Peníze – máme jasno

• USA Money, Explained
USA, 2021, 1 h 54 min (Minutáž: 22–23 min)

Kamera:

Cory Popp

Tiffany Haddish (rozprávač), Bobby Cannavale (rozprávač), Edie Falco (rozprávač), Jane Lynch (rozprávač), Marcia Gay Harden (rozprávač), Vincent Piazza (viac)

Utrácíme je, půjčujeme si je, šetříme je. Teď nastal čas si o penězích a jejich úskalích pořádně promluvit – od kreditek přes kasina a podvodníky až po studentské půjčky. (Netflix)

MartinTerran

Zajímavý dokument, ne každé z témat je problém i u nás v Evropě, ale není od věci o nich vědět. Každý díl je nabitý informacemi (a statistikami), které je určitě dobré vědět. Libí se mi, že vždy ukáží jak a proč to začalo a pak rychlý průběh až k aktuální situaci a tu rozeberou a případně i to jak by to mohlo/mělo pokračovat. Hodnocení: 83/100. ()

Tsuki

Tento druh dokumentárních sérií Netflixu zkrátka jde. Nedostavil se sice až takový „wow“ efekt jako u série o lidské mysli, ale rozhodně oceňuju snahu na poměrně malém prostoru diváka co nejvíc důkladně a zároveň objektivně (a často z více úhlů) seznámit s nějakou konkrétní tématikou tak, aby pochopil její klady i zápory, úskalí a příčiny nějakého problému, a aktuální situaci s případnými řešeními… Nejvíc si asi cením oné objektivity a nadhledu. Například v prvním díle o peněžních podvodech je zároveň zmíněno, že hranice mezi podvodem a upřímným záměrem, který zkrátka selže a způsobí, že někdo přijde o svou investici, je ve skutečnosti hodně tenká, tudíž že věci nejsou až tak černobílé, stejně jako nechat se nachytat nějakým šejdířem nemusí nutně znamenat, že jsem jen hlupák, který podvod neprohlédl. Situace je ve skutečnosti mnohem různorodější a komplikovanější. Navíc, jak naštěstí seriál neopomene poznamenat, cestou a řešením není mít primárně pocit nedůvěry vůči všemu a všem, protože na druhou stranu, důvěra k lidem je důležitou hodnotou naší společnosti a svět bez důvěry by byl hodně smutným a nepřátelským místem. Na příkladu tohoto dílu bych proto ráda ilustrovala snahu Netflixu o všeobjímající pojetí a perspektivu. Což je něco, co ve skutečnosti často dokumentům chybí, protože jsou příliš zacílené na konkrétní sdělení a jeden úhel pohledu. V tomhle má proto Netflix navrch. Co ovšem u této série může být pro zahraničního diváka mínusem, je orientace na americkou společnost. Obzvlášť u některých dílů je proto hodnota obsahu pro neamerického diváka o něco nižší. Především jde o díl o studentských půjčkách, což je problematika charakteristická právě pro USA, zatímco českému divákovi může být toto téma poměrně vzdálené. Stejně tak díl o kreditních kartách sice funguje v obecných mezích, ale způsob používání kreditek u nás a v USA je očividně odlišný, jelikož americké kreditní karty se pojí s množstvím benefitů, které mají možnost američtí občané využívat. Naštěstí ale většina dílů funguje na velmi obecné rovině, přestože v základu vychází z USA. Ve výsledku mi každý z pěti dílů něco dal a ráda jsem se trošku přiučila. Snad jen díl o hazardu mohl jít ještě o něco víc do hloubky (zmínit víc jiné formy hazardu než to, co by si člověk běžně představil). S mírou informací a způsobem podání jsem spokojená. ~(3,9)~ ()