John Dutton s rodinou brání svůj ranč i způsob života před nepřátelskými developery, sousedním indiánským kmenem a dalšími hrozbami. (Netflix)

vnimatkrasu

Westernový kouzlo tu čpí jako pižmo. To, co ale má Sheridan v atmosféře, to mu schází na postavách. Chybí jim větší hrot. Víc vrstev, víc pravdivosti, víc Costnerovskýho tajemna v očích. Ke Kmotrovi, k němuž to celý tak ňák okatě směřuje, totiž Yellowstonu chybí alespoň jedna postava, s níž bych se byl rád ztotožnil. A přebývá v ní přesně jeden celý Wes Bentley. ()

tron

„To nie sú spomienky. To sú sny.“ Prvé epizódy ma nudili, ale veľmi rýchlo sa to rozbehlo. A to paradoxne tak, že to spomalilo a začalo sa to venovať postavám. Miestami je to až psychologická pitva, ale o to silnejšie potom na divákovo roztrasené rameno dopadne každý zvrat – pretože si postavy obľúbil, videl ich dušu a pochopil ich ťažké životné príbehy. Po scenáristickej stránke je to miestami jednak nepredvídateľná divočina (trochu na spôsob Tarantina: dlhá scéna, úsmevy, dialógy, bla, blba, bla a zrazu má niekto vystrelený mozog) a jednak scenáre obsahujú zopár kontroverznejších momentov, čo ale nevadí, aspoň je nad čím premýšľať. Padajú silné slová a ešte silnejšie činy. Proste, kovboji. Funkčný mix Skalpov, Krstného otcaDallasu. Costner to má absolútne pod kontrolou (a to samozrejme aj v momentoch, v ktorých to pod kontrolou nemá). Colea Hausera som vôbec nespoznal; stokilovými chlapmi tu pohadzuje na počkanie a láme ich cez koleno ako malých, neposlušných spratkov. Asi najlepšia je Kelly Reilly; kvôli tak výborne napísaným rolám sa z ľudí stávajú herci. Zjavne sa na ničom nešetrilo; už helikoptéra, v ktorej sa Costner vozí častejšie, ako v džípe, musela produkciu stáť pekný majlant. Ústredný hudobný motív je skvelý. ()

Spiker01

Taylor Sheridan to opět dokázal! První dvojdíl mě sice nechal v lehkém nezaujetí, po kterém jsem se k druhému dílu dostal až po déle než měsíci, ovšem pak už jsem plně našlápl na vlnu a sjížděl jeden díl za druhým. U nás bohužel nerozšířená Paramount Network mě velice překvapila, jakému projektu vlastně dala zelenou a už se nemůžu dočkat druhé série. Sheridan tyhle moderní kovbojky má pod palcem a tady samozřejmě půl práce dělá přímo fenomenální Kevin Costner, kterého posledních pár let v podobných rolích, nebo těch mentorských, vídám strašně rád. A nebál bych se jeho výkon srovnat s démonickým Kevinem Spaceym minimálně z první série House of Cards. Nyní je už bezpodmínečně potvrzené, že televize už dnes není ostuda a prchají sem nejen velká jména, ale hlavně skvělí herci, kteří tu dostanou mnohem více prostoru. Pro někoho to bude možná až moc pomalé, já jsem si užíval každý moment a každý díl a dokonce i hojně kritizované finále mě plně uspokojilo. Proč? Kvůli atmosféře, skvěle napsaným a zahraným postavám, výbornému soundtracku (nad tím intrem jsem slintal devět dílů a ještě je to málo, zatím není na youtubu :/ ) a samozřejmě režii, výpravě, takové to klasické, co člověk u výborně hodnocených seriálů očekává. PS : Loni se hodně chválil netflixový Godless, které má sice výborného Danielse, jinak je to ale proti Yellowstonu takřka poloviční. ()

Nach

Taylor Sheridan je nejen výborný scénárista, ale i režisér. Režisér se svým vlastním stylem, pomalým dějem ale velice hustou atmosférou, kterou buduje po celou dobu stopáže. Jeho postavy jsou propracované do detailů. Každá minuta, byť zdlouhavá má svůj vlastní význam pro pochopení postav, světa v němž se děj odehrává nebo pro celý příběh. Yellowstone je taková současná kovbojka říznutá Kmotrem. Pokud jste oceňovali minulý režijní projekt tohoto tvůrce: Wind River, oceníte i tento seriálový počin. Je to takové nahlédnutí do života jedné vlivné rodiny skrze koňský ohradník. Nahlédnete, uvidíte a jdete dál. Já teď doufám, že za rok tento ohradník opět navštívím ve druhé řadě. Odvyprávět je tu evidentně stále co a postavy znám tak dobře, že by to mohli být moji příbuzní. Prostě bravo Sheridane, ale ta pátá hvězda ti o procento unikla. Proč se dočtete v mých příspěvcích k jednotlivým epizodám seriálu. 84% ()

vyfuk

Sheridan se ukázal mnoha způsoby. Známe ho jako člověka, který dokázal svou kariéru nastartovat nešpatným akčním dramatem z prostředí kartelu. Poté v celku velmi dobrou honičku po odpadlících a zakončil to geniální atmosférickou kriminálkou z hor. Tam se skoro nedalo moc co vytknout. Ale poté přišel Yellowstone. Seriál, který začal velmi slibně a dokázal zajímavě rozehrát hru cowboyů v 21. století. Jenže... stejně takhle to zůstane. Celý ten koncept. Prostě slibně, ale vlastně nijak. Žijeme si ve světě, kde je asi nějaký problém s investory, který se řeší až moc, indiány, které neřeší nikdo a mezilidské vztahy se mění jak názory Donalda Trumpa. O stupiditě některých postav ani nemluvě. To vše je zakomponováno v seriálu, kde mne skoro žádné postavy nezaujali a za celou jeho délku se toho vlastně ani nic moc nestane. Zase mne opět mrzí jenom nevyužitý potenciál. Který ještě ke všemu udělal tvůrce, kterého jsem považoval za naději budoucí kinematografie, což byl i důvod, proč jsem po tomto díle sáhl. A druhá série mě mine. A nad návštěvou kina dalšího jeho filmu ještě popřemýšlím. Je asi vidět, že komplexnější záležitosti ještě nejsou v jeho portfoliu úspěchu. ()

• V epizodě si zahrál roli obchodníka s koňmi samotný tvůrce, scenárista a režisér Taylor Sheridan. (Punisher)