Dievča

• Česko Dívka (viac)

Lara je trans žena, ktorá sa narodila s telom a menom chlapca. Podstupuje hormonálne a chirurgické procedúry, ktoré z nej spravia ženu. Zároveň sa zapisuje na prestížnu baletnú školu, kde oddych nemá miesto. Všetci v jej okolí jej snahu a túžbu chápu a podporujú ju, film nie je o boji s okolím. Je o vnútornom boji Lary, o túžbe, ktorá je tak silná, že jej v nej nič nezabráni. (ASFK)

dubinak

Rest, který jsem měla už z Karlových Varů, kdy jsme se bohužel z kapacitních důvodů do sálu nedostali, dopadl velice slušně a to hlavně po emocionální stránce. The Girl totiž v divákovi určitě nějaké emoce vyvolá a po projekci v něm zanechá soucitný úhel pohledu a toleranci. Lukas Dhont zvolil silně evropskou kameru a zaměřuje se hlavně na výraz v tváři hlavní postavy a několikrát ve mně tento klaustrofobní styl, kdy většinou při baletních hodinách nevidíte nikam dál, než za hlavu hlavní(ho) hrdin(k)y, evokoval Matku od Arronofskyho. Dějově je tento kousek poněkud sušší, v podstatě se tu zde vyobrazují jen dilemata spojená se změnou pohlaví, mentální rozpoložení a překvapivě dobré rodinně vztahy, takže bych The Girl spíš zařadila do těch lehce poetičtějších vod. Nejsilnějším momentem tu je samozřejmě šokující závěr, který vžene slzu do oka a poslouží zase jako další příklad, proč bych si měla vážit toho, že tyhle starosti nikdy mít nebudu. ()

zette

Zajimavy pohled do temer idealnich podminek transformace pohlavi a stejne to nejde snadno. Victor Polster to zahral vyborne, cely cas jsem si myslel, ze jde o holku. Doufam, ze tohle v mem nejblizsim okoli nikdy nebudu muset prozivat. Na jedno podivani dobra zkusenost. ()

LenkaAK

S čím vším se potýkáte při fyzické proměně z chlapce na dívku. Překvapivě také s výkyvy nálady a hormonů. A odehrávalo se to v pro mě velmi atraktivním prostředí baletu. ()

angel74

Příběh Lary působí tak realisticky, až z toho bolí u srdce. Celovečerní filmový debut belgického režiséra Lukase Dhonta nabízí citlivý a hluboký pohled do duše dospívající dívky uvězněné v chlapeckém těle, která se touží stát balerínou. Pro svůj sen je přitom ochotná podstoupit téměř cokoliv. Victor Polster mi svým výjimečným hereckým ztvárněním titulní role doslova vyrazil dech. Závěrečné rozuzlení mě vskutku šokovalo, i když jsem podvědomě očekávala něco podobného. (85%) ()

Steffa.

Snímek vyprávěl o trans dívce Laře, která se však narodila v těle muže. Podstupuje proto množství hormonálních a chirurgických procedur, aby jejímu pocitu, že je ženou, odpovídalo i její tělo. Jejím snem je také stát se profesionální baletkou. Film samotný je až naivně idilický. Lara žije s otcem a bratrem, kteří se s ní kvůli jejímu snu stát se baletkou, přestěhovali dokonce do jiného města, ve kterém se taneční škola nachází. Její otec je až nenormálně chápavý, obětavý, starostlivý a Laru podporuje jak jen může. Neustále si s ní povídá, řeší s ní její pocity, chodí s ní na zdravotní vyšetření a také toleruje všechny její výkyvy nálad, výbuchy vzteku a vždy je jen přívětivým a chápavým tatínkem. Nejinak milé je i zbylé Lařino okolí. Její učitelé ve škole jsou velmi vstřícní a spolužáci ji kvůlu jejímu „problému“ také nijak neodsuzují či nešikanují. Při velmi citlivě položeném dotazu, zda dívkám nebude vadit, když se bude Lara s nimi převlékat v dívčí šatně, není ani jedna dívka proti. Dá se říct, že Lara vlastně žije v úplně ideálním světě plném porozumění, přesto však tohle všechno prožívá velmi těžce, což je samo o sobě pochopitelné, nicméně prostředí vykreslené ve filmu podle mě absolutně neodpovídá realitě. Herecké výkony byly velmi přesvědčivé, Victor Polser v roli Lary předvedl zajisté vynikající výkon, avšak svou idylkou mě film nepřesvědčil, abych mu uvěřila a dovedla se skutečně vcítit. Jako pěst na oko na mě působil i konec, ve kterém si Lara nůžkami ustřihne své přirození, ačkoli ji již zanedlouho má čekat operace, která by celé její trápení vyřešila. Neskutečně vlídná a chápavá reakce jejího otce i na tuhle „hrůzu“ způsobila, že mi film v závěru přišel spíše jako velmi špatná komedie, než jako kvalitní drama. ()

Tosi

Tomu říkám empatická a citlivá zpověd' dotažená do extrému. Pro každého to určitě není a podle toho tady bude lítat i hodnocení, ale když tvůrci přesně ví, co chtějí filmem říct, zaslouží uznání. A ten konec, brrr. Mezi čtyřkou a pětkou, ale rád přilepším. ()

terunka003

Složité, těžké, podporující, zoufalé, statečné, baletní, frustrující. Dánská dívka v nízkorozpočtovém belgickém provedení. A o to syrovější, opravdovější. V 16ti je život těžký. O to víc, když se narodíte do špatného těla. Dramatický snímek o nelehké cestě za splněným cílem, kdy výsledky jsou vidět pomalu a vy přestanete věřit v úspěch. Poslední scéna byla vrcholem všeho. Herecký výkon Victora Polstera je neskutečně dobrý. ..ten kluk měl tak zajímavý úsměv, že jsem se taky usmívala..až mi to přišlo nemístné.. (KVIFF 2018) ()

TroiMae

Another Example of Trans Trauma Porn. Put simply: the film is bloody and obsessed with trans bodies in a way that reminds us that a cisgender person wrote and directed it. It’s trans trauma porn and, as a cisgender person, I’m warning trans people not to watch it and cis people not to fall for it. The film is birthed wholly from the mind of a cis person and employs only cis fascination with trans bodies to tell its story. There’s no doubt that Girl is an ultimately harmful film. Watching it could not only traumatize and retraumatize trans folks, but also perhaps send the wrong message about transition to trans youth. Trans people deserve a narrative that dares to treat them as psychologically complex and not one that continues to view their bodies as burdens to be overcome. https://www.intomore.com/culture/netflixs-girl-is-another-example-of-trans-trauma-porn-and-should-be-avoided-at-all-costs Recenze: Dívka (2018) - Za zrcadlem a co tam cis lidé nenašly*i https://www.transparentprague.cz/novinky/recenzedivka?fbclid=IwAR3XfWybjW7BvTAXRbujw0Ov1sx4SHImxfmRzt_fNNTDqI2wZPJoL1Qc8Pw https://kissmygender.blogspot.com/2018/12/divka.html 'Girl isn’t a “deeply humane” or “arrestingly empathetic” drama about the trans experience as the non-trans critics have described it. It’s sadistic exploitation made for uneducated cisgender audiences to feel like they get it. https://www.hollywoodreporter.com/news/belgiums-oscar-submission-girl-is-a-danger-transgender-community-1166505?fbclid=IwAR0JQFekB6gT0NOEZ429Fa29brgDHKTNYFOZ4b2l0d3a0I7EaQD3g3g75OU ()

Tejkina

Teda, až po přečtení profilu filmu tady jsem se dozvěděla, že hlavní postava je kluk. To pro mě bylo obrovské překvapení, při sledování filmu mě to vůbec nenapadlo. Tím pádem pro mě byla Lara naprosto autentická a opravdu jsem jí věřila její roli. V její situaci by nechtěl být asi nikdo z nás, opravdové peklo, ale v závěru to pro ní dopadlo řekla bych ještě dobře. Film mě nedostal do děje natolik, abych mohla udělit čtyřku, ale trojka opravdu zasloužená, za mě velmi kvalitně udělaný film. ()

Sygi

Zajímavě zvolený formát filmu, ve kterém byl dobře znázorněn kontrast každodennosti a fungování dospívající trans-dívky. Biologické rozdíly, dělící ji od ženského světa, ji pronásledují na každém kroku a její frustrace se stupňuje. Nevím, jestli to byl záměr filmařů, ale v polovině filmu, kde je dívka pod hormony, je dobře vidět eskalace jejího chování a hlavně jeho iracionalita - jak jí připomíná otec, je v dobrých rukou lékaře, má podporující rodinu - a ona je i přesto čím dál více frustrována. Ano, mnozí namítnou, že si to nedokážu ani představit, jaké to je, a to nedokážu, ale trocha racionálního uvažování v hlavě transsexuálů (ve smyslu - teď jsem v nějaké situaci a bude trvat než se něco změní, a díky Bože za to, že existuje cesta, jak něco změnit) by neuškodila (viz fucked-up konec snímku). Filmu chybí jeden aspekt, a to YouTube komunita - sociální sítě jsou dnes plné videí od trans tvůrců, ze kterých (nejen) mladí TS lidé čerpají. Škoda, že to není ve filmu alespoň zmíněno, chybělo mi to tam. ()

Sayko

Tak tohle byl dost silně emotivní zážitek. Obrovská úklona Victoru Polsterovi, který teď nevím jestli je, nebo není trans-žena, ale zahrál to skvěle. V každém pohybu bylo vidět, jestli je žena nebo muž, stačilo trochu jinak pootočit hlavu a už to v divákovi vzbuzovalo pocit, že kouká na úplně jiného člověka. Drastická pravda ztvárněná tímto příběhem dokáže člověka zaujmout a přivést na bizarní, ačkoliv velice zajímavé otázky. Práce s kamerou a hudbou tomuto snímku ještě přidává na dramatičnosti a některé scény, např. pod vodou, mezi lidmi, jsou nádherně natočené a člověka vtáhnou do příběhu nehorázným způsobem. Velmi povedený film! /kino 2019/ ()

Kamas

Vizuálně krásný, křehký a citlivý film. Po shlédnutí musím říci, že Victor Polster byla skvělá volba. Soucítila jsem s ní-m celou dobu a konec mě hodně zasáhnul.. ()

Brylin

V období dospívání může být přijímání vlastního těla, a platí to zejména pro dívky, poněkud problematické. Když jste ale dívka v mužské tělesné schránce a ještě toužíte být baletkou, musí to být peklo. Obdivuhodné představení Victora Polstera toto peklo zprostředkovává velmi uvěřitelným způsobem a celý film de facto stojí na jeho výkonu. Téma snímku mě ovšem nevtáhlo natolik, abych šel na čtyři hvězdičky - uděluji tedy poctivé tři. ()

Chilly00

Hodně fyzický film ve všech směrech. Mladá dívka a její fyzické tělo, se kterým si neví rady. Potřebuje ho k tomu, aby mohla tančit a zároveň by se určitých jeho částí velmi ráda zbavila.... trochu již postupem času omšelé téma a motivy (balet, zkrvavené prsty u nohou...), avšak zručně natočené bez patosu a skvěle zahrané hlavním hrdinkou/hrdinou. Brutální konec překvapil. (KVIFF2018) ()

brumbrum odpad!

Natocene sugestivne, takze clovek ma nakoniec pocit, ze jeho JA (a je fuk, jak to kto pomenuje, ci duch, alebo "ja", alebo proste podstata jestvovania, ktora povie o sebe "mam zdrave telo" alebo "ona ma pekne telo": kto je to "ona" ak len "ma" svoje telo?) je len zasunute to kopy masa, ktore sa da podla potreby zmenit na muza alebo zenu alebo trebars oboje napockanie. Dnes velmi moderne, ked uz nie je jasne ani to, co este len pred par rokmi vedel kazdy skolkar: kto je dievcatko a kto chlapcek. Ze existuju smutne pripady, ked nestastny jedinec fakt nema jasno vo svojom pohlavi, este nie je dovod o tom tocit svinsku propagandu, aby o pohlavnej orientacii zacali diskutovat slabsie povahy, ktore by na to inak neboli nikdy byvali prisli. Spolocnost, ktora sa zaslepila pred jestvovanim Boha, sa snazi spravit bozsku karikaturu z cloveka: podme tvorit pohlavie! ODPAD ()

Vabr

Mám v plánu se podívat na Close, a tak jsem chtěl vidět i režisérovo prvotní dílo, abych mohl porovnávat. Jako nápad na drama to zní zajímavě, ale bohužel se zde (jak napsal POMO) jedná o drama, kde jde z největší části jen o čtení pocitů z tváře hlavní hrdinky, což mě moc neláká. Já mám radši drama, kde jde o dialogy a gradaci, zvraty nebo činy. Zde to bylo spíš o takovém nahlédnutí do života. Přesto to však bylo odvedeno v pořádku a kamera byla pěkná. Avšak, chyběly mi tam nějaké vygradované nebo ikonické scény (pro mě tam byly působivé jen dvě - přespávačka a konec s ledem: u toho jsem dost vykulil oči) a lepší dialogy, protože často hlavní postava říkala nevím a z toho se moc nedovím. Možná jen to, že opravdu neví nebo jen nemá chuť mluvit. Vyhodnocení: Každopádně je zajímavé, že tohle je můj 1. film o trans člověku ()

Tipko odpad!

Tento film je daľšou produkciou z neoliberálnej mašinérie. Presadzuje neprirodzenú a nezdravú trans gender agendu. Tá je proti zdravému rozumu, tradičnej rodine aj Bohu! Človek je tým, čím sa narodí a tým, akým ho stvoril Boh a nie tým, čo si zmyslí, že má byť. ()

Maximilianus

Film pôsobí ako z dokonalej budúcnosti, kde neexistuje takmer žiadna závisť a nenávisť, odsudzovanie, segregácia, ale naopak je plná pochopenia, podpory a lásky a jediným nepriateľom jedinca je on sám. Ešte tam nie sme, ale podľa belgičanov asi k tomu nemáme ďaleko. Bodaj by. Koniec/nekoniec celkom kastrálny. 7,1/10. ()

Kdo bude letos soutěžit o Zlatou palmu v Cannes?

Kdo bude letos soutěžit o Zlatou palmu v Cannes?

17.04.2022

Přesně za jeden měsíc, tedy v úterý 17. května odstartuje 75. ročník prestižního mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Obří filmový svátek konající se na francouzské riviéře letos oslaví tři… (viac)

S Kreativní Evropou na festival do Cannes

S Kreativní Evropou na festival do Cannes

06.03.2019

Program Kreativní Evropa letos v lednu již po třetí vyhlásil celoevropskou soutěž s názvem #euFilmContest, v níž si filmoví nadšenci mohou otestovat své znalosti současného evropského filmu. Deset… (viac)

31. Evropské ceny vyhlášeny

31. Evropské ceny vyhlášeny

17.12.2018

31. ročník European Film Awards, neboli evropské alternativy Oscarů, byl čerstvě vyhlášen a velkým vítězem se stal snímek, který před týdnem novináři na Zlatých glóbech jaksi opomněli. Drama Studená… (viac)