Green Book je inšpirovaný skutočným príbehom odohrávajúcim sa v šesťdesiatych rokoch v Amerike, ktorá nebola prívetivým miestom najmä pre pretrvávajúci rasizmus. Tony Lip (Mortensen) je taliansko-americký vyhadzovač z robotníckej triedy, ktorý príjme prácu šoféra pre Dr. Dona Shirleyho (Mahershala Ali), vysoko vzdelaného pianistu afroamerického pôvodu. Dvaja úplne odlišní ľudia sa tak spolu vydávajú na dvojmesačné koncertné turné do miest na juhu, kde je rasizmus ešte hlbšie zakorenený. No pred nimi samotnými sa otvára cesta k zmysluplnému a jedinečnému priateľstvu. (Continental film)

Indiana

Skvělá road-movie, která v poslední třetině možná trochu zbytečně moc tlačí na city, ale na kvalitách jí to neubírá. Nenudil jsem se u toho ani chvíli a u některejch scén se i upřímně zasmál. Mahersala Ali toho svýho povýšenýho klavíristu zahrál skvěle a Viggo "Tonydržka" Mortensen je jako vždycky fenomenální. Překvapilo mě i jméno režiséra, od tvůrce komedií typu Blbý a blbější nebo Já, mé druhé já a Irena (byť mám ty snímky moc rád) bych něco takového nečekal. 90% ()

salahadin

Jak to říci, jak to jen říci? Sterilní. Film, který nedojme, i když je o utiskování niggyho, film, u kterého se pořádně nezasmějete, ačkoli v něm pupkatý Viggo říká slůvko "shit", film, u něhož se vám hrdlo nestáhne, byť je o samotě. A když víte, s čím se vytasí filmaři o scénu dál, je skoro zbytečné na něco takového čumět. Zlomová scéna, kdy v dešti propadá Shirley závanu sebelítosti, byla o ničem. A to se neodpouští. To měla být TA scéna, která dá filmu náboj a konci smysl. Nebyla. Vybavil jsem si podobnou scénu z Kupce benátského, kde sebelítosti propadá Al Pacino. A jeho Shylock byl v této scéně tak mimořádně dojemný a působivý, že jsem chtěl vstát a tleskat. V případě Zelené knihy jsem chtěl vstát a odejít. ()

Rosaviva

Obyčejný film o dvou naprosto rozdílných lidech, které okolnosti svedou dohromady a musí spolu pár týdnů vyjít. Kromě vážných scén se i sem tam tasmějete. Oba herci se svých rolí zhostili skvěle a zahráli to přirozeně, ústřední duo má tak díky nim skvělou dynamiku. Vůbec jsem se u toho nestihla nudit. Tady je příklad toho, jak se film o rasismu dá natočit s grácií a že se ani nemusí moc tlačit na pilu. 4* ()

Cappuccino

Inteligentná a zábavná road-movie bromance s citlivým pozadím a dvojicou fantastických hercov. Viggo Mortensen a Mahershala Ali – ste borci. Vážne som sa pozeral na viac ako 2-hodinový film? ()

Rominator

Tony "Lip" Vallelonga (Viggo Mortensen) dělá v klubu Copa vyhazovače a šoféra. Klub je však na dva měsíce uzavřen, protože bude procházet renovací a Tony se ocitá bez práce. Dr. Donald Shirley (Mahershala Ali) hledá řidiče pro své osmitýdenní koncertní turné po jižanských státech USA a Lip se ocitá na seznamu kandidátů, ale bude tady menší problém, protože Don je černoch... Příběh, který napsal sám život, svede v roce 1962 dohromady dva muže s naprosto rozdílným pohledem na svět. Oscar je v tomhle případě zasloužený, protože film nabídne skvělé herecké výkony od obou hlavních představitelů. ()

misterz

Keď dať nejakému filmu s námetom rasizmu plný počet hviezd tak rozhodne tomuto. Priznávam, išiel som do toho s predsudkami, no veľmi som sa mýlil. Žiadne černošské vyplakávanie o nespravodlivosti ako je zvykom, žiadna žmýkačka citov... iba humorný nadhľad a dve postavičky, ktoré ma aleže sakramentsky bavili. Hlavne Tony Držka. Chudák herec, do filmu teda musel riadne pribrať. Ale ono sa mu to určite vyplatí, pretože na oscaroch sa filmu nejaká tá soška určite ujde. Prial by som mu tú hlavnú. Skrátka aj napriek hutnej téme veľká pohoda a kopec pozitivizmu, tak taký je ten film. ()

Vančura

Po mém soudu velmi dobrý film, se zajímavými postavami, krásnou kamerou a srozumitelným vyzněním. Stopáž by sice asi mohla být trochu kratší a ne vše mi tam sedlo, ale jako celek to byl příjemný filmový zážitek. Viggo Mortensen je zde absolutně bezchybný a Mahershala Ali na mě rovněž udělal mimořádný dojem. Btw. zda se film nějak "podbízí" Akademii mě absolutně nezajímá a je mi ukradené i to, jestli nějaké oscarové nominace promění. ()

Goldbeater

Příjemná vánoční pohádka. Tenhle typ dramedií, kdy jsou dva lidé z rozdílných společenských vrstev nuceni učit se jeden od druhého a přehodnotit své životní postoje, je zřejmě vždy sázkou na jistotu. Působí to celé sice dost přikrášleně a nějaké opravdové drama se za celý film nedostaví, ale zato je to veskrze pozitivní oddychovka se skvělým Viggo Mortensenem, jemuž bych tu třetí oscarovou nominaci už konečně přál proměnit. ()

Omnibus

"Přežírat se kvůli roli? Vy volové, vy voli..." Ale že se vykrmil parádně, Viggo Mortensen! O dvacet kilo nahoru. Ani moje holka filmová ho málem nepoznala. Frajer těžkej, zas bude lehkej, doufám. Očividně pořád na Cestě... Talián jeden, nebezpečnej. Tady hodnej a vděčnej. Film nebo život? Těžko říct, lidi. Já neumím hrát na piáno (moje sestra kdysi ano) a ani nerozumím klasice. Žádným knihám, sochám, filmům, hudbě, rasistické segregaci a ani všem těm negrům, všeobecně... Louis Armstrong a jeho trubka do srdce, například. Jo, tu mám moc rád. Mám rád i "obyčejný" klavírní koncert s jižansky vymydleným černochem a jeho smokingem, frakem... nebo spíš žaketem? Čert to vzdělání vem. Překvapilo mě to. Opravdu hodně. Tahle nostalgická, požitkářsky vykrmená retro road movie po našich nevzdělaných a jednoduchých, za pár dolarů levných duších. Moc děkuju. No a ty, Viggo, zhubni zpátky, ať se tě má holka nemusí bát, to bych fakt nerad. ()

Snorlax

Máme tu vše, co Hollywood od svých instantních filmů vyžaduje. Snímek nabízí stále oblíbené téma rasismu, rovnou s tím, že černoch je kultivovaný intelektuál a běloch nevzdělaný primitiv. Dále tu máme lásku, přátelství, reklamu na KFC (značka se pochopitelně může lišit), silný americký bourák, úhlednou krajinu a milující manželku, která toužebně očekává návrat svého muže pečujíce o dva rozkošné drobky. Chybí štěňátko. Přesto dokáže být film zábavný, nebere se příliš vážně, dokonce ani příliš nemoralizuje a vše vypráví s nadhledem. ()

InJo

Zelená kniha mi po všech možných ohlasech (od totálně nadšených po velmi rezervované) přišla ještě vtipnější a zábavnější, než jsem od ní čekal. Akorát je to holt “jen” trochu ambicióznější feel good (buddy) dramedy, v níž se humor těží převážně z velmi vděčné konfrontace kultivovaného snobismu a zemitého buranství, a ne výjimečný počin, který se nesmazatelně zapíše do filmových dějin (natož, aby nějak významně přispěl k debatě o rasismu v USA). Btw fakt hodně mi to připomíná Nedotknutelné (podobně laděná premisa a hlavně zacílení na totožný druh publika) a "denirovsky" se stylizující Mortensen je tam za takovou bouchačskou italo-americkou verzi Polívkova Bohuše z Dědictví. :-) 75 % ()

Sobis87

Takový to hřejivý oscarový žužu, co jede na jistotu, ale hej, tentokrát jsem se prostě rád nechal zmanipulovat a užil si to. Díky fajnovejm hercům a akademický režii... takže cajk, ale nejlepší film roku určitě ne. ()

Tsuki

Nesourodá dvojice vulgárního, nenuceně se chovajícího hromotluka a zjemnělého, kultivovaního klavíristy mě v první polovině filmu neskutečně bavila. Komika, která z toho kontrastu vyplývala, však byla pouze vedlejší, film měl za cíl jít mnohem více do hloubky a povedlo se mu přirozeně a s jistou delikátností vyobrazit vývoj tohoto zvláštního vztahu, v kterém se navzájem poznávají a pomalu se mezi nimi utužuje jakési pouto, které na konci nelze nazvat jinak než ryzí přátelství. Jakkoli je příběh sám o sobě trochu předvídatelný, právě ono citlivé vykreslení jejich vztahu si mě získalo nejvíc. Tony Vallelonga a Don Shirley působí jako skutečné postavy z masa a kostí a byla radost je v průběhu filmu poznávat (velký díl na tom mají obzvláště ony herecké výkony - Viggo Mortensen mě v této roli neskutečně překvapil). Vyústění filmu právě proto skutečně zahřeje u srdce. Navíc je třeba zmínit, že podobných filmů, které bojují proti rasismu a zarytým stereotypním předsudkům, není ani v současné době dost. Nabádání k lidskosti a porozumění je něco, čeho si osobně u filmů cením nejvíce. ~(4,4)~ ()

Anderton

Tak tu máme opäť film, ktorý bude v získavaní popularity dosť strácať vzhľadom k tomu, že sa stal "najlepším po anglicky hovoreným filmom" roka. Ale dá sa na to aj vybodnúť a užívať si ho ako relatívne nenáročnú zábavu s nie až tak príliš do hlavy tlačeným posolstvom, ako sa na prvý pohľad zdá. Iste, ide tu o rasizmus, ale ide tu aj o to, že scenáristi sa chopili skutočného príbehu (vrátane jedného z aktérov) a tú prvú tému sa snažia vybalancovať rozdielom nie rasovým, ale triednym. V tomto smere je to celé naopak a pôsobí to tak celkom originálne. Farrelly nikdy nezachádza do vyhroteného extrému a "usekne" scénu presne v momente, kedy by sme sa dostali za tú tenkú hranicu pátosu a didaktickosti. Toto je proste príbeh o dvoch chlapoch, ktorých výborne stvárnili Mortensen a Ali. Farrelly ale u mňa najviac zabodoval tým, že dokázal na niečo upozorniť a vytiahnuť to neskôr, v priemere niekedy po hodine, opäť na scénu a pobaviť ma (kameň, nemčina). Ak ste hákliví na niečo, čo sa v súčasnosti značkuje pojmom midcult, tak to možno neprežijete, ale neriešte to a užite si Green Book bez očakávaní niečoho, čo vám musí nutne zmeniť život. Nie som si istý, že do toho šiel Farrelly s tým, že si jeho film nejakým zázrakom všimnú akademici, každopádne stalo sa. ()

Frajer42

Zaplať pánbůh za to, že to byli Židé (nikoli negři), kdo tenkrát Dolfíkovi nepadli do oka. Ani si nechci domyslet, jak by dnes vypadal filmový svět, kdyby nás černoušci systematicky opouštěli komíny namísto Židů. Kluci černí pouze pár let pracovali nedostatečně ohodnocení a každým rokem vzniká tuna omluvných snímků. Naštěstí se tu a tam někomu přeci jen podaří udělat takový film docela dobře. Peter Farrelly našel mimořádnou rovnováhu mezi tím, aby negři při sledování cítili dostatečnou satisfakci a přitom nepůsobil pro lepší bílou rasu příliš pronegersky (tedy otravně). Výsledkem je tedy film s mimořádným potenciálem dosáhnout toho, že i americký přední člen tamního ku-klux-klanu polituje nepěkné osudy černých spoluobčanů. Chválím především citlivost, jakou snímek oplývá. Ve správné okamžiky dokáže zahrát na city a naopak ve správnou chvíli situaci zlehčit. Mortensen i Mahershala Ali předvedli nadpozemské herecké výkony, ze kterých jsem nefalšovaně žasl. Navzdory tomu, že jsem z výkonu toho černého z výše zmíněných opravdu okouzlen, tak nepochopím, proč dostal ocenění za nejlepší výkon ve vedlejší roli navzdory tomu, že hrál celý snímek (stejně jako Mortensen) hlavní roli. Zřejmě kluci akademičtí nechtěli, aby přišel zkrátka Rami Malek, a tak si (jako již) tradičně ohnuli pravidla. Nicméně přejme mu to. Přeci jen konečně ukázal, že je dokonce i navzdory barvě své pokožky opravdu šikovný herec a tuhle cenu si tentokrát zasloužil nesrovnatelně víc, než tu, kterou dostal za své 4 minuty slávy v nepříliš povedeném Moonlightu. Jsem rád, že byl po dlouhých letech oceněn film, který byl opravdu povedený a cenu si zasloužil. Snad začínají akademici konečně trošku přicházet k rozumu. Zářná ukázka toho, že se přeci jen dá na mnohokrát sjetou šablonu natočit film, který vás na celé dvě hodiny chytí za koule a udrží si vaši pozornost. Skvělá práce. ()

Mark Wahlberg jako muž od rodiny

Mark Wahlberg jako muž od rodiny

18.08.2022

Spolupráce mezi streamovací službou Apple TV+ a společností Skydance Media pokračuje dál. Nedávno měl na službě premiéru animovaný snímek Štěstí a teď přichází zpráva, že Apple získal také chystanou… (viac)

Mortensen zpět u režiséra Zelené knihy

Mortensen zpět u režiséra Zelené knihy

13.06.2020

Po kontroverzní, ale jinak úspěšné výhře Oscara za nejlepší snímek pro Zelenou knihu se herec Viggo Mortensen a režisér Peter Farrelly rozhodli pro další spolupráci. Farrelly už nějakou dobu chystá… (viac)

Jojo Rabbit vyhrál diváckou cenu v Torontu

Jojo Rabbit vyhrál diváckou cenu v Torontu

16.09.2019

Další Oscarový adept je na světě. Diváckou cenu na festivalu v Torontu si totiž čerstvě odnesl snímek Jojo Rabbit režiséra Taiky Waititiho (Thor: Ragnarok). Snímek se odehrává v nacistickém Německu a… (viac)

Mahershala Ali si vyzkouší sci-fi

Mahershala Ali si vyzkouší sci-fi

28.02.2019

Pár dní po jeho druhé oscarové výhře za roli v Zelené knize se Mahershala Ali (Temný případ, Moonlight) upsal dalšímu ambicióznímu projektu. Zahraje si hlavní roli v nezávislém sci-fi snímku… (viac)