České pohádky

Jak se sedlák se selkou ulakomili (E08)

(epizóda)
Krátkometrážny / Rozprávka
Československo, 1968, 6 min

Z cyklu Českých pohádek vám tentokrát v rámci Pohádek pro pamětníky nabízíme jednu velmi zábavnou. Sedlák se selkou se před obědem dozví, že k nim jde na návštěvu kmotr. O svůj bohatý oběd se s ním dělit nechtějí, a tak rychle poschovávají vše, co mají na stole. Oknem je ale sleduje jejich synek. Přicházející kmotr slyší v chalupě smích a ptá se synka, čemu se jeho rodiče smějí. Synek po pravdě odpoví a všechny skrýše kmotrovi prozradí. Kmotr dá synkovi krejcar na kolotoč. A jak se získanými informacemi naloží? (Česká televize)

Jezinka.Jezinka

Buchty s pivem, klobásou a zelím. Sedlák se selkou měli silně těhotenské chutě, vzhledem k tomu alkoholu musel být jejich potomek postižený. V pohádce se vyskytnuvšímu dítku rodiče zřejmě na defekt zadělali také nezřízenou konzumací alkoholu v době těhotenství. ()

otík

Černobílá kratičká pohádka o selce a sedlákovi, kteří nechtějí kmotříčkovi dát nic k jídlu, ale on se před tím od hošíka dozví, kde co je a chytrou povídkou si o to řekne. Na pohádce nic zajímavého není, je to jen taková kratičká povídka. Naprostá zbytečnost. ()

duddek

Souhlasím s Amper01. Na tu upřímnou radost z poschovávání jídla je veselý pohled, ale pak přijde na scénu nesnesitelný Honzík, který všechno vyslepičí a při závěrečné mravokárné písni byste mu nejraději dali do zubů. ()

ostravak30

Já jsem tuhle pohádku četl v rámci nějakého sborníku lidových pohádek a velmi dobře ji znám. Tady pohádka ač kraťoučká stojí na třech výborných hercích. Pouze dětský hrdina odříkává text skoro jako na znamení někoho za kamerou, asi to byl příbuzný některého z filmařů sehnaný na poslední chvíli. ()