Švýcarák

(festivalový názov)
  • USA Swiss Army Man (viac)

Hank (Paul Dano), muž vysazený na ostrově, najde na pláži ležící mužské tělo (Daniel Radcliffe). Rozhodne se použít jej jako „pomůcku" při plavbě na pevninu. Když se ale ukáže, že dotyčný muž není zcela mrtev, Hank mu pomůže a spřátelí se s ním. Jeho prostřednictvím se opět seznamuje se světem, jenž na něj čeká... (mac000)

Martin741 odpad!

Plane, fakt nerad to pouzivam, ale musim ci chcem ci nie : opat nieco pre miestne rozumbradicke geje, ktore podla mna nasli vo filme - podla tych kecov co tu citam - i take zakodovane odkazy a skryte inotaje, o ktorych nemaju najmensieho tusenia nielen herci, ale ani reziser! 0 % ()

Streeper

KVIFF 2016 - Opravdu moc nechápu tak vysoké hodnocení, ale zase na druhou stranu každému se líbí něco jiného. Já takovýhle typ černého humoru, který je podle mě až trapný opravdu nesnáším. Zasmála jsem se jen párkrát a většinou mi to vtipné vůbec nepřišlo. Ale musím uznat, že režie byla vážně skvělá, snímaní prostředí mělo myšlenku a taky navíc super soundtrack. ()

Nach

Do České armády jednu prdící mrtvolu Mannyho a o bezpečnost našeho státu se nikdy bát nemusím. Příběh o tom, že přátelství může kvést mezi živým a mrtvolou je zde trochu více WTF a věřte mi, že jak to zní šíleně, tak to přesně tak šílené je. Jako z upoutávek. A to si přičtěte skoro jednu nekrofilní scénu. Snad nejpodivnější role Daniela Radcliffa vůbec. Ale přesto se nemohu ubránit dojmu, že co jsem viděl mělo myšlenku, hlavu i patu a nakonec to za zhlédnutí stálo. Logiku v tom nehledejte. Té je v tom stejně tolik kolik v prdící mrtvole, která je zároveň comicsovým superhrdinou (kterou se stala samozřejmě až po smrti). 70% ()

joker.george

Musím zde zmínit jeden bolestivý filmový zážitek: Absurdistán. Zde je totiž ukázán zoufalý film o prdění, který vyhraje Oscara. Švýcarák však dokazuje, že jde s citem a kvalitně zfilmovat cokoliv, a pokud by mu vyšly vstříc úplně všechny okolnosti, tak Oscara nebo nominaci mohl získat. Ano, film je bizarní a rozhodně není pro každého. Já ho navíc podezírám, jestli se mě nesnaží obalamutit a přinutit k tomu, aby se mi líbilo něco, co je vytvořeno k přetvářce a vydávání za umění něco, co si to nezaslouží. Zatím jsem však k tomu nenašel jediný důkaz a ten jeden, který mám, říká, že snímek je upřímný a má velké srdce. (Netflix) ()

dubinak

Jak tohle mohlo někoho napadnout natočit, to mi bude vrtat v hlavě asi do konce života. Asi největší komediální bizár a podivnost, co jsem kdy viděla. Nejlepší na tomto snímku je, že jsem v něm opravdu našla myšlenku, pointu, metafory i pravdivá přirovnání k naším zkaženým životům, které žijeme jen ve zdánlivě opravdovém světě. Souhlas s Bloodym, že ty dobrodružné šílenosti, který tento film drží na té šílené úrovni mě nebavily tak, jako ty vážnější pasáže a smála jsem se jen málo, protože na mě byl scénář možná trochu moc přisprostlý. Na druhou stranu jsem si uvědomovala, že touto formou to lze vyjádřit asi nejpravdivěji a je to prostě součást scénáře. Výborný Dano i hudební pasáže, kterých pak ale bylo možná až moc. Swiss Army Man není určitě pro každého a pro mě to také nebyl zrovna lehký oříšek, ale když se budete snažit mu porozumět, něco ve vás zanechá a určitě alespoň na konci, vás přes všechny ty prasárny dojme. A myslím, že Radcliffe si vybral asi nejlepší způsob, jak se vyhrabat z potterovské role. :D ()

C0r0ner

Když dostal Radcliffe do ruky scénář, tak pro něj muselo být potěšující, že mu řekli, aby hrál 90 minut mrtvolu. Co si budeme povídat, píčovina to byla docela velká, ale zároveň vtipná a překvapivě chytrá s nějakým tím přesahem. Originalita se tomu taky upřít nemůže, takže jsem se nečekaně dobře bavil. 90% ()

fugazi

Každej rok se objeví jeden film, kterej vám podlomí kolena a vy u něj nadšením řvete jak malý dítě. Předloni to byl I Origins, minulý rok Beasts of No Nation a letos je to Švýcarák! Nejoriginálnější emocionální nářez, na kterej je tak trochu nutný, alespoň první půlku koukat dětskýma očima a přistoupit na tu hru. Paul Dano prostě jezdí na prdícím Radcliffovi, střílí z jeho pusy kaštany a někdy jeho zubama rozdělá oheň. Ve skutečnosti je to ale strašně smutnej film o lidech, kteří nemají tolik kuráže třeba oslovit holku na ulici. Je totiž strašně těžký být osamělý. Takže začněte slavit životy, který jste zapomněli a zpívejte si u toho. Pa pa pa, pa pa pa … pa pa pa … 10/10 ()

campix

[KVIFF - 2016] Kolem Švýcaráku byl ve Varech poměrně velký hype a popravdě mohu říci, že vcelku oprávněný. Ačkoli mě jeho kvality subjektivně příliš neuchvátily, tak musím říct, že se jedná o velice originální kousek a rozhodně jsem nic podobného neviděl. Samozřejmě existují divnofilmy, ale tohle je jiné. Režisérské duo Daniels umně sklouzává na vlnách fekálního a absurdního humoru bez toho, aby to bylo vyloženě nechutné nebo za hranou dobrého v kusu. Ústřední duo Dano x Radcliffe potěšilo, jelikož jsou oba velice dobří mladí herci a podobnou věc dokáží utáhnout. Líbil se mi nádech mysteriózna, ale konec to pro mě celé zabil. Posledních 10-15 minut nemuselo vůbec být. Rozhodně doporučuji všem, aby si udělali vlastní obrázek. Tohle se prostě musí vidět. ()

animaxis

Rozhodně jeden z nejdivnější filmů, který jsem v životě viděl. A místy se mi to překvapivě docela dost líbilo. Jinak bych ale spíše řekl, že skoro ani nemá cenu film komentovat, protože ho podle mě stejně každý pochopí trochu jinak. Za mě můžu říct, že v prvních dvou třetinách jsem se bavil a v poslední třetině mi film připadal spíš vážný. Vlastně se mi ale líbil i závěr, který jsem ani nečekal. Film má rozhodně zajímavou myšlenku a podle mě ani neuškodí, když ho člověk uvidí, i když to rozhodně není pro každého. ()

StanislachKo

Divné filmy mám veľmi v obľube. A tento bol jeden z najdivnejších aké som kedy videl. Navyše to bola bromédia, takže ja už som sa viezol. Ale nedá sa nevyzdvihnúť herecký koncert týchto dvoch maníkov a nepopierateľne talentovanú dramaturgickú ruku, ktorá nad tým všetkým visela. Nemôžem s istotou povedať, že som celému tomu konceptu úplne pochopil, ale bavil som sa a ku koncu som pociťoval aj patrné citové pohnutie. To sa mi zdalo dosť nepredstaviteľné počas úvodných titulkov a surfovaní na prdiacej mŕtvole. ()

SeanLSD

"Myslím, že pred internetom bolo každé dievča o hodne významnejšie." ___ Je to film o priateľstve alebo film o šialenstve ? O láske k životu prostredníctvom prdiacej mŕtvoly, o kráse obyčajných vecí vnímaných optikou pokriveného zrkadla, o imaginácií, ktorá mení svet okolo nás – alebo v nás samotných ? Je to o prežití a o záchrane, o ľudských strachoch a úchylkách, ktoré potrebujú ísť von, aby sme boli zdraví a vytvárali spokojný svet ? Alebo len extrémny úlet slúžiaci k pobaveniu / nepochopeniu / zamysleniu ? ___ Kombinácia poézie všednosti a otvorenej, sympaticky úprimnej sprostoty až úchylnosti vytvára zmätok, v ktorom človek nedokáže vydedukovať, čo mu SWISS ARMY MAN vlastne chce povedať... či chce toho povedať príliš veľa, ale bije sa mu to s tvorivou, odvážne experimentujúcou, zložkou, alebo sa len tak nezávislácky baví filmovým médiom, skladajúc dohromady najnepravdepodobnejšie, rozporuplné až odporujúce si kombinácie... ___ Ako sa na nezávislý hit patrí, žánrovo nezaraditeľný úlet, nepochybne veľmi originálny, avšak bez pevnej konštrukcie, postavený na jedinom bláznivom nápade, na ktorom sú navešané omnoho zaujímavejšie kúzelné jednotlivostí a priehrštia trefných pozorovaní. Okrem toho dielo s ultimátnou trash poetikou, ktoré tvorí z odpadu a v ktorom zaznievajú presné a výstižné pravdy o živote. Napríklad, že "Keď nepoznáš Jurský park, nevieš ani hovno!" ()

Triple H

Počas filmu ma napadalo viacero vecí. Ako sa volal fiktívny film, ktorý v roku 2500 v Idiocracy vyhral Oscara? Riť? Tu začíname tým ako stroskotanec odpláva z ostrova na prdiacej mŕtvole. A potom ďalšie podobne vychytané scény ako post mortem erekcia, pitie mŕtvolou vyvracanej vody, atď. Humor, ktorý nemá ďaleko od Freddy Got Fingered, rokmi mávnutím čarovného prútika (alebo degeneráciou?) povyšuje na niečo filozofickejšie "o živote". V jadre pekná myšlienka, film asi nie myslený zle, ale režiséri v snahe zaujať balia myšlienku o priateľstve či izolovania moderného človeka od druhých do niečoho tak hubozrnného a bizarného, že fakt neviem ako to vysvetliť inak než ako progresívny úpadok, kedy s každou ďalšou generáciou stále väčšie a väčšie bizarnosti získavajú na statuse a vážnosti a to obzvlášť lebo talent a kumšt Danielom ani dvojici Radcliffe/Dano, ktorí sa naozaj snažia, uprieť nemožno. Holt ako povedal Joe Hallenbeck, nebe je modré, voda je mokrá a Satan Klaus už na nás číhá. ()

Tosi

Originalita ohromná, dá se říct i sympatická, ale prdění může vtipně působit možná na začátku, ne po celý film. Plusové body za tu propracovanou metaforickou cestu zpět k civilizaci, některé scény byly vážně super a taky za skvělý soundtrack. Chvíle nudy přicházely častěji než bych chtěl a tak sorry, celkově na mě film působil docela hloupě. ()

arbitr

Kuky se (ne)vrací v hraném podání. Mrtvý Potter proměněný v multifunkční nástroj bezbřehé fantazie. Poselství o přátelství a nenaplněné touze. Místy hrubé a přesto hluboce poetické. Nezávislák jak má být. ()

Mrkvič

Vůbec se nedivím těm rozporuplným komentářům. Sám jsem se při sledování pohyboval od odpadu po pět (dobře, spíš jen 4) hvězdičky. Samotná myšlenka je super, ale sama o sobě by vystačila (a zůstala celou dobu zábavná) na maximálně polovinu stopáže. Vata okolo, která se týká vysněné dívky, je... je prostě tak nechutná a přiteplená, že jsem film málem šel vypnout. A to jinak teplý humor nebo i jiné nechutnosti můžu. Pár minut před koncem trčelo mé předběžné hodnocení někde na jedné hvězdičce. A to bylo více méně za nějaké poselství, které se filmem neslo. Naštěstí ale přišel závěr. To je prostě děsně kouzelný a ty pohledy lidí okolo... prostě super. Škoda jen, že ta vata uprostřed filmu byla tak nechutně přihřátá. ()

TOP filmy 2016 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP filmy 2016 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

29.12.2016

Radcliffe u FBI

Radcliffe u FBI

01.08.2015

Představitel Harryho Pottera neusíná na vavřínech. Zatímco si řada herců z kouzelnické ságy stále užívá dovolenou, Daniel Radcliffe víceméně jen přebíhá mezi natáčecími placi. Ještě letos ho uvidíme… (viac)