Na začiatku sedemdesiatych rokov minulého storočia sa Spojené štáty ocitli v záplave demonštrácií za ľudské práva. V rovnakej dobe sa jeden mladý černoch s gigantickým afrom (John David Washington) rozhodol rozšíriť rady coloradskej polície. Ron Stallworth bol prvým Afroameričan v tomto zbore. Jeho prijatie malo umlčať čím viac naštvanejšiu černošskú komunitu. Aby  zmien nebolo prive, prevelili Rona do archívu (= oddelenie evidencie dôkazov), kde mal čo najmenej prekážať. Avšak Ronove ambície boli o trošku väčšie. Neustálym tlakom na nadriadených sa mu najskôr podarilo vyzliecť sa z uniformy a v civile sa infiltrovať na politické mítingy „čiernych bratov“. Pretože sa mu nechcelo donášať na svojich blížnych, zdvihol telefón, vytočil číslo Davida Dukea (Topher Grace), miestneho predáka Ku-klux-klanu, a omotal si ho okolo prsta. Presvedčivým spôsobom sa prezentoval ako fanatický vyznávač bielej rasy a David Duke mu na to skočil, a po pár telefonátoch ho vtiahol do štruktúr klanu. Keď bolo treba nasadiť do akcie zapáleného rasistu Rona Stallwortha aj fyzicky, ujal sa tejto role Ronov kolega Flip Zimmerman (Adam Driver), ktorý s nadšením dochádzal na tajné aj verejné stretnutia členov klanu s cieľom získať čo najviac informácií a prekaziť plánované násilné operácie. Znie to neuveriteľne, znie to komicky, skutočne sa to však stalo. (CinemArt SK)

alexwill

Bílá síla! Černá síla! Spike Lee ukazuje rasizmus vůči černým, zároveň naznačuje radikalismus i ze strany druhé. Ale je jasno že utlačování afroameričanů tady hraje prim. Příběh podle skutečné události, klasicky upravený aby fungoval. Není to komedie, ani hlubší krimi, ale celkově se na to dobře dívá. Na konci ale Lee odbočuje do současnosti a ukazuje že události ve filmu jsou aktuálnější než by se jednomu mohlo zdát. Což nijak nevyvracím, ale do filmu mi to nepasovalo. Filmařsky ovšem nelze popřít kvalitu. ()

hony23

Pokud jste negr s černým květákem na hlavě, je skutečně husarským kouskem infiltrovat se mezi členy KU-KLUX-KLANU. Ronovi se to za pomoci svých kolegů podaří a sledujeme příběh, který se bohužel jen pozvolna rozbíhá k solidnímu finále. ()

Skylwalker42

Skvělá oddychovka! Adam Driver a naprosto zapadají di svých rolí a souhlasim s názorem od POMO, že John David je možný budoucí nástupce Denzela W. A výborný soundtrack! ()

HellsAngel

Film, ktorý by mohol byť stelesnením dlhoročného povyku okolo diskriminácie čiernej rasy v Hollywoode je prekvapivo objektívnym vyobrazením vtedajšej doby s priam nebezpečne aktuálnym presahom na súčasnosť (narážam najmä na predpojatosť bielych extrémistov). Spike Lee to pritom zvláda režírovať s ľahkosťou a vďaka svojmu nadhľadu sa nebojí aj takúto kontroverznú tému zabaliť pod pláštik humoru. Dalo by sa povedať, že aj vlk sa nažral, aj ovca ostala celá... Spike si natočil svoj politický komentár, no bežný divák neostane zhrozený, dokáže sa slušne pobaviť a čo-to si z filmu dokonca aj odniesť. ()

Franki69

Naprosto nenápadná police story, která by ale neměla zapadnout. Zejména, když vychází z reálného příběhu. Anotaci jste jistě četli, takže…ústřední duo John David Washington/Adam Driver jsou neskuteční, ostatní jsou ve svých rolích převážně bílých rasistů velmi…VELMI dobří. A ozdobou filmu o infiltrací buňky Kukluxklanu černochem v jednom z jižanských států v USA roku cca 1977 jsou jednotlivé epizody příběhu, perfektně režírované Spikem Lee…Už jen pro tu zápletku, kdy černý cop v civilu po telefonu osloví předáky bílých kápí a na schůzky chodí je „alter ego“ v bílé verzi, ovšem židovského původu, jsem přihodil první hvězdy. BlackKklansman po celou dobu udržuje tempo a vypráví podle všech měřítek dramatický příběh s precizně dávkovanými dávkami chytrého humoru. Ode mne 90%...a možná ještě zvednu, kouknu ještě aspoň jednou. ()

v.indruchova

Začátek je rozvláčný, ale ke konci to vše zapadne a dá smysl. Je třeba, aby se tato problematika věděla. Každý by film měl vidět. Mít vlastní hlavu. Nenásledovat dav. A ani v jednom s měru se nedostávat ani do jednoho extrému. Nejen, že se toto stále děje i přes léta která pokročila, ale rasová nenávist tu je! :( CO ty Vtípky na arabáče a žluťáky? ()

kolly13

Tohle byl nudný shit o rasovém tématu s výborným Driverem. Ne, že by Washington no nezvládl, ale tak slaboduchou slátatinu jsem už dlouho neviděl. Přes dobré herce, střih a kameru. ()

jackalsc

Naprosté šaškování. Dělají z policejního oddělení a ze všech lidí naprosté šašky. Černý chlap co chce práci v policii dostane práci bez mrknutí oka. Pak si řekne o povýšení, jen tak. Ze dne na den, sklad ho přestal bavit. Samozřejmě ho povýší, protože je to přece správné že? Nenecháme černocha pracovat v nějakém prašivém skladu, v 1970s přece nejsme vůbec rasisti, raději tam pošleme nějakého běláska. Ale aby se zas neřeklo, vytvoříme přepálenou rasistickou policejní postavu, ať je sranda? Kontrast je důležitý, divák musí pořád cítit ten pach rasismu. Náš hrdina další den šéfuje celé své jednotce a rozdává rozkazy na běžícím pásu, všichni si stěžují, že je bažant, ale pak to hned vypustí a poslouchají na slovo. Náš detektiv roste, dostává se mu respektu a chvály ze všech stran. Občas ten nejvyšší hodí nějaký ten klacek pod nohu, aby divák neřekl no. Jsou zde vytvořeny tak naprosto banální situace, které jdou naprosto proti mysli. Celé mi to připadá spíše jako komedie, kdyby to bylo řazeno jako komedie, budiž, pak nějaké ty přepálené scény jde vyloučit. Klan samozřejmě vlastní dalšího pošuka, který asi jen tak z prdele křičí, že nově příchozí je žid. Naprosto normální uvítací akt. To jsme opravdu klesli tak nízko, že napětí v divácích chceme budovat takovouhle blbostí? Samozřejmě je braný jako místní pošuk, tak každý mávne rukou ale hádám, že kdybych to dokoukal, tak nakonec příjde všemu na kloub a pak ukáže zač je toho loket. ,,Nikdy neřikej klan, jsme organizace!" ,,Alright" a pak všichni vesele zase mluví klan :D Prostě proč? Proč se tam snaží nasolit miliardu hovadin, kterým stejně vůbec nevěnují pozornost. Ono se to asi přece nějak pomele dohromady. Divák si snad ničeho nevšimne. Nikdo nepozná hlas černocha a samozřejmě nikdo nevidí rozdíl v hlase těch dvou, pochyby samozřejmě jsou aby divák neřekl. Prvně je to zahnané nějakou angínou, pak se na to úplně vyserou a všichni hrajou, že je všechno v pohodě. Osobní setkání? Není problém, jen trochu změníme koncovky, že? Žádná podoba tam přece nebude, nikomu nic nepřijde divné. Když se chce, všechno jde. Hádám, že kdyby chtěl, tak i Číňana by mu spolkli. Trochu mi to připomíná nějaké devadesátkové hry. Někdo vás pronásleduje, zahnete za roh, pronásledující ztratí oční kontakt a zamyslí se. Hmm asi vítr, a jde na svou předprogramovanou pochůzku. Asi tak si lze představit faktor odhalení v tomhle filmu. Z racionálního hlediska filmu nedává smysl, proč by toto nemohl dělat jeden člověk, bezpečněji a lépe. Ale pak bychom to samozřejmě nemohli připnout na seznam ultra-rasistických filmů za který každopádně chceme nějakou cenu. Nehorázně zpackaná záležitost, raději jsem to utnul, než takhle trpět. Udělené ceny jsou zas a jednou naprostým výsměchem a ukazují jakou cenu vlastně mají. ()

bonovox

Kvalitný návrat Spikea, bizarny skutočný príbeh natočený s ľahkosťou a aj vtipom. S mladého Washingtona rastie veľký herec...potešia aj dokumentárne zábery so súčasnosti kde sa len potvrdilo, že rasová neznášanlivosť je tu stále. ()

Zlty_Dodo

ma to dej, odsypa to, cize 80%... zaver, kde zrejme dost social justice warrior rejza divakovi vyjasni, ze cely rasizmus je vymysel Donalda Trumpa, je ohromny trapas... Za politicky preslap 0%. Ale komunardi zrejme jasaju. ()

brasek

Tak toto je naozaj trápny film! Z komára urobili somára, v zmysle pri malej veci sa tváriť, že ide o niečo veľkolepé, možno pravé americké a najlepšie vo svete. Čo je na tom super, že černošský policajt sa omylom predstaví svojím pravým menom a jeho identitu potom bude používať iný agent v utajení? To keby použili omylom moje meno, alebo hocikoho iného meno tak by sme boli akože členmi KKK? Ako kriminálka je tento snímok prepadák, nemá zápletku a stále dookola hrá tú istú príbehovú pesničku. ()

Grázl83

Žádné strhující tempo či poutavá režie se nekoná, nicméně film je i přes svoji délku koukatelny a zajímavý. Trochu mi vadil příliš jednostranný pohled na celou problematiku, hlavně v závěru. Myslím, že jiny režisér než afroamerickeho původu by to ztvarnil více objektivně a do hloubky ()

Davidaxik

BlacKkKlansman (2018)   Pozor! Možné spoilery! Ten film není bez chyb. Na začátku trvá než se vůbec pořádně rozjede, poté trvá než zjistíte, že si to vážně užíváte a poté zjistíte, že kdyby jste to teď přestříhali a pustili si to jako druhý „první díl,“ že to je nejlepší podívaná jakou jste kdy viděli! A že toho prostě chcete VÍC!!! Kamera a zvuk fungují famózně! Příběh negraduje, ten prostě řve jak vulkán. Herci předvádějí směšné scény a výrazy jak na běžícím pásmě a vy se nepřestanete uchechtávat. Do toho všeho na vás působí skvělé kostýmové vybavení společně s celým přehledným představením tehdejší americké společnosti. Ta je rozštěpená, naštvaná, rasově segregovaná a připravená něco odpálit, stačí jen škrtnout sirkou! A taky že se škrtá ostošest! Neustálé komické situace, které vyvažují tvrdé až depresivní téma té doby. Ukázky chorých mozků, které stejně jako já, neumí gramatiku (no dobře, to jim neberme, oni jsou v tom jedničky). Nebo i naprostá náklonnost lidí k možné pomoci. Výborná z inscenace hlavních dvou herců, kteří postupně začínají zjišťovat, že jim vlastně být žid a černej nevadí, defakto že jimi býti dokonce chtějí! Postupné spojování těchto dvojrolí do jedné role, nejen parťáky sbližuje a jejich šéfy postupně otupuje, až dokonce jsou na jejich straně. Ale i suprové kamerové již dříve zmíněné prostředí, naprosto úchvatně pozvedává tón celého filmu. Ukázka i jejich interních životů, kdy vlastně Ron balí prezidentku klubu za práva černochů, které se postupně mění k jakémusi černoškému alternativu Ku Klux Klanu… kde pokud se nemýlím, tak byla později tato (či jí podobná, na kterou určitě film také odkazoval) organizace, stejně jako KKK, zapsány do seznamu nebezpečných postupně teroristických organizací… Film z rozpočtem 15 miliónů dolarů nakonec vydělal něco přes 88 miliónů dolarů. Což je skvělé číslo! Na takovýto „malý“ filmeček. Každopádně nebudu lhát, dosti mě to zklamalo, nejen proto, že je to nějaká satira na nějakého politika, ale proto, že ten film funguje jak má, že je skvěle napsaný (psali ho čtyři lidé), že má skvělou hudbu a kameru, ale  dokonce i je nádherně „barevný,“ nic rasistického. A k těm „faktickým“ chybám? Jako třeba to, že NEGR šéfuje policejní jednotce skoro hned po přijetí? Že si řekne o povýšení, že je hned povýšen? Že si všichni stěžují, že je zelenáč, ale že ty rozkazy plní bez mrknutí oka? Že tam jsou udělány banální situace a že se napětí pěchuje tím, cituji: „Ono se to asi přece nějak pomele dohromady. Divák si snad ničeho nevšimne. Nikdo nepozná hlas černocha a samozřejmě nikdo nevidí rozdíl v hlase těch dvou, pochyby samozřejmě jsou aby divák neřekl. Prvně je to zahnané nějakou angínou, pak se na to úplně vyserou a všichni hrajou, že je všechno v pohodě.“ Já říkám… NO A CO?! Ten film je komedie. Ten film je ostrý pohled. Ten film je drama, životopisný, kriminální. Ale né tak, jak by, jste si to představovali, je to něco jiného, vůbec bych se nebál tu kriminalitu jako označení toho filmu mu sebrat, protože toto není brak, jako ostatní kriminálky. Toto je těžký příběh, u kterého nad racionálními věcmi holt musíme dát puta. Tedy že je musíme vynechat, nechat to plynout, nepřemýšlet a jen si to užívat. Důležitého u toho je říci, defakto napsat v mém případě, že tyto banální situace víceméně necítíte, prostě do toho filmu, jejich mluvy, jejich příběhu patří. Není to něco, co by vám tam uprostřed sledování zatrhlo dech, že to tam nepatří a proč že se zničehonic tak zachoval?! Takové otázky patří k filmům jiného kalibru. A rozhodně tento film a jeho složení, do toho nezapadá. Nejenže si se slzami v očích S. Lee užil šesti minutovou ovaci ve stoje od diváků na mezinárodním filmovém festivalu v Cannes, kde byla premiéra. On dokonce získal i pár menších ocenění. „Ron má pořád členskou kartičku Ku-klux-klanu. Při natáčení ji dal kolovat a najednou bylo všechno opravdovější,“ řekl herec John David Washington o skutečném, dodnes žijícím policistovi Ronu Stallworthovi, který byl předlohou jeho postavy. (Zdroj: Aktuálně.cz) A nejen tato kuriozita… ono i hlavní protagonista KKK se dozvěděl až v roce 2006 jak to skutečně bylo a že po celou dobu tehdy, hovořil s černochem… Takže nejen kuriozita ale i banalita, se nám promítla nejen ve filmu, ale i ve skutečnosti a skutečně taková šílenost, zřejmě vyšla… A třešnička k závěru… Celé je to napsáno dle knihy. Dle mých odhadů opravdu dobré knihy, kterou si jisto jistě zařadím co nejdříve, do mé sbírky. Vlny Tsunami rasově motivovaných činů, v 70. letech ukazovalo eventualitu malých vítězství Afroameričanů předchozí dekády. Extrémní pravice v Americe, překrmenou výroky sociopata - Spike Lee o něm říká: „Orange motherfucker“ nebo „Agent Orange“ které lze brát jako odvetu za osm let vlády Baracka Obamy. Různými podobnostmi je Leeho film prostoupen opravdu velice. I bez posledních záběrům, či poslední scény kdy všichni řvou „BLACK POWER“ proti tomu druzí „WHITE POWER“  kde se jasně poukazuje na jasnou podrobnost obou kultů, akorát motivovanou tu druhou stranu zničit (někteří míň, někteří více). Je jasné, že historický námět je slouží jen k upozornění stálé nesnášenlivosti vůči jiným skupinám. Styl je změněn. Podstata zůstala celé. Bude třeba ještě hodně hrdinů jako je Ron či Filip, abychom tyto křivdy a většinou naprosté nesmysly, opravili. Tímto vzdávám hold Spike Leemu. Udělal vskutku velice povedené a dobré dílo. () (menej) (viac)

BoKo_CzT

Priemerná komédia na tému s možno väčším potenciálom, než využil Lee. Scéna s černochom telefonujúcim s Duke-om ponúkala neuveriteľné humorné možnosti a tie Lee trochu prepásol, no ono to asi nechcelo byť ani vyslovene komédiou. No inak ide o film, ktorý je možné pozrieť, keď sa človeku nič iné nechce, len treba počítať s veľmi ľahkým oddychovým filmom na vytrávenie dobrého rezňa. Politický thriller, či pojednanie o rasizme v americkej polícii tam fakt nie je. Prekvapuje ma však až tak vysoké hodnotenie, ktoré u takýchto "oddychoviek" nie je zvykom (žeby na hodnotiacich zapôsobilo zvučné režisérovo meno?). P.S.: Nech žije afro, účesy sú vo filme úžasné. ()

Film Christophera Nolana našel hvězdu

Film Christophera Nolana našel hvězdu

20.03.2019

O novém filmu Christophera Nolana (Interstellar, Dunkirk) až doposud nebylo moc co psát. Některé zdroje snímek přirovnávaly duchem k Na sever severozápadní linkou a Počátku, tahle porovnání už ale… (viac)

Oscarové nominace 2019

Oscarové nominace 2019

22.01.2019

Po Českých lvech tu máme konečně také nominace na 91. ročník Oscarů. Těm pro změnu vévodí osobní výpověď režiséra Alfonso Cuaróna Roma a pak kostýmní dobové drama Favoritka od Yorgose Lanthimose, oba… (viac)

Favoritka vede seznam nominací BAFTA

Favoritka vede seznam nominací BAFTA

10.01.2019

Nominace na britské filmové ceny jsou již od včerejška známy a do čela se dostal film, který s Velkou Británií úzce souvisí. Snímek Favoritka režiséra Yorgose Lanthimose (Humr), vyprávějící o… (viac)

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz