Dvanásť rozhnevaných mužov

• Česko Dvanáct rozhněvaných mužů (viac)

Dramatický príbeh zo súdnej siene, kde má dvanásť členov poroty jednomyseľne rozhodnúť o vine alebo nevine mladého chlapca, ktorý je obvinený z vraždy svojho otca. Porotcovia sú obyčajní ľudia a jedenásť z nich v priebežnom hlasovaní hlasuje za vinu. Len jeden, architekt Davis, je proti a vyslovuje vážne výhrady voči priebehu pojednávania i vyšetrovaniu celého prípadu. (STV)

heyda

Herecké výkony a scénář - excelentní. Celkově jde o zajímavý námět, ale mě těch 96 minut nepřesvědčilo o tom, že si to zaslouží mých 5 hvězdiček, přesto však můžu doporučit. 8/10 ()

mat.ilda

Diskuze o vině a trestu se odráží od vratkých základů obžaloby - pro jedenáct porotců jsou však jasným signálem k verdiktu "vinen", jen dvanáctý dokáže naslouchat svému svědomí, čímž rozpoutá rozpravu vedoucí k zpochybnění důkazů za obnažení charakterů i odhalení vedlejších účinků civilizačních hodnot... Jediné slovo nebylo proneseno zbytečně. Viděno v rámci Challenge Tour Special - Filmový lov jako pětka - film s číslem v názvu. ()

jojinecko

Fenomenálne dielo, ktoré nepotrebuje okrem jednej miestnosti žiadne ďalšie exteriéry. Absolutórium a skalp dole pre scenáristu Reginalda Rosa, ktorý za pomoci režiséra Sidneyho Lumeta a 12tich viac než presvedčivých "porotcov" stvorili skvostnú a bezchybnú "konverzačnú drámu", ktorá je plným právom v top 20 na IMDB. Kinematografický skvost! ()

packa

Film tak skvělý, že jsem ho obratem shlédnul ještě jednou. Henry Fonda byl k sežrání, Jiří Voskovec se v davu rozhodně neztratil. Zážitek z filmu, postaveném jen na mimořádném scénáři a výkonech dvanácti výtečných herců, je nezapomenutelný! ()

Flego

O tomto filme sa už popísalo mnoho viet. Takže, všetci tí, ktorí považujú tento komorný skvost za vynikajúce strhujúce dielo o ľahostajnosti a hľadaní pravdy majú pravdu. ()

BMW12

Film, který se celý odehrává v jedné místnosti, přestože je velice napínavý. Sledujeme porotu složenou z 12 mužů, která má rozhodnout o vině či nevině jednoho mladíka. Je to opravdu skvěle natočeno, dialogy jsou na vysoké úrovni a ty občasné vtípky do toho příběhu dobře pasovaly. Já jsem byl od začátku tak nějak přesvědčený o nevině, ale bylo zajímavé sledovat, jak všichni mění své rozhodnutí, po té co Henry Fonda zpochybňoval důkazy a svědectví. ()

Ivoshek

I s minimem můžete dosáhnotu maximálního efektu. Výborný film o porotě, která má rozhodnout o vině či něvině chlapíka obžalovaného z vraždy. Psychologicky skvěle zpracované působení skupinového rozhodování. Napinavé jak kšandy. Na 50 let starý film sakrametský nářez. ()

SOLOM.

Měl jsem z toho trochu obavy, protože zdlouhavé konverzačky zrovna moc nemusím, zvlášť když tam není žádná pořádná akce – nicméně tenhle soudní kousek o dvanácti porotcích byl skutečně zajímavý – bylo zajímavé sledovat, jak se postupně měnili názory jednotlivých mužů, kteří byli rozhodnutí kromě jednoho, rychle odsoudit mladíka jen kvůli jeho vzhledu, minulosti nebo proto, že chtěli být někde jinde – přitom nebrali zřetel na některé důležité fakta nebo důkazy – Velmi solidní herecké výkony, mimo jiné i našeho Voskovce a atmosféra houstla každou minutou. Mnohdy k natočení dobrého filmu stačí i jedna místnost a dobře napsaný scénář… ()

Ilicka

Teorie noetiky v praxi. Vyjádření: "Je jisté, že se tak stalo!" pozbývá v průběhu rokování dvanáctky mužů význam, konečný verdikt už není podstatný jen pro obžalovaného chlapce, ale pro každého porotce zvlášť. Během hodiny a půl odhalí své charaktery, motivace, konvence, předsudky a jejich jednání je výzvou pro každého. Nebo jste nikdy neprohlásili: "Jsem si naprosto jistý, že to bylo tak!"? Vynikající dvanáctka herců, s malým bonusem, 11 - Jiřím Voskovcem. ()

Exkvizitor

Vždycky mě fascinoval způsob, kterým funguje v Americe porotní systém. U tohohle filmu mě napadá: co kdybych byl na místě onoho souzeného kluka a v porotě nebyl Henry Fonda? Skončil bych dozajista na křesle - a to jenom proto, že většina porotců je líná přemýšlet a chce jít domů. Toto výborně napsané a zahrané, civilně minimalistické soudní drama zkrátka nutí přemýšlet. ()

Clint Eastwood chystá svůj poslední film

Clint Eastwood chystá svůj poslední film

31.03.2023

Legendárnímu herci a režisérovi Clintu Eastwoodovi (Gran Torino, Nesmiřitelní) bude letos 93 let. Tento filmový velikán ale ještě neřekl své poslední slovo. Podle čerstvých zpráv nyní Eastwood chystá… (viac)

Sidney Lumet: 1924 – 2011

Sidney Lumet: 1924 – 2011

10.04.2011

Když debutujete filmem ráže Dvanácti rozhněvaných mužů, je jasné, že vaše režisérská kariéra bude krasojízda. V případě legendárního Sidneyho Lumeta, který zemřel v sobotu 9. dubna ve věku 86 let, to… (viac)