Víra královny Míriel je podrobena zkoušce, Isildur se ocitá na rozcestí, Elrond odhaluje tajemství, Arondir dostává ultimátum, Theo neposlechne Bronwyn. (Prime Video)

fixaman

Po prvních čtyřech dílech nic jiného než nadšení. Prsteny moci u mě na plné čáře sesadily GoT z role nejlepšího fantasy seriálu všech dob. Vizuál je neuvěřitelný, každá postava sympatická, tempo ideální a upřímně mi to přijde mnohem povedenější než celý Jacksonův Pán prstenů s Hobitem dohromady. Ale chápu, že fandy Tolkiena a rasisty tenhle seriál štve. Těm prvním rozumím, těm druhým se nedá než vysmát. Už ať je tu další díl :-) ()

tomik99

Vlastně jsem rád za toho Arondira, jeho příběhovou linku se skřety a Adarem. Ta jediná to táhne nahoru a je vcelku zajímavá. Zbytek je ale docela velká nuda. Jsme v polovině série a neustále se přešlapuje na místě. Obhajoval jsem herce, ale teď už i já musím uznat, že mladá Galadriel je extrémně nesympatická. K čemu tak hezký vizuál, když make-up stojí za prd. I když jsou postavy špinavé, nemůžu se ubránit pocitu, že je nejdřív někdo dokonale namakapoval a pak lehce ušpinil, aby se neřeklo. I špína působí v seriálu nepřirozeně, uměle a falešně. Celou epizodu zachraňuje především posledních deset minut se skvělou hudbou, bohužel nakonec i tak dávám jen tři hvězdy. Je to stále hrozně slaboučké. ()

Epero

Galadriel žije celé storočia, ale stále sa chová ako decko, ktoré ešte nič nezažilo. Vyrastala v mieri medzi elfmi, kde musela s ostatnými komunikovať v mieri a diplomaticky. Tu to autori prezentujú, ako keby vyrastala len vo vojne a nič iné nepoznala. Keď sa sama rozhodla preplávať oceán, zrejme by nás jej arogancia nemala prekvapovať. Ale aj tak, je sama na ostrove plnom ľudí a dovolí si vyskakovať na kráľovnú regentku. Zrejme si verila, že by sama porazila celý národ. Samozrejme skončí za to vo väzení. Elfka, ktorá žije storočia v elfskom svete a potom v Stredozemi a vo väzení ju musí človek, žijúci zlomok jej života, poúčať o tom, ako rozumne uvažovať a ako komunikovať s tými, čo nie sú nepriatelia. Kto toto mohol napísať? A nie je cieľom, aby si diváci obľúbili hlavnú postavu?                                A konečne nám odhalia, prečo títo ľudia nemajú radi elfov. Lebo sa boja, že im budú kradnúť prácu. Aj tí, ktorým sa tento seriál páči, musia uznať, že toto je otras. Elfovia sa s ľuďmi príliš nebratajú a nemajú dôvod ísť pracovať miesto nich. Elfovia sú lepší remeselníci než ľudia a jedine trpaslíci ich v niektorých oblastiach prekonávajú. A aj to, že kráľovná je „slepá, alebo milovníčka elfov“ má byť uveriteľné? Keby prišla elfská armáda, ktorú uvíta. Ale je tam jedna stroskotankyňa, takže čo asi tak zmôže? Takže to je tak absurdný dôvod, že to až kričí že je to umelo vytvorený konflikt pre konflikt a nie prirodzený vývoj napísaný autorom, ktorému naozaj záleží na fiktívnom svete, ktorý tvorí. Ďalšie nelogickosti sú pri ľudských utečencoch. Stiahnu sa do elfskej veže z viacerých dedín a z nejakého dôvodu nechajú rozhodovať Bronwyn. Ako keby v toľkých dedinách nebol žiadny starosta, sudca, ochranca poriadku, či iný človek v pozícii moci. U trpaslíkov to nie je o nič lepšie. Durin sa vyhýba Elrondovi a jeho manželka mu klame o tom kde je. Ale následne sa stretnú na moste, aby ich všetci mohli vidieť. Elrond mu odčíta z pier na bradatej tvári, sleduje ho a zistí, že objavili mitril. Ktorý je pekne lesklý, ale nežiari, čiže hádanie „čo je v truhlici“ v druhom diely bolo zavádzaujúce, alebo len dôkaz neznalosti.                                A prečo nám aspoň trochu nepriblížia vedľajšie postavy? Elfský veliteľ, kamarát Bronwiningho syna, kamaráti Elendilovho syna, Durinov otec. Máme niečo cítiť, keď veliteľa zabijú? Keď Theo ohrozuje kamaráta a keď kvôli Isildurovi vyhodia z námorníctva jeho kamarátov? Alebo keď sa Durin ospravedlní otcovi, hoci sme nevideli žiadnu hádku medzi nimi? Tie postavy sa tam len mihnú, ale chcú ich podať do scén, ktoré majú mať nejaký dopad.                                 Stále toho veľa nepovedali, neukázali a neukazujú súvis medzi jednotlivými dejovými linkami. Keby to bola klasická dĺžka 22 častí, tak nič nenamietam. Ale keďže to má len 8 častí, tak to znamená že sme už v polovici. A niektoré veci nevysvetlia a človek ich má poznať z kníh a niektoré si má len domyslieť (ako ten zlomený meč, čo nosí Theo). S palantirmi tiež sa sekli. Sedem ich vzal Elendil do Streddozeme a štyri sa stratili až v treťom veku, hoci tu vravia, že je známy len tento jeden. Aj keby to človek bral ako bežné fatasy, ktoré omylom označili za Tolkienovský svet, tak aj v tomto prípade človek nemôže prehliadnuť nelogickosti deja, vlastnej mytológie seriálu, plytké zápletky a celkovú amatérskosť scenáristov. () (menej) (viac)

Baron Noktur

Zatiaľ najlepšia časť seriálu. Prvá tretina má ešte neduhy predchádzajúcej časti, avšak potom sa to už rozbehne a ukážu sa scény, ktoré majú doslova filmové kvality. Pri kľúčovom rozhovore medzi chlapcom s jílcom a starým sedliakom som doslova nedýchal, tak ako aj pri záverečných scénach. Dobrá robota! Najväčšie mínus je samozrejme Galadriel a mám pocit, že takto to bude minimálne do konca prvej série. ()

ekspert

Smutné. Bylo smutné sledovat tento díl, kdy se začíná naplno projevovat, že tvůrci pořádně nevědí, co dělají. Scénář je vyloženě slabý s několika až cringe momenty. Galadriel, která jediná vidí svět správně a všichni ostatní jsou letadla, mě už začíná normálně štvát. Většina scén působí strašně uměle, prkenně, jako přehrávané divadelní představení. U scén, kdy syn Pharazona balí dceru Elendila jsem si rval vlasy. Celé Theovo „dobrodružství“ bylo neskutečně dementní. (a jeho herec je fakt hrozný). Adar taky nezaujal. Takže jedině děj u trpaslíků měl své světlé chvilky, které hodnocení vytáhnou na ty 3 hvězdy. ()

Wyrdas

Númenor je neuvěřitelně nudná linka. A jediné, čeho se tam dosáhlo je, že jsem začal nemít rád Galadriel. Což je smutné, protože do teď to byla jediná postava, která si u mne začala tvořit jakousi chemii. Co se týká skřetů, působí velice levně. I v našich krajinách jsem viděl lepší skřetí cosplay. Zatím bych to přirovnal levnějšímu projektu od někoho, kdo nikdy nečetl Silmarillion a nemá tušení, jak vypadají rasy Středozemě.  Jsme v polovině série a mám dojem, že vlastně netuším, proč na to koukám. Jaký je vlastně příběh? Co bych měl očekávat? Komu fandit? Je mi smutno ze skřetů. Je mi trapně z elfů. Pláču z opálených trpaslíků... a doslova se rmoutím pro Galadriel. Vážně jste mi chtěli zničit představu, jakou vybudovaly knihy? A jakou přiživily filmy? Nyní ji vidím jako arogantní, panovačnou a dětinskou mrchu. Nebýt trpasličí linky, asi bych už na to dál nekoukal. Ale Durin je vážně cool. Nebýt té scénky, kdy se špatně namaskovaní cosplay skřeti snažili dohnat afroelfa, feministku a raněné děcko, dal bych možná tři hvězdy. Ale celé tohle divadlo to hrozně sráží. Jak skřeti doběhli na kraj louky a nebyli schopní nic trefit ani na nehybný cíl, bylo mi do breku. Je vidět, že seriál byl dán do hodně amatérských rukou a rozpočet padl na... do teď netuším na co. ()

JeanMarthan

Hodnotit tento seriál vysoko jenom proto, že dobře vypadá a mám z něj šimrání v prdeli mi přijde dosti povrchní a pro nějaký posun k vyšším principům mravním zcela nedůstojné. A ano, stálo to ranec, což nám Amazon opět vehementně dokazuje, avšak peníze svět lepším místem nedělají a už vůbec by neměly být měřítkem absolutně k ničemu. Člověk zkrátka neumí hospodařit s nadbytkem! Takže pak tu máme na úkor kvalitního hereckého obsazení charismatickými herci jen brutální vizuální kýč (na němž se opravdu nešetřilo) a jakési pitoreskní nesympatické figurky (na kterých se naopak hodně šetřilo), které byste nejraději mučili sledováním sebe samých ve venezuelské telenovele (což tahle slátanina svým častým tlacháním o ničem připomíná). Chybí mi tu inovativní přístupy, kterými se tvůrci tak rádi chvástají. Už čtyři díly dostávám je klišé vedle klišé ve všech aspektech a nejsem schopný si tu najít jedinou postavu, která by mě bavila, s kterou bych to prožíval. Spousta dialogů a dějových linek je tu zcela nemístných, nelogických nebo totálně debilních a rozbíjí atmosféru tohoto světa, spíš jako bych se díval na epizodu GoT. Z archetypů velkých vůdců jsou karikatury a nejvíc to odsral chudák Durin. Bohužel se to drží zajetého formátu 80% o hovnu a 20% příště to bude lepší, slibujeme, koukejte dál a plaťte. Dával jsem tomu šanci, hrozně rád bych prokrastinoval u pěti řad top fantasy, ale tohle bude nejspíš jediná, kterou s podporou druhých zvládnu. ()

Miagy

Najslabší diel, ktorý ma vyslovene nudil a čakal som, kedy už skončí. Áno, je pravda, že je krásne natočený ale tam to aj končí. Myslel som si, že najväčší fail bude čierny elf s krátkymi vlasmi ale mýlil som sa. Prstene moci a arogantná Galadriel (presne ako predstavitelia Amazonu, ktorí hejtovali fanúšikov) sa pochovajú sami. Neverím, že toto dá 5 sérií. 2* za ohyzdov... ()

Maniik88

Nuž tak v polovici prvej sérii to žiaľ vyzerá presne tak ako som sa bál. Je to paškvil a hanba pre meno Pán Prsteňov, či Tolkien. Tento diel bol fakt nudný ba až príšerný. Nič, doslova nič sa tam nedialo. Jedna akože bitka Galadriel bola ako zo zlej komédie. Všetci mi tam už lezú na nervy a otvárajú sa úplne nezaujímavé linky. Jedine Durin je ako tak a potom Elendil je sympaťák, inak aj casting je hrozný. Až na pár preletov ponad Númenor, kde sú nejaké lepšie efekty je to ako študentský počin. Čoho sa chytí progresivistická korektná ruka, to skazí. ()

ACDCKL

Chtěl bych tomu dát plný počet bodů, ale strašně pomalu se ten seriál vyvíjí. Občasné točení se na místě je překážkou a může někoho odradit. Avšak nový záporák a skřeti jsou to nejlepší, co zatím seriál má a výprava je opravdu povedená. Pořád si to drží u mě hezké 4*, jen už by to potřebovalo trochu více dějově rozjet a ne jen hádanky a mlžení. ()

johnsnow

Adarov nástup parádny a pasáž kde náš mladý hošan uniká pred škretmi natočená na jeden záber je skvelá. Avšak trošku mi príde, že zatiaľ čo rod draka má viac kecania, tak dej sa sunie vpred zatiaľ čo tu to stojí viac-menej na mieste. Ale určite to má zaujímavé veci do seba a čo sa týka pasáži Durina a Elronda, tak je asi najzaujímavejšia. ešte by ma zaujímalo či barmanove slová sú pravdivé, alebo to má zavádzať. ()