Poslední království

• Veľká Británia The Last Kingdom
Veľká Británia, (2015–2022), 42 h 33 min (Minutáž: 51–59 min)

Predloha:

Bernard Cornwell (kniha)

Alexander Dreymon, David Dawson, Ian Hart, Millie Brady, Eliza Butterworth, Harry McEntire, Mark Rowley, Emily Cox, Arnas Fedaravicius, Adrian Bouchet (viac)

Alfréd Veliký brání své království před seveřany. Uhtred, který se narodil jako Sas, ale vychovali ho Vikingové, se snaží nabýt svého právoplatného dědictví. (Netflix)

DavHav

Při sledování prvních dílů první série jsem nebyl nadšen - přišlo mi to jako lacinější plagiát Vikingů. Nicméně kvalita seriálu stoupá. Druhá série mne "zaháčkovala" - výborné postavy, výborný děj, osobitý styl, místy příjemně krvavé a špinavé. Třetí série zatím udržuje nastavenou laťku. Seriál rozhodně patří mezi to nejlepší, co Netflix nabízí. ()

Michal_Doth.

Možná, kdybych nečetl knihy, podle kterých je seriál natočen, nebyl bych zklamán tolik. Bernard Cornwell, který za celou knižní sérií stojí, je znám tím, že pečlivě studuje prostředí, zvyky, události (které doplňuje o svoji fikci) a jeho knihy je radost číst, protože se člověk opravdu dozví zábavnou formu kousek historie. To se ale nedá v žádném případě napsat o filmovém zpracování. Nesedí tam spousta věcí dějových, ale hlavně těch historických, včetně bojů, smrti Uthredova otce, zbroje spousta hloupostí, Bebbanburg je k smíchu, smrt Ragnara st. a mnoho a mnoho dalšího. Už jen zmíněný Ragnar st. má být relativně mladý muž v plné síle, který je schopen přeběhnout po veslech nad mořem přímo během plavby (taková dánská frajeřinka :) ) takže obsadit do této role jinak charizmatického Petera Gantzlera je opravdu mimo mísu. Už jen to, že je Uthredův strýc o půl hlavy vyšší, než Ragnar, mě prostě rozesmálo. Proč bych se měl spokojit s málem, když potenciál předlohy byl tak nadějný.. ()

premhel

Pohádkový seriál pro dospělé skvěle odsýpá a to ve všech 4 sériích, postavy jsou příjemně koukatelné a tvůrci nás téměř neobtěžují nudnými historickými detaily, jako je logistika válečných tažení, přeživšími bojovníky bez amputovaných končetin apod. Za zmínku jistě stojí skvělá práce maskérů, kteří si věrohodným způsobem pohráli s věkem postav a na druhou stranu taky nedůstojně podmalované oči mužských postav, myslím od 3. série. Za občasné zaškobrtnutí v logice děje z absolutního hodnocení strhávám jednu *. ()

monika.lavri

Jeden z mých nejoblíbenějších seriálů. Nemám co vytknout. Kroutím hlavou nad některými recenzenty, kteří dají dvě hvězdy a ještě si hrají na chytráky. Ho*no jste zažili a tudíž pro vás tento seriál vážně není. ()

Jimmy73

Moje hodnocení je za pět, ale pouze za první 4 série, protože to co předvedli pan scénárista s režisérem v 5 sérii, tak to je strašné. Absolutně nelogické kroky hlavních postav a děje. Například v 5 díle má jet žena jménem Ingrith pro muže po řece a když na ní zaštěká pes a ona spadne z koně a když v tu chvíli umře kněz, tak všichni najednou na její cestu zapomenou a ona už nikam nejede. A o otevření brány Sigtryggra bez divani, kdo je vubec za ní a to i přesto, že na něj stráže z hradeb křičí,, není možné snad ani komentovat. A takových věcí je tam až moc ()

hypnos11

Vynikjaící seriál, který vznikl podle ještě lepší předlohy. Nechybí tomu snad nic, na co jsme v poslední době u podobně laděných hisotrických seriálů zvyklí - akce, lepé děvy, intriky, ukecané postavy, kvalitní kostýmy a kulisy... snad jenom nahoty je tu méně, ale to neberu jako mínus. U 5. série jsem zpočátku trochu tápal, podle jaké knihy je natočená, než mi došlo, že se jedná o předčasné ukončení seriálu, které se knih nijak nedrží. Na ději to je znát. A právě v 5. sérii se dočkáme nejneuvěřitelnější věci z celého seriálu, která překoná samotný nefakt, že za vznikem velké Anglie stojí Sas vychovaný jako Dán - a to nesobecká smrt Haestena. Chápu, že to je psotava oblíbená, ale takhle mávnutím ruky popřít jeho náturu je hřích. Ale i tak za 5* se slzou v oku. ()

Pengs

Měl jsem resty. The King a Outlaw King. Poté co jsem tyto filmy viděl,jsem chtěl pokračovat něčím podobným. Bum a zrovna běží závěrečné titulky u posledního dílu 5.série Posledního Království a je čas si říct,tak jak. Nejsem žádný historik,takže nevím co je v té jaké době dobře nebo špatně(ty černoši....???). Chtěl jsem intriky,lži,zrady,vraždy,krev,hrdiny a tohle všechno jsem dostal dostatečně. Za mě byla nejlepší 3.série. Kterou jsem si opravdu užil a na rozhovor Alfreda a Uhtreda nikdy nezapomenu,skvěle zahrané,úžasná hudba,atmosféra. Paráda. Celkově tento seriál hodnotím velice dobře. ()

3anitram

Parádní podívaná pro milovníky dobovek tohoto typu a pohádek pro dospělé. Historické nepřesnosti neřeším, v případě potřeby mám encyklopedie. Skvělá hudba, výborné obsazení (i když v poslední sérii stará královna, umírající dcera a mladá vnučka všechny vypadaly na 37 let..). Oproti Vikingům, kde s každou novou sérií dle mého úroveň klesala, se tady daří zachovávat balanc. Téměř žádné hyperkorektní netflixovské pojetí kvituju s povděkem! Líbilo :-) ()

Adam..

Historický seriál odehrávající se v obodobí kralování Alfréda Velikého. Hlavní postavou je Uthred z bebbanburgu, který je v mládí zajat vikingy se kterými vyrůstá po celý život. Po vyvraždění jeho rodiny se rozhodne vydat vstříc svému osudu a získat zpět svůj nárok na bebbanburg. To však není tak lehké, protože se v seriálu vyskytuje Alfréd. Dialogy mezi nenasytným Uthredem a inteligentním Alfrédem posouvají seriál nad "Hry o trůny". Bohužel však tak není provedeno propagací ze strany Netflixu. Historicky seriál obsahuje všechno co se očekává. Bitvy, vyjednávání, dialogy, mezilidské vztahy a postupný vývoj všech postav. V seriálu se celých 5 sezón posouváme od zápletky k zápletce. Většinou se i pohybují kolem Uthredových manželek, kterých bylo opravdu mnoho. Osobně seriál považuji za jeden z nejlepších. Teď už jen počkat na závěrečný film, který bude opravdu brzy!! ()

supEnoc

Začalo to silně, přesně co bych očekával "britský verze Vikingů". První série mě instantně vtáhla do děje a bylo to very bingeable. Jak ale příběh dánskosaské řežby pokračoval, začalo se tam vlučovat víc a víc scénaristických bot a čtvrtá série kulminovala už s přehršlí more than retarded momentů, až se z původního silného a cílevědomého "destiny is all" stalo něco resembling comedian's tagline. Proto a také jelikož nejsem history revisionist v zájmu inkluze a diverzity, tak pátou sérii již vynechám. It was fun while it lasted, Uthred of Bleblanblub. ()

tehol

podařilo se relativně udržet kvalitu a můj zájem během všech sérií, už jen za to, to zaslouží vysoké hodnocení. ale není to topka, na to jen to přece jen příliš televizní a klišoidní (twisty jen proto, že se blížíme na konec sezony). nicméně dobré postavy, samozřejmě beoca, aldhelm, hild, alfred, od určité doby si mě hodně získal haesten (aethelflaed, aethelflaed, aethelflaed! how many time do i have to repeat that stupid name?), dark aethelwold a v poslední sérii aelswith. naopak mě zklamala v poslední sérii linka Bridy, přecejenom postava s hláškama typu "i am a woman. i have tits." zasloužila víc, než aby se z ní stal retard, aspoň ten její uplný konec to trochu zachránil.. ()

r6AndrEw

Absolutně nechápu, co lidi na takové slátanine fascinuje. Už od začátku víme, že seriál bude plný zapeklitých situací, protože hlavní hrdina za A) přišel o titul a za B) byl vychován odmala jako Dán, ikdyž je to Sas, tedy mentálně jako utlačovatel. Další berličku, v podobě záchran na poslední chvíli ze spárů smrti, považuji za scénáristické bláto. Kdo si dovolí vypustit z huby "hra o trůny" a "poslední království" v jedné větě, nemá to v hlavě v pořádku. Bylo by to asi na tři hvězdičky, ale dávám dvě, protože je to tu zbytečně přehypované. ()

AmoN

Skvelý fiktívny, historický seriál, ktorý neurazí žiadneho fanúšika seriálov Hra o trůny (seriál) (2011) či Vikingovia (seriál) (2013). Tvorcovia vsadili práve na úspech týchto dvoch seriálov a musím uznať, že urobili dobre. Spočiatku bol seriál pod taktovkou BBC, ktorej dobovej drámy sú výborne. Keď však prevzal vedenie nad seriálom Netflix, tak sa dej jednoznačne zintenzívnil. V seriáli nechýba krv, boj či láska. Bojové scény dodávajú tomuto seriálu autentický nádych. Nájdu sa tu aj veci, ktoré mi osobne vadili. Niektoré kostýmy sa vôbec nevydarili, vyzerajú ako by tam nepatrili. V niektorých častiach má dej rýchlejší spád, ako čakáte. Napriek tomu, seriál The Last Kingdom určite stojí za zhliadnutie. (90%) ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD