Skala

• Česko Skála (viac)

Brigádny generál Francis X. Hummel (Ed Harris) dlhé roky velil tajným operáciám. Stratil počas nich množstvo mužov a s trpkosťou sleduje, ako nevďačne sa k nim a ich pozostalým vláda zachovala. Keď jeho žiadosti nemajú žiadny efekt, rozhodne sa generál konať. Spoločne so svojím komandom prepadne sklad zbraní, odkiaľ ulúpi rakety s chemicko-biologickou látkou V.X. Opevní sa v zrušenej väznici Alcatraz, prezývanej Skala, s takmer stovkou rukojemníkov a pätnástimi raketami namierenými na blízke San Francisco sa potom spojí s riaditeľom FBI a vysloví mu svoje požiadavky. Vláda má do dvoch dní previesť na špeciálne bankové konto sto miliónov dolárov, ktoré poukáže rodinám mužov, čo počas tajných operácií zahynuli. Ak sa tak nestane, odpáli rakety s jedom, z ktorých každá dokáže zabiť šesťdesiat až sedemdesiat tisíc ľudí do siedmich sekúnd. Pentagon sa rozhodne vyslať na ostrov špeciálnu jednotku, ktorá by zneškodnila bomby i Hummela s jeho ľuďmi. Kým o bomby sa má postarať odborník na chemicko-biologické zbrane Stan Goodspeed (Nicolas Cage), ktorý však nemá skúsenosti s akciami v teréne, dostať komando nepozorovane do pevnosti je donútený postarší väzeň John Patrick Mason (Sean Connery), bývalý britský agent, ktorému sa pred tridsiatimi rokmi ako jedinému podarilo z Alcatrazu ujsť. Výborne pripravení Hummelovi muži však komando odhalia a zlikvidujú. Prežije iba Mason a Goodspeed, ktorý zahorknutého väzňa presvedčí, aby mu pomohol zlikvidovať rakety, ktoré ohrozujú mesto. Spoločne sa im podarí preniknúť do miestnosti, kde je uložená väčšina rakiet a zneškodniť ich vyňatím a zničením spínača. V okamihu, keď zostávajú posledné tri rakety, ich však odhalia a chytia. Podarí sa im síce ujsť z ciel, kam ich teroristi zavreli, ale v tej chvíli už štartujú z leteckej základne lietadlá, ktoré majú ostrov zlikvidovať pomocou špeciálnych bômb... (TV JOJ)

Lacike

Doteraz najlepsi film zbesileho Michaela Baya, ktory v dnesnej este zbesilejsej dobe uz pôsobi oldschoolovo prehladne. Namet mi pripada jak Die Hard na ostrove. Zase tu musi hrdina nakopat zloduchom zadky v obmedzenom prostredi. Ale po kazdej stranke to je obohatene. Takze hlavny hrdina je sice obycajny chlapik (v tej dobe perfektny a charizmaticky Cage, ktory dnes o takej ulohe môze uz iba snivat) ale ma po boku sice stareho ale stale velmi schopneho šušlajuceho Bonda. Zaporakovi sice ide o peniaze, ale napriek tomu to je vlastne dobrak od kosti. No a okrem tejto famoznej ustrednej trojky tu je ako je u Bruckheimera zvykom neskutocne velke mnozstvo vyraznych vedlajsich postav obsadenych znamymi xichtami. Spomeniem aspon par. Úlisny riaditel FBI John Spencer, charizmaticky William Forsythe, ktory si zahral pre zmenu kladnu postavu, vecny sympatak David Morse, snad naposledy v ackovom filme a vo vyraznej ulohe Michael Biehn, drsniak John C. McGinley, ktoreho nadherne zdrbe Ed Harris (splneny sen), nejake tie krasky Vanessa Marcil a Claire Forlani, v zasadacke kopa uncreditovanych veteranov atd. Zakazdym ked ten film sledujem znova, tak objavím herca, ktoreho som predtym nepoznal. Tentoraz som objavil Jima Caviezela ako pilota stihacky. Samotna akcia je rôznoroda, takze sa dockame nahanacky pri ktorej sa zdemoluje legendarna elektricka, ktora zrusi Cageovi Ferrari, nahanacka vo vozikoch zase kludne tromfne tu z Indiana Jonesa, prestrelky na x spôsobov, nejaka ta bitka a vsetko to je v nekompromisnom R-kovom style s mnozstvom uchvatnych kaskaderskych kuskov bez hnusnych digitrikov. A aby ste sa nenudili ani na sekundu, tak atmosferu zvyraznuje tak legendarny soundtrack, ze ho v rôznych variaciach Bruckheimer pouziva vo svojich produkciach dodnes. Vysledkom je skvely akcny film, ktory vôbec nestarne a na Bayove pomery je netradicne seriozny a dokonca by som ho oznacil aj za inteligentny. Dnes som film videl prvykrat v originale a je to super zazitok, ktory sa vyvaruje totalnych prekladatelskych chujovin typu vycvicena britska inteligencia alebo general attorney. Takze rozhodne odporucam film vidiet najprv v originale, nech viete, co sa tam hovori, ale potom si dajte aj CZ dabing, ktory obsahuje neskutocne perly. 9/10. ()

HateBreeder

Co vznikne, když smícháte Conneryho, Cage, Frisco, smrtící vir, ferrarri, hummera a alkatraz?? No přece brilantní akční film který se rozjede a pak už ho nic nezastaví až do konce. Bomba, prostě bomba. Tempo, které Michael Bay nasadil jen tak někdo nepředčí. Kdo tady opravdu předvádí Výkon z velkým V je Sean Connery. Ten je tu opravdu k sežrání, a herecky přebíjí Cage, který tu ovšem také nehraje špatně, a ke konci to rozjíždí i on. Ferrarri vs Hummer patří k mým nejoblíbenějším automobilovým scénám vůbec. A tomu všemu nasadí korunu nejmenovaný mladík: "Chlape, právě sis zrušil Ferrarri". "Nebylo mí". To se nedá popsat, to se musí vidět. Opravdu tento film se musí vidět protože jen tak se dá skutečně ocenit. Adrenalinová závěrečná scéna je rovněž dotažená k dokonalosti. a Ed Harris se po shlédnutí filmu dostal do mého hledáčku a už sem si na něj v ostatních filmech dával pozor. Skála je prostě ukázková předloha jak má vypadat správný AMERICKÝ akční film se vším všudy. (Musí mít tempo, jedna nervy drásající scéna musí střídat druhou, fandíte jak hrdinům, tak i záporákům, musí se zde však objevit i romantická, případně otcovská scéna, kde změkne srdce i nejotrlejšího super hrdiny, musí zde být černoch, lépe dva :) a hlavně, vše musí skončit tak jak má => DOBŘE i když na poslední chvíli a hlavní hrdina se vytrácí ze scény do nenávratna.) Skála tohle všechno splňuje. ()

PROROK14

Keď som to videl asi tak v roku cca 2000 tak mi to prišlo ako parádny akčný film som všetkým čo k tomu patrí a dal by som tomuto filmu minimálne 5*. Teraz po druhej projekcii v roku 2008 mi to už neprišlo až také dobré. Bolo tu dosť veľa záberov ktoré sa mi nepáčili. Tie frajerské americké reči a všetko to zakončoval ten otrasný slovenský dabing. Zápletka by aj mohla byť ale ako obvykle sa to skončí tak, že zvíťazí dobro nad zlom. Z Ed Harrisa sa zrazu stal charakter a na konci sa zľakol spraviť to čo plánoval. A tie stíhačky čo preleteli na Nicolasom na konci filmu - tak to fakt nemusím. Po zvážení dávam 80% ()

BoPo

To boli krásne roky. Cage natočil Skála, Tváří v tvář, Con Air. V tej dobe to bol pre mňa herec číslo jeden. Z týchto troch uvedených filmov bola Skála pre mňa najmenej zaujímavá, najmenej atraktívna, najmenej testosteronová, s najmenej cool postavami a mala najnudnejšiu zápletku. Ale v porovnaní s väčšinou akčných filmov svojej doby samozrejme nadpriemer. ()

GeusX

Vynikající akční thriller! Skvělá hudba Hanse Zimmera. Výborná herecká sestava, skvělá akce. Ano, je to "jen" jeden z blockbusterů, kterými se nás Hollywood snaží nasytit každým rokem měrou vrchovatou, ale SKÁLA je řemeslně perfektně zpracována. Viděl jsem ji nejméně dvacetkrát a rád se podívám znovu. 100% edit (2015): opět se mi potvrzuje, že jeho soundtrack sekne filmu jak prdel na hrnec a ne nadarmo patří film i soundtrack mezi moje nej-nej-nejoblíbenější...! (Je radost podívat se na skvělou trojku akčních filmů Skála-Con Air-Face/Off) ()

Agatha

Pánové Sean Connery a Nicolas Cage asi nikdy nezkalmou. Ve Skále teda určitě ne. Film je napínavý, zábavný a svižný. Vizuální efekty jsou velmi dobře propracované v úzké spolupráci s kamerou. Hudba také velmi dobře zvolená. Zdá se, že vše je jak má být. Jedná se o jeden z nejlepších akčních thrillerů co jsem kdy viděl. ()

Terva

DIALOG - STAN GOODSPEED ( Nicolas Cage ) : ....mít v téhle době dítě, to je trestný čin. CARLA PESTALOZZI ( Vanessa Marcil ) : Já budu mít. STAN : Cože ? CARLA : Já budu mít dítě. Myslel jsi to, co jsi řekl, vážně ? STAN : Co ? Kdy ? CARLA : No, to co jsi povídal, že přivést do tohoto ..... STAN : To jsem myslel před tím. CARLA : To " před tím " bylo asi před sedmi vteřinami. STAN : Za tu dobu se toho hodně změnilo, víš.... No a mezi tím, " Alcatraz zase ožil ". Konec citátu, tedˇ to začne. Ukřivděný generál Hummel ( Ed Harris ), vzal vše do svých rukou. Vše znamená Alcatraz, 81 rukojmích a několik střel s plynem VX namířených na San Francisco. Chce peníze a pravdu. Nebude to mít lehké. Je rozhodnuto, že se někdo musí dostat do Alcatrazu a zbraně zneškodnit. Ve skupině je i Stan , jako chemik a osoba, která prý z Alcatrazu utekla, Brit John Mason ( Sean Connery ). Neštvaný za své neoprávněné věznění. Příběh může začít. Honička v ulicích San Francisca je podařená. Je v ní zničeno auto s kytičkami VW Brouk, žluté Ferrari a v neposlední řadě i San Franciská tramvaj : http://fotobanka.promitani.cz/usa/8401-san-francisco-california-street Ve filmu mně zaujal záběr do zrcadla, kdy se Nicolas Cage dívá sám na sebe a v povzdálí stojí Ernest Paxton ( William Forsythe ). Je to povedený záběr uměleckého směru. Ve filmu je spousta Amerického vtipu a Britského humoru a je věnován památce Dona Simpsona : http://en.wikipedia.org/wiki/Don_Simpson Hudbu dělají dva lidé - Nick Glennie - Smith a Hans Zimmer. Ve filmu zazní i song Rocket man od Eltona Johna : http://www.youtube.com/watch?v=ubeMeOJFjFg ()

Ouwen

Nebavila mě moc akce, která je více cílená na efekt bez pořádné pointy, než na taktiku a stealth, pro kterou zde byl prostor. Naštěstí se film může opřít o dobré dialogy, skvostné herce i postavy a chytlavé prostředí. Nenudil jsem se, ale nechalo mě to celé vyloženě chladného a bez zájmu. ()

m.krudenc

Jeden z výborných akčních filmů všech dob. Od začátku až do konce vás nutí k maximální pozornosti završenou přiškrceným dechem v obavách o životy nejen hlavních hrdinů. Sean Connery a Nicolas Cage působí jako dokonalé duo mužů kterým jde o všechno a se správnou tvrdohlavostí se nehodlají vzdát ať to stojí co to stojí - perfektní herecké výkony. Moc hezká podívaná. ()

JohnCZ

Skvělej akčňák s poměrně originálním záporákem Edem Harrisem, který vlastně ani tak úplně záporákem není. Cage v jedné z nejlepších rolí, Sean Connery sympaťák každým coulem a parádní akční sekvence mixující ztvárnění poctivých 90's soubojů bez zbytečně zběsilých střihů a moderní kamerové hrátky s barvami, které film dělají na první pohled novějším, než ve skutečnosti je. Dějově je to taková hollywoodská klasika, trochu sázka na jistotu, ale zábava je to velice solidní. Kéž by se už Bay vykašlal na ty jeho provařené digitální řezničiny a natočil něco podobného. ()

Blofeld

Nejlepší akční film????? A co Telefonní budka? Smrtonosná past? To byly filmy s duší! Skála je jen tuctový akčňák s výbornými herci a skvělou hudbou... Tři a půl... Co se týče překladu: Osobní omluva generála Attorneyho je opravdu roztomilý kiks! ()

corpsy

Namakaný adrenalínový superakčňák, predčasný vrchol tvorby Michaela Baya. Film vás vcucne a vy sa kývete, ako si to tempo filmu želá. Naozaj unikátny akčný zážitok extratriedy. Spolu s NEBEZPEČNOU RÝCHLOSŤOU, akčný film desaťročia ( PRAVDIVÉ KLAMSTVÁ sú skôr na zábavnejšej nôte ). ()

Marek1991

Tento film je z môjho pohľadu veľmi akční a neustále sa niečo deje. Avšak príde mi veľmi naivný a v niektorých scénach hlúpy. Začiatok, kde Nicolas Cage zneškodňoval bombu s plynom, ktorú mali údajne poslať Srbi bosnianskym civilistom mal skrytý politický podtext, ktorý sem podľa môjho názoru nepatril. Veľmi naivné bolo podľa mňa aj to, že vysoko postavení vojaci a generál americkej armády, ktorí boli znechutení situáciou v armáde a jej neúctou k smrti vojakov a civilistov by boli zrazu ochotní zabiť niekoľko tisíc civilistov a jediným ospravedlnením tohto činu, mal byť jeden starý známy citát. Taktiež, keď ich misia prakticky zlyhala velenie preberú obyčajný vojaci, ktorí sa silou mocou snažia odpáliť rakety, aby mohli zabiť tisíce ľudí, aj keď už nemali takmer žiadnu šancu na únik, či zisk peňazí. Detail, ako chýbajúca evakuácia mesta, aj keď by to únoscovia nemohli zistiť, by som aj prehliadol, ale skutočnosť, že prestrelku v sprchách prežili zhodou okolností najdôležitejšie postavy filmu mi príde dosť hlúpa. Film hodnotím veľmi kriticky a neobmäkčí ma ani obsadenie s hercami ako Sean Connery, Ed Harris či Nicolas Cage. ()

Skrk

Tento hnus a hodnocení je důkazem toho, jak moc je CSFD web, plný filmových "znalců". Nehorázná sračka plná chyb, odporné kamery (jak je u Baye zvykem), režie (je nějaká?), tuposti, patosu, atd atd... 1 hvězdu za hudbu, ale i tak měl Zimmer už lepší. Skála = 86%? Are you fucking kidding me? ()

Padme_Anakin

I po těch letech to na mě pořád působí a já se fantasticky bavím, prostě tohle je film, ke kterému se ráda vracím.. Mladý Nicolas Cage je v roli nezkušeného agenta/kancelářské myšky k zulíbání a stárnoucí Sean Connery má charisma jak vrata, tahle nesourodá dvojice je báječná a vydá za deset jiných.. Ed Harris je nesmírně sympatický a přesto, že si tady střihnul v podstatě zápornou roli, mám pro něj už dvacet let pochopení, byl mi srozumitelný.. Mýma očima má tento akčňák vše, strhující příběh, svižné tempo, nechybí humor ani nadhled, příjemný hudební podmaz a v neposlední řadě senzační honičky, bitky, hlášky.. ()

khedy

Skála je film na kterém jsem vyrůstal a první "opravdový" akční film který jsem viděl. Ještě teď si pamatuju jak jsme ve škole citovali hlášky Nicolase Cage. Jeden z mála filmů který můžu vidět pravidelně několikrát po sobě. Pro mě osobně jeden z nejlepších akčních filmů vůbec. ()

DDT

Nepřátel se nelekejme, na logiku nehleďme..... No dobře, ve svém žánru a v hollywoodské produkci určitě nadprůměr, u mě ovšem celkem předvídatelný děj (a přetažená délka filmu) vyvolal několik záchvatů nudy. ()

F.man

Střih, hláška, střih, výbuch, střih, emoce, bum Ferreri, prásk, střih, zelená kulička, střih, hláška... Skála odsípá jedna radost. A to hlavně od akčňáku očekávám. Tady se prostě sešla skvělá práce všech složek a Bay se tak právem může dmout pýchou nad jedním z nejlepších akčňáku všech dob. You know, I like history too, and maybe when this is all over you and I can stop by the souvenir shop together but right now I just... I just wanna find some rockets! ()

Zemřel Sean Connery

Zemřel Sean Connery

31.10.2020

Nicolas Cage neschopným únoscem

Nicolas Cage neschopným únoscem

17.05.2015

Asi vám neuniklo, že je kariéra Nicolase Cage, ehm... hodně zajímavá. Občas se sice objeví filmy jako Kick-Ass, Joe nebo Croodsovi, jinak ale diváci jen zdrceně vzpomínají na časy Skály, Con Airu a… (viac)

Michael Bay se vrátí do reality

Michael Bay se vrátí do reality

19.03.2014

Fanoušky eRkových akčních klasik jako Skála a Mizerové jejich režisér Michael Bay v minulých letech asi moc nepotěšil. S výjimkou bizarnosti Pot a krev se totiž uzavřel do světa mimozemských robotů,… (viac)

Bruckheimer opět přitvrdí

Bruckheimer opět přitvrdí

27.09.2007

Když necháme stranou Mizery 2, v nichž opravdu nebyla nouze o krvavé gejzíry a zpomaleně prskající mozky, Jerry Bruckheimer v posledních letech točil jeden rodinně laděný přístupák za druhým. To víte… (viac)