Príbeh Alvina Straighta

• Česko Příběh Alvina Straighta (viac)

Známý kultovní režisér David Lynch překvapil tentokrát jednoduchostí, srozumitelností i kvalitou příběhu. Podle scénáře Johna Roache a Mary Sweeneyové vzniklo úsměvné drama o obyčejném člověku, jehož zastihneme na začátku v malé vesničce v severní Iowě. Zatrpklý starý vdovec s chatrným zdravím žije se svojí dcerou Rose (Sissy Spaceková), která je okolím považována za prostoduchou. Při jednom ze svých těžkých úrazů se od ní dozvídá, že jeho bratr Lyle je na tom ještě hůř po záchvatu mrtvice. Alvin bratra neviděl celých deset let a nešťastná událost jej donutí vážně uvažovat o jeho návštěvě. Bratr ale bydlí v sousedním státě Wisconsin v městečku vzdáleném 600 km. Zarputile hrdý Alvin se špatným zrakem a nedostatkem peněz nemůže snést představu, že by ho někdo za bratrem svezl. Proto vymyslí svůj bizarní plán… Příběh, který lze číst jako metaforu o americkém mýtu o svobodě a hledání, či konfrontaci osobního morálního kodexu s obecně uznávanými normami, je přitom zpovědí o bratrské lásce. Snímek vznikl na základě skutečných událostí, které se odehrály v roce 1994 během putování třiasedmdesátiletého Straighta z Laurens v Iowě do Mt. Zion ve Wisconsinu. Cesta, již uskutečnil na zahradním traktůrku značky John Deere, zahrnovala několik stovek mil a trvala více než šest týdnů. Vynikající představitel Alvina Richard Farnsworth (1920–2000), někdejší kaskadér, jenž několika hereckými party přesvědčil o svém nesporném talentu i pro tuto profesi, se po mnoha letech v ústraní vrátil na filmové plátno. Rozloučil se tak nadobro se svými diváky, protože rok nato 6. října 2000 ukončil dobrovolně svůj život výstřelem z pistole. Jeho výrok „Tohle je film, na který s hrdostí vezmete své děti“ přesně charakterizuje atmosféru snímku, ostatně i David Lynch jej označil jako „docela normální film“. (Česká televize)

Raili

Totální nuda! Záživnost tohohle filmu je na úrovni sledování důchodce při procházce v parku. A zkuste si to skoro dvě hodiny. ()

gemi

Předloha českého filmu Cesta byla suchá, místy mokrá. Rozhodně se nejedná o typickou Lynchovinu, protože tento film má hlavu a patu. Je o neobyčejné cestě jednoho obyčejného člověka, který dojímá svojí skromností a slušností. Famózní výkon Richarda Farnswortha. Divák 70+ přihodí hvězdu navíc. ()

junxi91

Film je velice klidný, působí mírumilovně a srdečně. Alvin měl tedy sakra kuráž a rovněž motivaci, aby se vydal navštívit svého milovaného bratra, se kterým se už deset let nebavil. Protože cestu absolvoval na obyčejné zahradní sekačce s vlečkou, ze které si udělal obytný vozík. Potkává samé vřelé a nápomocné lidi, se kterými sdílí svůj životní příběh. Film je takové příjemné antidepresivum, u Lynche se jedná o výjimku. ()

wito

Toto dielko je pre mna dost vyznamne. pribeh je jednoduchy, no dokonale citovo putavy. hudba badalamentiho pri scenach obycajneho putovania, v kompozicii s prehliadkami kukuricnych a inych poli mi privodila slzy. trosku zbytocne keci so zbytocnou studentkou. ()

P.H.

Nádhera. Od začátku do konce... Jeden z mála snímků, kde je jakýkoli komentář zbytečný. Mimochodem, docela dovedu pochopit, že slavní "akademici" rozhodující o Oskarovi Lynche podezřívali, že si z nich dělá bohapustou srandu, a cenu mu nedali. Takhle krystalicky čistý a "přímý" (straight) film je u něj prostě... neuvěřitelný. ()

Jacques1

Není to typická lynchovina.Sice zůstavají motivy venkova a maloměsta a jeho specifických figurek, ale mizí Lynchovské tajemno. Je to veselá parodie na road movie, která se Lynchovi opravdu zdařila. Jinak těsně před tím než Alvin potká stopařku je na silnici značka "pozor krávy", všiml jsem si toho až napodruhé, ale dost me to pobavilo.:-) ()

MarekMotor

Zdánlivě mimo poetiku vrcholných režisérových opusů. Ústředním bodem filmu je však také rozporuplný hrdina, který na rozdíl od Franka Boothe z Modrého sametu dokáže své temné stránky pozdržet za maskou sympatického staříka (vyplouvají na povrch jen mimochodem, většinou jako vzpomínka, k níž se Alvin bezděčně přizná) a jehož snaha o dominanci toho lepšího je nakonec zřejmě korunována úspěchem. Snímek má mnoho významových rovin, je skvěle natočen a disponuje vynikajícími herci - to vše z něj dělá jeden z nejlepších Lynchovývh filmů. ()

Tiiso

Jak řekla má přítelkyně po shlédnutí tohoto filmu: toto by měl vidět každý člověk povinně dokud je mladý. Velmi civilní snímek který by málokdo od Lynche čekal. Od první do poslední minuty jsem seděl a vnímal a vnímal. Nenásilnou formou podané všední i nevšední problémy lidí kteří se dostaly už do podzimu života. Opravdu hezký příběh, který je brilantně natočený a a skvěle zakončený. ()

lenzi

Balzamík na dušu, druhá strana Davida Lyncha, kde ukazuje silné ľudské (a skutočné) príbehy, podobne ako v Sloňom mužovi. ()

Rodin

Nechci být příliš chytrý a nechci zde přítomné komentáře jakkoli doplňovat, protože jsou ve svém souhrnu přesné. Doporučuji jen těm, kdo neviděli, aby tento nedostatek odstranili. Já jsem byl naprosto pohlcen a nadšen, od hereckých výkonů až po režijní práci. Téměř dokonalé. 95% ()

john.h

Nejpůsobivější road movie. Celý film je moc krásný a vzbuzuje takový hřejivý pocit. Hlavně minimalistický konec je naprosto úchvatný. Oslzely mi z něj oči. Fakt bych neřekl, že mě tak dostane statickej záběr na traktůrek. ()

hiczech

Jak mi taková nádherná road movie mohla tak dlouho unikat? Nebýt kamaráda, tak jsem chudší o prožitek z tohoto skvělého a povedeného díla. ()

Belsazar

"Víte, tahle cesta, to je překonání mé vlastní hrdosti. A snad nepřijedu pozdě." / Víte, proč je Lynch nejlepší režisér všech dob? Protože natočil ten nejlepší seriál všech dob. A jen tak mimochodem - i nejlepší film vůbec. / "Bratr je bratr." ()

departed

Emoční dopad sice nebyl tak silnej, jak by asi měl být, ale i přesto jsem si z Alvinova příběhu něco odnesl. Film s jednoduchým příběhem, ale velkým poselstvím. Zaměřit se na velké věci, nikoliv prkotiny, využít každé vteřiny svýho života, protože je jen jeden, užívat si dokud jsme mladí, vážit si své rodiny a spolknout všechnu svou hrdost, když je to potřeba. A cestování je taky fajn, pokud jsou finance a možnosti, protože na sekačce fakt ne-e. Asi nejnormálnější Lynch, jakýho jsem zatím viděl. ()

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti