Hlava 22

Seriál Hlava 22, natočený na motivy věhlasného stejnojmenného románu Josepha Hellera, vypráví příběh prohnaného a bezkonkurenčního flákače Yossariana (Christopher Abbott), pilota bombardéru amerického letectva za druhé světové války. Ten je celý bez sebe, protože se ho snaží zabít tisíce lidí, které nikdy neviděl. Jeho skutečným nepřítelem je ale vlastní armáda, neustále navyšující počet misí, které musí letci absolvovat, aby splnili povinnost. Pokud se však Yossarian jakkoli pokusí vyhnout svým nelogickým povinnostem, poruší absurdní, byrokraticky vykonstruovaný paragraf známý jako Hlava 22, který udává, že obavy o vlastní bezpečnost tváří v tvář skutečným a bezprostředním ohrožením jsou důkazem racionálního uvažování. Letecké povinnosti může být zbaven ten, kdo je uznán za psychicky narušeného a zároveň požádá o uvolnění. Žádost o uvolnění ale svědčí právě o psychickém zdraví a proto k němu dojít nemůže. (HBO Europe)

Lockeroom

Moc se mi to líbilo a dobře jsem se pobavil. Herecké obsazení a výkony skvělé, hlavně Christopher Abbott je skvělý i ten herec, co hraje majora Majora Majora, má velký komický talent. Problém mám ale s koncem seriálu, který se zásadním způsobem liší od konce knihy a mění tím vyznění celého díla. V knize i ve filmu Mika Nicholse je poselstvím víra a naděje, v seriálu je to smutná rezignace. Lze vůbec takto měnit smysl uměleckého díla a majitelé autorských práv s tím souhlasili?? Jak jsem napsal, seriál byl skvělý, ale ten konec nevím. Jakoby do světa, ve kterém psal Joseph Heller a točil Nichols pasoval víc ten nadějný konec a do toho dnešního ten smutný, Ale to je jen můj závěr a zřejmě ne umělecký záměr tvůrců. ()

dunbar

Tvorcovia sa geniálneho Hellerovho románu zhostili so cťou. Šesť dielov však neposkytuje dostatočný priestor na vykreslenie postáv, okrem tej Yossarianovej sú všetci len také epizódne charaktery. Považujem sa za znalca Hlavy XXII, mám ju načítanú snáď tridsaťkrát, a tak mi to hlbšie vykreslenie charakterov postáv až tak nechýbalo a tento seriál bol pre mňa iba príjemnou ilustráciou dôverne známych scén z knihy. Ale ako vidím z komentárov, séria bola pozitívne prijatá aj tými, čo knihu nečítali, takže toto dielo vie zjavne stáť aj na vlastných nohách. Oceňujem vyobrazenie Pianosy, B-25tiek a scén z náletov. Cathcart bol v knihe väčšie trdlo, Orr mal mať zajačie zuby a líčka ako jabĺčka, ale to sérii neublížilo. ()

chevronman

Mám ohledně tohoto seriálu velice rozporuplné pocity. Je totiž vidět, že se do něj nalilo dost peněz a zpracování má vysokou úroveň. Co mi ale vadí, je to, že se to naprosto míjí s románovou předlohou. A to ne ani tak příběhem, ale tou atmosférou. V seriálu Hlava 22 je všechno tak vážné, i ty momenty, které by měly být vtipné, vyznívají spíš vážně a celým seriálem se jako červená nit vine spíš tragika válečné mašinérie. Hellerů román poukazuje spíš na absurditu války a i ty nejtragičtější momenty znějí spíš zábavně a Heller je v románu vypráví s až cynicky vtipným nadhledem, který mi v seriálu chyběl asi nejvíc. Nicméně seriál vede k zamyšlení, nakolik je oprávněné srovnávat knižní předlohu a filmové či seriálové zpracování. Tento seriál je zkrátka svébytné umělecké dílo a jde si svou cestou, což může některé fanoušky románu poněkud rozladit. ()

TheFilmThief

Seriál nám doporučila češtinářka, když jsme probírali válečnou literaturu a protože mám velkou slabost pro válečné komedie a černý humor a ejhle, všechno je totiž zde. Nebo chvílemi je. Zezačátku to bylo vtipné a svěží, ale postupně je to čím dál více temnější, smrt si nevybírá a nakonec jsou jen samé rány z děla a krev. Sledujeme jak se hoši vyrovnávají s pocitem možné smrti, jak se rozhodují mezi životem a smrtí, odvahou a zbabělostí. ()

supEnoc

Bude to už tak 10 let, co jsem to četl, nicméně při sledování seriálu jsem si u každé scény vzpomněl na danou pasáž v knize. Trošku se to asi odlišuje od mojí leta staré představy, nicméně esenci knihy to podle mě vystihuje dost dobře. Rozhodně stravitelnější forma než film z 1970. ()

rostsoft

Nevím, co na tomto snímku bylo komediální, nejenže jsem se u tohoto seriálu nudil, ale téměř ani jednou jsem se nezasmál. Scény, které měly být humorné mě přišli spíše trapné. Knihu jsem bohužel nečetl, ale asi to udělám, pak alespoň zjistím, co autoři snímků zpackali. ()

stret

Pekne spracované. Škoda len že si o "Hlavu 22" otiera hubu každý, kto vyhlasuje niečo za absurdné len preto že to nepochopil. ()

Pucmeloud

Jeden z mála případů, kdy "remake" slavné předlohy od Mika Nicholse mě pobavil ještě víc, než Nicholsův originál. Kniha je ovšem kniha... ()

Tempter

Kdybych nečetl knihu, kdyby tam pořád nehrála ta pro mne nesnesitelná muzika a kdyby Jojo tak nepřipomínal Marca Márqueze, dal bych i za čtyři. Ale na kdyby se nehraje. ()

eoj

Predloha byla (nakolik mi pamet staci - uz je to sakra let), zvlast ke konci, jeste o chlup silenejsi. Film jsem videl kdysi a bavil me, ale zub casu uz urco jeste zapracoval. Takze melo smysl a vetsi plocha se take oplatila. Lepsi 4*. Ale varovani zenu to nebavilo, pochopeni pro absurdni humor povinne. ()

unYso

Keď sa povie Hlava 22, vždy si spomeniem na Jozepha Hellera a na školu, kde sme na hodinách literatúry čítali úryvky z tohto diela. Knihu som nikdy nečítal a dokonca táto novšia seriálová verzia bola mojou premiérovou. Mala spočiatku pomalší spád, ale postupne som tomu deju a postavám prišiel hrozne na chuť a v podstate v priebehu dňa som mal seriál za sebou. Musím vyzdvihnúť pekný kontrast medzi humorom a tragédiami, ktoré sa udiali v okolí Yosariana a určite aj postavy, ktoré ma naozaj bavili, ako napríklad špekulant Milo Minderbinder, ješitný George Clooney alebo seržant Major Major Major. ()

Veronika_.._

Vlastně nevím, jak mám seriál hodnotit. Když ho budu hodnotit podle knihy, která je naprosto úžasná, je seriál velice špatný. Naprosto tam postrádá humor, se kterým byla kniha napsána tak. Je to jedna z mých nejoblíběnějších knih u které jsem se opravdu smála i když pojednává o hrůze války. Když bych hodnotila seriál bez knihy, tak vlastně nebyl tak špatný. Byl hodně drsný tak, jako válka umí být, ale s úžasností knihy má pramálo společného. ()

PF 2020

PF 2020