České pohádky

Chytrý synek (E04)

(epizóda)
Krátkometrážny / Rozprávka
Československo, 1968, 10 min

Pohádka podle Boženy Němcové. V jedné krčmě se seznámil Ondra (R. Jelínek) s panem hrabětem (S. Neumann). Uzavřeli spolu sázku, pokud se Ondrovi podaří hraběte přelstít, získá tak u něj dobrou službu. Hrabě pozve Ondru na zámek a dá mu za úkol ukrást hraběcím manželům vzácný prsten. Je noc, manželé jsou v ložnici, hraběnka (B. Waleská) má prsten na ruce a hrabě se raduje, jak zloděje chytí, až přijde loupit. A skutečně, za oknem se objeví Ondra… (Česká televize)

Jezinka.Jezinka

Pohádka se dvěma veselými příhodami v deseti minutách, byla by to dobrá epizoda večerníčku. Jeden z těch příběhů, kterak Ondra ze světa přišlý přechytračil lakomého sedláka, se ekonomicky úsporně obejde bez vola i sedláka, protože se o tom, v duchu nejlepších českých tradic, jen tlachá v hospodě. Nadýmala jsem se u toho, jak se na hrdého patriota sluší. Přes to, jak to je stroze pojato, že to je černobílé a dialogů je minimum, je to lepší, než mnohem mladší, barevné a do víc jak hodiny roztažené převyprávění téhož v pohádce Zlatník Ondra. ()

Marthos

Vedle vtipně podané sázky o tom, kdo koho přelstí překvapí dvojice Stanislava Neumanna a Blanky Waleské. Rážův televizní cyklus klasických českých pohádek měl jistě svůj smysl v ucelené podobě, nikoli jako náhodně roztříštěné epizody. ()

honajz

Na začátku už jsem se lekl, že celé to bude o povídání historek v hospodě, ale pak se děj naštěstí přenese do ložnice zámeckého pána a je to vlastně docela bžunda. Vida, co dělal major Hradec zamlada. ;-) Nu, a opět písnička na závěr. ()

otík

Jednoduchá, prostá a celkem i nezáživná a snad až strašidelná černobílá pohádka, která vypráví příběh chytrého mladíka, který díky své chytrosti je schopen nejen ukrást vola orajícímu sedlákovi, ale dokonce i prsten z ruky hraběnky. ()

ostravak30

Taková pohádková malost, na deset minut nenáročná a docela milá. Hlavně Stanislav Neumann je herec, kterého jsem měl vždycky rád. Zápletka není špatná, ale to rozřešení je trochu dětinské. Muž si zakrývá obličej a ženu ani nenapadne, že je to podivné. Ale ono to asi má být dětinské, když je to pro děti, že? Ta závěrečná píseň je docela příjemná. ()