Nezanechať stopu

(festivalový názov)
  • Česko Beze stop (viac)

Beze stop je nejnovější film Debry Granikové (Do morku kosti), který se vám dostane pod kůži. Je to působivé, tajemné a okouzlující zkoumání života mimo společnost. Dospívající dívka (Thomasin Harcourt McKenzieová) žije se svým otcem (Ben Foster) dlouhé roky v dobrovolné izolaci v rozlehlém lese na okraji oregonského Portlandu. Po náhodném odhalení jejich nelegálního příbytku jsou oba umístěni do speciálního resocializačního programu. Pokusí se přizpůsobit novému prostředí, dokud se z náhlého popudu nerozhodnou vydat na riskantní cestu zpátky do divočiny. Jejich snaha dosáhnout úplné nezávislosti je nutí čelit protichůdné touze být součástí komunity a naléhavé potřebě žít odděleně. (Cinemax)

sir-dave

Neurazí, nenadchne, dojme, nevtáhne až tak do děje. Takový rodinný filmík z lesa, hodně realistický, trochu artový, s dobrými hereckými výkony ale k vyššímu hodnocení mi něco chybí. ()

maxxxim

Za mňa jeden z najlepších filmov posledných rokov. Celý film sa snaží otec ukázať cestu dcére, ale nakoniec ukáže cestu dcéra otcovi. ()

chelseaman22

Film je obdobou Útěku do divočiny, avšak zde má pouze dva účastníky, z čehož zejména otci ruplo v bedně, a proto se s dcerou honí po lesích. Film svádí zejména tomu, aby divák doufal, že fotřík zemře bolestivou smrtí a dcera si najde nabíječe, a to nejlépe ve městě. 57 % Celosvětový příjem k 30. 1. 2020: $7,682,928, což je 0,7 násobek rozpočtu ()

viperDavid

Nějak nevím co si o tom myslet. Ne že by to byl složitý příběh, ale konec byl dost obtížný. Nebudu nic prozrazovat. Stojí za vidění ? ano, byla to pecka ? ne. Zanechá to dojem ? rozhodně ano. Oba dva herci si zaslouží skvělé hodnocení. ()

terunka003

Rodinné, mizející, proti všem, samotářké, sobecké, bolestné, strachující, volné, ... Krásný příběh mezi otcem a dcerou, sdílející samotu v přírodní rezervaci. Zvrat a změna v názorech nastane po odhalení jejich domova a separace do "normálního" života. Ve filmu jsou jasně zvýrazněné hranice mezi oběma světy, kontrasty mezi zelení ve volné přírodě a uschlými kytkami v pronajatém příbytku, ticho lesa a typické zvuky města, moderní život a primitivní věci obživy v lese. Hlavní postavy byly plné svých vlastních strachů. Postava otce postižená válkou byla vlastně hodně sobecká, dcera zase chtěla rodinu a zázemí. Herecky perfektní, mladá Thomasie je fantastická. Exteriéry skvělé. A zelené. Ve snímku je hodně nevyřčeného a každý si v tom trošku najde to své. Třeba to, že domov máme tam, kde jsou naši nejbližší.. "..můžeme si ale myslet co chceme.." (KVIFF 2018) ()

venison

Drama "Beze stop" poněkud komornějšího ražení je reálnější verzí barevnějšího a rozesmátějšího filmu „Captain Fantastic".. Na šnečí tempo příběhu jsem si musela chvilku zvykat, ale někdy pomalejší snímek není od věci.. Daleko více mne nebavilo nulové pozadí vyprávění a minimální kontext.. Postupem času nabírá film o chlup vyšší tempo a stává se (alespoň pro mne) daleko stravitelnější.. Poslední třetinu z komunity přestárlých hippies jsem si vyloženě užívala.. Ben Foster je prostě a jednoduše skvělej a Thomasin McKenzie, v roli jeho dcery, mu bezvadně sekundovala.. Chyběla mi výraznější pointa.. Nejlákavější na celém počinu je bohužel trailer.. ()

Phietros

Tak ciste a jednoduche, bez zbytecnych efektu, triku a zkazenosti. Pribeh otce a dcery zijicich bezstarostne od civilizace uprostred lesu. Jejich pohadku jim jednou narusi a oni se musi vyporadat zit mezi lidmi. Netrva to dlouho a vydavaji se na utek za svobodou. Bohuzel otec se pri vyprave pro potraviny zrani, dcera ho najde a zavola pomoc. Tu dostaji od skupiny lidi zijicich v lesich v karavanech s podobnym stylem zivota jako oni. Po uzdraveni se ale otec opet chce odtrhnout a jit dal. Tom ale uz nesouhlasi a uvedomi si, ze to je on kdo chce takhle zit. Konec velice zvlastne uzavreny, druha polovina slabsi. 65% ()

ZeroCZ1233

Tento snímek jsem měl ve watchlistu už dlouho, ale teď jsem měl ještě o dva důvody víc, proč se na to podívat. První důvod je Thomasin McKenzie, jež mě naprosto uhranula v Jojo Rabbit a chtěl jsem si ověřit její herecké schopnosti i v jiných projektech. Druhý důvod byl Ben Foster, jenž se má zhostit role našeho nejznámějšího vojevůdce s lahkým gulometom v megabijáku Petra Jákla. Oba mě o svých hereckých umech přesvědčili, Thomasin jako mladá zakřiknutá, ale přesto postupně rebelující dívka a Ben vzhledově jako starší verze Jesseho Pinkmana s komplexy z vojenské služby perfektně sedly do tohoto sociálně laděného The Last of Us, kde místo nakažených jsou za nepřátele vnitřní démoni rozbíjející iluze o normálním životě ve společnosti. Snímek svou narační strukturou a vláčným tempem dosahuje dokonalé stopáže během níž si divák dokáže dle dostupných informací a plynutí příběhu vybudovat vlastní názor na situaci a současně má čas se vcítit do těžké situace protagonistů i když to není prvotní zájem tvůrců a nedochází se k tomu samoúčelně jak by se dělo u podobných projektů. Leave No Trace není žádný majstrštyk roku 2018, ale jako americké indýčko rozebírající peripetie veteránů zase jiným pohledem to funguje správně. Prvně jsem tomu chtěl přidělit 7,5/10, ale přes noc to pěkně vyzrálo, takže pěkných 8/10. ()

Tft

Leave No Trace se může zprvu zdát jako klasický film o útěku člověka do divočiny a vzepření se společnosti, ale uvnitř skrývá mnohem hlubší myšlenku. Debra Granik film vytvořila na základě knižní předlohy "My Abandonment", především tedy na její první polovině, která sleduje otce, veterána z války ve Vietnamu a jeho dceru, kteří opustili společnost a žijí v národním parku nedaleko Portlandu. Na filmu je čerpání z knižní předlohy hodně znát, především díky poetičnosti vyprávění, které Debra Granik umí krásně přenést na plátno. Leave No Trace šetří dialogem co to jde a soustředí se hlavně na vizuální vyprávění, některé části filmu evokují práci Terrence Malicka, takže příznivci pomalého, lehce plynoucího obrazového vyprávění si přijdou na své. Základním stavebním kamenem celého filmu je dvojice Thomasin McKenzie v roli Tom a Ben Foster v roli Billa. Kdyby tyto dva selhali film by šel ke dnu, naštěstí se tak neděje a jak Ben Foster tak Thomasin Mckenzie hrají naprosto skvěle, mají situaci o to těžší, že svoje emoce musejí předávat divákům především fyzickými hereckými výkony, protože dialogu si opravdu moc neužijí. Jejich vztah je hlavním důvodem proč film funguje a Debra Granik měla při castingu zatraceně šťastnou ruku. Kde Leave No Trace překračuje hranice meditačního filmu o přežití člověka v přírodě, je konfrontace se skutečným světem. Ústřední dvojice se nejednou dostává do situace, kdy je nucena do střetu s reálným světem mimo jejich uzavřenou bublinu, tyhle části filmu ho spojují s realitou a nenechávají ho sklouznout do přestřeleného světa za hranice reality, jak se to častokrát stalo např. v „Captain Fantastic“. Leave No Trace má svoje slabší chvilky, kdy plyne až moc pomalu a pro někoho, kdo si nebude užívat zadumané záběry na hlavní postavy v přírodě, může mít s filmem trochu problém, Debra Granik ale jinak drží film pevně ve svých rukou a vytváří harmonické dílo o vztahu člověka k přírodě a o vztahu otce a dcery. Trošku skrytou, ale o to více důležitou zprávou, kterou chce Debra Granik předat divákům, je to jak americká společnost hledí na válečné veterány. Ti jsou sice uznáváni, ale skutečnou snahu o to jim pomoci projeví jen málokdo. To jestli na vás film zapůsobil vám zodpoví samotné finále, které většinu diváků dělí na dva tábory. Já paradoxně nespadám ani do jednoho, příliš na mě totiž nezapůsobilo, ale tohle vyústění v kontextu celého filmu naprosto chápu a respektuji. 82% ()

J-o-k-e-r

Komornější vydání Mr. Fantastic. Mě ale tahle látka, týkající se izolace od společnosti, zaujme v každém vydání. Jediné co mi chybělo bylo hlubší odůvodnění otcova rozhodnutí. Nějaké střípky z minulosti, atd. Jinak za mě sympatická žánrovka. Potěší především casting s B. Fosterem a začínající T. McKenzie. ()

jefff

Hodně povedený snímek se silným příběhem, dobrými hereckými výkony a nápaditým i překvapivým scénářem, který měl co říct. ()

Soweek

Tak trochu vykrádačka Captain Fantastic s tím, že zde je téma vážnější. Režisérka ovšem nezvládá dramatickou část a Ben Foster místo vyvolání konfliktu celou dobu v sobě vše potlačuje, což mi přijde vyloženě škoda. Mladé překvapení v podání slečny McKenzie je ale výborné. Vypadá to, že se klube nová hvězdička. ()

Forsberg11

Civilná a pomaly plynúca dráma o jednej nezvyčajnej, neúplnej rodine. Ich život sa absolútne vymyká všetkým konvenciám, ktorými nás obklopuje náš bežný život. Žijú v horách neďaleko veľkého mesta a do civilizácie sa dostanú len veľmi zriedka. Prespávajú v stane, živia sa tým čo nájdu alebo vypestujú a ich domovom je samotná príroda. Dlho však táto idylka nevydrží a tak budú hlavní hrdinovia čoskoro konfrontovaný so systémom, ktorý nemá žiadne pochopenie pre ich životný štýl. Prichádza úloha nájsť si miesto v civilizácii, začleniť sa do spoločnosti, nájsť si prácu a chodiť do školy. Ale vôbec to nebude tak ľahké. Leave No Trace dobre funguje hlavne ako sonda do duše zlomeného človeka, ktorý musí bojovať nie len sám so sebou ale hlavne musí zabezpečiť čo najlepší život pre svoju dcéru, ktorá ale oveľa viac túži po spoločnosti a blízkosti iných ľudí. Ben Foster bol fantastický ako psychicky zničený vojnový veterán, ktorý už jednoducho nedokáže žiť medzi ľuďmi, mladá Thomasin McKenzie bola však neuveriteľne autentická. Ďalšia mladá, talentovaná herečka, ktorá má pred sebou pravdepodobne veľkú budúcnosť. Film ako celok však bohužiaľ postráda nejaký silnejší moment, zvrat alebo gradáciu deja. Príbeh plynie len pomaly a pomerne predvídateľne. Na jedno pozretie a tak trochu zamyslenie sa nad zmyslom života to však rozhodne postačuje. 60 %!! ()

sedm.1

Opravdu neobyčejný snímek, který se mi hodně vryl pod kůži. Každopádně je rozhodně nutné v souvislosti s tímto filmem upozornit, že se nejedná o podívanou pro každého, respektive jde o tak těžkou nezávislárnu, že ve výsledku ho docení skutečně asi jen hrstka těch vážně nejvnímavějších diváků a možná pak i pár výjimek, jako třeba já, a to přestože se mezi vyznavače podobných produkcí rozhodně neřadím, spíš jsem ten klasický popcornožrout, slintající především u bezduchých blockbusterových náloží, jenže tohle mě prostě vážně oslovilo, podmanilo si mě to, ten příběh otce a dcery, chtějíc utéct z té všudypřítomné přetechnizované společnosti, mi přišel prostě neuvěřitelně blízký a hlavně pochopitelný a uvěřitelný a docela jsem jim i záviděl, přestože se na druhou stranu musím jednoznačně přiznat, že bych takhle nevydržel žít možná ani pět dní, nicméně, krom samotné myšlenky filmu mě určitě oslovilo ale i jeho velice osobité, oduševnělé zpracování, plné silných a přesvědčivých emocí, podmanivé atmosféry a výjimečných hereckých výkonů ústřední dvojice. Co se zápletky týče, ta pak sice není úplně strhující a obsahově bohatá, ovšem o to zrovna v tomto snímku opravdu nejde, tohle je čistě formální záležitost, kladoucí důraz především na výpovědní hodnotu. ()

Ceny LA kritiků vyhlášeny

Ceny LA kritiků vyhlášeny

10.12.2018

Oscarový závod je v plném proudu a nebýt toho, že je nový snímek režiséra Alfonso Cuaróna cizojazyčný, byla by Roma definitivním adeptem na sošku za nejlepší film. Potvrdily to teď čerstvě rozdané… (viac)