Major Kalaš vyšetřuje loupež nové série bankovek, které byly ukradeny z poštovního vozu rychlíku. Český kriminální film o velké vlakové loupeži a výbuchu na 201. kilometru. V rychlíku odjíždějícím z Prahy je přepravována velká zásilka bankovek. Velitelem ozbrojeného doprovodu je poručík Lenk, který také jako jediný přežije explozi poštovního vagónu, která má zamaskovat loupež bankovek. Případu se ujímá major Kalaš se svým mladým asistentem Karlíčkem. Několik kilometrů před místem katastrofy kriminalisté objeví mrtvolu mladé dívky Anny Halamové, která se stala náhodným svědkem loupeže a proto musela zemřít. Kriminalisté pomalu postupují vpřed a objasňují události na trati. Přestože se prvotní podezření proti raněnému Lenkovi ukazuje mylné, cesta k pravým pachatelům a muži, který stál v pozadí celé loupeže, je ještě dlouhá... (oficiálny text distribútora)

Godhaj

,,Možná, že to byla sonda vod marťanů a bouchla rovnou do toho vagonu.“ Změna obsazení sérii filmů s majorem Kalašem vůbec neprospěla. Tichého a naslouchajícího profesionála Hrušínského zde nahradil typicky vtipný a bručounský glosátor Sovák, který jakoby vypadl z Chalupářů. Ten působí dojmem, že ho vyšetřování vysloveně nebaví a nudí. Hanzlík se v roli šprta snaží a získává spousty informací, jen aby ho Sovák zase sprdnul a udělal si z něj legraci, což mě vytáčelo. Jenom Brzobohatého výkon mě potěšil, byl sice v jiné roli, ale to mi nevadilo. Ta tam byla také ponurá atmosféra předchozích filmů. Tento film byl veskrze civilní, jen občas se povedlo udělat napínavější scénu. Také rozuzlení případu nebere dech, je nepřekvapivé, v ději obecně chybí nějaký zvrat. Tohle byl rozhodně krok špatným směrem. ()

Knor

Kalaše mám raději Hrušínského, ale Sovák tuhle postavu nijak neponížil. Výborná klasická česká krimi s ponurou atmosférou. ()

milwaukee

Sovákův Kalaš je lepší než Hrušínského. A Hanzlík Karlíčka taky zahrál docela dobře. Sérii C-L jsem četl, film je trochu jinak udělaný, ale řekl bych, že je lepší. Za mě nejlepší Kalašovka 80% ()

macetoma

Detektivka ze staré školy. Atmosféru dost umocňuje černobílé provedení. Major Kalaš zahraný panem Sovákem je spíš civilní typ člověka, což se mi líbilo. Dávám 4 hvězdy. ()

Dinsberg

Major Kalaš jinak. rudolf Hrušínský zůstává bohužel nezastíněn. Poměrně temnou dějovou linku Jiří Sovák až příliš ironizuje a tím bere snímku atmosféru. Nelze ale upřít kvalitu technické stránky. ()

Kajislav89

Kvalitní zpracování vynikající předlohy. Tvůrci odvedli velmi dobrou práci a knihu převedli na plátno vynikajícím způsobem, i když byli nuceni vypustit některé zásadní pasáže. Zachovali ale napínavou atmosféru, postupnou gradaci a neustávající tempo navazujících obrazů. Děj není proložen ničím zbytečným a v každé scéně se něco odkryje nebo naopak zamotá. Velké plus spatřuji v dobrém skloubení napětí a reality a v zachycení týmového vyšetřování. Kalaš tu tedy není univerzální všeználek, který má patent na rozum, ale zodpovědný velitel drobné armádičky, s jejíž pomocí skládá napínavou a nebezpečnou skládačku. ()

Havala

Jiří Sovák v méně obvyklé roli, tento film se mi vryl do paměti, může za to především hodně dobrá zápletka. O kvalitách svědčí i ostatní komentáře. ()

Frog.cz

Pic kozu do vazu,Jiří Sovák trochu v netradiční (pro něj)roli které se ovšem zhostil s profesionalitou sobě vlastní,zdařile doplňován Jaromírem Hanzlíkem,samozřejmě nesměl chybět Bohumil Šmída jako profesionální padouch,prostě krimi na tu dobu více než zdařilá. ()

Pitryx

Pan Sovák dává postavě sto krát více než pan Hrušínský. Ten jeho monotónní hlas mne uspával. Občasné hlášky páně Sovákovy byly také jen k dobrému. Bohužel dějově nic převratného, je to poplatno předchozím filmům. Takže hodnocení stejné jako všechny ostatní Kalašovky s tím, že pan Sovák je lepší. ()

Fajt

Je škoda, že režisér i jeho svita, nemá pojem o rozměrech a mírách. 1/4" matice je přibližně matka M 6 je vlastně celkem maličká, aby udržela záchodovou mísu, tomuto rozměru (jak ji ukazují mezi prsty) by odpovídala matice 1/2" nebo ještě lépe 3/4" M 12 nebo M 18. Zrovna tak otvor po odstranění záchodové mísy má průměr 18 cm, rád bych viděl umělce, který tímto otvorem protáhne objemné pytle s bankovkami. Také pistole nebyla ráže 6,35 ale 7,65. Policista hlásí, že Leng (Brzobohatý) utrpěl dvě smrtelná zranění a přesto přežil a účinkuje do konce filmu. Rovněž mi není jasné, proč v těchto filmech musí kouřit i zjevní nekuřáci. To vše snižuje hodnotu filmu, protože se snaží vědomě dělat z diváků hlupáky !!! Velice mnoho nesrovnalostí v jednom veledíle. ()

PlayEasy

Určitě velmi dobrá kriminálka ze starých časů, plná napětí a odlehčená humorem. Napětí se stále stupňuje a konec je úžasně napjatý. Zkrátka je to poměrně chytře vymyšlená kriminálka, ale nic převratného se přeci jen neděje. 70% ()

ostravak30

V drobných detailech je vidno, že Petr Schulhoff se režie neujal. Mimo jiné i v tom, že Radoslav Brzobohatý hraje jinou postavu než pobočníka Kalaše. Místo něho se objevuje mladý Jaromír Hanzlík. A Kalaše hraje Jiří Sovák a to jsou právě ty další detaily. Jak Sovák tak Hanzlík posílají kriminálku do lehce humorných not. Kriminálka je pořád skvělá, ale Sovák celoživotní roli komika zkrátka nezapře. Odpovídá v podobném duchu Hanzlíkovi a ten zase nechává pokukovat mládí podobně jako Sovák úsměvně. A na to jsme nebyli zvyklí. Předchozí Kalašovy kriminálky byly výhradně temné s hustou atmosférou a napětím až do konce. Napětí až do konce zůstává. Ale mám-li si vybrat mezi Hrušínským a Sovákem, tak spíše to minimalistické herectví, kterým se Hrušínský vyznačoval. ()

subic

Mladá Regina jako tlačí to kolo a vidí, jak z vagonu záchodovou dírou padají pytle peněz na koleje, ale taky jí tam vidí ten s bouchačkou, co si pro ty pytle přijel... a dál už to známe. Sováka mám rád, ale "kalašovská" dvojice Hrušínský+Brzobohatý je lepší. ()

Tominni

Solidní česká krimi, kde Kalaše tentokrát hraje Sovák místo Hrušínského. Výborné herecké obsazení filmu pomáhá (přestože Hrušínský byl o maličko lepší), přesto odlehčenější atmosféra celkem sedí, i nováček Karlíček (Hanzlík) je fajn. Zápletka celkem předvídatelná, ale napětí je dostatek i tak. Takže 4 hvězdy a Pic kozu do vazu! ()

masik

Jedna z mých nejoblíbenějších detektivek. Jiřího Sováka a jeho výborné hlášky skvěle doplňuje Jaromír Hanzlík. Docela jsem se divil, že scéna, kdy oba hlavní vyšetřovatelé přilétají vrtulníkem na místo činu, nebyla vystřižena, i když se zde Jiří Sovák vyjádřil způsobem, že vstupovat do policejních služeb je chybný krok a že jsou i lepší povolání. ()

baxz

Příjemný, ale přitom ponurý a napínavý detektivní film, který má se Schulhoffovým Kalašem společný pouze námět od E.Fikera, tentokrát J.Mach čerpal z knihy Série C-L. J.Sovák jako major Kalaš působí lidsky, umí být vtipný i chápavý a na rozdíl od Kalaše Hrušinského nekouří. Dále zaujme i postava začínajícího kriminalisty v podání J.Hanzlíka. Jediná věc, která ubírá na kvalitě filmu je absence široúhlé kamery. Čtvrtý film z pentalogie o M.Kalašovi (1.Strach 1963, 2. Vrah skrývá tvář 1966, Po stopách krve 1969, 4. Na kolejích čeká vrah 1970, 5. Diagnóza smrti 1979) ()

honzic

Průměrná ponurá kriminálka se skvělým Jiřím Sovákem. Sice má slabší místa, nicméně jako celek působí dobře a je i solidně koukatelná. Hodnocení: 60 % ()

route60

Výborná Česká detektivka Na kolejích čeká vrah je ukázkou toho že i u nás se dovedl natočit film tohoto žánru který není trapný, výborný J.Sovák mladý J.Hanzlík a mnoho jiných herců, Josef Mach už nenatočil nic lepšího. ()

silak_xup

Velmi příjemná detektivka o velmi nepříjemném případu, tak nějak odlehčeně a přitom důrazně natočená. Celé to mělo ještě lepší průběh díky Sovákovi - Kalašovi, ovšem nedovolím si tu porovnávat s mistrem Hrušínským, Hrušínský byl takoví radikálnější, což mělo pro film svoje, Sovák zase odlehčenější, což ale mělo pro film také svoje. ()