Jáchyme, hoď ho do stroje!

• Československo Velký den Františka Koudelky (pracovný názov) (viac)
TV spot
Československo, 1974, 95 min

Réžia:

Oldřich Lipský

Luděk Sobota, Marta Vančurová, Věra Ferbasová, Josef Dvořák, Ladislav Smoljak, Zdeněk Svěrák, Karel Novák, Václav Lohniský, Eva Fiedlerová, František Husák (viac)

František Koudelka (Luděk Sobota), svojrázny smoliar z Chvojkovíc, odíde zo zamestnania v miestnom JRD a vydá sa z rodnej viesky do Prahy, kde nastúpi do moderne riadeného autoservisu vedeného svojráznym vedúcim Kafríkom. Ten ho spoločne s podnikavým psychológom Kláskom varuje pred braním úplatku s tým, že každý štvrťrok opustí nedobrovoľne brány závodu niektorý zo zamestnancov, aby práve kvôli problémom s braním úplatku skončil na psychiatrickej klinike docenta Chocholouška. V Prahe však hrdinu nečakajú len problémy s úplatkami, ale aj láska. V bistre, kam sa občas chodí najesť, predáva občerstvenie sympatická predavačka Blanka. František sa do nej zamiluje. Chcel by ju požiadať o schôdzku, ale proti sebe má nielen svoju vlastnú nesmelosť, ale aj ráznu tetušku, ktorá má dohliadnuť na to, aby František v Prahe nezdivel. Našťastie, je vybavený vedecky zhotoveným kondiciogramom, ktorý ako spoľahlivý sprievodca životom radí mladíkovi, kedy má svoje šťastné dni alebo, naopak, dni kritické, kedy by sa radšej nemal do ničoho púšťať. S pomocou kondiciogramu dokáže mladý muž prekonať nielen všetky životné nástrahy, ale aj vlastnú nesmelosť. (TV JOJ)

DivX

Už jen za Chocholouška si film zaslouží 4 hvězdy. Dále netřeba komentovat, viděl to snad každý. 80% (DĚJ **** VTIP **** HERCI ****) IMDb.com: 7,3/10 ()

Tyny

Některé české komedie máte rádi, aniž byste chtěli. Viděla jsem to několikrát a když tomu filmu absolutně nemůžu přijít na chuť, ráda se u toho zasměju. ()

Ryuuhei

Ale jo. Sice nechápu, proč z toho vznikla taková klasika, když jde o dost jednoduchou komedii pracující čistě s námětem omylu a nevysvětlenou absurditou, ale při sledování jsem se nenudil, jednou se i dobře zasmál, takže budiž. 70% ()

Lachtaan

Nepřekonaný kult české kinematografie. Luděk Sobota ve své nejpotrhlejší, ale nejmajestátnější roli. Spousta k sobě absolutně nesedících faktů a situací v díle, kde si ovšem Lipský se Smoljakem mohli dovolit skutečně všechno a nikdo jim to nikdy nemohl vytknout. Komediální klenot, na který jsem poprvé narazil bohužel až loni v červnu, ale při každé televizní příležitosti si ho snad jako jakousi povinnost vůči našemu fondu těch nejlepších filmů rád připomínám. ()

Zdeňka

Nebudem se pouštět do žádnech větších akcí. Já se také nebudu pouštět do žádného velkého komentáře, jen bych chtěla říct, že opět měli pan Svěrák se Smoljakem skvělý nápad, tentokrát o špatných a dobrých dnech. ()

Nihlathak

Takové VELKÉ menší komunistické sci-fi, kterých bylo ve své době mnoho. Toto je ale docela kouzelné a Sobota je koukatelný. Což se po revoluci změnilo. Mám ho, dílo toto, ovšem rád - a hlášek nezpočet vždycky ocením. ()

lennyd

Myslím, že k filmu stačí napsat jediné - Oldřich Lipský & Zdeněk Svěrák & Ladislav Smoljak. Stejně jako u Marečka nelze dát méně než 5*, a to i přes (mně) nesympatického Luďka Sobotu. - A jak se s tebou rozloučili Františku? - No byli rádi..... ()

anli

Další z řady nesmrtelných českých komedií.Trio Smoljak-Svěrák-Lipský patří do českého národního pokladu a tenhle film je dalším důkazem.Skvěle napsané,skvělé režírované a skvěle zahrané(jeden z mála filmů,kde můžu říct,že Luděk Sobota opravdu dobře hraje a dobře se na něj dívá a je opravdu vtipný).Spousta nezapomenutelných hlášek zná celý národ,stejně jako docenta Chocholouška.A při tom všem komediálním ladění je tu opět skvěle postavená kostra příběhu,včetně postav(nezapomenutelný Peterka nebo třeba první filmová role Nárožného,duo Hlinomaz-Husák,Dvořák nebo třeba Lubomír Lipský ad.).Takže jasná klasika,na kterou se budem dívat zas a znovu.Prostě STS CHvojkovice Brod je holt klasa.Takže "Slezte z toho lustru Donalde"a já dávám jasných 100%.První společný počin pánů Smoljaka a Svěráka si to totiž bezpochyby zaslouží. ()

Kmotr76

Film je plný známých hlášek stejně jako ostatní filmy Svěráka a Smoljaka, ale k srdci mi přirostl snad ze všech nejvíc právě pro jeho bláznivost. Na závěr bych dodal: Kolik třešní, tolik višní ()

noriaki

Souhlasím s Ladislavem Smojlakem, že jediná vada na kráse je Luděk Sobota. Jeho hereckou nemohoucnost nezamaskuje sebelepší film. Trio scenáristů mu pomáhali co mohli. Nápady nejen rozmařile plýtvají, ale často je ani nedotáhnout do konce. Kdybych měl suše popsat děj, převyprávím nesrozumitelný mišmaš. Paradoxní ale je, že i když by se příběh v klidu obšel bez celé blázinecké linie (Chocholoušek, stachanovským tempem pracující podnikový psycholog Klásek a dvojice neschopných sanitářů), jejím zakomponováním vnikla nestárnoucí klasika. Někdy zásada že méně je více, zkrátka neplatí. ()

pytlik...

K zavedeným úslovím "nosit dříví do lesa", "nosit sovy do Athén" a "nosit koblihy do diskuze na novinkách.cz" bych zařadil nové "psát pochvalný komentář na Jáchyme". ()

bobby_jean

Pre mňa jedna z top českých komédii. Hlášok toľko, že človek ich nepoberie všetky ani po opakovaných videniach. Nesmierne zábava, ktorá ma neomrzi a reprizovat to budem azda donekonečna. ()

elanius

(42/2023) / Parádne napísaná česká komédia s perfektným humorom. Presne takým ako od dvojky Svěrák&Smoljak čakám. Ludek Sobota vo svojej najlepšej roli. (8/10) ()

dANo

Luděk Sobota je v tomto filme ako vo svojom živle... Ak niekomu niekedy sadla nejaká rola, tak je to rola Františka pre L. Sobotu. Niektoré hlášky a scény sú aj po rokoch stále v pamäti a z tohto filmu sa pomaly stáva kult... ale len pomaly ;o). ()

Compadre

To už je legendární dílo..těch kultovních hlášek, co tu je, to se nedá spočítat. Klasika. "Tak kde pak je ten prďola co tady čepuje to pivo?!" ()

Retro biják 60. – 90. let

Retro biják 60. – 90. let

16.06.2018

Fanoušci retro filmů, zbystřete! Jáchyme, hoď ho do stroje!, Postřižiny, Limonádový Joe, Marečku, podejte mi pero!, Starci na chmelu, Adéla ještě nevečeřela, Noc na Karlštejně, Čtyři vraždy stačí,… (viac)

František Peterka 1922 - 2016

František Peterka 1922 - 2016

25.11.2016

Ve věku 94 let zemřel herec František Peterka. Narodil se do rodiny bankovního úředníka a modistky. Narozdíl od svých kolegů, kteří museli v rodině bojovat o své místo na divadelních prknech, u něj… (viac)