Galadriel se obává návratu dávného zla, Arondir učiní znepokojivý objev, Elrond dostává nový úkol a Nori poruší nejdéle dodržované pravidlo mezi Chluponohy. (Prime Video)

waska

Dobře. Jako první díl ok. Pár světlých momentů, vizuály se drží originálu, což je velmi dobře. Černej elf + černej hobit. Moc to nechápu. Nic proti nim, ale ta politická korektnost už mě sere. Nevadí to, ale je tady příslib. Za pár tisíc let ve Středozemi černocha nenajdeme... ()

groz122

Hudba a vizuál jsou super a překvapivě i super výprava. Tempo pomalé. Celkově lepší než jsem doufal. Hodnocení na ČSFD je veliká komedie. Podle něj je toto fantasy na úrovni filmů Letopisů Narnie... „Zlo nemůže vytvořit nic nového, může pouze zkazit a zničit to, co dobré síly vymyslely nebo vytvořily.“ .. běžte s tím citátem do háje. Tolkien ho stejně přebral a není to jeho originální výrok. Hodnotím jako nezávislé fantasy. 4* za slibný, i když utahaný rozjezd. ()

Th3T3mpt3r odpad!

O tom, proč dávám takové hodnocení, jaké dávám, se není třeba dlouze rozepisovat – opovrhování zdrojovým materiálem a jeho autorem, utkvělá představa „tvůrců“ a kol. o vlastní výjimečnosti ve snaze „vylepšit“ Tolkienovo opus magnum, démonizování dlouholetých fanoušků Tolkienova díla či Jacksonovy trilogie, a v neposlední řadě zoufalý nedostatek byť i jediné špetky sebereflexe. Pěkně to tu shrnul například Psychor, takže se můžete kouknout na jeho komentář. Já bych se chtěl pozastavit nad několika jinými věcmi, jež upoutaly mou pozornost.    --- 1 ---              Jedním z takových zajímavých faktů je, že když jsem si narychlo proletěl pozitivní i negativní komentáře, nemohl jsem si nepovšimnout určitého schématu. Zatímco negativně laděné komentáře zpravidla neobsahují žádné invektivy (výjimky se samozřejmě vždycky najdou) a více či méně poskytují konstruktivně kritické poznámky, nemalé množství těch pozitivních začíná osobními útoky ála ad hominem. Zkrátka a dobře, lidé, kterým se Prsteny moci nelíbí, jsou v některých tzv. pozitivních komentářích popsaní zhruba následovně – „ban zasluhující“, „databázi poškozující“ „sebestředné mrdky“, „sociopati“ a „militantní xenofobní čuráci“, kteří by si měli „vysrat oči z prdele“ (všechny nadávky citované od autorů různých komentářů k první epizodě). Já jsem asi zvláštní člověk, ale když chci s někým nesouhlasit, tak to vyjádřím slušně a argumentační silou. Veřejné urážky a cenzura nikdy k ničemu dobrému nepřispěly. Je proto pozoruhodné, když se titíž lidé, kterým komentář Psychora způsobil amok, povyšují na jakýsi morální piedestal, čímž sami sebe odhalují z jednoho podstatného neduhu – pokrytectví.    --- 2 ---              Další zajímavou (leč předvídatelnou) věcí je, jak se veškerá kritika tohoto seriálu šmahem shazuje ze stolu nálepkami jako „rasista“, „sexista“, „misogynista“, „xenofob“ ad. Rád bych tady za většinu lidí, které znám, těmto lidem řekl, že tyto nálepky bohužel neodpovídají v drtivé většině případů skutečnosti. Mně a spoustě lidí v mém okolí nevadí, když bude hlavní postava ženská (sakra, vždyť tři z mých velmi oblíbených filmů mají hlavní hrdinku – Ellen Ripleyová z Vetřelce, Sarah Connorová z Terminátora a Rita Vrataski z Na hraně zítřka). Jsou k tomu velmi jednoduché důvody: - A) Je totiž úplně jedno, jakého pohlaví je hlavní postava (pokud to tedy neprotiřečí zdrojovému materiálu či elementární logice), stačí, když je DOBŘE NAPSANÁ a hlavně UVĚŘITELNÁ. Kdyby byl Darth Vader v původní SW trilogii napsaný jako ustrašený klaun bez bojových schopností a jakékoli autority, těžko by si získal srdce tolika fanoušků. Podobně je tomu s Hanem Solem.  - B) Je totiž úplně jedno, jaké barvy kůže je hlavní postava (opět pokud to není v rozporu s předlohou či elementární logikou). Mohl bych opět jmenovat mé oblíbené „nebílé“ hlavní postavy filmů – William Sommerset ze Sedm, Django z Nespoutaného Djanga, Ken Carter z Coache Cartera, Kjodžó Niide z Rudovouse či Kambej Šimada ze Sedmi samurajů ad. Možná to všechny strašlivě překvapí, ale Samuel L. Jackson coby Nick Fury v Avengerech (v komiksech je Nick Fury běloch) mi vůbec nevadil. Stejně tak mi třeba nevadí Steve Toussaint coby Corlys Velaryon z Rodu draka (dle předlohy je běloch). Proč? Protože jsou to plnohodnotné postavy hrané výbornými herci, jejichž charaktery nejsou určovány barvou jejich kůže. Je mimochodem zajímavé, že kritika Prstenů moci je označená za „rasistickou“, „toxickou“ a „misogynní“, zatímco u jiného seriálu, v němž jsou také „nebílé“ postavy, tj. Rodu Draka, k tomu nedochází. Hmmm, čímpak to asi bude. Že by lidem bylo fuk, jakého pohlaví a barvy kůže je postava, když je film/seriál dobrý?    --- 3 ---              Nakonec bych se rád zastavil u jedné celkem banální záležitosti. „Tvůrci“ tohoto seriálu si vytyčily jako metu „adaptaci“ (z čehož se však postupem času stala „inspirace“) Tolkienových spisů. Vím, že Amazon má práva na LOTRa s dodatky a Hobita, leč nemá práva na Silmarillion. To znamená, že nemůžou použít to, co je v Silmarillionu. Potom je však zarážející, proč se vlastně pouštějí do adaptace něčeho, k čemu nemají dostatek materiálů. Nenapadá mě jiný důvod než že „tvůrci“ chtěli na značku „Pána prstenů“ nalákat co nejvíce fanoušků, zatímco si však vytvořili vlastní příběh, o němž zcela sebejistě vyhlásili, že je to „příběh, který Tolkien nikdy nenapsal“ (ano, nenapsal ho z dobrých důvodů) a který „vylepšuje“ Tolkienův svět. Mám totiž podezření, že kdyby Amazon přišel s vlastním originálním příběhem, nikoho by to nezajímalo. Jen tak na závěr – představte si, že napíšete knihu, vložíte do ní svou duši a své myšlenky a tato kniha se stane milovanou záležitostí lidí po celém světě. Pak přijde společnost XY, převezme si jenom jména z vašeho příběhu, zvysoka se vykálí na vás i vámi vytvořený svět a k tomu všemu začne do světa vyhlašovat, že váš příběh „vylepšila“. Následně tato firma osočí všechny dlouholeté fanoušky ze všech možných –ismů a –fobů, protože se jim nelíbí, jak ona firma znásilnila zdrojový materiál. Mě by to teda dost naštvalo, to vám povím. BTW, i kdyby Prsteny moci neměly ve jméně Tolkiena a Pána prstenů, tak by to byl špatný seriál – je to nuda, hlavní postava (ne-Galadriel) je nesympatická ála kříženec mezi Karen a Mary Sue, kostýmy vypadají až směšně, hudba působí poněkud nepatřičně (není vůbec špatná, ale atmosfericky nesedí), hobiti jsou otřesní. Jediná pozitiva nacházím v tom, že trpaslíci a jejich podzemní říše vypadá fakt dobře. Mě na tom mrzí, že ten seriál mohl být dobrý a Amazon to takhle zmrvil. Tak snad se jednou blýskne na lepší časy...  --- P.S.: Chce-li někdo „argumentovat“ tím, ať si to zkusím natočit sám, jinak nic nevím, tak mu můžu s klidem říci, že takový argument má velkou díru – možnost mluvit o něčem by musela být plně podmíněna vlastní identickou zkušeností, což by, dovedeno do důsledků, implikovalo, že v podstatě nikdo nemůže mluvit o ničem. --- P.S. č. 2: Opravdu nepomohou floskule v duchu, že kdo tomu dá odpad, je "naprostý ubožák". To totiž není nic jiného než argumentační faul ne nepodobný frázi "s Tondou se nebav, je to nácek", když jediné, čím se Tonda "provinil", je že si dovolil mít na něco jiný názor. Zkrátka a dobře se nejedná o argument. () (menej) (viac)

studiobadguy

Po té zbytečné kontroverzi a kokotinách, které seriálu předcházely jsem konečně tady s hodnocením na první díl. Seriál na první dobrou působí dobře. Vizuál a hlavně audio jsou na hodně dobré úrovni. To samé platí pro hudbu. Sice ji nedělá Shore jako u původní trilogie, ale do děje skvěle zapadá. Příběh je takovej… zvláštní. Možná je to tím, že nejsem hardcore nerd, co by měl celej lore Středozemě v hlavě, ale většinu dílu jsem se ztrácel (a to jsem četl původní trilogii knih a filmy znám nazpaměť). Například jsem díl v půlce musel vypnout a začít googlit, kdo je Morghot, protože se tu o něm a celé té válce furt mele. Nějaké hlubší seznámení tu prostě chybí (ten minutu dlouhej flashback fakt nestačí). Je to v tomhle jak Warcraft. Jsme prostě hozeni někam uprostřed děje a ti, kteří to znají budou onanovat nad každou scénou, ale lidi jako já si to nemají šanci tolik užít. Další téma je casting a celé herectví (nebudu tu teď rozebírat téma etniky, protože to do tohohle roku nepatří). Ten je prostě katastrofální. Většina herců působí strašně plasticky, není v tom vidět žádný herectví, žádný emoce, žádná energie, nic prostě. Dialogy působí, jak kdyby se mezi sebou bavili 2 roboti. Možná je to scénářem, možná výběrem herců, ale vzhledem k rozpočtu bych čekal, že herci budou lépe vybráni. To samé celé zpracování. Neustále se tu zběsile stříhá, většina postav nemá ani pořádný úvod a celé to působí, jak kdyby jsme sledovali jen půlku děje, a ta druhá skončila ve střižně někde na zemi. Prostě mi připadá, že tu něco chybí a že toho mělo být více. Je to jak, kdyby jste chtěli sledovat Harryho Pottera, ale začali by jste Ohnivým pohárem místo Kamene mudrců. Taky by jste nechápavě koukali, kdo je kurva Voldemort, Harry Potter a o co tam sakra jde. A přesně takhle já koukám na tenhle seriál. Závěrem řeknu, že první díl nepůsobí lacině, a ani jako nějaká politická propaganda, kterou všichni čekali (od toho tu je seriál Zaklínače). Na první dojem to působí dobře a věřím, že by se to celé mohlo zajímavě vyvíjet, jen to potřebuje trochu energie, trochu šťávy a na pilotní díl bych čekal lepší úvod do děje. 6/10. ()

panPatejl

Vypadá to jako by to rozsekali na několik částí a každou dali natočit někomu úplně jinýmu. Ze začátku to vypadalo docela xvětu (rejža č.1 asi ještě nepodstoupil lobotomii) . Až se začalo zdát, že se jim křivdí a ten náklaďák peněz neletěl do kanálu. První hovno do větráku vlítlo když na scénu nastoupili dark elfové (rejže 2, levicový aktivista, profesionální nudič) To by se možná dalo po vyškrábání očí odpustit kdyby bylo za co (nebylo). Pak ale přišel zlatý vřed večera a otěže převzalo duo audiovizuálních velelobotomických teroristů Lars von Trier a Dejvid Lynč. A dolynčovali co zbylo. Celkem se divím, že to neskartovali stejně jako Badgirl. Až se vzbudí žena (která prosíravě usnula ještě před tím lynčem), zvážíme zda ještě dát šanci druhému dílu nebo jestli se radši půjdem dívat do slunce. ()

Maniik88

Je divné komentovať už prvú epizódu. No je to jeden z najočakávanejších a najdrahších seriálov ever. Rozporuplné myšlienky a pocity so mnou lomzovali celý diel. Začiatok bol super, rozprávanie čo sa stalo a kde sú teraz. Mne sa osobne mladá verzia Galadriel aj páči aj nie. Herečka fajn, sympatická, no naladenie Galadriel na princeznú bojovnicu je oproti LotR divné. Divné je aj to, že po smrti jej otca a bratov je v podstate ona kráľovnou elfov a tu je akási nenávistná, posadnutá, čo ťažko ovláda emócie. Jej bitka so snežným trolom bol jeden z mála súbojov, ale aspoň zvládnutý dobre. Elrond bol taktiež podivný. Zatiaľ u mňa neutrálny. Exteriéry a masky sú super. To je fakt nádhera a tam ten rozpočet vidno. Tak isto hudba je veľmi slušná. Efekty až na plávanie v mori super. Tempo je pomalšie, ale nebola to vyslovene nuda. No a čo povedať k tomu multikulti? Ak to má byť prerequel k LotR, tak čo sa stala medzičasom genocída v Stredozemi? Ak by to tak bolo odjakživa, tak mi to nevadí. Ale modrooký, čierny elf vyzerá meh. Paradoxne jeho postava je z tých zaujímavejších. Hobiti mi zatiaľ prišli len ako otravná vata. Uvidíme ďalej. ()

korect

Pilot vystavěl poměrně dobrý odrazový můstek pro další vývoj děje a je otázka, zda půjde cestou druhého Zaklínače (rozpliznutí dějové linky, proložené povídkami), Rodu Draka (časově oddělené úseky v rytmu ságy), nebo půjde ve stopách Hry o trůny a bude vytrvale sledovat zvlášť postup jednotlivých protagonistů k jejich setkání. Středozem od Amazonu vychází mnohem lépe, než jsem se bál, hřiště vypadá slibně, jenom mu chybí jasnější vykolíkování, po prvním dílu je pořád těch informací hrozně málo. Co se postav týče, Arondir je sterilnější než Grayworm, protohobiti a Nori naopak naprosto v pořádku, Galadriel zdaleka víc v mezích snesitelnosti, než jsem se z trailerů obával, ten motiv navíc dává smysl. Celerbrambora jsem čekal trochu epičtějšího (s ohledem na SOM), ale co už. Celkově na mě ty obávané woke korekce nepůsobí zdaleka tak rušivě a pokud budu seriál v jeho průběhu znechuceně vypínat, určitě to nebude kvůli barvě kůže elfa, hobita nebo trpaslice. Nejsem nadšený, ale zdaleka ne nespokojený a těším se na další díl. ()

johnsnow

Musím povedať, že jak som sa bál, tak som zatiaľ milo prekvapený. Podarený úvod do sveta majstra Tolkiena. Síce ten čierny elf je trošku divný ale vôbec tam nevadí a čierny hobit je na pohodu (príde my trošku ako Morgan Freeman z wishu). Akčná scéna s obrom podarená, vizuál pekný, akurát zatiaľ je to v rozbehovom štádiu a v štádiu poznávania ale určite to vyzerá lepšie než nemastné, neslané trailery ukazovali. ()

Solverino

První díl hodnotím velice kladně, sice asi nejsem cílové publikum (už nejsem teenager), ale celkově velmi dobré. Samozřejmě dost tahají za oči ty násilím naroubovaní černoši, ale není to ještě tak strašný. U hobitů mi přijde spíš směšný, že táta hobit je černej tak napůl, mám je černá naplno a jejich dítě je bílý jako sníh... no asi pohozenej nalezenec, uvidíme co se z toho ještě vyklube. Kdyby to nebylo už horší, tak to hodnotím velice dobře, peníze jsou vidět na pěkných tricích. Uvidíme jak to bude vypadat dál. Snad to nevyměkne jako GoT, kde už to ke konci bylo dějově tak mělký, že už se na to koukat nedalo a bylo to dost velký utrpení... snad budou v RoP nějaký pěkný záporáci! Za mě velmi dobrý, až skoro výborný! ()

Hatred

Jako adaptace Tolkiena to nejde brát vážně, ale pokud se od tohoto (konzervativního, zkostnatělého a vůbec ne progresivního) pohledu odpoutáte a díváte se na to jako ekvivalent Xeny nebo Herkula pro zoomery, je to celkem ucházející. Je tam těch paralel víc než by se zdálo - krásné prostředí, papundeklová výprava, nechtěně směšná akce, casting hýřící všemi barvami, toporné herecké výkony... V některých momentech je vidět ohromná hromada práce skvělých umělců a v některých obrovská ignorance těch co to koučovali, ale určitě si to najde své publikum, hlavně z řad méně náročných diváků. ()

ACDCKL

První díl zatím průměr a nic moc se v ději neudálo. Též si nejsem úplně jistý linkou s hobitama, kteří vlastně ve Druhém věku Středozemě nebyly nikde viděni ani slyšeni. Avšak triková řemeslnost je konečně zpět na výborné úrovni a CGI jako Jackson zde vlastně vůbec není a vše se snaží dělat tzv. postaru a je to vidět. Prozatím tedy 3*. ()

Katka232 odpad!

Snažila jsem se dokoukat aspoň první díl. Elrond jako nápadník Galadriel? WTF? Jako sorry, ale  tohle nedávám, protože jsem přečetla celý Silmarillion a tam je odkaz na to, že Galadriel je Elrondovou tchýní, tedy Arveninou babičkou.  Pro Boha živého, kdo tohle tak zpatlal? "Arven Undómiel byla nejmladší dcerou Elronda a Celebrían a vnočkou Paní Galadriel." ()

kubas369

8/10. Dobrý start. Vypadá to velkolepě a tak správně rozmáchle, jak správná fantasy má vypadat. Co se týče obsazení, nejvíce mne štve kovář Celebrimbor, takový strejda od vedle, jinak zbytek je v pohodě. Proč jsou ale Elfové ostříhaný na krátko? Vypadá to prostě divně. ()

Fanda.Boukal odpad!

No tragedie ale kdo upřímně čekal něco jiného. Všechno vypadá neskutečně uměle a nastrojeně. Cgi těžce podprůměrné, kostýmy příšerně umělé a nesmyslné. Meč který má delší rukojeť než čepel to vážně? Tolkien i Jackson zbraně tvořili dle historických předloh aby byly funkční aoe tady se na to z vysoka... No co ještě říct. Postavy zatím všechny do jedné nesympatické a umělé jako prostředí. Žádné pravé emoce, všechno působí jako špatné herectví. Celkově smutný pokus napodobit něco překrásného a epického končící jako tragická parodie. ()