebyl sebevrah, který chtěl přilepšit kumpánům (to je samozřejmě nesmysl!). Tedy: jak Vojtíř v oficiálně domluveném plánu měl ze zamčeného vagónu buď zmizet, nebo dokázat, že on ze zamčeného vagónu nevyhodil ty prachy v případě, že Lenk i Vrána jsou omráčeni? S jakým plánem nastupoval do vagónu? Že pak sám sebe omráčí nebo uspí nějakou tou "šalvostrou"? Ne, to je přece kravina. To je poměrně ZÁSADNÍ nesmysl a opravdu vážná chyba. Ale přesto je ten film natolik úžasný, že musím dát pět hvězdiček. Navíc excelentní sarkasmus Sováka: Chce asi spát nahá a tomu musíme zabránit! Všimli jste si, že komunistický vyšetřovatel Hanzlík svému šéfovi, komunistickému vyšetřovateli Sovákovi, říká vytrvale PANE majore? To je také velmi neobvyklé! Jediná výjimka je ve scéně v helikoptéře, kde se z jeho úst ozve SOUDRUHU majore, ale ústa evidentně říkají PANE. Takže změna v postsynchronu. ()

Vráťa

Ve svým žánru jsou starý český detektivky stejně nejlepší. Jsou jako uzenina. Dneska se párky prodávají dýl, vakuově balený, ale dřív byly z pravýho masa. Chci tím říct, že mi přišly skutečný, ze života. A už jenom poznámku, porovnávat Sováka a Hrušínského v roli Kalaše je jako ptát se kdo maloval lepší akty, zda Leonardo da Vinci nebo Michelangelo Buonarroti... ()

JPMT

Film mě docela příjemně překvapil. Až na soudružská oslovení z něj téměř nečouhá dobová ideologie a zápletka nenudí a udrží diváka v pozornosti. Dobré jsou i herecké výkony. Nade vším ale ční Jiří Sovák se svým ironickým sarkastickým humorem.. ()