Dvanásť rozhnevaných mužov

• Česko Dvanáct rozhněvaných mužů (viac)

Dramatický príbeh zo súdnej siene, kde má dvanásť členov poroty jednomyseľne rozhodnúť o vine alebo nevine mladého chlapca, ktorý je obvinený z vraždy svojho otca. Porotcovia sú obyčajní ľudia a jedenásť z nich v priebežnom hlasovaní hlasuje za vinu. Len jeden, architekt Davis, je proti a vyslovuje vážne výhrady voči priebehu pojednávania i vyšetrovaniu celého prípadu. (STV)

c.tucker

Naprosto bravůrně odvedená práce jak ze strany všech herců, tak ze strany režiséra. Takhle nadupané drama z jedné místnosti jsem nikdy předtím neviděl a už asi nikdy neuvidím. ()

O´Hara

Je vynikající sledovat, jak se postupně rozvádějí úváhy a mění myšlení dvanácti porotců, kteří mají každý rozdílnou povahu a rozdílne rysy osobnosti. Stupňování děje je krásně plynulé a plné zvratů. To jsou věci, které na mě udělaly dojem. ()

BoXBe

No to mi spadla čelist, jak člověku unikají skvosty stříbrného plátna, když se nedokáže zbavit dojmu, že filmy, které měly premiéru před jeho narozením, patří do šrotu. Ten příběh je jednoduchý a jeho sdělení je jednoznačné. Symbolem filmu se pro mě stala postava Jiřího Voskovce, který mi tak nějak ze všech byl nejblíž tím, jak na problematiku nahlížel z naší pozice. pozice těch, kteří si o podobném vztahu k demokracii mohou nechat i dnes ještě zdát. Výtečný snímek, 12 bezchybných hereckých koncertů, v podstatě jedno dokonalé 12ti členné těleso. Jsem velmi zvědav, jak si s tématem poradí Michalkov. ()

Hans.

Skutečný filmový klenot! Není náhoda, že se nachází v místní databázi tak vysoko. Nevěřil jsem, že může být tak zábavné a strhující sledovat film odehrávájící se v jedné místnosti. V jednoduchosti je síla na tom něco bude.. . Vyzdvihuji výkon H.Fondy a Lee J. Cobba. A zaráží mě, že film nezískal jediného Oscar?!? Po druhém shlédnutí nemůžu jinak a zařazuji do TOPky. ()

EstéCaňa

Víte jak se pozná skvělý film s impozantním režisérem ? Když se z ničeho udělají filmové orgie. Jeden snílek proti jedenácti materialistům diskutují zprvu jen o formalitách, ale pak si Henry Fonda potřebuje vyjasnit pár nesrovnalostí a zápletka je na světě. Celkový příběh je brilantní, ale spíše na prkna jevišť než na plátna kin. 9/10 ()

Carrie_3

Snímek Dvanáct rozhněvaných mužů je dalším příkladem toho, že nejsou nutné monstrózní scény, aby vznikl kvalitní snímek. Film stojí na minimalismu - postupně, krůček pro krůčku, se pomalu odkrývají charaktery jednotlivých postav, které mají rozhodnout, zda dotyčného čeká smrt či nikoliv. Divák získává možnost se postupně zabředat do událostí, které vyústily ve vraždu muže. Je oním vrahem jeho syn? Že zde něco nesedí, bylo jednomu porotci zřejmé už na začátku, ale jak o tom přesvědčit i ostatní? Navíc, když se vše zdá jasné už od počátku, důkazy téměř jednomyslně mluví proti obžalovanému? Pro někoho je možná už odpuzující fakt, že se film až na výjimky odehrává v jedné místnosti. Říkáte si: "To mám jako strávit téměř 100 minut sledováním dvanácti porotců, kteří mezi sebou jen diskutují a hádají se? Vždyť to musí být ztráta času." Podobné otázky mě v úvodu také napadaly, ale nakonec jsem se přesvědčila, že pokud má film kvalitní scénář a vynikající herce, více toho skutečně nepotřebuje. ()

mortak

Nejlépe napsaná lekce demokracie v umění. A to jak technicky - postavy se představují a prokreslují, jak na základě postoje k problému (v tradiční formě vyprávění by se napřed zobrazovalo jejich rodinné a pracovní zázemí), tak i myšlenkově. John Dewey, americký pragmatický filosof, poukazoval na to, že demokracie nemůže být jenom teoreticky ustanovena v zákoně, ale pro dobrý chod musí být prakticky učena, zkoušena a prožívána v životě. Tato divadelní hra ukazuje jak, a když se ještě sejde vynikající herecký ansámbl... ()

majo25

Pre mňa osobne velké prekvapenie - filmov z roku 1957, ktoré sú navyše točené v interiéri ma teda velmi nelákajú, a na tunajšom hodnotení si velmi nezakladám, velakrát hodnotím vysokohodnotené filmy podpriemerne, nie z trucu, ale kvoli tomu, že sú bud nezaujímavé, alebo po filmárskej stránke oničom. Aj k tomuto filmu som pristúpil s "týmto predsudkom". A tak, ako sa postupne menil názor porotcov z jedneho názoru naopak (a čo istotne tuší takmer každý divák, aký bude koniec), aj u mna sa postupne menil názor na film a zaujímal ma čoraz viac. Zo začiatku z iba po sebe hulákajúcích 12 neznámych mužov sa stala čistokrvná dráma, ktorá nenechá odpočinúť mozgu ani po skončení filmu a to je len dobré. Hodnotenie: 95% ()

TomPrusik1

Asi hodně lidí nemusí na první pohled zaujmout tento film. Přeci jen: není nejmladčí (a nesvítí barvami), odehrává se v jedné místnosti a příběh nemá nějakou EXTRA zápletku. Přesto dokáže řadu lidí (ne všechny) zaujmout. A to se cení. Příběh tohoto filmu je nutno uznat velice originální. Porota, která má hlasovat o případu, který je jasný jako facka, páč je tu tolik důkazů poukazujícíh na vinu "vraha". Snad každý by hlasoval "vinnen". Ale přesto se najde jeden rebel http://www.youtube.com/watch?v=k2gM1zk6lD8 a ten hlasuje proti. A ono se postupně ukazuje, že to, co má být zcela jasné, zas až tak úplně jasné není. To mi nahrává na myšlenku, že vlastně nic není úplně 100% pravda. A tak vlastně celou hodinu a půl sleduje film plný "keců" o (ne)vině člověka. Občas dojde k nějaké slovní přestřelce, kdy někdo vstane se židle a nazve někoho ,,mstitelem, sadistou nebo lumpem". Což je pro mě trochu úsměvné, když tehdejší mluvu srovnám s tou dnešní. A tak jsem našel i pár chvil, kdy jsem se pousmál. Starší by na ty scény hleděli možná jinak. Ale to hlavní je to, že mě tak starý film zaujal. Celou dobu jsem ho sledoval, hltal titulky ze skvělého scénáře. koukal na perfektní růzdnorodé složení postav a vynikající výkon REBELA Henryho Fondy. Netvrdím, že je film jednoduchý, ale pokud vám nevadí u filmu i trochu přemýšlet (vím, někdy to bolí) a nemusíte vidět pořád jen efekty nebo příběh plný zvratů, tak je film 12 rozhněvaných mužů přesně pro vás. 95% a souhlasím s TOP desítkou. ()

WolfR

Unikátní film. Skvělé myšlenky, výborné herecké výkony a úžasná střihová práce. Výborný film o cestě proti proudu a předsudcích, 5 hvězd. ()

Šimpy

Splněn další filmový rest. Sidneyho Lumeta mám rád už od střední školy, ale tenhle film jsem pořád nebyl schopný zkouknout. A teď lituji, že jsem ho neviděl už kdysi. Bomba! Dokonce bych našel ještě další detaily, které se daly zpochybnit. :-) ()

FrankSusta

I když teda zle nesnáším většinu filmů se soudním procesem, tak v týhle hře na demokraty a republikány mě k orgasmu přivádělo každé jedno slovo. Mistrovské dílo s jedním dobrým fyzikálním příkladem a nejen skvěle obsazeným ''Georgem'' Voskovcem. ()

Aquarius

Pútavý príbeh, skvelý herci a sugestívna atmosféra ešte nezaručuje že film bude viac než kvalitne spracovaná divadelná hra. Našťastie vďaka kvalitnej réžii ostáva toto dielko prakticky bez jedinej chybičky. ()

Knuckless

Takže popořadě- určitě skvěle zahráno, pěkně natočeno, prostě slušně řemeslně zvládnuto. Nicméně... mm... zase je zde jasné od začátku jak to asi může skončit. Člověk se pak i trochu zamýšlí, jak to, že obhájce toho hocha to takhle odfláknul, že to za něj vyřeší "partička chlápků z ulice" (argument, že to byl mladý právník, který to měl za málo prestižní a zároveň za předem prohraný případ... ehm no) Celkově i průběh postupného přemlouvání porotců mi přišel nereálný, tak nějak málo uvěřitelný. A konec? Tam to zavání i oblíbeným ponaučením. Dvanáct rozhněvaných mužů mělo asi zůstat na divadle, kam patří- protože dojmu, že se koukám na divadelní hru jsem se od začátku nezbavil. *** jsou asi trochu kruté, ale co, 1 proti všem- to se vám přece líbí ne? :-) ()

Slavníkovec

12 odlišných lidí, různých lidských povah, jiného vzdělání, jiného původu se setkalo v 1 malé místnosti, s cílem rozhodnout o osudu mladého 18-ti letého chlapce. Je vinen? O tom rozhodne tato porota. Ve chvíli kdy již obžalovaný sedí jednou nohou na křesle, se rozdodne jeden s členů poroty riskovat. Hlasuje pro jeho nevinu, je sám, ostatní se řídí rozhodnutím většiny. Jsou opravdu důkazy tak přesvědčivé? Nemohli se svědci a policie mýlit? V to věří i architekt Davis. Jeho odpověď je smělá a při tom jednoznačná. Má určité výhrady k dané události. Pomocí názorného rozboru vraždy, kdy vyvrací svědectví a ty nejzářnější důkazy, přesvědčí většinu osazenstva o nevině chlapce. Filmová kritika uspěchanosti a manipulativnosti dnešní civilizace. ()

moviefilm

Vynikajúce dialógy, ktoré tvoria 70% geniálnej atmosféry vytvárajú spolu s Lumetovou geniálnou réžiou a hereckými výkonmi. 12 angry men pre mňa vždy bude excelentný film, pri ktorom sa pri záverečných titulkoch budete smiať pri nápise "výprava"... ()

E=mc2

silný film ktorý ale posobi trošku bezzubo, akoby čaká že každému človeku ide o tú pravdu viac a je pre neho natolko podstatná že opustí svoje slabosti, trápenia a predsudky. Ale ako sa hovorí pravda oslobodzuje. Nevinný ()

daEmoNickY odpad!

12 muzu v jedne mistnosti. Jeden spravedlivy a 11 ikon. Jak to dopadne? Napad neni spatny, ale je poslan "do kytek" tim jak hlavni postavy prehravaji. Tento film je skrzenaskrz cernobily. Zel pouze v pripade barvy filmoveho pasu to je krok spravnym smerem. ()

tom88

Ďalší z nezabudnuteľných filmov v histórii kinematografie. Ani by človek neveril aké divadlo sa dá rozohrať v hodinke a pol a v uzavretej miestnosti s dvanástimi ľudmi. Je to jeden z najzáživnejších filmov s nezáživnou a pre mňa nezaujímavou témou čo som kedy videl. Všetko sa to odohráva v jednej horúcej miestnosti v jednom veľkomeste počas toho najteplejšieho dňa v lete. Celý film je len kopec kecov, ale každý dialóg má niečo do seba a nudiť sa nestíham, takisto nebehám myšlienkami inde pretože film si ma podmanil naplno. Z filmu mám skvelé pocity a každému môžem len doporučiť. Kameraman sa príliš nemusel pretŕhať a všetko tu krásne ladilo. Herci zahrali dobre a počas krátkej doby sú vystihnuté aj charaktery postáv. Veľmi zaujímavý počin a skvost medzi filmami. 92% ()

Clint Eastwood chystá svůj poslední film

Clint Eastwood chystá svůj poslední film

31.03.2023

Legendárnímu herci a režisérovi Clintu Eastwoodovi (Gran Torino, Nesmiřitelní) bude letos 93 let. Tento filmový velikán ale ještě neřekl své poslední slovo. Podle čerstvých zpráv nyní Eastwood chystá… (viac)

Sidney Lumet: 1924 – 2011

Sidney Lumet: 1924 – 2011

10.04.2011

Když debutujete filmem ráže Dvanácti rozhněvaných mužů, je jasné, že vaše režisérská kariéra bude krasojízda. V případě legendárního Sidneyho Lumeta, který zemřel v sobotu 9. dubna ve věku 86 let, to… (viac)