Dvanásť rozhnevaných mužov

• Česko Dvanáct rozhněvaných mužů (viac)

Dramatický príbeh zo súdnej siene, kde má dvanásť členov poroty jednomyseľne rozhodnúť o vine alebo nevine mladého chlapca, ktorý je obvinený z vraždy svojho otca. Porotcovia sú obyčajní ľudia a jedenásť z nich v priebežnom hlasovaní hlasuje za vinu. Len jeden, architekt Davis, je proti a vyslovuje vážne výhrady voči priebehu pojednávania i vyšetrovaniu celého prípadu. (STV)

Silence

Fantastické! Jeden dlouhý strhující rozhovor přetékající napětím a nadčasovými tématy. Konverzace v jedné místnosti, které by mohly thrillery a akční filmy závidět dynamiku a tempo. Nenápadná režijní rozhodnutí v omezeném prostoru, který je k vedení k dispozici - pomocí záběrování či osvětlování - dodávají naléhavosti situace a podporují skvělé herecké výkony. Příběh, který díky univerzálním myšlenkám i jasným archetypům, které člověk potkával před šedesáti lety, stejně tak jako dnes, funguje dokonale v jakékoliv době. 10/10 ()

Ouwen

Pár výhrad; závěr, podle kterého se objasní konečný verdikt o tom, zda se týpek provinil či ne, působí trošku uměle vykonstruovaně. Přál bych si, aby film na začátku sjednal přísná pravidla o tom co přesně se odehrálo a podle toho následně provádět rekonstrukci případu. Takto za pochodu vymýšlet informace je sice nepředvídatelné, ale né moc uvěřitelné. A pak mi zde chybělo plno argumentů při debatách, zejména když se křičelo, tak jsem měl tendenci doplnit některé dialogy já. Jinak je to minimalistické drama, herci jsou sympatický, plně uvěřitelný (z některých charakterů jsem byl nadšený / z jiných se mi zvedal žaludek). Henry Fonda dominuje se svým charismatem. Ještě bych mohl dodat, že když se rozpršelo a byl slyšet hukot deště z venčí, víc mě to přitisklo k ději. I přes všechny moje výhrady, má film velkej nad rámec a pro to v konečném výsledku slouží případ "jen" jako stroj, na rozebrání, pochopení, zamyšlení se nad skutečností, že nejde jen o případ. Jde o něco víc. ()

MrCreosote

TOP 10. ,,Mám důvodnou pochybnost..." Konverzační filmy zbožňuji, a tenhle se mi líbil ze všech nejvíce. Drama, kterému vévodí skvěle zahrané postavy a brilantní dialogy. To nepotřebuje další komentář. ()

Xquick

Symphonie hereckych vykonu v jedne mistnosti. Tenhle film mi malinko pripomina knizku (obecne). Vse je na vasi predstavivosti. Vicemene se tu jen vypravi pribeh a zpresnuji se fakta a popis. Podle me dokonala kriminalka. I pres moje vysoka ocekavani me film velmi mile prekvapil. Jeho umisteni v zebricku je podle meho nazoru naprosto zaslouzene. ()

JohnCZ

K takto starým filmům jsem po většinou dost skeptický a málokdy si je dokážu užít, ale 12 Angry Men je zařazen mezi ty nejlepší právem. Na svou dobu hodně uvěřitelné herecké výkony, chytře vystavěný scénář a dialogy, přehledný vývoj děje a to, že pointa není vůbec v tom, zda dotyčný čin spáchal či nespáchal. Vždyť dotyčnému za celý film ani nepohlédneme do tváře. 12 Angry Men je ukázkou toho, že i v jedné místnosti lze natočit poutavý a napínavý film. A nehledě na fakt, že více jak 50 let starý. ()

villon17

Přiznám se, že sem chvíli váhala mezi 4 a 5, pže bylo dost jasný, jak to dopadne. Jeden jedinej člověk nesouhlasí s trestem smrti (což je mimochodem dobře podle mě) a postupně přesvědčuje všechny o svym názoru. Vlastně je nepřesvědčuje, předkládá jiný návrhy, jak to mohlo bejt a ukazuje chyby, kterejch se svědci dopustili nebo mohli dopustit. Navíc jeho cílem nebylo všechny obrátit na svoji stranu, ale ukázat, že existuje i jiná možnost a o životě člověka se nemůže rozhodnout během pár minut jenom proto, že má někdo lístky na fotbal...Dalšim důvodem mýho chvilkovýho váhání je časová chyba, kterou sem btw napsala do zajímavostí, tak snad ji zveřejněj. ()

jahol

Po Michalkově remake jsem cítil povinnost vidět i originál, už proto, že mnozí, vlastně téměř všichni, jej staví o dost výše a já si nedovedl představit, jak dobrý ten film může být, aby trumfnul svého pokračovatele. Dopadlo to tak, jak jsem čekal - pro MNE je Michalkov dále o celých 50 let vývoje filmařiny a o mnohé další. Jestliže originál ve velmi silném podání řeší především otázku individuální odpovědnosti, u Michalkova je toto téma pouze jedním z mnoha políček skládačky obrovské bizarní směsky témat post-socialistické ruské společnosti, ruského národního specifika, nesmyslnosti a krutosti, ale současně i přirozenosti války a dalších a dalších... Z filmařského hlediska, nezlobte se, působí ve srovnání Lumetovo dílo v některých pasážích trochu staticky. A nakonec - zážitek z filmu je hodně o silných scénách - v Lumetově originálu jsem prožil dvě tři, v Michalkově veledíle zhruba tucet... Dvanáct rozhněvaných mužů je přesto úctyhodný film, na svou dobu jedinečný experiment , strhující svým reportážním, on-line pojetím (v několika málo případech ale trochu narušeným až přílišnou deklamativností postojů), s milovaným Henry Fondou v kladné roli, se zajímavou zápletkou, silným tématem odpovědnosti a atraktivním tématem oprávněnosti změny individuálního postoje ve světle nových skutečností anebo prostě pouze nových emocí, film ve své době jistě za maximální hodnocení, který za těch 50 let jen trochu vybledl na silných 8/10. ()

joehot

Takhle silných scénářů není mnoho. 12 mužů, jedna místnost. 12 výjimečných herců (vyzdvihuji hlavně Fondu a Lee J. Cobba), jeden výjimečný zážitek. ()

Marek1991

Precízny psychologický film, ktorý dbá na každý detail. Naozaj som bol príjemne šokovaný kvalitou tohto staručkého filmu, dokonca aj obsadenie nebolo zlé. Mal by byť základ pre všetkých ľudí v súdnictve, polícii a iných verejných činiteľov, či bežných ľudí, ktorí majú nielen kontakt s verejnými orgánmi, ale aj s všetkých ostatných, lebo mi by sme súdiť ľudí nemali. Keďže však bez toho akosi nevieme žiť, lebo každý z nás má aj dobré aj zlé vlastnosti netreba nič zanedbať a všetko, čo môže byť naoko nejaké sa môže vyvinúť v niečo iné. Slovíčko geniálne je pri tomto filme opodstatnené, dbá to na pravé hodnoty, inšpiruje, odporúčam vidieť. ()

Jakubisko

Kdyby tak Henry Fonda seděl v porotě při soudu Andyho Dufresneho, bylo by o jeden krásný film méně. :o) Dokonalá studie amerického právního systému a především lidských charakterů. Každý porotce je svým způsobem stereotyp, který přímo vybízí k hlubšímu psychologickému rozboru. Prakticky všechno ke zpracování filmu a hlavním tématům zde bylo již řečeno, zkusím tedy jen přidat svůj pohled na jednotlivé členy poroty. Porotce č. 1 (Martin Balsam): Předseda poroty, který se však v této roli necítí vůbec ve své kůži. Nedaří se mu udržet řád v diskusi, přesto se však neustále soustředí na formální aspekty procesu, spíš než na samotné zapojení do diskuse. Během celého filmu jako jediný neřekne na jedinou diskutovanou věc svůj názor, rád sedí v ústraní a vyhýbá se konfliktům. Porotce č. 2 (John Fiedler): Typický "vyjukaný" nováček, nejistý ve svých názorech. Zato je však naslouchavý a ochotný diskutovat, popř. změnit svůj názor na základě podnětů jiných. Jako jednomu z mála mu vůbec nevadí protahování procesu a celá věc ho zajímá a baví. Porotce č. 3 (Lee. J. Cobb): Jedna z nejvýraznějších postav filmu, zprvu vycházející z logických faktů a souvislostí, v průběhu času však do všeho stále víc a víc vkládá emoce a na jeho výbuších vzteku je zřejmé, že svůj názor nehodlá za žádných okolností měnit, ba nechce ani slyšet jiné pohledy na věc. Porotce č. 4 (E. G. Marshall): Sebevědomý, chladně logicky uvažující makléř, který ze všech porotců vkládá do případu nejméně emocí. Působí však velmi důvěryhodným a sofistikovaným dojmem, dokáže výborně prezentovat své myšlenky a č. 8 - Henryho Fondu často svými logickými argumenty přivede do úzkých. Několikrát se to však stane i naopak, proto považuji vztah 4 vs. 8 za hlavní argumentační bitvu. (Emoční bitva pak naopak probíhá zejména mezi 8 a 3.) Porotce č. 5 (Jack Klugman): emočně velmi zúčastněný člověk, pochází ze stejného prostředí jako obžalovaný a do velké míry s ním soucítí. Zpočátku se zdá, že hlasuje pro jeho vinu spíše z donucení okolností, zažívá jakýsi boj mezi hlavou a srdcem a čeká na první záminku, proč změnit svůj hlas. V průběhu filmu je pak stále jistější a víc a víc se zapojuje a příchází s vlastními myšlenkami. Porotce č. 6 (Edward Binns): Jednoduchý, nevzdělaný, ale morálně velmi vyspělý muž. Zpočátku dává najevo určitou nelibost nad protahováním jednání, ale dokáže v klidu naslouchat a respektovat názory jiných. Není příliš sebevědomý co se týče inteligence, ale když vyhrožuje č. 3, že ho "srovná", dokáže u něj vzbudit respekt a nejistotu. Porotce č. 7 (Jack Warden): Postava, která je asi ze všeho nejvíc mimo dění a skoro nic řečené ho nezajímá. Od začátku dává najevo svou touhu dostat se co nejdříve pryč, i když ji ještě sem-tam podkládá argumenty o chlapcově vině. V druhé polovině už se však ani o to nesnaží a zcela otevřeně se snaží udělat vše proto, aby vše urychlil. Stejně tak ke konci poněkud zmírní svou kadencí vtípků, kterými neustále komentuje veškeré dění. Porotce č. 8 (Henry Fonda): Základní kámen celého filmu. Odvážný, rozumný, logicky uvažující (ne však tak chladný, jako č. 4) člověk, který se jako jediný z pochybovačů nebál vystavit svou kůži posměchu (narozdíl např. od č. 5). Celou dobu působí velmi přívětivým dojmem, snaží se všechny přesvědčit logikou a používáním výrazů jako pochybnost, nebo možnost, namísto křiku a urážení, jako v případě č. 3, nebo 10. Přesto však dokáže i odhalit své emoce, zejména při konfrontacích s č. 3. Porotce č. 9 (Joseph Sweeney): Tichý, starý muž, který si je ovšem moc dobře vědom svých schopností a inteligence. Logickou argumentaci a výstavbu ponechal na jiných, do případu však vložil svůj smysl pro detail, kterým mnohokrát odhalil zajímavé souvislosti. Ke všemu přistupoval velmi vážně, pozorně a s rozvahou, i přes svůj věk si však dokázal i dupnout a rozčílit se. Porotce č. 10 (Ed Begley): Extrémně nesympatická postava, plná zášti, rasismu a předsudků. Při rozhovorech se neustále rozkřikuje a málokdy použije pořádné argumenty. Disponuje velmi omezeným slovníkem, neustále používá různé popichující a impertinentní fráze. V případu je podobně osobně angažovaný, jako č. 3, ale narozdíl od něj se to od začátku ani nesnaží skrývat. Porotce č. 11 (Jiří Voskovec): Velice pozorný muž evropského původu, který možná právě díky tomu bral svou úlohu nesmírně vážně. Právě jakožto imigrant nebere demokracii jako samozřejmost a velmi si váží jejích předností, což několikrát zdůrazní. I přesto je však velmi pokorný a cítí respekt vůči rodilým Američanům. Porotce č. 12 (Robert Webber): Sebevědomý mladý muž, který si je zpočátku natolik jistý svými názory, že je dokonce podává formou vtipů. Pokud je však vystaven pochybnostem, ukazuje se, že neví kudy kam a jen těžko dokáže svá rozhodnutí zdůvodnit. Místy to vypadá, že se rozhoduje dle názoru většiny, ne dle předložených argumentů. () (menej) (viac)

Torision

Nikdy bych neřekl, že dám černobílýmu filmu z roku 1957, kterej navíc stál dohromady asi tak 20 dollarů, 5* a tak moc si ho užiju. Už před tím jsem viděl remake, kterej byl stejně nadupanej a nelišily se u něj moc ani dialogy, atmosféra ani herecká kvalita. Ale narozdíl od něj dám původní verzi přeci jen ještě o hvězdičku víc. Zaslouží si to. update 11.3. 2013 Jsem nucenej dát do favourites. Je mi fakt smutno z toho, že tenhle film skoro nikdo z mejch kámošů nezná a když řeknu, že je ještě k tomu z roku 1957, tak se mi ještě vysmějou. Proto pokaždý, když mě někdo požádná, abych mu doporučil nějakej film, vždycky řeknu tenhle a jsem klidně ochotnej se vsadil o nějaký to pivo, že se bude líbit. :) ()

TheSame

Říkám, na to by se člověk měl podívat alespoň jednou do roka... Výtečné drama, které si zaslouží jen to nejlepší ohodnocení. Patří zcela jistě do mých Top 03! ()

khedy

Stydím se, že mi trvalo takovou dobu než jsem se k tomuto skvostu dostal. Dvanáct rozhněvaných mužů je přesný opak velkého počtu filmů, které se v dnešní době točí hlavně na efekt. Když pominu prvních pár minut spoudního procesu, tak celý děj odehrává v jedné místnosti a přesto dokázal na těch 90 minut upoutat moji pozornost takovým způsobem, že ani na záchod jsem si neodběhl. Potěšilo mě i obsazení Jiřího Voskovce. ()

Clint Eastwood chystá svůj poslední film

Clint Eastwood chystá svůj poslední film

31.03.2023

Legendárnímu herci a režisérovi Clintu Eastwoodovi (Gran Torino, Nesmiřitelní) bude letos 93 let. Tento filmový velikán ale ještě neřekl své poslední slovo. Podle čerstvých zpráv nyní Eastwood chystá… (viac)

Sidney Lumet: 1924 – 2011

Sidney Lumet: 1924 – 2011

10.04.2011

Když debutujete filmem ráže Dvanácti rozhněvaných mužů, je jasné, že vaše režisérská kariéra bude krasojízda. V případě legendárního Sidneyho Lumeta, který zemřel v sobotu 9. dubna ve věku 86 let, to… (viac)