Pán prstenů: Prsteny moci

• USA The Lord of the Rings: The Rings of Power
USA, (2022–2024), 17 h 57 min (Minutáž: 65–72 min)

Predloha:

J.R.R. Tolkien (kniha)

Recenzie používateľa Bender0101 k tomuto seriálu (7)

Pán prstenů: Prsteny moci (2022) odpad!

S01 jsem komentář napsal. Teď k seriálu obecně. "Připadalo nám přirozené, že adaptace Tolkienova díla bude odrážet, jak (náš) svět vypadá."- L. Weber. "Celá tvorba tohoto seriálu byla pro všechny zúčastněné obrovskou zkušeností. Netušili jsme, do čeho jdeme."- P. McKay. "...byly tam určité ingredience, které musely být součástí: elfové, trpaslíci, půlčíkové – v podobě Chluponohů. Bylo pro nás těžké vymyslet příběh ze Středozemě, který by neobsahoval čaroděje."- J.D. Payne. "Zeptali se mě (spisovatelka-producentka Fran Walsh), jestli se chci zapojit a já řekl: ‚Na to je nemožné odpovědět, aniž bych viděl scénář.‘ Takže řekli: ‚Jakmile budeme mít prvních pár scénářů, pošleme vám je.‘ A scénáře se nikdy neobjevily."- P. Jackson. "Pro barevné lidi to (rasová reprezentace v Tolkienově mýtech) znamená naprosto vše."- S. Nomvete. "Elfové byli zobrazováni jako bílí. Chtěl jsem být elf."- I. C. Cordova "Čas vysublimovat."- T. Shippey (pravděpodobně). HaHa na lidi, kteří tvrdili, že se předem nedá odhadnout kvalita tohohle počinu. "Hateři" byli pravdě blízko, ale ani oni nevěděli, jak velká bída to bude. Jeb*t Jar Jara Abramse, který u Amazonu ztratil dobré slovo za své naprosto nezkušené učedníky McKaye a Payna; jeb*t Amazon za zničení Tolkiena, za manipulaci s recenzemi a za nahánění zhlédnutí u poslední epizody (pomocí reklamy, která vyhodí uživatele z přehrávání, takže musí zapnout díl znovu). Pokud máte pocit, že jsou Prsteny (objektivně samozřejmě) kvalitní... podívejte se schválně ještě jednou, pozorněji. ()

Série 1 (2022) (S01) odpad!

První série sama o sobě není odpad, ačkoli abych mohl dát 2*, musel bych přivřít oči, zacpat uši a praštit se litinovou pánví do hlavy. Vizuál je jediná kvalita tohoto počinu (aby ne při rozpočtu 462mil USD), hudba není špatná, ale zapomenutelná (a proč mít píseň o Prstenu od Clamavi De Profundis, když lze použít tenhle výsměch v titulcích). Kostýmy (především zbroje) se pohybují na rozmezí dobré-odpad. Dialogy jsou debilní, často pseudomoudré. Akce je totální fraška, dva příklady za všechny: "školení" Númenorejců a "bitva" o vesnici (více v komentářích k 5. a 6. epizodě). Střih těžce kulhá. Příběh je plný děr a obřího štěstí. Postavy... přijatelně napsaní jsou snad jen Sauron, Adar, Arondir a možná trpaslíci. "Kladní" hrdinové jsou buď hrozní, nezáživní nebo slaboši. Náznak vývoje po osmé epizodě nese jen Sauron, Disa a Durin. Tempo... Hobití linka je zde zbytečná, prakticky se neposouvá. Trpaslíci lítají mezi těžit/netěžit od 4. epizody (ale máme stupidní návnadu na 2. sérii v podobě balroga). Elfové chtěli mithril a obří výheň, na obojím na konci nezáleží, teď vlastně potřebujeme Prsteny, protože tak se vlastně jmenuje seriál. Vznikl Mordor, Jižani unikli skřetům. Linka Númenoru se sestává z pomoci Jihu a toho, že král zemřel. Modernizace... Natlačená, líně provedená, logice odporující rasová vyváženost, "make Númenor great again" a hlavně "silné ženy". Všude. Guyladriel generál a vrchní manipulátor; Míriel na trůně; Bronwyn vede Jižany (i když je naprosto neschopná a po "bitvě" shrábne zásluhy Arondira); Nori má jako jediná z hobitů pravdu a empatii (ostatně z hobitů je na konci matriarchát); Eärien místo Anáriona, prý protože Elendilova rodina potřebovala víc ženské energie; nazgûrls. Většina otravná, mají pravdu ale zároveň jsou debilní, když to scénář vyžaduje. Vykrádání Jacksonovy trilogie na denním pořádku, ať už věty, nebo scenérie. Takže za celkovou nízkou kvalitu a zničení Galadriel, Gil-galada, Elronda, Celebrimbora, Saurona, hobitů, Númenorejců, vlastně děje Druhého věku a poškození Morgotha, Celeborna a Finroda dávám tomuhle vytření si předlohou a odkazem Tolkienů odpad. ()

Na moři (2022) (S01E02)

Pro lidi adorující vizuál cituji Halbranda (neSaurona): "Looks can be deceiving". P.S.: K destrukci předlohy se vyjadřovat nebudu a zde ji nezahrnuji do hodnocení. ()

Odchody (2022) (S01E05)

Dialogy pořád stupidní, stejně jako scénář i akce. Hudba pořád zapomenutelná, ale aspoň (ne)hobití písnička vykradla "not all who wander all lost". Kam se za hodinu posunul děj? Elfové chtějí mithril, Durin souhlasí, že jim pomůže; Guyladriel (silná žena No.1) zmanipuluje neSaurona, aby plul do Středozemě; Númenorejci se nalodí a zvedají kotvy. Naštěstí máme další vývoj postav: zjišťujeme, že Guyladriel, Gil-galad i (ne)hobiti jsou ("překvapivě") horší, než jsme mysleli. Změny/rozhodnutí u Isildura, Kemena a Ëarien (silná žena No.5) probíhají offscreen. Pěkný filler, už teď na 4*.  Pátá hvězda je zasloužená tréninkem Númenorejců. Nemají kasárna, cvičí na ulici u kovárny, ze které právě teď dostali výzbroj, pouhý den před odjezdem, aby stejně nic neuměli. Kapitán Elendil musí čekat na silnou ženu (zde Guyladriel),aby vedla výcvik, protože on je pouze muž. Dúnadani nevědí jak bojovat proti skřetům (i když za to dostali ostrov), podle Guyladriel je nejspolehlivější způsob bodnutí (není); pak  si ve sparingu s ostrými meči povodí tyhle totální amatéry, div se neudělá nad tím, jak je úžasná. Boj má choreografii nestojící ani za lejno, ke všemu špatně natočenou. Guyladriel dá pár rad, které jsou debilní a ukazují její neznalost šermu, ale samozřejmě nikoho nenaučí bodat. Náhodný týpek dostane plukovníka za naříznutí šatů (kvalitní armáda). Všichni jsou spokojení, i když vlastně nejsou pěšáci, ale kavaleristi. Krása, nádhera, tleskám; škoda, že maximum je 5*. P.S.: K destrukci předlohy se vyjadřovat nebudu a zde ji nezahrnuji do hodnocení. ()

Udûn (2022) (S01E06)

Stupidní dialogy opět přítomny. Debilita příběhu, akce i postav vyhodila veškerou logiku oknem. Tvůrci opět předvádějí jasnou představu o čase a prostoru; Númenorejci dorazí do vesnice (v nejpříhodnější čas) o den dřív než měli. Dlouho očekáváná velká "bitva" o osud Jižních zemí postrádá smysluplnou strategii, vlastně smysl obecně, některé záběry jsou divně zeditované, vypadá to, že z 280 kavaleristů ve vísce bojuje  proti pár desítkám skřetů pár desítek Dúnadanů. Alespoň má Bronwyn (rozuměj silná žena No.3) zásluhy za práci jejího přítele; zjistíme, že Guyladriel (silná žena No.1) je opravdu obdivuhodná (rozuměj velmi rasistická vůči Urukům, zlá a sebestředná), že Uruci jsou vlastně chudáci, že neSauron zahořel náklonností ke Guyladriel a především (rozuzlení samo o sobě hodné 5*), že mystery box v podobě tajemného, magického, nezničitelného, temného meče samotného Saurona obsahuje vlastně obyčejný klíč k obyčejnému stavidlu, které by nemělo žádný efekt, nebýt kanálu budovaného skřety. Většinou to hezky vypadá, občas zní a hýbe se to, takže hlavně nemyslet. "Něco" se přeci konečně dělo; naleštěné nějaké lejno lepší než naleštěné nijaké lejno, že. Tleskám "tvůrcům" a v první řadě všem, co hodnotí vysoko (zde aspoň 4*), mimo jiné tak bojují proti rasistům, toxickým "odborníkům" na předlohu a jiným duševním mrzákům, kteří měli tu drzost chtít trochu kloudnou adaptaci. Těším se na další díl, až uvidíme, jak všichni přežili pyroklastický proud a vlastně by mě zajímalo, odkud se vzalo tak vysoké hodnocení dílu. P.S.: K destrukci předlohy se vyjadřovat nebudu a zde ji nezahrnuji do hodnocení. ()

Oko (2022) (S01E07)

Nekvalitní dialogy tentokrát naprosto zastiňuje "příběh" (i když se opět příliš neposouváme) a postavy. Masa rozpáleného popela, ohně a kamenů zapálila domy, koně i některé lidi, zničila domy, ale všechny hlavní charaktery jsou jen trochu poprášené. Všichni se nějak ztratí; Guyladriel (silná žena No.1) se viní za něco, co není její chyba, bere Thea a odchází někam, aniž by pomohla ostatním. Elendil bere většinu lidí a odchází do ležení (které Númenorejci nějak stihli postavit), aniž by hledal královnu nebo syna. Isildur, Valandil a Míriel (silná žena No.2) zachraňují vesničany z hořící chajdy a samozřejmě královna musí dovnitř, protože musí oslepnout a nikomu jinému se nechce. Blbonozi jsou zas o něco zlejší a hloupější, ale aspoň dostaneme veselou písníčku o hobitovi, co sežral vlastní dceru proměněnou ve šneka. Dúrinovi III. nikdo neargumentuje tím, že s koncem elfů končí Středozem; především ne princ Dúrin, který pak vypadá jak umanutý na elfa fixovaný hlupák. Z Disy je najednou manipulativní osoba hladovějící  po moci (tedy silná žena No.4). Halbrand je těžce raněn, ale zvládne ujet přes 1000 mil do Lindonu, bez ošetření. Epizoda dojí "úmrtí" postav, obzvlášť stupidně u těch, o kterých všichni vědí, že přežijí (Isildur, Celeborn). Samozřejmě Guyladriel hledá stovky let Saurona, ale milovaného manžela ne. Ještě pardon, Númenorejci, kteří (podle seriálu) nemají zájem o Středozem, postavili celý přístav na Anduině (Pelargir); balroga probudil padající list; atd., atd. ... Scénář není povedený (má kvalitu přetékající žumpy), ale zachraňují to ty vizuály (páni, při ceně 50-60mil USD za epizodu) a všechno; takže zase tleskám "tvůrcům" a lidem, co tomuhle dali víc jak 3*. P.S.: K destrukci předlohy se vyjadřovat nebudu a zde ji nezahrnuji do hodnocení. ()

Slitina (2022) (S01E08)

Jak to vypadá s dějem ve finální epizodě? Trpaslíci se nedostavili, asi proto, že jsou zaseklí ve třetí epizodě (král nechce těžit, princ ano), změnou je pouze zbavení Durina IV. následnictví. Balrog je laciná návnada na příští sérii. Gandalf stále míří za hvězdami, jen přibral Nori. Arondir a Jižani se taky nedostavili. Elfové zapomněli na obří výheň a kvanta mithrilu, teď dělají prsteny (které uzdraví celou rasu?), přičemž jejich výrobní postup nedává smysl. Míriel se vrací na ostrov, kde umřel Tar-Palantir. Skvěle, posun minimální, nic se nevyřešilo; že Halbrand je Sauron bylo jisté od čtvrté epizody, že Tulák není Sauron, ale čaroděj (nejspíš Gandalf), bylo jasné od začátku. Místo rozhovorů o důležitých věcech mezi elfy tu máme perličky jako: "Co budeme dělat? Plavat.", "Co je to (za rudu)? Ne dost.", nebo "Co tady děláš? Co tady děláš ty?"; a věty buď z předchozích dílů, nebo "půjčené": "(Galadriel) silnější než základy Země", "Když jsi na pochybách, jdi za nosem" (protože nikdo netuší, kudy na východ) a variaci Gandalfova "Běž zpátky do stínu.". Chtěl jsem dát 2* za mrtvého hobita, ale odhalení Saurona a Gandalfa neprovázela úžasná změna fontu, takže zase 1*. Teď vážně... 72%, spousta 4-5*? Za co? Že už je konec, alespoň prozatím? Nebo že v seriálu Prsteny moci v posledním díle vytvořili tři z dvaceti Prstenů moci? Nebo že báseň o Prstenech je zhovadile zhudebněná a hraje při titulcích? P.S.: K destrukci předlohy se vyjadřovat nebudu a zde ji nezahrnuji do hodnocení. ()

Začaly práce na třetí sérii Prstenů moci

29.11.2023

Seriálový Fallout má datum premiéry

Seriálový Fallout má datum premiéry

25.10.2023

Seriálová nabídka streamovací služby od Amazonu se brzy rozroste po Pánovi prstenů o další slavnou značku. Už příští duben totiž na Prime Video dorazí adaptace kultovní herní série Fallout od… (viac)