Po dvoch rokoch strávených v psychiatrickej liečebni je Stephen Neale (Ray Milland) prepustený. "Vonku" už zúri II. svetová vojna. Na ceste späť do Londýna sa Stephen zapletie medzi vražedných špiónov a nevie, komu veriť... (matriosa)

Padme_Anakin

Mýma očima zdařilé zpracování, pěkně natočené, místy napínavé, sem tam i úsměvné, Ray Milland působí sympaticky a hlavní postava mu padne jak ulitá, Marjorie Reynoldsová mu zdatně sekunduje a hezky se mi na ty dva koukalo.. Jediná má připomínka se týká samotného závěru, nicméně jsem ochotná přimhouřit oko.. ()

liquido26

Greenovu knižní předlohu jsem před nedávnem četl a přišla mi vynikající. Když jsem se dozvěděl, že existuje filmové zpracování, měl jsem trochu pochyby. Ty se bohužel při sledování tohoto filmu naplnily. Příběh totálně překopaný, zjednodušený (například celá druhá část knihy odehrávající se v sanatoriu chybí), postavy nelogicky přejmenovány a zcela neodpovídají svým knižním předlohám - hlavní hrdnina Stephen Neal (v knize Arthur Rowe) je usměvavý hollywodský hezoun, kterého zřejmě to, že kdysi zabil svou ženu vůbec netrápí (v průběhu celé knihy se potýká s myšlenkami na sebevraždu) a Carla Hilfe (v knize Anna Hilfe) je až příliš vychcechtaná a bezstarostná narozdíl od svého románového protějšku. Škoda. Kdyby se látka správně uchopila tak, jak to Greene zamýšlel, mohl z toho být strhující tří hodinový psychologický thriller. Na druhou stranu, když odhlédnu od toho, že jsem knihu četl, tak musím uznat, že filmu se nedá mnoho vytknout - film má skvělou atmosféru, spád, nenudí, hlavní hrdinka je opravdu kus a vtip na konci mě brutálně rozsekal. ()

RasputincZ

Knihou nezasažen, ale po filmu zatraceně spokojen :) Asi se zde nedá mluvit o nejlepším filmu, co velmi kreativní a inspirativní režisér Fritz Lang natočil, přesto obsahuje Ministerstvo strachu prakticky všechny charakteristické pilíře, které by měl kvalitní noir thriller obsahovat. Sympatického hrdinu jak vystřiženého z filmů Alfreda Hitchcocka, navíc Ray Milland byl dle mého názoru velmi dobrý herec silně připomínající Jamese Stewarta. Ačkoliv námět není nikterak novátorský, pečlivě budovaná atmosféra, hra s napětím a závěrečný twist s akční dohrou dělá s Ministerstva strachu velmi solidní noir detektivku, kterou by měl vidět každý fanoušek žánru. ()

erased

Nečetl jsem knižní předlohu - toť omluva na začátek. Co se týče Langova Ministerstva strachu samotného, je dokonalou ukázkou stárnoucího filmu. Celá ta válečná konspirační paranoia totiž působí z dnešního pohledu dost přehnaně a celý příběh kvůli ní ztrácí velký kus své vážnosti a napětí. Když navíc přičtu nevyužítý potenciál hlavního hrdiny, na jehož psychické rozpolcenosti by celý film mohl stát, zbývá "pouze" dobře odvedená řemeslná práce s několika zajímavými momenty. ()

Wiliem

Po celou dobu napínavá, lehce zamotaná detektivka s propracovaným dějem, která slušně graduje až do konce. R.Milland jako vždy skvělý, kvalitní noirová atmosféra, režisérsky svěle zvládnutá, děj do sebe zapadající s trochou té romantiky která nemůže chybět. Kvalitní snímek. 85%. ()

radektejkal

Řadím se k těm, kteří naříkají na "hollywoodskou" adaptací Grahama Greena. Ostatně to uznal i sám Lang, který prohlásil na účet scénáristy (a zároveň producenta) Setona I. Millera, že mu poskytl předlohu, která nemá s kvalitou knihy prakticky nic společného". Nacista Dr. JM Forrester pracuje na Ministry of Home Security (Ministerstvu pro bezpečnost vlasti). To, že se ministerstvo nějak jmenuje a vykazuje činnost zcela opačnou, známe dokonale z Aldouse Huxleyho... Nicméně bychom onen hollywoodský závěr docela potřebovali, teď a tady, protože Ministrstvo strachu tu zrovna vládne, a to zcela nekontrolovaně a nekontrolovatelně. ()

honajz2

Škoda jen, že druhá polovina nemá tak silnou a napínavou atmosféru, jako polovina první. Pak je ještě škoda toho ukvapeného závěru, protože ten kdyby byl lépe udělaný, klidně bych těch slabých 5* dal. Jinak je to ale skvělé - záběry kamery jsou naprosto mistrné, herecké výkony povedené (byť hodně mírnému přehrávání se to občas nevyhnulo) a příběh dokáže zaujmout a je i skvěle vedený. Stejně na celém filmu je nejlepších prvních 25 minut, které jako by vypadly z nějakého Lynchova filmu. Silné 4* ()

Martin741

jeden z tych kvalitnejsich filmov noir - ma presne taku noirovsku atmosferu, aku milujem : potemnelu atmosferu, vrazednych spionov, nedovera, krasne zenske .... len skoda, ze v strede sa toho deje malo. Ale ako spolocenska noirova konzervacka sa to celkom da pozerat : 72 % ()

tomtomtoma

Ministerstvo strachu je špionážním thrillerem s ponurou atmosférou a umně vybudovanou strukturou rozvětveného zla. V tomto oboru byl mistrem Hitchcock. Lang nezaostal ve vynalézavosti prostředí ke strhující podívané. Vybral si vděčné a aktuální téma, ze kterého mrazilo již při pouhém uvědomění si této možnosti, oblíbeného anglického spisovatele Grahama Greenea. Fritz Lang byl mistrem nálady napětí, tajemna a všudypřítomného strachu a zla. Atmosféra v citově zabarveném herectví je jedinečnou kulisou napínavého příběhu, kde nechybí akce, dobrodružství, hrdinství, romantická náklonost a odhodlaný boj za osobní svobodu. Význam zápletky přesahuje jedince a dodává příběhu okouzlující mystérium možného, tajuplného a nebezpečného. Každá postava skrývá své životu nebezpečné tajnosti a nenuceně hraje svůj svěřený part až do posledního dechu. Hlavní postavou příběhu je Stephen Neale (velmi dobrý Ray Milland) se skrývanou bolestí nedávné minulosti v oparu mystické záhady přítomnosti, ohrožující samu podstatu života. Nepodléhá strachu a odhodlaně postupuje krok za krokem k pravdě a vysvobození z psychického zajetí. Při každém kroku hrozí nepřítel a konečné řešení a příběh graduje svou svíravou zvědavostí. Hlavní ženskou postavou je Carla Hilfe (šarmantní Marjorie Reynolds) s bolestivou zkušeností minulosti. Ona dodává romantickou linku, odvahu a potřebnou pomoc. Rozporuplnou postavou je Carlin bratr Willi Hilfe (dobrý Carl Esmond), muž v čele dobročinné společnosti. Se sebevědomou potměšilostí rozehrává rafinovanou hru se zametáním stop a ukrytím pravdy. Z dalších postav: záhadná a pobavená vědma Bellane (šarmantní Hillary Brooke), složitý případ rozplétající policejní inspektor Prentice (příjemný Percy Waram), vyhledávaný krejčí a muž dvou tváří Travers alias Cost (zajímavý Dan Duryea), svérázný knihkupec Newland (příjemný Thomas Louden), vědma s osudovou chybou (Aminta Dyne), nebezpečně vykutálený slepec (Eustace Wyatt), či propíraný ministerský poradce Dr. Forrester (Alan Napier). Ministerstvo strachu je především zábava, která je díky Langově mistrné stavbě napětí a ponurosti stále strhující a uspokojující. ()

zette

Lang i v tomto filmu ukazal, ze tocit umel. Vse temer dokonale, na filmu se ale podle me az moc podepsal rok nataceni a paranoia z nacismu, ktera vyustila az v mysteriozni a malo uveritelny pribeh. ()

mortak

Lang sice perfektně odvyprávěl příběh, ale pořád je to klasický studiový produkt. Teprve Hitchcock si začal hrát s významy, s detaily, a vnesl do lásky sex. Tady je zatím vše cudné a učebnicové. ()

majo25

Kvalitne natočená špionážna dráma odohrávajúca sa vo vojnou zmietanom Londýne. Málo charizmatický Milland síce nijako extra nenadchne, filmové kvality sú však inde. Hlavne mysteriózna atmosféra, ktorá sa vynie filmom od začiatku do konca a tiež špionážna zápletka. Nesmie chýbať romantická linka a záverečný superrýchly happyend. Ten záver bol dosť uponáhľaný. ()

Mol

WE THOUGHT YOU'D BEEN KILLED. NOT QUITE! Jaj, jak trestu hodně nevyužitý Dan Duryea, který tady během svých asi 3 minut v celém filmu jasně přehrává celý ansámbl. Ze začátku se film tváří hodně zajímavě a vtáhne neskutečně rychle diváka do děje, protože je opatřen rouškou tajemství a vy chcete odhalit co vše se za tím skrývá. Po scéně se slepcem ve vlaku, kde Stephan zamrdá celou sedačku dortem, se však film trošku stává nudným a zajímavým začne znovu být až se blíží jeho konec. Ray Milland mi opět připomínal mladého James Stewarta. Jeho mladá, fešná kolegyně mi nepřipomínala nikoho a byla celkem sympatická. A jak už to tak bývá, tak hned po třetí schůzce se do sebe zamilují a už se vidí jak jezdí s kočárkem po parku. Škoda toho Dana.. věčná škoda. ()

flyboyeda

Roztomila kombinace naivity dejove linky a noir atmosfery / napeti. Vzdycky me rozesmeje, jak se ve starych americkych filmech tvurci neparali se zavery filmu. Cake?!? :) ()

LeoH

Velice šmrncovní klasická noirovka, moc jsem si ji užil, ale vracet se k ní už nejspíš nebudu. Normálně by to bylo za ***, jenže stejně jsem dal před pár dny Haasově Bílé nemoci a Lang je sto koňských délek před ním. Tak ****? Ty zas ode mě tuhle dostal Chaplinův Diktátor, který je sto koňských délek před Langem. Chjo. No dobrá, 71 % za stoprocentní řemeslo a mimořádnou zábavnost. ()

neoBlast

Ray Milland je skvělý a režie Fritze Langa je velmi slušná co se dodržování pravidel žánru noir týče. Ale... Ale dost jsem se ztrácel v častých zkratkách, které naznačují, že byl výsledný cut zřejmě dost zkracován. Pro lidi obeznámené s knihou od Grahama Greena možná žádný problém, ale já jsem byl ztracen více než často. 60 % ()

lucascus

Abych pravdu řekl, nebavilo mě to....místy jsem se nudil, klasické drama čtyřicátých let, nijak nevybočuje, průměrná šeď... ()

mcleod

Docela blbost. První hodina filmu byla neuvěřitelně nudná, člověk v hlavní roli se vlastně snažil pouze zjistit, proč mu někdo ukradl dort. To bylo místy doplněné nejkýčovitějšími "romantickými" scénami, jaké se kdy někdo odhodlal zfilmovat. Poslední půlhodina se už dostává do tempa, které by odpovídalo označení špionážní thriller. Přesto i zde bylo několik nesmyslů a na můj vkus příliš velkých skoků v ději. Co mě ale opravdu znechutilo byl ten stupidní závěr. Scéna na střeše je podivně useknutá a následuje rozhovor v autě s tím zřejmě nejtupějším vtipem, jaký si lze představit... Herecké výkony ve filmu taky nejsou nijak povedené, atmosféra filmu je na hony vzdálená tomu, co bych se ještě odvážil nazvat film-noire. Podle mě jde o docela průměrný film, který kdyby skončil v propadlišti dějin, vůbec nic by se nestalo. ()

Noir Film Festival 2019: Zítřek nemá šanci

Noir Film Festival 2019: Zítřek nemá šanci

17.08.2019

7. ročník unikátní přehlídky klasik, ale i pozapomenutých klenotů z bohaté pokladnice filmu noir představí snímky tematizující loupež, výběrovou retrospektivu noirových děl Fritze Langa, rozmanitou… (viac)