Zločiny Velké Prahy

Česko, 2021, 11 h 3 min (Minutáž: 63–69 min)

Réžia:

Jaroslav Brabec

Kamera:

Pavel Berkovič

Hudba:

Jan Ponocný

Jaroslav Plesl, Jiří Langmajer, Denis Šafařík, Lenka Vlasáková, Sabina Rojková, Darija Pavlovičová, Lucie Žáčková, Miroslav Táborský, Jiří Bartoška (viac)

Dne 1. ledna 1922 došlo ke sloučení centrální Prahy s třiceti osmi městy a obcemi, které ji obklopovaly. Vznikla tak Velká Praha a pražská státní policie začala pracovat tam, kde dosud působilo jen četnictvo. Byl to prostor méně bohatý a vznešený, ale o to pestřejší a živější. Velká Praha byla tvořena nejen klasickou městskou zástavbou, ale i vesnicemi, lesy, zemědělskými statky, továrnami, bohatými vilami i chudinskými slumy. Hlavní postavou je inspektor Budík, muž velmi lidský, zmítaný nectnostmi i slabostmi, nicméně také mimořádně bystrý, všímavý a především schopný velké psychologické exhibice, kterou se vyznačují slavní detektivové. Zmítá se ale územím Velké Prahy - ani městem, ani venkovem - odsunutý z centra města bank, restaurací, divadel, která tak miluje. Stále elegantní se brodí v blátě a hnoji předměstí a soustřeďuje svůj mozek na nečekané zkratky a obraty. (Česká televize)

Phex

Konečně, seriál skončil a já se mohu vrhnout na hodnocení. ČT vsadila na nostalgii v podobě vzdechů po první republice. Kostýmům, výpravě atd. nelze nic vytknout, ale zbytek? - tady to hlavní hapruje jak sviňa. Noblesní vyšetřovatel Jarda Plesl musí na venkov, který byl k Praze přičleněn. Je to honorace ten šéfinspektor. Proto asi většina dílů končí jeho povzdechem "jsou to vesnický burani". Případy, které musí chudák řešit, jsou totiž opravdu hodně světské a přízemní. Sledujeme tak hlavně mýdlovou operetu životů pánů detektivů. Bohužel ta je taky bez nápadu a v některých momentech až trapně směšná (třeba jak se Plesl zamiluje do ženy bombermana Pavla Lišky). Vůbec se mi taky nelíbili "panáci" v podobě Pleslových nadřízených a lidí z klubu, kteří jen opakují "to musíte vyřešit jinak bude průser", ale sami působí úplně příhlouple, prázdně. Škoda, šlo to určitě líp. ()

pafka

Naprosto promarnena sance, vysypane penize bez velkeho vysledku. Uplne nejjasneji je to videt na roli Jiriho Langmajera - tuhle naprosto blbe napsanou roli dat takovemu herci je vrchol hlouposti. Kupa hercu nemelo moc co hrat a kdyby tu nebyl mlady Denis Safarik, ktery mel co hrat a Jarosla Plesl, ktery v teto roli rozhodne neni nijak vyjimecny, nebo spis jeho role, pak by to bylo temer nekoukatelne. Po prvnim dilu obrovske zklamani, pak jiz jsem si trochu zvykl a spoustu toho tvurcum odpustil, abych se mel kazdou nedeli vecer na co koukat. ()

sorrow

Jak tohle hodnotit. Vyšetřování případů takové zvláštní, chápu, že před 100 lety se kriminalistům mohlo jen zdát nad výdobytky dnešní doby, ale… Většina případů vyšetřena způsobem, sebereme tě, zavřeme tě a uvidíme, zda se přiznáš, pokud ne, zkusíme to s někým jiným. Při vyjednávání s panem Poulíčkem v epizodě Pekelný stroj si kriminalisté stihnou zajít do hospody, domů vyspat, obšťastnit své ženy, prostě žádný kvalt, hrozí přece jen to, že pan Poulíček odpálí dynamitem pár bloků čtvrti. Ohledně vrahů se autoři dopustili stále se opakující chyby, kdy prakticky ve všech epizodách je vrahem ten nejznámější herec, co si v dané epizodě zahrál. Proč to autoři stále dělají, to nechápu… Navíc v každé druhé epizodě je vrahem žena nebo se jedná o sebevraždu, navíc těžko uvěřitelnou. Ty ženy před 100 lety byly ale mrchy… Asi vůbec se nemá cenu zabývat inteligencí některých postav, např. Finger v epizodě U zdi kope díru a Budík ho přitom přistihne, ale stejně tam dané věci zakope, aby je Budík mohl snadno najít, to samé se jako přes kopírák opakuje v epizodě Zmizelá s Markem Taclíkem. Dvě epizody byly stejné zase z pohledu maskovaných sebevražd. Dějové linky mimo vyšetřování, obě Budíkovo dcery se chovají jak retardované, ta starší páchá trestnou činnost, pak fetuje, druhá tajně chodí s policejním agentem Nováčkem, který se chová jako naprostý trouba (toho herce nemusím už od pohádky Kouzelník Žito), Budík ví, že mu leze za dcerou, jeho žena ví, že jim leze za dcerou, Nováček ví, že to Budík ví, Budíkova dcera ví, že to táta ví, ale nikdo až do poslední epizody nic neřekne a dělá se jakoby nic, pouze Budík občas utrousí nějakou narážku. Langmajer si kvůli dceři, která není jeho dcera, vezme prostitutku a té s její pověstí hrozně moc vadí, že si to Langmajer rozdal s jinou, prostě prostitutka světice… Do toho občas karty v soukromém klubu, do kterého se chce každý dostat, hafo vykouřených cigaret, stále se opakující čištění bot, aby se připomnělo, jak je Budík s okrajem Prahy nespokojený a občasné potkání se s Malým, který mu vyfoukl střed Prahy, ale dějová linka mezi nimi dospěje do ztracena. No, a to je vše. Jednou se to dalo, ale podruhé už určitě ne a další sérii bych zde nedoporučoval. Takové Dobrodružství kriminalistiky mnohem lepší. ()

jungewolf

Je to o něco slabší než např. Hlava Medúzy, ale retro-seriály z doby počátků první republiky mě baví. Takže: 3,5 - 4 * a 58 % . Velice dobří jsou J.Plesl, L.Vlasáková, J.Langmajer, L.Žáčková, ale taky S.Rojková . Jsou tam moc pěkné lokace . ()

Eire

4 kuchári (scenáristi) jeden hosť(divák), nikto nemal dosť ... 🤨... Ani Plesl a Langosom do nevrtrhli z priemeru. Bartoška aj Táborsky tragický... Zlaté cetnicke humoresky a hriešnici z Prahy...... Milujem medzivojnové kriminálky, ibaže toto je 3. Liga. ⚽⚽⚽ 45% ()

hony23

Na první pohled načančaný dobový seriál s krásnými kulisami z před 100 lety dojíždí na scénáristickou bezradnost. Jednotlivé kriminální příběhy jsou bez nápadu, napětí a složitější zápletky a dějová linka věnující se soukromému životu všech 3 detektivů byla ještě nudnější. ()

kokofek

Milé,něžné,potěšilo.Miluju dobové záležitosti.Nejen nádherné interiéry a exteriéry,ale také dobové vystupování.No a pan Plesl všechna čest.To všechno mě uchvátilo.protože krimi jako takových je nyní přehršle,ale nejsou ničím zajímavé. ()

Franki69

Pěkně natočené vesnické "mordy". Výborní herci, Langmajer konečně uzrál a je radost ho sledovat. A v posledním díle opět Marek Vašut, mrtvý do několika minut. Scénáristé ale občas neměli den..třeba dějová linka s dvěma falešnými mnichy (??!) a hlavně trestuhodně nevyužitý potenciál prvorepublikových let. Přesto jsme dostali dobrou televizní zábavu a s přítelkyní hodnotíme vysoko, za 80% ()

DAJAAAA odpad!

Seriál je dost mdlý a nemůže  konkurovat ani omylem svým předchůdcům jako jsou Panoptikum města Pražského a Hříšní lidé... ()

Fuksinka

Další kvalitní počin ČT. Celá trojka vyšetřovatelů je fajn. Případy inspirované skutečností jsou zajímavé. Typické domácí zabijacky. Oceňuji taky snahu odidealizovat první republiku. Pohled do venkova plného předsudků a náboženského fanatismu se taky cení. První díly byly sice takové rozpacitejsi, ale i tak nechápu to hodnocení tady. Plesl je famózní! ()

v.indruchova

Tato doba za "tatíčka Masaryka" mě láká. Propadám kouzlu této doby a staré Prahy. Uplně jiného života bez chytrých telefonů a počítání nespočetných pohlaví. Líbí se mi přispůsobení té době nejen kostýmy ale také mluvou. Jak vždy vidíme lidská nátura je v každí době vlastně stejná, jen možnosti jsou a byly trochu jiné. Slušný herecký projev i kvalita nejen obrazu. Moc pěkně se na to kouká. ()

rigby

Do seriálu se mi moc nechtělo, čekat jsem nějaké trapné humoresky nebo něco podobného, co z tohoto období ČT obvykle točí. Naštěstí se jednalo o průměrné dílo, které neurazí, ale také neuchvátí. Příběhy jaksi vyřešeny, ale hlouběji nezaujmou a vlastně si ani nepamatuji ty z prvních dílů. Znovu bych se už nedíval, byla by to jen ztráta času. ()

Peabody

škoda ušlé příležitosti. Pánové by si měli něco přečíst o zákonech dramatu, případně angažovat dramaturga. Za zásadní a naprostou vadu beru to, že postavy se jen posunují jako figurky na šachovnici, velice zajímavé téma sporu mezi rakušáky a legionáři se celých deset dílů ani nepohne, Ondřej Malý a Jaroslav Plesl se sice občas potkají, ale nic. Ani náznak spolupráce, nebo rozvoje sporů, Miroslav Táborský občas pohovoří, ale nic víc a Bartoškova figura je jen trapná. Skutečnost, že aposlední díl vrcholí souložením manželské dvojice hlavního hrdiny mi přijde symptomatická, autorům to asi přišlo cool, ale není. Nestojí to prostě za nic. Nechci řešit detaily jako jsou sice efektní, ale nevalně a místy zcela špatně užité rekvizity, zejména vybavení místností sloužících, historický jazyk nehudbu a pseudodramatyzující kameru. Celý karetní klub je jen dekorace, milá, ale nic víc, nic se tu nikdy nestane, důležioté informace se tu nevyměnují, podstatná setkání taky ne, občas se objeví nekdo nový a .... zase nic. Akorát v posledním díle osvítí Budíka duch svatý a dojde mu ta tříska. Myslím, že se to dost nepovedlo a místy je to prostě odfláknuté. Herci jsou tím lepším, pokud mají co hrát, což místy není, ale v tom problém nespočívá. ()

ABC1

Škoda vynaloženého času, peněz a namahy všech zúčastněných. Kdybych dala tři hvězdičky, urazila bych tím radu Vacátka a jeho skvělou mordpartu. Výtky mám jako většina ke scénáři, kameře a hudbě, nelogičnosti, nudě a nevěrohodnosti. Plusy některé herecké výkony, výprava a kostýmy. Probúh, jen ne další sérii! ()

FuLister

Myslím, že přejmenování na případy detektiva Nudíka by bylo skutečně trefnější. Tohle není detektivka ani náhodou, to je normální vztahovka a sem tam nějaká vražda. Pokud přičteme absolutně nedobovou hudbu a šílenou stopáž, tak ani často zajímaví herci v jednotlivých dílech to nemůžou vytrhnout z podprůměru. ()

Finále Plzeň je! Od 25. do 30. září

Finále Plzeň je! Od 25. do 30. září

15.09.2020

Ačkoli je podzim, Finále Plzeň je! I přes složité jarní období se organizátoři rozhodli největší plzeňský filmový festival nezrušit, ale pouze přesunout. Během šesti dnů včetně prodlouženého víkendu… (viac)