Modrý zamat

• Česko Modrý samet (viac)

V malom americkom meste sa skrývajú temné zločiny a vášne. Jeffrey sa po dlhšom čase vracia do rodného mestečka. Jedného dňa na lúke náhodne objaví ľudské ucho. Ucho ho zavedie na stopu záhadného kriminálneho prípadu, do ktorého sú zapletení priekupníci drog, psychopatický zloduch Frank a tajomná barová speváčka Dorothy. Jeffrieho zvedavosť zdieľa i dcéra miestneho policajného dôstojníka Sandy. Tá urobí všetko pre to, aby si získala Jeffrieho srdce a pomohla mu odhaliť tajomstvo. Film Modrý zamat je jedným z vrcholov tvorby režiséra Davida Lyncha. Podobne ako v ďalších svojich dielach tu s príznačnou dávkou napätia, ale aj humoru a irónie, preniká k temným stránkam duše. (STV)

phamphi

Tak že by film v podstatě dával smysl až do konce filmu a nepřepínal mezi různými úrovněmi reality, jsem u Lynche ještě nezažil. V tomto pohledu jsem byl obelstěn přesně opačným způsobem, než je u Davida zvykem, nicméně mimořádně příjemně. Fakt výborný zážitek. Dennis Hopper ultimátně hlásí. "l'm taking your neighbor out to the fucking country!" (škoda, že jsem slyšel špatně a není tam "...to fuck the country") a Laura Dern si už cvičí ksichtíky, které dovede k dokonalosti v Inland Empire. Romantické psycho a dokonalost přivedená k zvrhlosti. ()

heihatchi

No po shlédnutí pořádně ani nevím co napsat. Snímek je to dost pomalý (na mě až příliš), ale nechci tím říct, že bych se nudil, to ne. Jen jsem na to asi neměl tu správnou náladu :) Od Lynche je toto asi první film, který jsem pochopil :D Jinak z filmu se mi velice líbila hudba a šílenec Dennis Hopper. PS: Doufám, že taky brzo uvidím drozda :) ()

Mr. Sandman

Ší wór blú velvet.Blúr den velvet woz d najt. Hanebné!, že tenhle film neviděli ještě úplně všichni. Je to perloidní skvost na pomezí orgazmické serenády duše. Doslova mě to zavalilo. Taky jsem chtěl nějaké to odpoledne řešit tajnou záhadu s Laurou Dern a hrát si na detektiva do pytle. No tohle je prostě lahůdka jahůdka.Já to mám tak rád, ten pocit, že svět je možná fakt zajímavej a tajemnej a temnej a ne všední a tupej a při zemi rozpláclej. Vždycky to budu milovat a do kina na to pujdu a holkám o tom vyprávět budu. Tohle je prostě tečka, finito a vyřízenej účet přátelé, tohle má svůj pomník na mym dvorku, krapet mi to ušvihlo z času, ale dalo mi to část náplně života, nikdy na to nezapomenu, je to pecka. ()

Vilg

Český debing. Bez debaty. Stěpnička vládne na zemi i na nebesích. A Lynch servíruje tuny své přesně aranžované psychopatie bez jediného pomrknutí nebo zaváhání v koncertu, který by měli promítat dětem místo Arabely, aby si brzo uvědomily, jak to na tom světě chodí. Bobby Peru možná nezná oddechu, ale Dennis Hopper jde píchat a pije svůj bourbon. Když padne tma. A tma je celý tenhle film. ()

Narciska

Kdysi jsem viděla Mulholland Drive a dostal mě. Byl to naprosto šokojící film nepodobný svým stylem a atmosférou ničemu, co jsem do té doby viděla. Když jsem až pak chronologicky obráceně viděla Lost highway, dostavilo se zklamání. Bylo to prokticky to stejné, do půli filmu čekáte na rozuzlení, aby se místo toho všechno obrátilo zcela naruby. I Modrý samet nese zřetelný Lynchův rukopis - je to jeho neuvěřitelná schopnost vyvolat strach záběry, ve kterých vůbec o nic nejde (nutno podotknout, že si dost pomáhá hudbou a zvukem a mrazení v zádech umí též vyvolat naprostým tichem) a překvapit absurdním chováním, aniž by ona úchylnost byla jakkoli reflektována. Vzbuzuje tím fascinující dojem, že podivno je vlastně zcela v pořádku, až se sami sebe ptáte, zda nejste divní vlastně vy. Lynch umí navodit silnou atmosféru, umí šokovat, umí do hlavních rolí obsadit psycho lidi a umí to okořenit bizarnostmi, které hlava nebere..., vidíte-li však takových filmů víc, neubráníte se dojmu, že o to šokovat jde především. A ta schopnost šokovat po čase ztrácí kouzlo i originalitu, řeknete si, prostě Lynch. A i když má film pozitivní vyznění, řemeslně a herecky je velmi dobře zvládnutý, stejně si říkám, že nejlepší na něm je ta stejnojmenná písnička. ()

Gumby

Vseobecne lynchovské nadšení mě donutilo videt film uz trikrat a trikrat jsem z nej byl zklamán...Ale možná je jen moje chyba že nerad rozpitvávám filmy po freudovsku... ()

JB2203 odpad!

Další přelomové dílo z žumpy filmového umění osmdesátých let. Barevný, formalisticky zrežírovaný kýč umně protlačený skrze síto perverzity. Nebýt skandálních scén a všelijakých nechutností, jednalo by se zřejmě o velice kvalitní dílo, který by ovšem z hlediska genese světové kinematografie nezanechalo žádnou výraznější stopu. Takto však stopu bezesporu zanechalo. O jejím významu si však dovolím na tomto místě polemizovat. Podstata problému totiž tkví ve smyslu samotného umění. Jeli tímto smyslem člověka nadobro zhnusit, pak si Blue Velvet zaslouží to nejvyšší ohodnocení. V takovém případě se můžeme v budoucnosti těšit na vrcholné umělecké zážitky z prostředí tureckých záchodů, jatečních lednic, piteven a márnic. Měřítkem kvality se zcela bezpochyby stane množství vyvrhnutých zvratků a mimoděk odkapaných slin. Jistěže to má každý ve svém niterném pohledu na umění jinak, já osobně bych však raději zůstal u osvědčených hodnotových měřítek zakořeněných kdesi v hloubi antické estetiky, z nichž jako nejdůležitější se mi jeví právě míra libosti a krásy. Ano, David Lynch je bez diskuse kvalitní režisér, no Charles Baudelaire světového filmu se zněj přesto nejspíš nestane. Nedostává se mu totiž smyslu pro nalezení únosné hranice výrazového vkusu. A především oné křehké rovnováhy mezi magickou banalitou a samoúčelným hnusem. ()

gombarix

hmm, hmm, Lynche mám rád, MacLachlana nemám rád, Lauru Dern mám rád, Isabellu Rossellini nemám rád, u věty "To je ale divnej svět" se osypávám, titulní píseň je dobrá a Hopper je famózní. Sečteno podtrženo, "je to divnej film" (ale mezi lynchovinami jen standard), za zhlédnutí stojí, ale víckrát to vidět nemusím. ()

Zaitsev

Blůů Velvet - Isabella Rossellini je zde velice půvabná a celý ten film je prostě Lynchovská klasika, která nesmí uniknout žádnému milovníkovi mysteriózna. ()

BOURQUE

David Lynch bol vždy takým netypickým americkým režisérom. To samozrejme najlepšie vidieť na jeho filmoch a na „trikov“, ktoré v nich používa. Napriek tomu film Blue Velvet sa „trošinku“ odlišuje od Lynchových tvorieb. Keď ste videli jeho ostatné filmy, tak asi tušíte, na čo myslím. Čo sa týka hereckých výkonov, tak okrem I. Rossellini sa vyznamenal hlavne D. Hopper (asi jeden z jeho najlepších výkonov, keď nie najlepší). Áno, dovolím si tvrdiť, že zatienil aj „druhú “hlavnú hrdinu (Kyle MacLachlan). Osobné hodnotenie: 81% (****) ()

Luk Skywalker

Druhý Lynchův snímek, který jsem viděl. První je Mulholland Drive, ten jsem nehodnotil, tady je situace jiná, jasně daný příběh, ale možná v době svého vzniku byl příběh něco extra, dneska mi nepřipadá ničím vyjímečný (i když se dnes většinou točí filmy s jednoduchým dějem). ()

Aldebaran

Velmi dobrý film se silnou atmosférou. Přišlo mi to trochu "kafkovské" ... relativně slabý hrdina, který se nečekaně dostane do vleku událostí, které je jen těžko schopen ovládnout nebo změnit ... v tomto filmu se však hrdina na závěr přecejen pochlapí :) ()

GOREGASM

David Lynch je veeelmi bizarní poetik, který ovšem dokáže přenést na plátno křehkost a krásu vztahu mezi dvěma lidmi jako málokdo jiný. Blue Velvet má, dovolím si říct, rutinní zápletku, která ale disponuje od tohoto snímku typicky Lynchovským mystériem, bizarnem a celkovou nevyzpytatelnosti postav i děje. U Lynche prostě věci málokdy jsou takovými, jak na první pohled vypadají, a přestože u Blue Velvetu je těch záludných "slepých" uliček poskrovnu, hutná a zneklidňující atmosféra je již všudypřítomná a mistrovsky kontrastuje s milostným motivem Kylea a Laury. Nemám pravdu, pane Badalamenti? 100% ()

helloween93

Moje druhé setkání s Lynchovými filmy, na film jsem narazil v programu stanice AMC. Snímek bych popsal jako bizardní a úchylný thriller, který ukazuje, že svět jako takový, má dvě strany mince. A o té odvrácené možná ani vědět nechceme. Přišlo mi že Dennis Hopper toho maniaka ani nemusí hrát. 3* ()

Hapretor odpad!

Nechápu, jak toto někdo může vychvalovat až do nebes a říkat tomu umění. Pro mě to byla nebetyčná nuda a ztrpení z dementního děje, který nic neodkrývá ani nesděluje a je naopak zmatený a divně poskládaný. Lynch je u mě babral, který jen měl to štěstí, že v "jeho době" podobných filmů bylo velmi málo, spíš takové točil jen on, ... a i když to nikomu nedávalo smysl a líbilo se to snad jen samotnému Lynchovi, tak mu všichni pochlebovali a velebili. Já nejdu s proudem. Až na dva jeho filmy (Duna, Sloní muž) jsou jeho díla podle mě stupidní, nudná, divná, úchylná a o ničem. Děkuji za pozornost. ()

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti

13.12.2022

Spielberg obsadil Davida Lynche

Spielberg obsadil Davida Lynche

05.02.2022

Režisér Steven Spielberg (Ready Player One, West Side Story, Čelisti) už je pilně v procesu příprav svého dalšího filmu. Ten ponese název The Fabelmans a měl by do velké míry být režisérovou… (viac)

Zemřel herec Dean Stockwell

Zemřel herec Dean Stockwell

09.11.2021

Letní kino MeetFactory startuje 1. června

Letní kino MeetFactory startuje 1. června

26.05.2016

Letní kino patří k prázdninovým měsícům stejně neodmyslitelně jako slunce nebo koupání a teplé letní večery přímo vybízejí k tomu, užít si nějakou tu filmovou laskominu pod širým nebem a s… (viac)