„Marečku, podejte mi pero!“

• angličtina Marecek, Pass Me the Pen!
TV spot
Československo, 1976, 96 min (Alternatívna 91 min)

Réžia:

Oldřich Lipský

Kamera:

Jiří Macák

Jiří Sovák, Václav Lohniský, Iva Janžurová, Míla Myslíková, Josef Kemr, Ladislav Smoljak, Zdeněk Svěrák, František Kovářík, Josef Abrhám, Jiří Schmitzer (viac)

Nezabudnuteľná česká komédia, v ktorej majster v  továrni na poľnohospodárske stroje Jiří Kroupa (Jiří Sovák) potrebuje doklad o vyššom vzdelaní. Nerád a nedobrovoľne musí preto navštevovať večernú priemyslovku. Dokonca sedí v tej istej lavici ako dopoludnia jeho syn. Skutočný  otec a syn vystupujú teda v úlohách Kroupu staršieho i mladšieho.  Obaja zažívajú neuveriteľné študentské zážitky, pričom  študijné výsledky oboch sú vzájomne konfrontované... Vynikajúca komédia s výbornými hereckými výkonmi a nezabudnuteľnými dialógmi je zárukou príjemnej pohody. (TV Markíza)

DaweBIKE

Můžou to dávat kolikrát chtěj a stejně se zasměju. Bezchybné obsazení, skvělá režie a kultovní hlásky . to nemůže být méně než 5 hvězd ! ()

mimuzik

Dnes už klasická česká komedie, která i po těch letech rozhodně neurazí a ze svého kouzla neztrácí vůbec nic. Výborná komedie plná skvělého humoru a excelentního obsazení. Tohle měla být veselohra století ! ()

Warmsor

Výborná česko-slovenská komédia od Oldřicha Lipského. Film bol natáčaný v Roudnice nad Labem v podniku Agrozet. Celý príbeh obsahuje nespočetné množstvo vtipných scén na ktorých som sa rehotal do popuku. ()

rwa

Ten kultovní status je skrze ty legendární svěrákosmoljakovské hlášky zcela oprávněný, nicméně přeci jen tak vysoké postavení v žebříčku ne úplně chápu (byť jsem samozřejmě dalek Klausova hodnocení). Určité úseky jsou z hlediska filmařiny (na to že reřisérem je Lipský) až podezřele amatérské. A ne, nehovořím o tom záměrném diletantismu, jenž k "cimrmanovskému" humoru samozřejmě bytostně patří. ()

chlievik

No presne toto je "štýlový", ale zato úplne "obyčajný" film z komunistických čias, bez akejkoľvek propagandy, preháňania, úplne prirodzené herecké výkony, výborné herecké obsadenie, skvelá réžia a jednoduchý scenár. Proste umelci sa sústredili len na to, aby stvárnili humor, nevtieravý, hravý a intelektuálny. Emocionálne prirodzené cítenie hercov vidieť hneď v tvári, typicky ponúkajú ten SVOJ vlastný život do každej postavy, každý sám seba do nej vnesie, čím je film číry a decentne uhladený avšak neposlušný zároveň. Večne sarkastický a unudene otrávený Sovák, decentne uhladený a ironický Abrhám, príjemne pošahaný FIlipovský, smutne a osamelo pôsobiaci Kemr, nádherne šibnutá, seba si akoby neuvedomujúca Janžurová, proste toto sú komici, a mnohí ďalší. Film jednoduchý, oddychovka pre ľudí, ktorí si pamatajú, ako sa žilo kedysi, v čase kedy nezvonili mobilné telefóny, a každý bol tak zvláštne nostalgicky kľudný. Dejová línia jednoduchého nápadu o tom, ako sa ľudia nemenia, ako jadro osobnosti zostáva navždy, naformátuje sa v detstve, a zostane tak po celý zvyšok života. Tak nádherne satiricky sa dá vyjadrovať len keď to máte v hlave aj v srdci v pohode, a viete byť inteligentne vtipným, čo vyšlo réžii aj scenáru (aj hercom),a iste aj ďalším ľuďom "za kulisami" v tomto skvelom filmíčku.. ()

vikin

Jedna z nejlepších komedií co jsem viděl. Velmi inteligentní humor z pera našich mistrů Smoljak+Svěrák. Já tleskám ()

Spike86

Výborný scénář klasické dvojice Svěrák, Smoljak, který prokresluje výborně do detailů rozmanité typy lidí, se kterými se v životě můžete potkat. To spolu s výborným obsazením vede na skvělou komedii plnou dnes již zlidovělých hlášek. 87% ()

kasol

Komedie, na kterou se dá po čase podívat znovu. Scény ze staré továrny se natáčely ve strojírnách na zemědělské stroje v Roudnici nad Labem. ()

Johnlaw

"Hliník se odstěhoval do Humpolce", film který přetéká výbornými hláškami a vtipy. Jeden z těch starých českých filmů který zůstal v srdcích našich rodičů a ve mě také. ()

house336

Naprosto úžasná komedie. Viděl jsem ten film mnohokrát a pokaždé se můžu podívat znova a znova. Jiří Sovák byl v té roli naprosto skvělý a opravdu přesvědčivý. A spousta hlášek odsud opravdu zlidovělo. ()

krijka

Co říci k národní klasice? Snad jen to, že se mi ten film neomrzel ani teď, když jsem ho viděl snad po dvacáté. Jako by v něm ani nebyly hluché pasáže, když si člověk odmyslí soudruhy v oslovení, ani to moc nevypadá jako ta šedivá a suchá sedmdesátá léta. Zase je zde nadúroda hlášek, které duo Svěrák-Smoljak tak dobře umí, a, což je vzácné, ty hlášky se neomrzí a nejsou trapné. Jasně, žádná psychologická hloubka se tu neukrývá, je to jen sranda, ale tolik moc osvěžující, tolik moc zábavná, jaká se dnes v době oblíbených tragikomedií už nevidí. Škoda. Ještě že máme tyhle staré perly. Takže, sejdeme se na hřbitově. ()

Zemřel Josef Abrhám

Zemřel Josef Abrhám

17.05.2022

Zemřel herec Jiří Hálek

Zemřel herec Jiří Hálek

19.12.2020

Ve věku 90 let nás včera opustil český filmový, televizní a divadelní herec Jiří Hálek. Rodným jménem Hugo Frischmann vystudoval pražskou DAMU a ve filmu se poprvé objevil v roce 1948 v kraťasu… (viac)

Zemřel herec Jan Skopeček

Zemřel herec Jan Skopeček

27.07.2020

Retro biják 60. – 90. let

Retro biják 60. – 90. let

16.06.2018

Fanoušci retro filmů, zbystřete! Jáchyme, hoď ho do stroje!, Postřižiny, Limonádový Joe, Marečku, podejte mi pero!, Starci na chmelu, Adéla ještě nevečeřela, Noc na Karlštejně, Čtyři vraždy stačí,… (viac)