Green Book je inšpirovaný skutočným príbehom odohrávajúcim sa v šesťdesiatych rokoch v Amerike, ktorá nebola prívetivým miestom najmä pre pretrvávajúci rasizmus. Tony Lip (Mortensen) je taliansko-americký vyhadzovač z robotníckej triedy, ktorý príjme prácu šoféra pre Dr. Dona Shirleyho (Mahershala Ali), vysoko vzdelaného pianistu afroamerického pôvodu. Dvaja úplne odlišní ľudia sa tak spolu vydávajú na dvojmesačné koncertné turné do miest na juhu, kde je rasizmus ešte hlbšie zakorenený. No pred nimi samotnými sa otvára cesta k zmysluplnému a jedinečnému priateľstvu. (Continental film)

kocik1

Pohádka pro dospělé, která sice poukazuje na jisté společenské problémy, ale na můj vkus tak nějak uhlazeně, aby snad divák proboha nebyl pohoršen drsnější scénou. Prostě film, na který se může dívat celá rodina a citlivější jedinec možná smáčí kapesník. Já ale dávám přednost filmům s hvězdičkou. ()

dr.fish

Veskrze příjemný a povedený film. Viggo M. žádnou svou roli neošidí a i toahle je jedno velké sólo. Jen ho sledovat je veliká zábava, ani nemusí být ve filmu. Je to sociální drama s prvky komedie, na konci dokonce romantické. Kamera i výprava super. 85% ()

otík

Příjemný a milý film, který si rozhodně zaslouží divákovu pozornost. Nabízí pohled na americkou kulturu šedesátých Kennedyovských let a vztah mezi černými a bílými, mezi severem a jihem. Milá záležitost. ()

David.Darco

Priemer, priemer, priemer a nič viac. Nepomôže ani sympatické obsadenie oboch hercov.... Niekedy vážne nerozumiem prečo sú tak priemerné filmy takto nadhodnotené... Keď si otvorím nominácie na oscara nájdem takýchto ... Úspešných šablón ... na tejto databáze vynášaných do neba hneď niekoľko. Každopádne film nie je vyložene zlý... 50% ()

vnimatkrasu

Balzám na duši. Film, co se už dneska moc netočí. A jakkoliv jede striktně podle šablony, a jakkoliv tušíte, co se stane za pět minut, čaruje vám ten přiblbej úsměv s neodolatelnou lehkostí. Pětihvězda tak není ani tak za režii nebo za scénář, ale spíš za sympatie. Těch je tady totiž tuny. ()

Triple H

Pocitovo v podstate ekvivalent minuloročného Shape of Water. Uhladená, príjemná, rodinná a nikoho neurážajúca limonádička, pri ktorej si roztečená gazdinka počas nedeľného popoludnia príjemne požehlí, aj sa v nej môžu rýpať intelektuáli, lebo je podľa skutočnej udalosti, "tradičné" úlohy černocha a belocha sú prehodené a pod. Šarm film určitý má, lebo Mortensen a Ali sú snaživí, hoci obaja mi prišli už za hranicou karikatúry. Na to ako sa za veľkou mlákou posledné roky každá menšina uráža na čo i len náznak negatívneho stereotypu, je zaujímavé že nikomu nevadí Mortensenov uber Talian, ktorý je asi rovnako subtilný ako keby bol vo filme Francúz s pásikavým rolákom, baretkou, zošpúlenými perami a cigaretkou v špičke. Proste čo veta, to aspoň jedno prefláknuté gesto, intonácia - niečo ako keď sa psychiater Billyho Crystala v Analyzuj snažil zapadnúť medzi talianskych mafiánov. Technicky vzaté nie zlý výkon, Mortensen je tvárny herec a skrze vlastnú charizmu to nejako predá, ale je to už trošku moc. A v súzvuku s ním je Ali ten najnašponovanejší a najfajnovejší citlivý gay aký kedy uzrel svetlo filmového sveta. No jemnosť sama, taký Richard Stanke v porovnaní vyzerá ako vetrom ošľahaný drevorubač. Karikatúrnosť postáv neprekvapí keď si človek uvedomí, že na režisérskej stoličke sedel pán, ktorý má za sebou Blbého a blbšieho, Niečo na tej Mary je, Ja moje druhé ja a Irena a podobné sofistikovanosti, ktoré si potrpeli na jemné a poddimenzované metafory. Niežeby mne plytkosť a tendenčnosť vadila, ale príde mi že aj na oscarové pomery sa akademici tentokrát uspokojili s málom. Druhá rovina filmu o rozdelení úloh sluha - pán a pod. je zaujímavejšia. Síce sa dozvieme, že "rasizmus je zlý", spôsob akým sa na to ide je ale (úmyselne, alebo neúmyselne) predsa len kus podvratný. Pointa má byť, že obtlstlý taliansky sedlák sa priučí od sofistikovaného černocha, že jeho primitívny rasizmus je mimo. Problém je, že ten taliansky sedlák je evidentne hlavnejšou postavou a pôsobí sympatickejšie a životaschopnejšie. Je klasickou figúrkou obyčajného chlapíka z ulice, ktorý naučí sofistikovaného snoba skutočné a obyčajné životné radosti (viď. francúzski Nedotknuteľní, Leo a Kate z Titanicu a pod.). Žiadny problém, len takáto figúrka je z princípu v ľubovoľnom príbehu štylizovaná ako tá ktorej majú diváci fandiť - lebo je neskazená snobizmom, prachmi a pod. Tony je vo svojej buranskosti taký úprimný a od srdiečka, že aj jeho rasizmus (ktorý by sme mali odsudzovať) je vlastne akýsi šarmantnejší. To je celkom zradná pôda, cez ktorú sa dalo prejsť zaujímavo, ale keďže Farrelly je v nuansách asi rovnako vycibrený ako Paolo Villaggio, túto tenkú hranicu nevybalansoval a Mortensen je od začiatku do konca len sympatickejší a od začiatku do konca pôsobí že má navrch. Vidno, že so scenárom pomáhal syn skutočného Tonyho a že svojho otca ako tupého sedláka čo potreboval pocivilniť nevnímal (je dosť veľká chyba, že sa nikto z tvorcov nespojil aj s rodinou či známymi Shirleyho, ktorým sa film podľa toho čo som čítal nepáčil). A teda tu máme rozprávočku o bodrom Jožovi z ulice čo ľúbi svoju manželku a deti a popri tom trošku neznáša tých špinavých negrov, a o úzkoprsom, homosexuálnom, zamindrákovanom černošskom pianistovi, ktorý nepozná ani kultúru vlastného etnika, nevie ani čo je "soul food", je uzavretý a ktorý potrebuje tlstého bieleho burana, aby sa odvážil bojovať za svoje práva a postavenie. Taliansky sedlák naberie kus sofistikovanosti a BTW, mimochodom dôjde k poznaniu, že OK, OK, nie všetci negri sú zlí. Proste tradičné úlohy sú prehodené, ale vlastne nie sú a v akomsi celkovom kontexte je toto nastavenie ak nie úplne ideálne, minimálne na diskusiu. Do istej miery chápem, že černochom v USA rozloženie síl hlavných postáv úplne neštrýmuje. Viem si ale na druhú stranu živo predstaviť, že ak by úlohy boli naopak, černochom by vadilo, že beloch je zase raz za sofistikovanejšieho a černoch za sedláka a sluhu. Film tak možno celkom efektívne poukazuje na to, že lipnutie a prehnané sústredenie sa na rozbíjanie stereotypov nevedie vlastne nikam. A že je jedno ako sa úlohy otočia, kto chce vidieť rasizmus, tak ho aj uvidí. Ak by celý koncept Farrelly až takto prešpekuloval, klobúk dole, ale myslím že to je skôr vedľajšia, povedzme pridaná, hodnota. Čiže pozerateľné, príjemne zbehne, ale to čo ten film hovorí, ako a prečo sa dá rozoberať z rôznych uhlov. A tieto agitky o vzájomnej tolerancii už sú aj trošku únavné. Začínam mať pocit, že ak sa napríklad v USA s rasizmom nevysporiadali ani za pomaly jedno storočie odkedy bol segregácii oficiálne koniec, zrejme sa s ním už úplne nevysporiadajú nikdy, resp. koniec je v nedohľadne. **1/2 () (menej) (viac)

chelseaman22

Velká škoda, že film razí cestu politické korektnosti a neukazuje JIH ve skutečném světle. Aragorn v hávu řidiče slečny Daisy brutálně přebíjí herecký um Mahershala Aliho, který nikoliv, že by neuměl, nýbrž jeho role není taková, aby herce donutila něco předvést. A jelikož Mahershala Ali je pleti tmavé, tak proč ne zlatu sošku, že. Kdyby film nebyl udělán tak divácky (viz Bohemian Rhapsody), měl by mnohem větší historickou vypověditelnost a kvalitu. 82% Celosvětový příjem k 11. 3. 2019: $242,240,871, což je 10,53 násobek rozpočtu ()

Cedr

Jasnej oscar bait, který je samozřejmě průhledný až to bolí, ale občas to také vážně neuškodí, obzvlášť když to celé podrží Viggo Mortensen. Uteče to jako voda a prvoplánovost některých scén je prostě tak precizní, že neurazí. ()

Sell

Poznáte ten pocit, keď vás film tak baví pri sledovaní, že nechcete aby skončil pretože chcete vedieť ako príbeh pokračoval ďalej? Herci sú famózni, scenár je miestami vtipný a miestami si chcete poplakať? No tak toto je ten prípade. A je mi jedno, že to bola jemne gýčová Oscarovka. Za mňa 5 * a odporúčam každému. ()

rasttea

Jen tady něco tak odložím bez dalšího komentáře: "...Because genius is not enough. It takes courage to change people’s hearts...." ()

UhLee

(9,5/10). Chtěl jsem na vlastní oči vidět film, který sebral Oscara za nejlepší film mému favoritovi Bohemian Rhapsody. Ale po zhlédnutí tohoto filmu jsem se už nedivil. Mohu tento film popsat jedním slovem. Překrásný. Ano, vím, že se tam objevují opravdu ošklivé narážky na Aliho a ostatní nebožáky černé pleti. Ale překrásný byl ten film proto, že ten film herci hráli s naprostou upřímností a láskou k filmovému řemeslu a to se jen tak nevidí. Bylo to hrozně krásné sledovat Aliho a "Aragorna" jak si k sobě postupně hledají cestu a jejich kořeny přátelství rostou a zapouštějí se hlouběji v jejich srdcích. Po konci filmu jsem úsměv na tváři a mám jej i teď když si na tento film někdy vzpomenu. ()

filmmovier

Zasloužený Oscar pro nejlepší film. Pokud jde o mně, stoprocentně souhlasím. Zelena kniha mně překvapila tak, jako dlouho žádný jiný film. Hlavní dvojice je mimořádná (a pro Mahershalu byl Oscar taky zasloužený), Zelena kniha je báječně napsaná i zrežírovaná, a celé je to takové sympatické a nesmírně milé, zábavné i dojemné. Veliká nádhera. Tomuhle filmu jsem toho Oscara fakt mimořádně přál, a je neuvěřitelné, že to vyšlo a že vítězství obhájil právě takovýto normální, úžasný, nádherný film. 100%. ()

Dado

Nebudem klamať, obával som sa, že pôjde o jeden z mnohých vypočítavých útokov na filmové ceny. Green Book však chvalabohu nie je primárne o rasizme, hoci dejové fragmenty s týmto podtónom podáva omnoho prirodzenejšie, než väčšina konkurencie. Je to predovšetkým príbeh nepravdepodobného priateľstva, ktorý vo svojom jadre síce nie je originálny, no tento nedostatok mu neuberá na silnom vyznení a príjemnom pocite, ktorý v človeku zanechá. Dvojica Mortensen - Ali navyše podáva vskutku pôsobivé herecké výkony a chémia medzi ich postavami funguje dokonale. Pri objektívnom posudku filmových kvalít by to možno na najvyššie hodnotenie nebolo, no svedomie mi po takomto zážitku nedovolí ísť nižšie. (90%) ()

Tosi

Vypadá to, že propojování různých světů mi sedí, teda spíš ve filmech. Green Book se očividně snaží nést poselství o soužití bílých s černými, ale netlačí na pilu a díky Viggovi Tonydržkovi zázračně propojuje i svět nižší třídy s tou nejbohatší a nejkultivovanější. Jeho pokecy s Dr. Shirleym udělaly tu hlavní práci a i když to nebyla komedie, moc mě pobavily, ale uměly i dojmout. Jasnejch pět a na Oscarech jim budu fandit. ()

Johnny.ARN

Aha, takže colored si tým vyplakávaním pred dvoma rokmi vydupkali to, že teraz budú každý rok 2 - 3 filmy o nich? To vážne? Prvú hodinku som nejak nevedel prekusnúť ten casting, ale potom to do seba nejak tak zapadlo, asi sa viac uvolnili a už to išlo. Nie je to niečo, čo by ste zjedli len tak, ale nenútilo ma to vidličkou si vyjebať oči. Príbeh a spracovanie číre klišé, viete krásne predpovedať čo sa stane, postavy si predu vývojom, teda presne to, čo má film obsahovať. Celé je to ale tak oscarovsky spravené, myslím, že nejakú sošku to vezme. Nedovolím si ešte povedať, či herci alebo technika. Rozhodne sa to ale dá dokukať do konca, čo je veľké plus. 3 z 5 ()

Mark Wahlberg jako muž od rodiny

Mark Wahlberg jako muž od rodiny

18.08.2022

Spolupráce mezi streamovací službou Apple TV+ a společností Skydance Media pokračuje dál. Nedávno měl na službě premiéru animovaný snímek Štěstí a teď přichází zpráva, že Apple získal také chystanou… (viac)

Mortensen zpět u režiséra Zelené knihy

Mortensen zpět u režiséra Zelené knihy

13.06.2020

Po kontroverzní, ale jinak úspěšné výhře Oscara za nejlepší snímek pro Zelenou knihu se herec Viggo Mortensen a režisér Peter Farrelly rozhodli pro další spolupráci. Farrelly už nějakou dobu chystá… (viac)

Jojo Rabbit vyhrál diváckou cenu v Torontu

Jojo Rabbit vyhrál diváckou cenu v Torontu

16.09.2019

Další Oscarový adept je na světě. Diváckou cenu na festivalu v Torontu si totiž čerstvě odnesl snímek Jojo Rabbit režiséra Taiky Waititiho (Thor: Ragnarok). Snímek se odehrává v nacistickém Německu a… (viac)

Mahershala Ali si vyzkouší sci-fi

Mahershala Ali si vyzkouší sci-fi

28.02.2019

Pár dní po jeho druhé oscarové výhře za roli v Zelené knize se Mahershala Ali (Temný případ, Moonlight) upsal dalšímu ambicióznímu projektu. Zahraje si hlavní roli v nezávislém sci-fi snímku… (viac)