Rudí prezidenti

Kněz komunismu - Gustáv Husák (E05)

(epizóda)

Byl jediným komunistickým prezidentem, který se narodil na Slovensku. A také jediným, který se dožil pádu režimu. Gustáv Husák zažil válku i život v ilegalitě. Poznal vězení Slovenského štátu i komunistického Československa. Sám sebe kdysi nazval knězem komunismu. V očích československých občanů zůstane navždy symbolem normalizace. Osobnost Gustáva Husáka v dokumentu scenáristy Luďka Navary a režisérky Petry Všelichové. (Česká televize)

Amonasr

Vcelku objektivní dokument, i když zdůrazňuje víc to negativní na jeho osobnosti,  než čeho by se dalo vážit.  Po sovětské okupaci bylo každému jasné, že Pražské jaro skončilo, do Husáka se ale vkládaly jisté naděje, že bude hrát se Sověty chytrou hru a alespoň něco dokáže uhájit. Z toho ale národ brzy vystřízlivěl, Husák podřídil vše jen svým vlastním mocenským ambicím. ()

Daddko

Tento dokument som si pre istotu pozrel 2x po sebe, chystal som sa písať komentár ,ale pozrel som sa potom na tie čo už boli napísané. Napísal by som temer to isté ako vox_populi, predbehol ma, tak to nejdem opakovať. Tak len čosi pridám. Som rodák z Dúbravky,nebohá stará mama bola ten istý ročník ako G.H., chodili spolu do jednotriedky. Niekedy čosi pospomínala. G.H. bol samotár, s deťmi sa nehral ,stále čítal. Bol najlepším miništrantom p. farára Mojša, ten v ňom objavil mimoriadnu inteligenciu a podporoval ho. G.H. ho pozval na recepciu pri menovaní za poverejníka. Voľby na Slovensku (posledné demokratické pred nástupom komunistickej totality) Husák a spol . prehrali, dostali len 31%, DS 62%. V Čechách a Moravskosliezku komanči vyhrali....a potom to začalo, Kléma predseda vlády a už sa vykrúcali krky. Ako vždy rozklepaný Beneš prevrat priklepol. To len na margo toho odkiaľ to zlo prišlo a kto prakticky pričlenil Slovensko v rámci ČSR ako satelit k SSSR. Slovensko je jediná krajina kde komunizmus prišiel zo Západu. Na rozdiel od Slánskeho a spol G.H. nikdy nezlomili, z väzenia sa vrátil bez zubov,nebol z toho ani verejný proces prenášaný rozhlasom kde to súdruhovia Slánsky&Co odrecitovali tak ako ŠtB nacvičila. Ktosi v komentári píše že je to vrah, asi trochu mimo. Mohol sa pomstiť svojim bacharom a tým ktorí ho tam dostali, také som nikde nezaznamenal. Dobre vychádzal so Štrougalom a Chňoupkom, tých považujem za tých rozumnejšich a inteligentnejších, naopak nevychádzal z Bilakom, to bol skutočný magor a ideologický vodca komunistického teroru. Neviem kde zobrali že G.H. sa skrýval 21.8.1968 v kostole u farára ktorého poznal z Dúbravky. Vie niekto jeho meno alebo relevantný odkaz, svedectvo ? V 1968 p. farár Mojš bol temer s istotou na pravde božej. Po 1948 asi tažko chodil do Dúbravky do kostola. Že sa G.H.za vojny ukrýval u poslanca Slov. snemu Pavla Čarnogurského na povale, tomu by som ešte veril. Toho spomenúť v dokumente pozabudli, poslanec Pavol Čarnogurský bol jeden z tých, ktorí mali zásluhu na jeho prepustení z väznice Slov. štátu (t.j. nielen Karvaš). Nič nové mi tento dokument nedal, len taká zlátanina. 1* za snahu ()

Arsenal83

Veľmi zvláštny človek. Človek asi presvedčenia, lebo keď ťa tvoji vlastní takmer zabijú a ty ostaneš verný... a prežiješ toľko útrap... Hodnotiť jednoznačne negatívne sa Husáka nedá, hoci je protipólom Dubčeka. Jeho cirkevné začiatky mu ponechali aj na konci možno trocha svedomia. Rudý bol až do špiku kosti, ale Gottwald to nebol. ()

Stejšn

Opět velmi dobře podaný dokument o další bolševické zrůdě. Za jeho osud by ho člověku bylo chvílemi až líto, ale za tím vším se pořád skrývá cílevědomá karieristická svině, která všechno podřídila cílevědomé cestě k moci. Zajímavé je v titulcích poděkování jeho synovi, zajímalo by mě, jak na otce hledí. ()

mira007

21.srpna 1968 tušil Gustav Husák, že by si pro něj mohli přijít, tak se radši schoval na faře u známého faráře. Husák se do historie zapsal pozitivně jen tím, že byl poslední komunistický prezident, jinak by mne zajímal vhled do jeho mysli, protože mi hlava nebere, že člověk, který projde politickými procesy v padesátých letech a jde do těžkýho kriminálu, kde ho mučej, přijde o manželku tak nakonec je největším zastáncem socialismu až se stane nejvyšším představitelem režimu. To měl tak v hlavě nasráno ideologicky nebo? Jestliže režim drtil obyvatele v padesátých letech fyzicky, tak Husák se svojí normalizací to doklepl po mentální stránce ( ikdyž počet mrtvých za jeho panování taky nebyl zanedbatelný ). ()