Snímek Network, břitká satira na "senzacechtivé zpravodajství", se zdá být s každým uplynulým rokem aktuálnější než kdy dřív. Howard Beale, moderátorská hvězda televizní společnosti UBS, je poslán do důchodu, protože příliš zestárl. Beale nedokáže přenést přes srdce, že po pětadvaceti letech přijde o práci jenom kvůli věku. V dalších zprávách proto divákům oznámí, že během svého posledního vysílání spáchá sebevraždu. Šéf televizní stanice Frank Hackett chce Bealea na místě vyhodit, když se ale ukáže, že by UBS mohla dosáhnout v den Bealeovy smrti nejvyšší sledovanosti v historii, kariéristka Diana Christensenová šéfa přesvědčí, aby tohle osudové závěrečné vysílání pojali jako zvláštní událost. Beale se samozřejmě nakonec nezabije - ale začne nesouvisle hovořit o hrozném stavu světa a televize především. Díky tomu se z něj stane nejžhavější osobnost americké televize. (Cinemax)

Wormboy

Skvela a trefna kritika televizneho priemyslu a s nim spatej divackej konzumnosti a medialnej moralky, ktora nici ludske individuality, brani nam samostatne premyslat a ponuka nam vecne pravdy ustami nadpozemskych osob.A my sme prilis lenivi (alebo ocareni?), aby sme televizny program vypli. Lumetov dalsi paradny kusok. 4,5/5* ()

Dannysek4U

Pravda, v druhy pulce filmu tempo skutecne zvolnuje, hlavne v souvislosti se zapletkou kolem Maxe Schumachera. Ale i tak jde o nejnicivejsi satiru, co jsem za posledni leta - mozna za celej zivot - videl. Nejen pro studenta medialnich studii mozna hyperbolizovanej, presto padnej duvod k depresi... ()

Pajky3

Kam až může zajít honba za televizní sledovaností. Za podívání to určitě stojí, ale působilo to mě tak nějak rozpolceně, protože jsem nevěděl, jestli to má být drama nebo komedie. Každou chvíli to totiž působí jinak a tak i přes zajímavý a originální námět nakonec výsledek neuchvátí. ()

majo25

Napriek hviezdnemu obsadeniu (Holden, Firth, Duvall, Dunawayová) a napriek tomu, že sa film pokúša nastaviť zrkadlo televíznym spoločnostiam, to ma ďaleko od reality. Aj keď časť skutočností, verejne známa (napr. amoralita, pachtenie sa po peniazoch a sledovanosti), prítomná je, je zmiešaná s vykonštruovanou fikciou, ktorá realite iba šliape po chrbáte, nie je ňou sama. Viacmenej sa snaží šokovať, čo ho sčasti diskredituje. Z vážnych polôh skáče film do čistej komédie - napr. scéna, keď si televízia dohaduje licenčné podmienky a peniaze s teroristickou organizáciou vyzbrojenou palnými zbraňami. Občas sa mihnú zaujímavé úvahy o tom, čo televízia predstavuje, akú má silu, resp. ako je veľkou časťou spoločnosti vnímaná, ale je toho iba ako šafránu. Dlhšia stopáž mi tiež nesadla, rovnako ako časté vyvreskovanie postáv. Dosť nadhodnotený film, ale na csfd si už pomaly začínam zvykať, že film, ktorý kritizuje (hocičo a hocikoľko), je automaticky ustlané vo vysokých červených číslach. ()

campix

Sidney Lumet a jeho další kousek ze silné pětiletky, kdy mezi lety 1973-76 točil jeden hit za druhým. O spoustě filmů se říká, že předběhly svou dobu a pro Televizní společnost to platí jakbysmet. Karikatura tehdejších médií ukazuje, že se vůbec nic nezměnilo a ba naopak spíše pouze podtrhuje tu informační nebo spíše desinformační smršť, které musíme denodenně odolávat. Legendární role Petera Finche a také jeho legendární výstupy společně s kvalitními herci okolo včetně Faye Dunaway nebo Roberta Duvalla nenechávají na pochybách, že hned několik Oscarů skončilo přesně tam, kde mělo. Dlouho jsem toto dílo odkládal, ale ukázalo se, že nebylo vůbec proč. Filmová klasika, která neztratila vůbec nic ze své naléhavosti a také ze svého sdělení. ()

moviefilm

Tak toto bola sila! Lumet s najväčším možným cynizmom ukazuje, ako to v niektorých prípadoch naozaj chodí v zakulisí televíznych staníc. K tomu všetkému mu pomáhajú dokonalí herci, ktorým kraľuje Peter Finch a Beatrice Straight v maličkej, no dokonalej roličke a ten Oscar bol bezpochyby zaslúžený. A Ned Beatty ho mal vyhrať tiež. "I´m as mad as hell & I´m not gonna take this anymore!" ()

flyboyeda

Velmi dobre tema, vyborne natocene, nemene skvele zahrane, scenar primo brutalni, scena kdy tam lidi hulakaji z oken je neuveritelne silna, zaverecne titulky cerne vtipne, pro fanousky Lumeta naprosta povinnost... :) ()

peky913

"I want you to get mad" Jeden z těch filmů, u kterých bych si přál, aby je viděl každý. Funguje jak v osobní rovině, tak jako pohled na společnost jako celek. Jsou dvě možnosti jak tady cynismus brát. Buď se smát nebo brečet. Volím kombinaci obojího. ()

Triple H

Vynikajúca vec, s perfektným scenárom, hercami, režijným uchopením a myšlienkou. Skoro až neprávom prehliadaná klasika, ktorá sa málokedy skloňuje so svojimi ročníkovými rovesníkmi (Rocky, Taxi Driver, All the president's men) a pritom za nimi v ničom nezaostáva. Naopak, čo mohlo pôsobiť ako súdobý kopanec do televízie či médií, je rovnako (ak nie viac) aktuálne aj dnes. S výnimkou módy film tematicky a obsahovo ani po 43. rokoch vôbec nezostarol a nájsť niečo takto podarené a vypointované, a na podobnú nôtu, je pomerne problém. Chayefsky (ktorého som doteraz neevidoval) mal skrátka pri písaní scenára akési chvíle geniality, trafil ten príslovečný klinec po hlavičke vo všetkých smeroch a všetci ostatní (herci, režisér) sa dostavili tiež v prvotriednej forme. Záver by som síce preferoval kus umiernenejší, ale to je veľmi drobná kritika - po dlhej dobe som konečne videl niečo poriadne čo prevyšuje väčšinu filmovej produkcie. ()

HonzaBez

"Existuje tady jen jeden holisticky systém, celosvětové dominium dolarů…Není svět států a ideologie. Svět je soustava korporací neúprosně ovládaných zákony trhu…" Vůbec se nedivím že tento film dostal tolik Oscarů. Jako satira na senzacechtivost mediálního světa je to vskutku výborné a dosti nadčasové. Jen se trošku obávám, že pokud z úst moderátora Howarda Bealese zaznívá výzva divákům, aby v televizi nehledali pravdu, protože ta je jen "mizerný lunapark, cirkus, festival potulných kejklířů," že by ho řada dnešních lidí docela ráda vzala za slovo. A fakticky to tak i činí... A tak když Bealese horlí za to, aby si lidé uvědomili, že "žijeme jen v iluzích," neboť "nic tu není pravda"  napadá mě, zda všechno to trpké ovoce, které dnes jako společnost musíme sklízet, zejména v podobě totální relativizace jakékoliv pravdy a šíření fakenews a hoaxů všeho druhu, není vlastně jen důsledkem toho, jak v minulosti celosvětová média (televize a seriózní deníky) vlastě fungovaly. Bohužel se ale obávám, že řešením není dle Bealeseova vzoru si otevříti okno a  do celého světa začít křičet: „Já už mám všeho po krk“ Média 20. století jsou jistě viníkem všeho možného, ale otázkou je, zda ta tzv. nová média (sociální sítě a různé jiné alternativy) nejsou ještě větším zlem a nepřinesou tak ještě trpčí plody. ()

Mirokukii

Výborné, místy snad až absurdní, přesto velmi reálné drama. Pochopitelně se sledovanost=prachy. Televize mocná to čarodějka a těžké dopady na psychiku mohou nastat nejen u diváků, nýbrž i členů společnosti. Proslovy a výkony Petera Finche jsou velmi emotivní, a po celou dobu sledování můžete pouze hádat zda-li se opravdu zbláznil. Skvělá řeč Williama Holdena v závěru filmu k Faye Dunaway vyšperkovává oba herecké výkony těchto představitelů. "Už toho mám dost! Už to dál trpět nebudu!" ()

neoBlast

Stále to funguje. Hodně tvrdá satira, která ani po více než třiceti letech neztratila nic na své mrazivé aktuálnosti. Dunaway, Holden, Finch, Duvall - všichni hrají jak o život (i když někdy spíše jenom afektovaně řvou). Herce a scénář s vybroušenými dialogy vede Lumet skvěle. 80 % ()

LadyDevil

Panečku, to byla ale smršť! Network předběhl dobu, respektivě předpověděl rizika, co se na nás už nějaký ten pátek valí. Doporučila bych tenhle film všem televizním maniakům, čtenářům Blesku, možná vlastně každýmu. Hlavní postava otevírá oči opravdu úžasným způsobem, na který opět lidi reagují jako stádo. Spousta jeho myšlenek i mimo vysílání mi bylo blízkých a samozřejmě obdivuju výkon pana Holdena. Realita okolo novinařiny a zpravodajství, všechny druhy přetvářky, pračky peněz, atd moc hezky ukázáno. Network je zkrátka ojedinělé dílo, nikdy jsem nic podobnýho neviděla a určitě ani neuvidím - doporučuju všem... ()

Minimie

První půl hodině filmu dávám plný počet, potom však Peter Finch rozjede jeho poblázněnou show a film ztrácí počáteční svižnost. Ze zbytku filmu si pamatuji jen to, že tam neustále někdo křičel a rozčiloval se - nejdřív jsem trpělivě čekala na nějaké zlepšení, ale nakonec jsem se celkem rychle začala těšit, až tenhle nudný Lumetův počin skončí. Ani šokující závěr už to nezachránil. Filmu by rozhodně prospělo výrazné zkrácení - potom by možná celé jeho poselství mělo účinnější dopad. ()

elanius

(131/2017) / Sidney znovu nesklamal a tentokrát si na "paškál" zobral atraktívnu tému televízneho spravodajstva. V prvom rade tu ide o herecký koncert, Duvall, Finch, Holden, Dunaway, prvotriedne výkony. Čakal som možno trochu viac od príbehu, pointy. V druhej polke film prestáva mať jasný ťah, ale aj tak má stále čo ponúknuť. Zákulisie, intrigy, financie, bolo zaujímavé nahliadnuť do tohto sveta. (8/10) ()

Zemřel herec Ned Beatty

Zemřel herec Ned Beatty