Yellowstone

• USA Yellowstone (viac)
USA, (2018–2024), 45 h 19 min (Minutáž: 37–93 min)

Kevin Costner, Kelly Reilly, Dave Annable, Kelsey Asbille, Wes Bentley, Gil Birmingham, Ian Bohen, Luke Grimes, Cole Hauser, Jill Hennessy, Danny Huston (viac)

John Dutton bráni svoj ranč pred nemilosrdnými developermi, indiánskou rezerváciou a inými nepriateľmi, ktorí chcú získať jeho pôdu. Toto všetko na pozadí rodiny, politiky a jeho odkazu. (SkyShowtime)

Recenzie používateľa castor k tomuto seriálu (52)

Keep the Wolves Close (2021) (S04E07)

Guvernérka, která kandiduje do senátu, chce coby svou náhradu Jamieho. Příliš hodně moci je ale podle Johna jeho slabinou. Závěr je tak pro Jamieho krutý. Dočkáme se i „výživného“ osobního rozhovoru mezi honákem Ripem a majitelem ranče. Tak domluveno. Každopádně dál platí, že už chybí silné téma a dobré zápletky. Kam se třeba posouvá takový Kayce? Loajální veterán s dobrým srdcem toho moc nenamluví a opuštěním ranče myslel na svou rodinu. Jo a teď ho chce ulovit jedna buchta. To je celé. Jamieho tvůrci trochu uklidili na druhou kolej, jeho vrtkavý charakter a nedostatečná rodinná loajalita se nikam nevyvíjí. Na Ripa, na kterého je spoleh, je pořád spoleh… mám pokračovat? ()

No Kindness for the Coward (2021) (S04E08)

Jamie má podle svého biologického otce na svou rodinu množství trumfů. Duttonovi u stolu pokecají o prostatě, a i když je to celé zatraceně na sílu, je to díky hercům fajn („Život je dostatečně těžký, nemusíš tomu napomáhat,“ vyslechne si třeba Beth). Závěr zase hodně cool, ale uvidíme, zda nešlo jen o bezvýznamnou epizodku, která měla ukázat, že Taylor Sheridan akci pořád umí. Jsem „samozřejmě“ rád, že Jimmy nedrží v ruce jen koňský pohlavní orgán. Ale právě proto pořád platí, že děj by se v případě sérií dal bez větších obtíží vtlačit zhruba do sedmi epizod. ()

No Such Thing as Fair (2021) (S04E09)

John riskoval za životy druhých, což se Beth zoufale nelíbí. Večeře se vrací do jídelny, protože nasraný je tentokrát John. A dá Beth přednášku o morálce a o zlých vlcích („Nic takového jako morálka neexistuje. Ne v tomhle království. Nebo zruš ten svůj zasraný slib, tati. Prodej to tady, vem peníze, kup si polovinu Oklahomy a chovej dobytek příštích 20 generací tam, kde se nikdo nebude srát do tebe ani do tvé země!“). Jamieho kandidatura má nemalou trhlinu. Za mě jen potvrzení předešlých rozpaků a fakt, že není moc kde brát. ()

Grass on the Streets and Weeds on the Rooftops (2022) (S04E10)

Alfou a omegou seriálu jsou postavy, děj je až na druhém místě. Každopádně vyvrcholení téhle série není zdaleka tolik úderné či alespoň zajímavé. Zlomená Beth nechce odejít od rodiny. A jelikož má ráda spontánní rozhodnutí, takhle při cestě domů unese duchovního. A v závěru si ještě udělá jednu „důležitou“ fotografii. Než si navrátivší „Texasan“ Jimmy vezme židli ke stolu a zahraje karty, proběhne pár facek. Hmm, s vedlejšími postavami (kovbojové na Duttonově ranči) bych se už jen opakoval. Soudce ještě rozhodne o vině a výši trestu v případě Piper Perabo a můžeme jít v klidu spát. Yellowstone bohužel sklouznul přesně tam, kam jsem si nepřál. Co si budeme nalhávat, tvůrci už (téměř) všechno, co mohli odvyprávět, odvyprávěli. ()

One Hundred Years Is Nothing (2022) (S05E01)

Montana zůstane Montanou. „Aktuálně nás berou jako hřiště pro boháče. S tím je konec. Zvolili jste mě správcem tohoto státu, místní půdy a jeho obyvatel, a přesně tím taky budu. Ochránci přírody se rádi dohadují, co je nejcennějším zdrojem Montany. Vodstvo? Vlci? Stromy? Odpověď je prostá. Jste to vy. Farmáři a rančeři, kteří žijí s půdou, ne na ní.“ Z Johna je guvernér, životní trable v ryze amerických mantinelech ale pochopitelně pokračují. Taylor Sheridan má na kontě několik úspěšných zářezů na stříbrném plátně a hlavně má producentsky a scénáristicky pod palcem na desítku televizních projektů, kdy Yellowstone platí k těm vybroušenějším diamantům. Nejsou to s otvírákem (logicky) takové hody (viz koordinovaný útok na rančerskou rodinu z minula), ale parta kolem Kevina Costnera si o pozornost znovu říká. ()

The Sting of Wisdom (2022) (S05E02)

V minulé sérii tvůrci Jamieho trochu odklidili na druhou kolej, teď by se mohl dostat zase víc do popředí. A i nový (půvabný) protivník z Market Equities v něm vidí skulinku. Jinak se ale Johnovy kroky v nové roli nelíbí ani jeho odstrčenému synkovi, ani senátorce Lynelle, pomstychtivá manipulátorka Beth svého bratra varuje, aby Johnovi už nikdy neodporoval. A zatímco minule bylo tím hlavním u honáků napětí mezi Lloydem a Walkerem, teď se asi budeme víc pohybovat mezi mnohasethlavým stádem dobytka. Už jen kvůli z řeky vyloveným obojkům s vysílačkou. Čeká nás nicméně 14 dílů, právě těch se z hlediska příběhovosti docela obávám. ()

Tall Drink of Water (2022) (S05E03)

Monica minule požádala o to, aby krátce žijícího synka mohli pochovat poblíž ranče. Půjde o indiánský obřad. John Kayceho vyzývá, ať jí vyhoví a dá, co potřebuje, což Kacey vyřeší po svém: odevzdáním odznaku. Lloyd má narozeniny a Beth hodlá oslavovat s rančery. A nenapadne ji nic lepšího než vyrazit do baru. A samozřejmě se chová jako naprostá krá… prostě jako Beth, jejímž nejsilnějším štítem je jízlivost a sklenka vodky. Každopádně stará dobrá americká kabelovka Paramount Network si zatím může mnout ruce: kvalita seriálu je pořád nadprůměrná, navíc láká miliony diváků, přičemž tahle série obzvlášť. ()

Horses in Heaven (2022) (S05E04)

Jamie dostává s úsměvem na tváři svou milou sestru z vazby, Summer se dostává ven z lochu a čeká ji „domácí“ vězení, strážci parku mají dostat informace o mrtvých vlcích a protivnice z Market Equities Sarah se má dostat Jamiemu do kalhot. Holt pořád se něco děje a je patrné, že se u syna-nesyna Jamieho projeví jeho vrtkavý charakter a nedostatečná rodinná loajalita. Upřímně se mu moc nedivím, protože na tuhle famílii by měla nastoupit armáda zdatných psychologů, aby ukočírovala aspoň to, co už není navždy ztracené. Dialog truchlící Monicy s Johnem silný. ()

Watch 'em Ride Away (2022) (S05E05)

A přesně tohle je Yellowstone: nahoru, dolů. John zmírnil Summernin trest a hodlá využít jejího smýšlení zapálené ekoložky, zatímco Beth v ní vidí nepřítele, což dá otevřeně najevo. Rodinná večeře je dosud jakýmsi vrcholem série. Zatímco Johnova asistentka s hrůzou sleduje toxické rodinné vztahy a Summer rodinnému kuchaři vyčítá, co všechno musel kvůli žvanci zabít, před očima Beth odumírají poslední zlomky sebeovládání. Dlouho jí to (viz pobyt ve vazbě) nevydrželo. Proto píšu nahoru, dolů, protože se od skvostné večeře dostaneme k jiu-jitsu, k pár větám o životních hodnotách, a nakonec až k tomu, že z holek budou skoro až kámošky do nepohody. A John-guvernér chce, aby veřejnost viděla, co práce na ranči obnáší – tohle rodinné divadlo snad v prezentaci vynechá. PS: „Baví“ mě, jak se postavy opakovaně zvedají od talířů plných jídla. ()

Cigarety, whiskey, louka a mlha (2022) (S05E06)

Na montanskou půdu se snese prezidentský vrtulník, zatímco parta kovbojů v čele s rodinou Duttonových míří do panenské přírody. A má to moc fajn feeling. Stádo o tisíci kusech dobytka je záhy pod kontrolou, navíc se bude umírat po kovbojsku. Mrazení tentokrát víc než nějaké úderné dialogy nebo akční hody obstará množství pocitových záběrů na práci rančerů i pohledy na scenérie či zalesněná údolů s vrcholky hor v zádech. Každopádně za sebou mám šest dílů, osm před sebou a obavy z hlediska příběhovosti (dle očekávání) rostou. Navíc jsou epizody delší než v předchozích sériích. ()

The Dream Is Not Me (2022) (S05E07)

Market Equities zažaluje stát, ten zbankrotuje, a to už zavání ústavními kroky proti funkcionáři (guvernér Dutton), který může být potrestán zbavením funkce. Jamie se toho holt nebojí a začne otevřeně říkat, jak guvernér připravil stát o miliardy z daní i o tisíce pracovních míst. John má zatím jiné starosti, protože stádu hrozí bakteriální brucelóza, kterou na pastviny zavlekli bizoni z parku. A onemocnění představuje velké riziko pro Johnův dobytek, protože stačí, aby jej chytla jediná kráva a stát nechá vybít celé stádo. Je třeba jej přesunout na jih, tudíž se asi s několika postavami na čas rozloučíme. A to ještě ministerstvo vnitra posvětilo, že rezervací mají vést dvě potrubí. Postava Summer divná. ()

Nůž a žádné drobné (2023) (S05E08)

„Bodávala mě pod stolem vidličkou. A to už byla dospělá!“ Beth začne vyhrožovat fotkami, přitom vůbec o místě na hranici s Wyomingem nemá tušení. A to kvůli tomu, že Jamie vyrukuje se zanedbáním povinnosti guvernéra, který podle něj nejednal ve státním zájmu. Navíc to už minule začalo nálezem potracených telat bizonů. Pokud bakteriální brucelózu chytne jen jedna kráva, stát vybije celé stádo, tudíž několik postav musí na čas zmizet kdesi v Texasu. Máme tu osmou epizodu a příběh prostě trpí. A to jsou díly delší než v předchozích sériích. Takže je potřeba přihodit hodně obrazové/náladové výplně, sem tam nějaký country šlágr, jindy si připomeneme Jimmyho kovbojskou linii. Monica, která se svým tchánem snad nikdy nevedla souvislý dialog, mu podruhé poděkuje za to, co řekl po ztrátě jejího syna. U honáků je to pořád dokola, aktivistka Piper Perabo nestrhla. Mám pokračovat...? ()

Costner a drama kolem Yellowstoneu vysvětleno

Costner a drama kolem Yellowstoneu vysvětleno

20.09.2023

Ještě začátkem roku platil Yellowstone za jeden z nejsledovanějších a díky péči scenáristy Taylora Sheridana (Sicario, Wind River) taky nejstabilnějších seriálů v Americe. Jenže s tím, jak… (viac)

Pokračování Wind River nabírá obsazení

Pokračování Wind River nabírá obsazení