„Marečku, podejte mi pero!“

• angličtina Marecek, Pass Me the Pen!
TV spot
Československo, 1976, 96 min (Alternatívna 91 min)

Réžia:

Oldřich Lipský

Kamera:

Jiří Macák

Jiří Sovák, Václav Lohniský, Iva Janžurová, Míla Myslíková, Josef Kemr, Ladislav Smoljak, Zdeněk Svěrák, František Kovářík, Josef Abrhám, Jiří Schmitzer (viac)

Nezabudnuteľná česká komédia, v ktorej majster v  továrni na poľnohospodárske stroje Jiří Kroupa (Jiří Sovák) potrebuje doklad o vyššom vzdelaní. Nerád a nedobrovoľne musí preto navštevovať večernú priemyslovku. Dokonca sedí v tej istej lavici ako dopoludnia jeho syn. Skutočný  otec a syn vystupujú teda v úlohách Kroupu staršieho i mladšieho.  Obaja zažívajú neuveriteľné študentské zážitky, pričom  študijné výsledky oboch sú vzájomne konfrontované... Vynikajúca komédia s výbornými hereckými výkonmi a nezabudnuteľnými dialógmi je zárukou príjemnej pohody. (TV Markíza)

amebix

Lepšiu českú komédiu asi ani nepoznám. Právom sa toľko hlášok z tohto filmu neskôr ujalo v ľudovej slovesnosti. Stretávka medzi hrobmi u mňa vyhráva. ()

pogoman77

Tenhle film viděl každej milionkrát, zná ho nazpaměť, ale když to dávají tak můžou dávat cokoli (mimo hokeje) a vždycky vítězí Mareček. ()

Alekks80

Jeden z nejgeniálnějších českých filmů, který nikdy nezestárne. Každá věta tohoto skvostu české komedia je přesně na svém místě. S+S prostě opět potvrdili svoji extratřídu a převálcovali oba předchůdce z 30. let. ()

valinka

Naprosto geniální komedie otom jak je těžké chodit na starší"kolena" do školy.Naprosto mně bralo,jak se "večerní školáci "vraceli do školních let.Buhví co by to udělalo se mnou?? No apochopitelně nesmrtelné hlášky..."Hujer metelesku blesku" "jsem si dovolil švestičky z naší zahrádky" " no nepotěšili jste mne no ani já vás nepotěším" ()

StrycoWolver

Skvost Českej kinematografie !!! Nesmrteľné hlášky, herci, dialógy. Ten film sa dá pozrieť snáď milón krát. Žiaľ pochybujem, že v dnešnej dobe sa ešte podarí natočiť takú klasiku . ()

pesbara

Smoljak se Svěrákem jsou geniální tvorové a jejich sláva by neznala hranic nežít zde. Tento film je jedním z mnoha superskvělých děl, které milujeme všichni a každý je viděl 100X. Hlášky situace jsou tak zlidovělé, že to nemá obdoby a hlavně se to nezastavilo a pokračuje to i v dalších generacích. Můj jedenáctiltý syn si Marečka pouští sám od sebe tak jedou za měsíc, takže běda Vám, běda Vám, jestli mi to nepude, pošlu na Vás hrdobce přes Humpolec:o) ()

Daviduss

12.7.2014 HD od České televize .. Absolutní pecka !!!! Nemám slov, zkoušel jsem i konverzi do 3D, to je Superstar Českého filmu.... díky mooc, nemá cenu znovu opakovat, jak je to dobrej film. Pls, už začněte vydávat tyhle filmy na BLU-RAYích. Předem dííík ()

Claire27

Kde jsou ty časy, kdy jsme točili perfektní komedie, jako je to právě u Marečku, podejte mi pero! Oldřich Lipský byl mistrem ve svém oboru a jeho komedie dokážou rozesmát všechny generace i po tolika letech. Dvojice Smoljak, Svěrák se narodila s tužkou v ruce, neboť tak dokonalé scénáře vymyslí málokdo a o hereckém obsazení v této komedii nemusí být ani řeč, protože herci jako Jiří Sovák, Míla Myslíková nebo Václav Lohniský dokázali zahrát cokoliv. Doufejme, že se současná česká kinematografie dokáže poučit z těchto komedií a začne točit tak dobře, jako tomu bylo před léty. ()

Werrona

Tenhle film je vychytaný do posledního detailu, třeba, to jak odmazávají gumou v plánu obtažené nohy... nebo závodní rada. nebo tisíce jiných detailíčků, které dělají život životem. Jsem to zase dneska po letech viděla musela se obdivovat scénáři. Herecké výkony jsou samozřejmě taky skvělé. ()

skok01

Skvělé, nestárnoucí, velkolepé, nesmrtelné dílo našich velikánů a klasiků komedie. Hláška: "Marečku, podejte mi pero!" je nesmrtelná. Díky za ni. ()

Aeven

Viděla jsem tento film po delší době teď jak byl v televizi na Vánoce. Byl po pohádce Svatojásnký věneneček. Přišlo mi docela vtipné jak se to všechno mění, protože zatímco ve Svatojánském věnečku jsme viděli emancipovanou princeznu, tak v následujícím Marečkovi maminka pouze vařila, žehlila atd. a celkově působila jako by do pěti napočítat neuměla a vykonávala pouze práce ženy v domácnosti, zatímco princezna skvěle ovládala fyziku a matiku a "prince" vyhodili z učňáku. Takže mi to pak přišlo jako dobrá ironie dát po pohádce Marečku podejte mi pero, o to víc jsem se bavila. Jinak super herecké obsazení a skvělá komedie :) ()

NeOn1702

Pokaždé, když tento film vidím, tak si přeříkávám scény a když pak zazní ve filmu stejně mě to dostane. Geniální scénář, režie, herci. Není to nic než komedie, nečekejte od toho nic jiného, než pořádnou dávku dokonalého humoru. ()

Pharao20

Ja som sa k tomuto filmu dostal až teraz a musím povedať, že som sa teda kráľovsky nudil. Veľa hlášok z filmu som poznal a až teraz som zistil odkiaľ pochádzajú, sú milé, celý film si zaslúži prívlastok "milý", ale ako komédia za veľa nestojí, zasmial som sa len raz za celý film. asi sa u veľa ľudí spája s filmom veľká nostalgia tak dokážem pochopiť vysoké hodnotenie, ja to už druhý krát ale určite pozerať nebudem.... ()

Zemřel Josef Abrhám

Zemřel Josef Abrhám

17.05.2022

Zemřel herec Jiří Hálek

Zemřel herec Jiří Hálek

19.12.2020

Ve věku 90 let nás včera opustil český filmový, televizní a divadelní herec Jiří Hálek. Rodným jménem Hugo Frischmann vystudoval pražskou DAMU a ve filmu se poprvé objevil v roce 1948 v kraťasu… (viac)

Zemřel herec Jan Skopeček

Zemřel herec Jan Skopeček

27.07.2020

Retro biják 60. – 90. let

Retro biják 60. – 90. let

16.06.2018

Fanoušci retro filmů, zbystřete! Jáchyme, hoď ho do stroje!, Postřižiny, Limonádový Joe, Marečku, podejte mi pero!, Starci na chmelu, Adéla ještě nevečeřela, Noc na Karlštejně, Čtyři vraždy stačí,… (viac)