Máme jasno

• USA Explained
USA, (2018–2021), 15 h 4 min (Minutáž: 14–26 min)

Tvorcovia:

Joe Posner

Hudba:

Jan Kobal

Maria Bello (rozprávač), LeVar Burton (rozprávač), Nick Kroll (rozprávač), Aasif Mandvi (rozprávač), Christian Slater (rozprávač), Kevin Smith (rozprávač) (viac)

Tenhle naučný seriál z dílny studia Vox prozkoumává širokou škálu témat, jakými jsou divoký svět K-popu, nárůst popularity kryptoměn nebo neustále selhávající diety. (Netflix)

jedna_vrana

Seriál je zložený z krátkych 20 minútových epizód, ktoré sa tvária ako dokument. Niektoré diely sú zaujímavé, väčšina však plytké, tendenčné a nevyvážené. Ak sa rozhodnete pustiť do pozerania, vyberte si len časti, ktoré vás svojim názvom zaujmú a nečakajte, že sa na konci budete cítiť informovanejší. Len tak skĺznete po povrchu. Seriál, pri ktorom máte pocit, že autori počítali s myšlienkou, že už ani nebudete mať chuť na ďalší diel. Máme nejasno. ()

balone

Jeden z kvalitnich dokumentarnich serialu, vetsinou nejdou uplne do hloubky, kazdy dil je na jine tema. Obcas ani nezodpovi na co se ptaji nebo nedaji odpovedi, ale temata zaujmou a obcas se dozvite neco o cem byste ani nepremysleli se neco dozvedet a je to zajimave. ()

DJ_bart

Novinářům z liberálně levicovýho plátku Vox se musí jedno nechat: nikdo neumí popularizovat žurnalistiku a dělat jí tak poutavou lépe, jako právě oni. ()

M.i.k.e

hodně nevyrovnaná série.Některé dokumenty jsou super,některé jsou naopak spíše podprůměrné.Krátká stopáž maximálně dvaceti minut má svoje plusy i mínusy.Na jednu stranu nestihne Explained úplně nudit a u některých vysvětlovaných problémů se nezabývá zbytečnostmi.Na druhou stranu ale u některých problémů právě díky stopáži spíš pluje po povrchu a chová se dost tendenčně...70% ()

LuciusWlk

Tyhle mini dokumenty jsou vynikající. Nestihnou nudit, dozvíte se pár zajímavých, nebo nezajímavých informací. Výběr témat je místní zvláštní, ale kupodivu fungující. A miniserie speciál jsou teprve lahůdkou. Jen houšť. ()

hyper01

V epizodě "The Next Pandemic" je docela přesně odhadnuto to, co se dnes, tedy dva roky od odvysílání, děje. Pandemie způsobena virem chřipky, lidstvo je nepřipraveno a vyčítá si, že během "klidného" období neinvestovalo více do vývoje léků. Let's fight! ()

Alan_Shearer

Za me super prace. Mnoho temat je velmi aktualnich a dokumentarne nebyvaji zpracovany. Sazka na dynamictejsi pojeti je mozna skoda, klidne bych kazdymu dilu pridal deset minut. Bohuzel, v jednotlivych dilech jsou patrne kvalitativni rozdily a taky mirna prevaha jednoho nazoroveho proudu, nicmene i tak dobry. No a nebudu lhat, v kontextu dnesni korona krize je dil The next pandemic celkem slusnej mindfuck. ()

zenit

Některé epizody skvělé, některé plné bludných SJW představ o světě - alá upozorňování na bíle, heterosexuální muže historicky držící ženské štěstí, životy a orgasmy pod krkem apod. Nebylo to úplně 100% jednostranné, a přesně proto jsem přesvědčen, že se tvůrci náramně plácali po zádech za to, jak moc neutrální počin vytvořili... ()

Bukelos

U některých dílů, u kterých si to dnešní doba zřejmě "žádá", je velmi zřetelně rozpoznatelné sociální inženýrství, které se snaží o všeobecnou indoktrinaci lidí. U nich se pak dá stěží říci, že se jedná o nestranný dokument. U zbytku epizod, kde mají tvůrci přece jenom trochu větší volnost na nestrannost k danému tématu, můžete narazit dokonce i na pár zajímavých informací... :) Celkově to je pro mě ale dost velká slabota, hodně mi tu vadí ta předpojatost, která nemá v naučném dokumentárním seriálu co pohledávat. ()

kacer4

Dobrý koncept, ktorý som ale už niekde videl - rýchle predstavenie témy, jej pôvodu a prípadného riešenia. A každý nech si to už rozvíja vlastným smerom. Asi polovica dielov bola dosť dobrá. Ostatné boli buď o ničom (cricket, atleticulture) alebo zbytočné (Political Correctness, eSports). ()

gpx odpad!

Jakože dokumentární série, kde je příslib toho, že vám někdo něco vysvětlí ve skutečnosti pouze zástěrkou k tomu, aby tady do vás blázniví fanatici hustili levicovou politickou agendu. ()

palcanec

Člověk se dozví něco populárně zajímavého o různých tématech, ale ne vždy moc do hloubky a některé epizody jsou spíše bulvární povahy. Též volba "expertů" je místy zarážející, proč jsou Hillary Clinton a Cory Booker experty na genderovou resp. rasovou nerovnost moc nechápu, určitě by sehnali plnou místnost kvalifikovanějších lidí. Obecně však seriál zaujme. Zrovna jsem dokoukal díl z 8. listopadu o nové pandemii a současnou krizi s koronavirem předpověděli přesně - jak s původem z asijského masného trhu, tak s podobností k SARS. ()