Skupinke kamarátov vo vykričanej newyorskej štvrti sa jeden z ich žartíkov vymkol z rúk a skončil sa smrťou. Dostali sa do nápravného ústavu pre mladistvých, kde im sadistickí dozorcovia spravili zo života peklo, kvôli ktorému po rokoch nemyslia na nič iné, ako rafinovanú a zničujúcu pomstu. (STV)

starrOne

Skvele obsazeni, kamera, dobra atmosfera v prvni casti. Bohuzel v druhe casti film ztraci dech, cekal sem nejakou gradaci a ono to sklouzlo k prumernemu soudnimu dramatu. ()

Bránolog

Tohle bych pouštěl adolescentům, aby si uvědomili, jak se z klukoviny dá udělat megaprůser...Hodně mi to náladou připomnělo střední pasáž z Tenkrát v Americe, Bacon skvěle zápornej a vůbec celá věc se soudem vypointovaná luxusně! ()

JoudaCZ

Ten film jako by nevěděl, kam jít. Začíná to někde u "Once Upon A Time In America", pak se přesune k "Shawshank Redemption", volně přejde k "Mystic River" a končí téměř u "Ocean's Eleven" po právnicku (čímž neobviňuju tvůrce z opisování, některé z filmů vznikly později). Film je navíc dost dlouhý na to, že má celkem přímočarý a předvídatelný děj. Ale přesto nenudil, asi i zásluhou našlapaného ansámblu. Z něj byli pro mě nejvýraznější Dustin Hoffman (velmi umírněné podání právníka-trosky) a Vittorio Gassman (suverénní King Benny), jejichž asi minutová společná scéna byla hereckým vrcholem filmu. Velmi dobrý samozřejmě Robert De Niro. Do mínusu naopak vyčníval zoufale nevýrazný Jason Patric. Celkem velmi slušný nadprůměr, lepší 3*. ()

Boj@n_05

Velmi dobře herecky obsazené drama, které uchvátí především scénářem a hereckýma výkonama. První púle filmu popisující mládí hrdinů je silně nadprůměrná a exelentně zpracovaná. V závěru jde film do průměru, ale celkový dojem je vynikající. Herecky opět exceloval R. de Niro. ()

Darknees

Snímek, který vás nenechá v žádném případě chladným. Geniálně zpracované téma. Jen se na to už nikdy nepodívám, je to až moc drsné..... ()

PRASÁK

Nejen film a hudba, ale i četba knih patří k mým koníčkům. A pamatuji si, že koncem roku 1996 jsem v jednom knihkupectví zahlédl román „Spáči“ (kniha „Sleepers“ vyšla v USA 6. dubna 1995) Lorenza Carcaterry. Tehdy jsem se rozhodl tuto knihu, jenž poprvé vyšla česky v roce 1996, koupit a neprohloupil jsem. Jde o jeden z nejcitlivějších a nejsilnějších příběhů, jaké jsem kdy přečetl (a že jsem přečetl hodně knih!). Proto jsem nezaváhal, když stejnojmenný film americkýho režiséra, scénáristy, producenta a herce Barryho Levinsona (nar. 6. dubna 1942) přišel 13. března 1997 do českých kin (premiéra v USA proběhla 18. října 1996). Snímek se stopáží 147 minut by byl ještě mnohem delší, kdyby v něm byly zakomponovány i zážitky z dětství těchto čtyř kamarádů, jak jsou popsány v románu. Nehodlám tady popisovat děj, to již udělali jiní. Chci připojit své pocity z tohoto snímku. Dlouho jsem si kladl otázku, proč ten film (i román) na mě i na mé známé tak silně působí. A myslím, že jsem na to přišel. Z celého příběhu je až do morku kostí cítit to pevné a dlouholeté přátelství čtyř kluků a jedné dívenky. Bylo to přátelství až za hrob, a to doslova. Dva kluci již nežijí (Tommy Marcano a John Reilly), třetí (Michael Sullivan) se usadil a žije o samotě na anglickém venkově, čtvrtý (Lorenzo Carcaterra alias „Shakes“), dříve novinář, je dnes známý spisovatel a ona dívka, dnes žena Carol Martinez pracuje dodnes v New Yorku na sociálním úřadě a pomáhá mladým lidem. A právě o takovémto opravdovém přátelství, které překoná roky, sní většina lidí na této planetě. Málokdy mohu říct, že film je stejně tak skvělý jako jeho románová předloha. O dílku „Spáči“ (Sleepers) to s klidem můžu prohlásit. A že se na konci románu i filmu „Spáči“ příslušné americké úřady distancují od tohoto příběhu, že popírají, že by se něco takového kdy stalo, to vůbec neznamená, že si to pan Carcaterra celé jen vymyslel. Americké úřady totiž nemohou něco takového přiznat, to by si jinak přilily benzín do vlastního „rodinného – úředního“ krbu. Možná se mi někdy podaří vypátrat Michaela Sullivana. Ne proto, abych ho zbytečně obtěžoval. Jen bych se s ním rád setkal, pohlédl mu do očí a řekl mu, že pro své kamarády udělal mnoho... ()

dusepe

Musím se přiznat, že po dodívání tohohle filmu mám hodně rozporuplné pocity. Na jedné straně obrovská síla úvodu tohoto filmu, která dokázala strhnout neskutečným způsobem. Famózně vypointovaná scéna s prodavačem párků a vše co následovalo. Kevin Bacon v další ze svých typických rolí záporáka a mohl bych pokračovat. Tady to však pro mě končí. Ani nejde o předěl, kde se dějová linie posune do budoucnosti. Jde mi spíš o to, že závěr byl pro mě osobně strašně prostoduchý. Možná nebýt postav Tommyho a Johna, kteří byli v dospělosti vykresleni jako bezcitné trosky na drogách a chlastu, ještě k tomu vrazi, bylo by to jiné. Já prostě kdybych byl v pasťáku, i když bych zažil to co oni, k takovým lidem bych se asi nehlásil. Je přece bláhové si myslet, že za vším stojí jen ty zrůdnosti z pasťáku. Přesně tak jak to chtěl vylíčit tenhle film, čímž v mém hodnocení výrazně poklesl. Možná to však beru strašně prakticky a tenhle film jsem jen strašlivě moc nepochopil... ()

rencica

Prvý a zatial poslednýkrát som tento film videla, ked som mohla mat dákych 11 rokov, takže som si ho moc neužila... dnes po 11 rokoch si ho idem pozrieť znova, lebo dneska už viem aký užasný a silný príbeh ma čaká :D a náramne si to užijem :DD ()

9HK

Toto se bohužel vůbec nepovedlo....námět dobrý, režisér dobrý...ale ten příběh a těch nelogičností...stručně jasně...tohle jsem řežisérovi nezbaštil...z hrdinů se stali na konci padouši... ()

Keep smiling

Jsem moc rád, že první film, který na csfd komentuji, je právě film Spáči. Maximální hodnocení dávám za skvělé herecké obsazení a za silný příběh, který nenechá snad nikoho chladným. Btw. výkon Brada Pitta a Roberta De Nira bych hodnotil samostatně nejvyšším hodnocením :)). ()

jurijuri

Čím viac tento film pozerám, tým viac ho milujem. Od prvej sekundy až po záverečné titulky. Má výnimočnú atmosféru, ktorá ma úplne pohltila. Pri scéne kedy sa po procese všetci stretnú a poslednýkrát sú spolu mi behajú zimomriavky po chrbte. ()

JARDAHONDA

Film s poněkud drsnějšího prostředí ukazuje pravdivý příběh, který má v sobě hodně emocí. Na filmu se podílela celá plejáda výborných herců. Závěr = 4 hvězdy ()

PekoK2

Spracovanie tohoto filmu ma veľmi nadchlo, nakoľko je to veľmi pekne zobrazený život mladých faganov s americkej ulice. Výborne napísaný scenár a herecke výkony su tým čo filmu dáva iný rozmer na pohľad krutej reality a sladkej pomsty. Prepracovaný narafičený súd, ktorý má ukázať na pravých násilníkov je skvelým predstavením ale aj poukázaním na zatváranie očí pred krutou realitou svinského systému. ()

Monco

Vynikající film ve kterém opět vede Bacon, který měl snad být nominovaný na oscara. Souhlasím s uživatelem Mattym, že jsem očekával, že Hoffman, De Niro a Pitt dostanou větší příležitost. Ale i tak musím konstatovat, že to byl nezapomunutelný zážitek a mimochodem skvělá hudba 60.let. ()

BallsCutter

Naprosto strhující podívaná. Kamera zaznamenává veškerou komplexnost filmu. Na nic nezapomíná, zobrazuje jen ty důležité záběry. Žádné rádoby umělecké fórky. Prostředí měnících se časových linií je neuvěřitelně realisticky zobrazeno. prostředí Hell´s Kitchen mě uchvátilo. Herecké výkony jak jinak excelentní. Líbily se mi vypravěčovy doplňky. Dělají film mnohem zajímavější, kdy se dovídáte pohnutky hlavních hrdinů, vysvětlení a důvody při plynulém průběhu filmu, který se kvůli tomu nemusí vracet nebo zastavovat. Jednotlivé charakterové prvky hlavních postav jsou tak různorodé, že je sledujete s obdivem. Nejedná se o žádné klišé ani ohrané blbiny. Vendetta zde prostupuje celým příběhem, není jen zvláštně, primárně nebo významě zobrazena. Prostupuje celým dějem. Geniální ()

katjaaa

Strhující drama o čtyřech mužích s duší mladých chlapců toužících po pomstě. Skvělé herecké výkony. Kevin Bacon, opět v roli zaporáka, zahrál bachaře na jedničku. Film mě dostal do kolen. Dávám 100% ()

Sololovec

SOLO: 90% prostě "klasika" v tom opravdovym slova smyslu. Skvělý scénář, dobré herecké výkony - hlavně Dustin Hoffman byl excelentní, i když na malém prostoru. vynikající,skvělá, "sociální detektivka, při obhajobě D. Hoffmana slzy v očích nad hereckym výkonem. LOVEC: 70%. klasicka filmařina leč ponekud zdlouhave - sceny s bohem, jakkoli v realu uveritelne, podane sentimentalne a kycovite, propagantisticky. naprosta absence snahy pridat hercům 13 let navic, krome hlavnich hrdinů-hranych jinymi herci. pomerne slusny dustin hoffman, jinak prumerny herec upsouklych filmů ve poslednich 25 letech. zaverecny hepáč zlehla vyvazeny kriminalnim dovetkem. ()