Většina z nich po prezidentském křesle toužila. A všichni bez výjimky byli nakonec zklamaní. V letech 1948–1989 se v nejvyšší státní funkci vystřídalo pět jmen. I když si moc v té době přisvojovala jediná strana, nebyla nejvyšší státní funkce ušetřena mocenských bojů a zákulisních intrik. Cyklus Rudí prezidenti odkrývá skryté pozadí výkonu prezidentské funkce v dobách, kdy se o jejím obsazení rozhodovalo v sekretariátech komunistické strany. Každý z pěti dílů je věnován jednomu z komunistických prezidentů Československa: Klementu Gottwaldovi, Antonínu Zápotockému, Antonínu Novotnému, Ludvíku Svobodovi a Gustávu Husákovi. Jejich osobní a politický příběh cyklus vypráví výhradně prostřednictvím archivních materiálů. Namísto historiků tak dostávají prostor dobové zvukové a obrazové záznamy. (Česká televize)

Recenzie používateľa Amonasr k tomuto seriálu (5)

Rudí prezidenti (2018)

Poctivě udělaný dokument, který srozumitelně podává obraz nejen Gottwalda, ale i celé doby. Umožňuje pochopit vývoj společnosti včetně jeho příčin, který vedl až k "Vítěznému únoru" a tragickým deformacím 50. let. Na rozdíl třeba od příslušné epizody v Českém století, která je pouze ideologickým výpotkem tvůrců. ()

Muž z lidu - Antonín Zápotocký (2018) (E02)

Poctivě zpracovaný dokument, který se snaží nahlížet osobnost Antonína Zapotockého v kontextu jeho životních zkušeností i složitosti dějinných procesů jako živého člověka i s jeho chybami. Na rozdíl například od Českého století, kde jsou všichni komunističtí pohlaváři jen ahistoricky jednostranně karikováni a zesmešňováni. ()

Těžkosti Antonína Novotného (2018) (E03)

Abdikace Novotného byla jedním z klíčových momentů Pražského jara. Národ jí uvítal v obrovské euforii a s velkými nadějemi, že se reformní kurz bude rozvíjet ještě rychleji. Byly to snad nejsvětlejší okamžiky naší novodobé historie, které nepřekonalo ani počáteční nadšení po sametovém převratu. Škoda, že tyto naděje brzy rozjezdily pásy sovětských tanků. Opět  velice zdařilá epizoda, která objektivně zhodnotila Novotného účinkování až k jeho hořkému konci. ()

Poslušný generál - Ludvík Svoboda (2018) (E04)

Vcelku objektivní pohled na osobnost nejslušnějšího a lidsky nejrespektovanějšího komunistického prezidenta. Jen hodnocení jeho úlohy v úřadě v období Pražského jara a následně za normalizace je dle mého příliš příkré a do značné míry nespravedlivé, protože nebere do úvahy jednak jeho omezené rozhodovací pravomoci a jednak ani to, že sehrál pravděpodobně důležitou roli v tom, že  sovětská okupace nenabyla mnohem drastičtější formy, jako tomu bylo třeba dříve v Maďarsku. Po bitvě je holt každý generálem, zatímco Svoboda jím byl svou rozvážnou podstatou i v prezidentském úřadě. Trošku mi to připomíná i nevděčnou roli Edvarda Beneše v době mnichovské a později i únorové krize, která rozděluje i historiky v názoru na to, jak se měl zachovat,  až dosud. ()

Kněz komunismu - Gustáv Husák (2018) (E05)

Vcelku objektivní dokument, i když zdůrazňuje víc to negativní na jeho osobnosti,  než čeho by se dalo vážit.  Po sovětské okupaci bylo každému jasné, že Pražské jaro skončilo, do Husáka se ale vkládaly jisté naděje, že bude hrát se Sověty chytrou hru a alespoň něco dokáže uhájit. Z toho ale národ brzy vystřízlivěl, Husák podřídil vše jen svým vlastním mocenským ambicím. ()