Zločiny Velké Prahy

Česko, 2021, 11 h 3 min (Minutáž: 63–69 min)

Réžia:

Jaroslav Brabec

Kamera:

Pavel Berkovič

Hudba:

Jan Ponocný

Jaroslav Plesl, Jiří Langmajer, Denis Šafařík, Lenka Vlasáková, Sabina Rojková, Darija Pavlovičová, Lucie Žáčková, Miroslav Táborský, Jiří Bartoška (viac)

Dne 1. ledna 1922 došlo ke sloučení centrální Prahy s třiceti osmi městy a obcemi, které ji obklopovaly. Vznikla tak Velká Praha a pražská státní policie začala pracovat tam, kde dosud působilo jen četnictvo. Byl to prostor méně bohatý a vznešený, ale o to pestřejší a živější. Velká Praha byla tvořena nejen klasickou městskou zástavbou, ale i vesnicemi, lesy, zemědělskými statky, továrnami, bohatými vilami i chudinskými slumy. Hlavní postavou je inspektor Budík, muž velmi lidský, zmítaný nectnostmi i slabostmi, nicméně také mimořádně bystrý, všímavý a především schopný velké psychologické exhibice, kterou se vyznačují slavní detektivové. Zmítá se ale územím Velké Prahy - ani městem, ani venkovem - odsunutý z centra města bank, restaurací, divadel, která tak miluje. Stále elegantní se brodí v blátě a hnoji předměstí a soustřeďuje svůj mozek na nečekané zkratky a obraty. (Česká televize)

Recenzie používateľa AgnesDee k tomuto seriálu (9)

Dáma v studni (2021) (E01)

Říkala jsem si, že když to není zasazený ani do dob temného komunismu, ani do současnosti, bude to trochu jiné. Naváže to na ty klasické detektivky typu Christie nebo Doyle. Bude to mít nějakého zajímavého charismatického detektiva v čele. Místo toho jsem dostala ňoumu, který se stydí za to řešit zločiny jinde než v centru Prahy (asi proto že nikde jinde to není tak zajímavé), Langmajera, který se sice na první pohled zdá, jako úchyl, ale vlastně je to starostlivý strýček, a agenta, u kterého se divím, že ho vůbec vzali k policii, protože nebýt jeho příšerné chyby, neměli by zločin vyřešený do rána, ale třeba do dvou, a stihli by se třeba ještě i vyspat. Vyšetřovatelé jsou navíc tak tupí, že jim s vyřešením musí pomoct němý děda. Pak je tu ještě bratr mrtvé, na kterého je zde týzováno v podobě rychle se blížícího vlaku, ale protože potřebujeme mít vše vyřešeno do rána, tak se na něj následně zapomene. Kromě všech těchto chyb je tu pak kamera, která je kapitolou sama o sobě. Hned od začátku jsem si všimla, že je nějaká křivá, a ptala jsem se sama sebe: "To má být nějaký umělecký záměr? Že se mu teď pracovní život trochu pokřivil?" Po důkladném hledání odpovědi jsem přišla na to, že tento postup nemá žádný význam a je naprosto otřesný. Zvlášť, když je jeden záběr nakřivo a hned ten další je rovně (kdyby v tom byla alespoň nějaká konzistence nebo posloupnost). Kameraman se asi zrovna jednou rukou opíral a už jim bylo blbý to přetáčet celé znovu. ()

Loutkohra (2021) (E02)

Jak to tak vypadá, tak sklo v jakékoli podobě vyřeší všechny případy tohoto seriálu. Tentokrát tu ale máme falešné nahozenou udičku v podobě kominíka eunucha, který ale tento geniální plán scenáristům zhatí vlastní sebevraždou. To ovšem neznamená, že by byli detektivové tak špatní, nakonec vraha přeci jenom vypátrají. Ale z nějakého záhadného a nevysvětlitelného důvodu ho nezatknou, i když na to mají všechny potřebné důkazy. Proč? Bůh ví. Každopádně pražská kriminálka dala práci dalším policistům v jiném okrese. ()

U zdi (2021) (E03)

Tak si to shrňme - baba nedokáže pomoci, a i přesto, že je velmi pobožná, dá přednost své vlastní cti před ctí rodiny a dokonce před církvi samotnou. Její syn okolností její smrti zatají tak, že místo činu nafinguje jako vraždu. A když to inspektor vyřeší a koná pouze svou povinnost, dostane za to ještě hate, že zničil této rodině pověst. A logika je v tom kde? Za zničenou pověst může oběť sama, nenáviďte ji, ne poldu. ()

Nedohraná etuda (2021) (E04)

Postavy jsou pořád dost hloupý, motivace vraha je logičtější než motivace oběti dělat určité věci, ale narozdíl od předchozích dílů jsem si nechtěla vystřelit mozek z hlavy. Takže to beru jako plus. ()

Pekelný stroj (2021) (E05)

Oproti minulým případům byl tenhle alespoň trochu zajímavý a dobře konstruovaný. Bohužel to zahazují některá idiotská rozhodnutí či občas nesmyslně křivě postavená kamera. ()

Zmizelá (2021) (E06)

Jsem celkem zklamaná. A už ani ne z toho, že to byl po minulém díle opět dost průměr. Ale spíš z toho, že v tomto díle hraje mladý a nadějný ostravský herec a tvůrci jím plýtvají na ubohé tři scény. Proč prostě? ()

Lepší život (2021) (E07)

Tak tenhle díl mě zatím asi zklamal ze všech nejvíc. Nuda až na půdu, policajti se víc zaobírali osobními záležitostmi než samotným případem. A třešničku tomu dodá moment, kdy se dozvíme, že tento díl jsme v podstatě už viděli před třemi nebo čtyřmi týdny. Na tento seriál se už vážně dívám jenom ze setrvačnosti. ()

Tajemství (2021) (E09)

Zápletka podruhé za devět dílů celkem solidní, motivace taky celkem pochopitelná, některé humorné scénky byly opravdu vtipné, i když místy zbytečné. Ale úplně to zabil konec, kdy jsem si říkala "to je ale kráva". ()

Host do domu (2021) (E10)

Tak já si myslela, že to bude pokračovat, a ono ne. Takový konec je odbitý konec. Jaký byl tedy hlavní narativní oblouk celého seriálu? Že Nováček šuká s dcerou inspektora a nakonec se přizná? Proč tam nebyl nějaký důležitější dějový zvrat nebo zápletka pro celou sérii, která by se postupně řešila a na konci přinesla nějakou katarzi. Ale ono ne. Místo toho to zakončí služkou, která odposlouchává šukající manžele. Jak důstojné. ()

Finále Plzeň je! Od 25. do 30. září

Finále Plzeň je! Od 25. do 30. září

15.09.2020

Ačkoli je podzim, Finále Plzeň je! I přes složité jarní období se organizátoři rozhodli největší plzeňský filmový festival nezrušit, ale pouze přesunout. Během šesti dnů včetně prodlouženého víkendu… (viac)