Dobrý, zlý a škaredý

• Česko Hodný, zlý a ošklivý (viac)

Traja pištoľníci, nepriatelia na život a na smrť a každý z nich pozná len časť tajomstva, bez ktorého nenájdu skrytý zlatý poklad... Dobrý je Blondie /Clint Eastwood/ - pištoľník s veľkým zmyslom pre česť. Zlý je Angel Eye / Anjelské oko - hrá Lee Van Cleef/, sadistický nájomný vrah, ktorý vždy zasiahne svoj cieľ. Škaredý je Tuco /Eli Wallach/, hľadaný mexický bandita, ktorý sa stará len o seba. Ich príbeh sa odohráva na sklonku americkej Občianskej vojny: Nepriatelia Blondie a Tuco narazia na voz, plný mŕtvych mužov - jeden - Bill Carson - je ešte nažive. Carson im povie, že spolu s ďalšími chlapmi zakopal na cintoríne zlatý poklad. Krátko na to však umrie. Tuco sa od neho ešte stihne dozvedieť názov cintorína a Blondie - meno hrobu. Obaja sa teraz potrebujú, keďže každý vie iba časť tajomstva. Angel Eye, ktorý bol Carsonovi v pätách, sa o tom dozvie. Teraz už len potrebuje, aby ho tí dvaja priviedli k skrytému pokladu... Vedia, že musia zostať nažive, ale o poklad sa deliť nechcú... Podľa kritikov je to jeden z najlepších westernov vôbec. (oficiálny text distribútora)

Subjektiv

"Ve světle nedávných hodnocení jsem se začal obávat, že ve mně někdo snědl všechen popcorn. Skutečnost však byla jiná, stačilo jen trochu horkého pouštního slunce a nerozvinutá kukuřičná zrna začala pukat jako když se střílí z koltů a kanónů. Když Hodný, která není zase až tak hodný, Zlý, který má své zásady, a Ošklivý, kterému nechybí charisma, spojí své síly, dokážou domněnku, že tvořit filmy jen proto, aby bavily, je ostudné, rozstřílet napadrť, porklít jí a plivnout na její mrtvolu," chtělo se mi napsat. Jenže poslední třetina můj názor lehce pozměnila. Přece jen jde o film, který v sobě má víc než jen prostou zábavu. Scéna Tucova příchodu na hřbitov pak definitivně rozhodla, že pět hvězd tentokrát dát musím, i kdyby byl závěr sebezprzněnější. Což nebyl, naopak. Nejsem znalec westernu, nicméně i tak se bojím, že lepšího zástupce tohoto žánru už asi v životě neuvidím. Budu doufat aspoň v rovného. A kdyby měl podobně chytlavou ústřední melodii, byl bych šťastný dvojnásob. ()

B!shop

Tak jsem konecne videl tenhle legendarni western a fakt to je pekne vostry, asi nejlepsi western co jsem kdy videl. Film ma sice tri hodiny, ale ani na chvily jsem se nenudil, Sergio skvele vyvazil pomer akce, rozhovoru a sem tam nejakej vtipek. Celej western je spravne velkolepej a jeste to podporuje naprosto uchvatna hudba. Vsichni tri hlavni predstavitele jsou dobry, Eli Wallach se skoro vyrovna Eastwoodovi, Lee Van Cleef sice nema tolik prostoru jako v druhym dilu, ale i tak je dobrej. Pribeh sice neprichazi z nejakym originalnim cilem, opet jde o penize, ale cesta k nim je spravne slozita a napinava a vetsina veci je do detailu promyslena. Navic se tentokrat prekonava i kameraman. Proste pravem legendarni western a vyjimecnej filmovej zazitek. ()

dO_od

// Další westernová paráda, kterou si dávám s nějakým tím zpožděním. Předchozí dva díly "dolarové trilogie" mě ještě čekají ale chtěl jsem mít jasno, ke které skupině lidí se přidám a musím říct, že to pro mě vyhrálo nakonec o nějaký ten kus lepší Tenkrát na Západě. Tenhle film byl rozhodně akčnější a dá se říci i zábavnější, přesto tomu chyběla ta "šťáva", kterou ten druhý film tolik oplíval. Hudba v obou filmech velmi výrazná, jméno Ennio Morricone už rozhodně nezapomenu, nicméně i tady Hodný, zlý a ošklivý o něco zaostává a nezní mi v uších tak dobře, jako harmonika. Tak i tak, perfektní režie S. Leoneho se mi čím dál tím více vrývá pod kůži a řekl bych, že u tohoto žánru ještě nějakou chvilku zůstanu. ()

Karlos80

Druhý nejlepší western všech dob, alespoň v mém pomyslném žebříčku. Čím vícekrát se na tento film budete dívat, tím stále lepší a lepší se vám bude zdát. A tomu věřte zraje totiž jako víno. Ať už díky humoru, podařeným a nečekaným zvratům, nebo přímo díky ústřední trojici. Blonďákovi Eastwoodovi to dokonale sedne, jakoby se pro western už narodil. Krásnoočko Lee Van Cleef je fantastický padouch a Tuco (E. Wallach), je prostě nádherná a vtipná postava, které chvíli fandíte (protože nevíte s kým je a na jaké straně je), abyste ji vzápětí nenáviděli jak jen to jde. Toto vše jako celek, plus navíc opravdu krásná původní hudba od E. Morriconea, mě jednoznačně utvrzuje v hodnocení za 5*. Trvalý, hodnotný a jen tak nevyprchající filmový zážitek. Lahůdka.. ()

Slasher

Královský western s dostatečně našlapaným děním, výtečnými charaktery (Good & Ugly) a překrásnou ústřední melodií. Atraktivní divoký západ, krvácející občanskou válkou, plný zlých a ošklivých. Toto je skutečně vyčerpávající obraz, pěti nehodnotím pouze z přetrvávajícího pocitu povinnosti, pravděpodobně jelikož dlouhatánská stopáž mi nepřišla úplně prosta slabších míst. ()

movie

Pro mě nejslabší díl dollarové triologie. Kdyby si Leone odpustil od zbytečného antiválečného komentáře a sestříhal film na čisté dvě hodiny, jednalo by se o absolutní westernové dílo. Místo toho má snímek spoustu táhlých momentů a celá wtf pasáž, kde Blondie a Tuco vyhazují do vzduchu most v průběhu válečné vřavy patří mezi nejzbytečnějších 30 minut světové kinematografie. ()

RHK

Jeden ze 100 filmů, které musíte vidět, než umřete. Jeden ze 100 nejlepších westernů - 100 Greatest Western Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Celosvětově divácky úspěšný film. "Když chceš střílet, střílej, ale nediskutuj." Scéna na hřbitově je klenotem korunujícím Leoneho snímek. "Na světe jsou dva druhy lidí. Ty s nabitou pistolí a ty, co kopou. Ty kopeš." Trailer: http://www.sms.cz/film/hodny-zly-a-osklivy/ukazka ()

Boss321

Špičkový western, který navždy bude společně s Tenkrát na Západě tím nejlepším co můžete v daném žánru shlédnout (mě se o něco více líbilo Tenkrát na Západě). Určitě nejzajímavější příběh z celé dollarové triologie. Navíc v předchozích dílech mi chyběl někdo jako Eli Wallach, který zahrál báječně a v mých očích zastínil i Clinta Eastwooda. Leone na předchozích dílech vidělal velké peníze a je to hodně vidět. Bez hudby Ennia Morriconiho se neumím Leoneho westerny představit, protože dodává snímku tu správnou atmosféru. Ačkoliv nejsem žádný vyznavač westernů, tak tohle je nezapomenutelný zážitek........ ()

Jossie

Western tím lepší, kolikrát se na něj podíváte. Naprosto netradiční tím, že obsahuje i humor, nečekané zvraty, válku Severu proti Jihu. Ústřední trojice je skvěle vybraná, Blonďák Eastwoodovi dokonale sedne, Krásnoočko Lee Van Cleefa je fantastický padouch a Tuco je prostě nádherná postava, které chvíli fandíte a chvíli ji nenávidíte. Příběh je krásný, ani chvilku nenudí a Morriconeho hudba, to je dokonalost sama. ()

pan Hnědý

Jeden z nejlepších westernů vůbec. TnZ pro mě o něco silnější zážitek bez chyby a s perfektní hudbou, ale i tu nechyběla výborná hudba, herecké výkony a humor. To, že mezi sebou soupeří ve světových žebříčkách napovídá tomu, že Ital Sergio Leone patří mezi elitu westernového žánru. ()

Kulmon

Nejlepší western všech dob! Zajímavosti: Prvních deset a půl minuty ve filmu nepadne jediné slovo. *** Zlato v roce 1862, kdy se příběh odehrává, mělo hodnotu 20.672 dolarů za unci, 4. září 2006 to bylo 628.10 dolarů za unci. 200000 dolarů, které měli tři bandité z názvu filmu, by 4. září 2006 mělo hodnotu 6076867.50. *** Když přišel při natáčení čas vyhodit most do vzduchu, Sergio Leone se na této práci domlouval se španělským kapitánem armády. Domluvili se, že vyhodí most do vzduchu, až Leone dá přenosnou vysílačkou signál „Vai“ (Jdi). Naneštěstí, jiný člen výpravy říkal na stejném kanálu jinému členovi „vai vai“, což znamenalo „vše je v pořádku pokračuj“. Kapitán slyšel příkaz a vyhodil most do vzduchu bez účasti kamer. Leone byl tak rozrušený, že toho dotyčného okamžitě propustil, a ten mu pohotově ujel jeho vlastním automobilem. Kapitán z toho byl velmi nešťastný a domluvil se s Leonem, že vystaví nový most s podmínkou, že onen vyhozený bude znovu zaměstnán. Leone s tím souhlasil, a poté se vše již podařilo. *** Protože Sergio Leone mluvil špatně anglicky a Eli Wallach špatně italsky, domlouvali se ve francouzštině. *** Al Mulock, který hrál gangstera, který se snaží zabít Tuca, když se koupal, si nikdy nemohl zapamatovat těch pár vět, které měl pronést. Leonemu již došla trpělivost, řekl mu, aby počítal italsky od jedné do deseti a jeho text byl do filmu přidán v postprodukci. *** Charles Bronson dostal nabídku hrát Tuca i Angel Eyes. Nakonec však nehrál ani jednoho. *** Rozpočet byl na tehdejší dobu vysoký 1600000 $. *** V záběru ve španělské poušti je 1500 komparsistů – španělských vojáků. *** Tři hlavní herci Clint Eastwood, Lee Van Cleef, Eli Wallach a Al Mulock s Johnem Barthou, který hrál šerifa, jsou jediní herci, kteří ve filmu skutečně mluví anglicky. Ostatní mluví italsky či španělsky, podle jejich rodné řeči, pak byli předabováni. *** Během scény před konečným soubojem, kde Tuco běží přes hřbitov, můžeme vidět na plátně psa. Sergio Leone se obával, že scéna skončí melodramaticky, psa na projekci pustil, ale Wallachovi nic neřekl. Jeho údiv je tak opravdový. *** Eli Wallach mohl být bez hlavy, kdyby ji během vlakové scény zvedl. V širokém záběru můžete vidět schod, který by mu srazil hlavu. *** Sergio Leone si vybral Eli Wallacha ne kvůli jeho roli Calvery v Sedmi statečných, ale kvůli jeho výkonu ve filmu Jak byl dobyt Západ (1962). ()

Jara.Cimrman.jr

"Bůh při nás není, protože nesnáší idioty." Hodný Blonďák je pěkná svině, Zlý Krásnoočko sympaticky dodržuje smlouvy a ošklivý Tuco je prostě dokonalý. Od jeho skoku oknem na plátno jsem mu nepokrytě fandil a doufal jsem, že dodrží své slovo o tom, že bude vždycky naživu. Tahle trojka byla prostě někdy rychlá, jindy pomalá a vždycky zábavná. Navíc jí do rytmu koltů hrála skvělá hudba. A nyní mne omluvte, jdu vyhodit do povětří most, abych tím někomu udělal radost. ()

CheGuevara

Sergio Leone s nadhledem a sobě vlastním humorem natočil nesmrtelnou ikonu doby. Doby, kdy western nebyl neduživým staříkem a kdy se širými pláněmi rozeznívala Morriconeho hudba, bohužel pominuly. Hodný, zlý a ošklivý však zůstává. ()

EdaS

Extended edition možná nemusela být zase tolik extended, ale Leone nemůže nudit ani skoro tři hodiny v kuse. Jen mě napadlo, jak by jeho filmy vypadaly a byly hodnoceny bez bezpochyby geniální Morriconeho hudby. ()

H34D

Milovat westerny, tak miluji i tento film. Po Tenkrát na západě jednoznačně nejlepší western, Clint Eastwood je bezkonkurenčně ten nejstylovější a nejdrsnější i nejvychytralejší pistolník divokého západu... Samozřejmě zčásti i za předpokladu, že bude mít za zády tak zručného režiséra jako je Sergio Leone, který dokáže vykonstruovat jak lehce humorné, tak těžce napínavé scény, kterým by záviděl, leckterý novodobý áčkový thriller. Ačkoliv mě nenapadá jediný zápor, jež bych mohl filmu objektivně vytknout, plné hodnocení bohužel nemohu udělit, westerny mě tolik nebaví a místy jsem se nudil. 8/10 ()

xxmartinxx

Dokonalá podívaná ve všech ohledech od nezapomenutelné hudby po sympatické hrdiny a zajímavý příběh. Nejde než chválit od rána do večera. Nejlepší western všech dob. ()

Arx

Tenkrát na Západě mi přijde o třídu lepší. A proto nemůžu tomuto kvalitnímu westernu dát plný počet a postavit ho na stejnou úroveň. 90% ()

Skejpr

A další klasika, která mě minula... Kamerově neuvěřitelné, hudba fantastická, jenže příběh (v rozšířené verzi) roztahaný, plný zbytečných odboček, zbytečných vedlejších postav, s absolutně nevyužitým záporákem. Až v poslední části, počínaje absurdní bitvou o most začíná být Hodný, zlý a ošklivý opravdu precizní... Do té doby až příliš rozhárané, nekonzistentní a bohužel také nudné... ()

BadoXXII

Na světě jsou dva druhy lidí, můj příteli. Ti, co mají na krku provaz a ti, co je odřezávají...... Svojou formou oveľa menej vydarené ako Vtedy na západe. Nemá to takú filmovú poetiku. Určite to je však podstatne dynamickejší western so zaujímavým príbehom a postavami. Videl som ho už však veľmi dávno, chcelo by to repete..... Hledám vlastníka toho koně. Je to vysoký blonďák, kouří cigáro a je to svině! ()

Shit

Spolu s Tenkrát na západě nejlepší Western co jsem kdy viděl. Všichni tři hlavní přestavitelé jsou fakt skvělý a do toho suprová muzika. Je to sice šíleně dlouhý, ale Sergio Leone to dokázal tak skvěle natočit, že to uběhne jako voda a ani vám nepřijde že to tak dlouhý vůbec bylo. Sice se ve filmu najde pár nelogičností, ale všechno to jede tak rychle, že na to za chvilku zase zapomenete. Je to klasika mezi westerny a nejlepší film Clinta Eastwooda ()

Ennio Morricone - The Official Concert Celebration

Ennio Morricone - The Official Concert Celebration

23.11.2023

Zdigitalizovaní drsňáci se vrací na plátna kin!

Zdigitalizovaní drsňáci se vrací na plátna kin!

27.05.2012

Další Bruckheimerova akční pecka?

Další Bruckheimerova akční pecka?

16.02.2009

Není to vyloučeno. Obzvlášť když režisérem by měl být flexibilní Curtin Hanson, který před dvanácti lety oslnil stylovou kriminálkou L. A. – Přísně tajné. Zhruba stejně dlouho si Jerry Bruckheimer… (viac)