Zločiny Velké Prahy

Česko, 2021, 11 h 3 min (Minutáž: 63–69 min)

Réžia:

Jaroslav Brabec

Kamera:

Pavel Berkovič

Hudba:

Jan Ponocný

Jaroslav Plesl, Jiří Langmajer, Denis Šafařík, Lenka Vlasáková, Sabina Rojková, Darija Pavlovičová, Lucie Žáčková, Miroslav Táborský, Jiří Bartoška (viac)

Dne 1. ledna 1922 došlo ke sloučení centrální Prahy s třiceti osmi městy a obcemi, které ji obklopovaly. Vznikla tak Velká Praha a pražská státní policie začala pracovat tam, kde dosud působilo jen četnictvo. Byl to prostor méně bohatý a vznešený, ale o to pestřejší a živější. Velká Praha byla tvořena nejen klasickou městskou zástavbou, ale i vesnicemi, lesy, zemědělskými statky, továrnami, bohatými vilami i chudinskými slumy. Hlavní postavou je inspektor Budík, muž velmi lidský, zmítaný nectnostmi i slabostmi, nicméně také mimořádně bystrý, všímavý a především schopný velké psychologické exhibice, kterou se vyznačují slavní detektivové. Zmítá se ale územím Velké Prahy - ani městem, ani venkovem - odsunutý z centra města bank, restaurací, divadel, která tak miluje. Stále elegantní se brodí v blátě a hnoji předměstí a soustřeďuje svůj mozek na nečekané zkratky a obraty. (Česká televize)

Recenzie používateľa Amonasr k tomuto seriálu (10)

Dáma v studni (2021) (E01)

Slátanina, která postrádá prvorepublikovou atmosféru, jen si na ni křečovitě hraje skrz vnější atributy. Bohužel navíc takové, aby působily co nejvíc bizarně a rádoby vtipně. Zločinec - fanatický bolševik tomu navíc nasazuje "správnou" ideologickou korunu, aby se to podbídlo ještě servilněji současným módním trendům. Tenhle první díl tedy žádné velké naděje do pokračování nenabízí - nejen poměrně nudné, ale i povrchně laciné. ()

Loutkohra (2021) (E02)

Zpočátku se mi zdálo, že by to mohlo být trochu lepší než první epizoda, ale skutek nakonec opět utek. To falešné hraní si na první republiku je až barvotiskově protivné a když dvě klíčové věty v závěru, které pronáší inspektor Budík (jednu před manželkou vraha a druhou před vlastní dcerou) nejsou ani po několikerém zpětném přehrání vůbec srozumitelné, je snad i jedna hvězdička moc. Nepochopil jsem, proč detektivové, když mají nejdříve snahu řídícího učitele usvědčit pomocí rozbitých brýlí a ten se jim vysměje do očí, nakonec odmítnou jasný důkaz, který jim nabídne jeho manželka na stříbrném podnose (šaty oběti pod hromadou uhlí). Nebo jsem si to špatně vysvětlil? Mám také stále neodbytnější pocit, že tvůrci se nedokázali rozhodnout, zda chtějí točit vážně myšlené kriminální příběhy nebo parodii na ně. Nevychází z toho nakonec ani jedno, ani druhé. ()

U zdi (2021) (E03)

Opět jen jakýsi podivný bizár, který má s dobovou realitou nebo aspoň jakous takous věrohodností jen málo společného. Těžko říct, zda si tvůrci dělají z diváků blázny nebo se sami pohybují někde mimo hranice duševní normality. I boj veřejnoprávní ČT o diváka tím, že cpe do svých současných seriálů každou chvíli souložící dvojice, mi připadá spíš výrazem zoufalství než nějaké promyšleně odůvodněné strategie. Podivně absurdních momentů by se i v této epizodě našla celá řada (viz i ostatní komentáře), ovšem to, že hlavní vyšetřovací metodou policejního inspektora v podání Jiřího Langmajera je to, že se v každém díle vyspí s nějakou potenciální svědkyní, už opravdu přestalo být vtipné a je to spíš jen hloupě únavné. ()

Nedohraná etuda (2021) (E04)

Konečně díl, ve kterém Langmajer nesouložil, tak už jen za to si zaslouží o hvězdičku navíc. Jinak to stále zůstává na úrovni jakési parodie na parodii, což mi moc nesedí. Nicméně proti gustu žádný dišputát. I zápletka byla tentokrát poměrně slušná, i když indicie byly do příběhu nastraženy až příliš návodně, takže odhalení nebylo nijak překvapivé. ()

Pekelný stroj (2021) (E05)

Opět vše napsáno hodně lehkou rukou, výrazně převažuje snaha diváka bavit všelijakými vtípky nad pečlivým vystavěním věrohodného kriminálního případu. Čím dál víc mi také nesedí Plesl i Šafařík do rolí policistů, oběma chybí jakákoliv přirozená autorita, aby z nich okolí mohlo mít alespoň jakýs takýs respekt. Tohle není ani pořádná kriminálka, ani snad komedie, ale podivný kočkopes, z něhož už začínají bolet oči. Nepomáhá ani odfláknutý zvuk, kdy řadě důležitých replik není vůbec rozumět, i když výsledný dojem by ani kvalitní zvuk asi moc nevylepšil. ()

Zmizelá (2021) (E06)

Po šesté epizodě už je vcelku zřejmé, že z této novodobě kýčovité selanky se tahle nepovedená parodie, nalakovaná falešnými barvami první republiky, už nemá šanci vyhrabat. ()

Lepší život (2021) (E07)

O něco věrohodnější díl, než ty předchozí, až na tu kající se dcerunku v závěru i s pugétem pro advokáta - proč tahle úplně zbytečná scéna, která to poslala zase o patro dolů... Celé to ovšem nudí čím dál víc - jak zadrhnutý kolovrátek. ()

Doktor Herzog (2021) (E08)

Zatím nejméně špatná epizoda. i když žádný zázrak to taky nebyl. Pořád je to spíš telenovela, krimi je zde jaksi jen mimochodem a pátrání tak není příliš konzistentní, ani nepůsobí moc autenticky. ()

Tajemství (2021) (E09)

Jako telenovela to stále za moc nestojí, ale kriminální příběh tentokrát nebyl špatný. ()

Host do domu (2021) (E10)

Rozpačitě vyvrcholení celé telenovely s poměrně slabou vedlejší kriminální zápletkou. Obávám se, že je nejspíš zaděláno na další sérii, ale na tu už asi svým časem plýtvat nebudu. ()

Finále Plzeň je! Od 25. do 30. září

Finále Plzeň je! Od 25. do 30. září

15.09.2020

Ačkoli je podzim, Finále Plzeň je! I přes složité jarní období se organizátoři rozhodli největší plzeňský filmový festival nezrušit, ale pouze přesunout. Během šesti dnů včetně prodlouženého víkendu… (viac)