Most cez rieku Kwai

• Česko Most přes řeku Kwai (viac)

Podobenstvo o ľudskej cti a individuálnym mravným hodnotám víťaziacich nad globálnymi vojnovými záujmami. V roku 1943 kdesi v Burme je britský plukovník Nicholson spolu so svojimi vojakmi väznený v japonskom zajateckom tábore. Veliteľ tábora Saito ho napriek Ženevským konvenciám vylučujúcim fyzickú prácu zajatcov núti postaviť most cez rieku Kwai, ktorý by Japoncom umožnil posunúť front a poraziť spojenecké vojská. Hoci plukovník je spočiatku proti, keď nevidí iné východisko, velí svojim mužom postaviť most. Jeho profesionálna česť mu napriek strategickým vojenským plánom káže postaviť most čo najlepšie. Veliteľ Saito sa zase zžiera myšlienkou, že jeho muži by nikdy nepostavili taký kvalitný most ako Briti. Spojenci pripravujú sabotážnu akciu na most a hoci Nicholson je vojakom verným svojej armáde i krajine, nedokáže sa pozerať na skazu práce svojich vojakov... Silné protivojnové posolstvo obsiahnuté v diele mu spolu so špičkovými hereckými výkonmi vynieslo 7 Oscarov. (RTVS)

superzurda

Při sledování mě v jednu chvíli napadlo, že jde o nějaký letní tábor dospělých, avšak potom to začalo přicházet. Všichni jsme jenom lidé a tak se stalo, že japonský důstojník kvůli lásce k životu svému opustil od svých zásad a britský důstojník postavil pro svého nepřítele most, který měl přežít nejen válku ale i jeho samotného a který bránil i proti svým kamarádům. To se holt někdy stává. ()

Trinculo

Příběh o vůli přežít, která je však mnohdy nestravitelně nesmyslná, ale zároveň nezbytná. Ale bez postavení mostu by to nešlo ... nešlo by získat zpátky ten řád, na který je bílý muž tolik hrdý, uprostřed džungle a uporstřed Japonského lágru. I když to musí skončit jedině takto, aby získání onoho řádu mělo smysl a nebylo jen aktem podrobení se cizí vůli. ()

ynot

Vzhledem k době vzniku bych filmu odpustil naivitu, nesmyslné scény i občas až propagandistické nadšení vojáků. Co ale nemůžu odpustit je vykreslení Japonců jako absolutně neschopných troubů. Četl jsem knižní předlohu a tam mi to tak výrazné nepřišlo. Každopádně knížka nebyla nic úžasného. Film mě bavil. ()

FandaF

Tehdejší agitka a válečná selanka. Neznám předlohu, či skutečnost, ale tipuji, že takto by se to nikdy stát nemohlo. Děj je podle mne příliš umělecky pojatý a tedy méně reálný. Stupidita konfrontace, že jedni s krví v potu staví a pár trotlů jim to pak zbourá... Konec nebrat. Jinak je to celé příliš Britské, jednostranné, měli si nechat trochu poradit od Japonců, případně Thajců a Burmanů. Minimálně u japonského velitele bych měl představu spíše o věrohodnosti velitele v duchu geniální série Lidský úděl od Masaki Kobayashiho. ()

unclejack

Geniálne dielo o sile ľudského presvedčenia. Kontrast medzi plukovníkom Nicholsonom a plukovníkom Saitom je neuveriteľne dobre podaný a film nepôsobí len ako pozoruhodná výpoveď o stave počas vojna , ale hlavne ako konflikt povinnosti reprezentovanej plukovníkom Nicholsonom a nádeje , reprezentovanej kaitánom Shearsom. Prínosný a veľmi dobre spracovaný film s výstižnou dejovou zápletkou a skvelými hereckými výkonmi. ()

RoB23

If you were me, I wouldn't hesitate to leave you and you know that. He doesn't know, but I do. You'd leave your own mother here if the rules called for it. You'll go on without me. That's an order. You're in command now, Shears. I won't obey that order. Your heroics make me sick. You carry the stench of death like the plague. Explosives and L-pills go well together. It's one thing or the other. Destroy a bridge or destroy yourself. This is just a game, this war. You and that Colonel Nicholson. You're crazy with courage. For what? How to die like a gentleman, how to die by the rules... when the only important thing is how to live like a human being! I'm not gonna leave you here to die, Warden... because I don't care about your bridge or about your rules. If we go on, we go on together. ()

gezper

Tak kdo tady staví ty nejlepší mosty? Pojďme to Japončíkům ukázat. Jo válka, tam spousta věcí nedává smysl. A zde je to podáno osobitým, kontrastním (až černobílým v rovině obou stran) a vlastně krásným způsobem. Klasika. Špička ve své kategorii i s ohledem na letitost a výrazný poměr ve prospěch dialogů a střetu psychologického na úkor vlastní válečné akce. A pravda, trochu naivní, ale stále je to nehynoucí klasika se skvělými herci (Guiness, Holden, Hayakawa) a nezapomenutelným pískacím motivem. [90%] ()

Leník

Vynikající (proti)válečný film, který ukazuje nejen důležitost síly ducha, ale také to, že válka nemá žádnou logiku a mění charaktery nečekaným způsobem. Po shlédnutí jsem nemohla uvěřit, že je film už téměř 60 let starý, jako by byl natočen včera... ()

Dave1913

Film z roku 1957? Viděl jsem v blu-ray kvalitě a řekl bych že je tak ze 70.let. Vynikající film o tom, že čest a láska k vlasti je víc než vlastní život. Zajímavý psychologický boj mezi japonským a britským plukovníkem, ze kterých se nakonec stanou "přátelé". Krásný konec, který byl, ač jsem nečekal, docela napínavý. 90% ()

PeteBuck

Výborný film, aj keď mi to tam trochu smrdí vychvaľovaním armády a jej typických čŕt, takže si do nemoty užijeme pochodovania, spievania, udržiavania morálky, nástupov a dôstojníkov, ktorí si proste stoja za svojím, pretože tak je to správne a kázeň musí být (pardon, to už sú Čierni baroni). A do toho hudbu, ktorá to nielen podfarbovala ale ešte znásobovala. Najlepšie aj tak zhodnotil armádu William Holden dvoma vetami. Hádajte ktorými. Koniec veľmi dobrý. No, neviem, či by sa s nimi Japonci takto hrali. A úprimne tu urobili z Britov ťažkých profíkov, kdežto z Japoncov totálnych fušerov a amatérov. No, neviem, neviem. ()

zigy

Hvízdající pochod zná každý, ale málokdo ví, že je z tohoto filmu. Film "dělají" dva odlišné charaktery, skvělí Holden a hlavně Guiness (skvěle typově sedící Švehlík a Frej). Legendární závěrečná půlhodinka, která je tak napínavá, že si rozhodně kafe udělat neodskočíte. Dobře napsané dialogy, a scény, které z hlavy nedostanete (nejen závěr, ale i botanická zahrada jako sídlo Commandos, věznění Guinesse v díře). Já osobně se ve střetu charakterů a hlavně filosofií přikláním na stranu Holdena, ale divák si celkem svobodně může vybrat. Spousta myšlenek k zamyšlení, z nichž vybírám jedinou, hlavní - je větší hodnotou udržení morálky mužstva, anebo bojkot stavby mostu pro nepřítele? Já mám jasno, a v závěru bych Guinesse sežral zaživa..... ()

Foogas

Válečný velkofilm na jedno shlédnutí. Doslova. Měl jsem za to, že být Britem v japonském zajetí bylo teda větší peklo. Až na pár mrtvých je stavba mostu vlastně zábava, v táboře je celkem fajn, Japonci ani moc nekoušou a za pár týdnů je hotovo. Film mohl a taky měl jít až na dřeň. Ale těžko mu to vyčítat, když je orámován knižní předlohou. Až poslední půlhodina filmu zvedá laťku výš. Za vyzdvihnutí stojí pískací melodie vojáků a famózní kamera. Na druhé straně jsou nevýrazní herci, nulová atmosféra, nereálnost a naivita. Průměr. ()

tomino28

Filmy, které už něco pamatují, by se v zásadě daly rozdělit do dvou kategorií: jednou jsou snímky, na kterých se nemilosrdně podepsal zub času a zkrátka je to vidět, a potom jsou snímky, které jsou skutečně nadčasové a dá se na ně dívat kdykoliv. Válečný počin z roku 1957 patří jednoznačně do té druhé skupiny. I dnes po tolika desetiletích má co nabídnout a navzdory své délce ani trochu nenudí. Opravdu jsem byl velmi spokojen, ono ne náhodou si Most přes řeku Kwai odnesl svého času hned sedm Oscarů. ()

Syndrom

Jeden z těch dokonalých. Lean tu má každý obraz a situaci navrhnutou tak přesně a ladně až z objetí toho filmu není úniku. Jeho nejlepší práce jako vypravěče. Tihle machři jsou nejlepší na začátku než je pohltí vlastní manýra. ()

ZetDaElO

Takmer trojhodinový vojnový film z prostredia japonského zajateckého tábora z roku 1957 neznie ako najlepší reklamný slogan. Opak je však pravdou. Veľmi zaujímavé pozeranie, ktoré má jedinú nudnejšiu strednú pasáž pri putovaní džungľou. Úvodná tretina so stavbou mosta a udalosťami v tábore a záverečný napínavý koniec sú však vynikajúce a nastolenie morálnych otázok aj veľmi originálne. Film, ktorý by si zaslúži účasť v Top 100. Melódia, ktorú si pískajú britskí vojaci je nezabudnuteľná. ()

meda2016

Jak mnozí připomínají, kultovní dílo. Líbilo se mi, poselství mi bylo předáno, má svou váhu. Přesto vedle zrůdnosti prostředí je to také o úřednické mašinerii. A tím se k mému údivu rozmělnily emoce. ()

Gallery Spectrum – zábavná i poučná

Gallery Spectrum – zábavná i poučná

02.03.2016

Do prvního roku své činnosti vstoupila jedinečná galerie v centru Prahy. Ta své návštěvníky z domova i zahraničí láká na expozice, které nemají ve střední Evropě obdoby. Lepší místo si nemohla vybrat… (viac)

„Koktavý král“ válčí v džungli

„Koktavý král“ válčí v džungli

13.09.2011

Po zaslouženém oscarovém triumfu si Colin Firth může vybírat jen ty nejzajímavější role. A opět se podívá do časů 2. světové války, tentokrát ale ne v týlu, nýbrž v první linii. Zahraje si totiž… (viac)