Skala

• Česko Skála (viac)

Brigádny generál Francis X. Hummel (Ed Harris) dlhé roky velil tajným operáciám. Stratil počas nich množstvo mužov a s trpkosťou sleduje, ako nevďačne sa k nim a ich pozostalým vláda zachovala. Keď jeho žiadosti nemajú žiadny efekt, rozhodne sa generál konať. Spoločne so svojím komandom prepadne sklad zbraní, odkiaľ ulúpi rakety s chemicko-biologickou látkou V.X. Opevní sa v zrušenej väznici Alcatraz, prezývanej Skala, s takmer stovkou rukojemníkov a pätnástimi raketami namierenými na blízke San Francisco sa potom spojí s riaditeľom FBI a vysloví mu svoje požiadavky. Vláda má do dvoch dní previesť na špeciálne bankové konto sto miliónov dolárov, ktoré poukáže rodinám mužov, čo počas tajných operácií zahynuli. Ak sa tak nestane, odpáli rakety s jedom, z ktorých každá dokáže zabiť šesťdesiat až sedemdesiat tisíc ľudí do siedmich sekúnd. Pentagon sa rozhodne vyslať na ostrov špeciálnu jednotku, ktorá by zneškodnila bomby i Hummela s jeho ľuďmi. Kým o bomby sa má postarať odborník na chemicko-biologické zbrane Stan Goodspeed (Nicolas Cage), ktorý však nemá skúsenosti s akciami v teréne, dostať komando nepozorovane do pevnosti je donútený postarší väzeň John Patrick Mason (Sean Connery), bývalý britský agent, ktorému sa pred tridsiatimi rokmi ako jedinému podarilo z Alcatrazu ujsť. Výborne pripravení Hummelovi muži však komando odhalia a zlikvidujú. Prežije iba Mason a Goodspeed, ktorý zahorknutého väzňa presvedčí, aby mu pomohol zlikvidovať rakety, ktoré ohrozujú mesto. Spoločne sa im podarí preniknúť do miestnosti, kde je uložená väčšina rakiet a zneškodniť ich vyňatím a zničením spínača. V okamihu, keď zostávajú posledné tri rakety, ich však odhalia a chytia. Podarí sa im síce ujsť z ciel, kam ich teroristi zavreli, ale v tej chvíli už štartujú z leteckej základne lietadlá, ktoré majú ostrov zlikvidovať pomocou špeciálnych bômb... (TV JOJ)

xenopus

Líbilo se mi to zamlada, líbí se mi to teď. Ne, že bych akčňáky vyhledával, není to můj oblíbený žánr, ale tento je rozhodně jeden z těch povedenějších. Ale stejně pět hvězd dát nemůžu - ty z piety držím pro Ramba a Komando :-). Herecké obsazení výborné, všichni zúčastnění za kamerou odvádí výbornou práci, ale prostě k dokonalosti tomu něco chybí, jakkoliv originalita prostředí nebo zápletky zde jsou přítomny. Jo a proč se všichni po celou dobu tváří hrozně vážně? To i v Con Air jsou momenty pro odlehčení... Btw. jako agitka strýčka Sama dobrý... ()

Čejkyn

Kydž se řekne : Nejlepší akční film,první co mě napdne je Skála,Bayův jednoznačně nejpovedenější kousek,kterýmu nechybí vůbec nic,a kde fandite i hlavnímu záporákovi v podání skvělého Eda Harrise.Tenhle film nikdy neomrzí a ze scény z umývárek mi vždy běhá mráz po zádech-100% ()

Zajija

Tenhle Film to je prostě akční skvost filmového plátna. Podle mě i jeden z nejlepších akčních filmů všech dob. Výborné skloubení dvou hvězd (Sean Connery, Nicolas Cage) dokonale funguje. Sean je tu na tu akci a dělání mrtvol, Nick na tu vědu a každý má svůj vtip a dobré hlášky. Pan Hummel (Ed Harris) to už je jiná. Generál, jenž žádá spravedlnost od vlády za všechny vojenské operace, se rozhodne ukrást nebezpečné rakety a udělat si pevnost z Alcatrazu. Snímek, který ani po mnoha a mnoha shlédnutí neomrzí a ke kterému se vždycky budete rádi vracet. To je SKÁLA. ***** ()

Kinpr

Na druhý pokus se mu to povedlo. To, co Michael Bay naznačil u Mizerů, tady dovedl k dokonalosti. Nejlepší a nepřekonatelný film tohoto režiséra, špička v oblasti akčního žánru, plná exklusivního obsazení. ()

TaNya_

Tenhle film jsem mohla vidět tak stokrát. Ano, jasná hyperbola, ale nějak se stalo, že vždycky přišel někdo s tím, že sechce dívat na akční komedii a dívali jsme se na tohle. Až téměř manželské duo Cage a Connery jsou kouzelní achrlí jeden gag za druhým. Michael Bay vytvořil klasiku. ()

groz122

Jednoznačně nejlepší film daného žánru. Od filmu jsem čekal opravdu mnoho, ale toto jsem si opravdu ani nepřál. Když vidím hodnocení Červených Čísel o hodnotě 86%, tak přemítám, co je na filmu vlastně špatného, aspoň jedna malá negativní věc, ale... Nic, myslím že toto je téměř 100% film. Zimmer ! - Jako by ubývalo filmů od tohoto skladatele kde si při konečných titulkách nebudete v hlavě přehrávat TU úžasnou melodii prokládanou pikantními ostrými pasážemi. Dle mého nejlepší výkon Conneryho, co jsem kdy spatřil a kdo ví ?... třeba si po tomto filmu časem oblíbím i toho pruďase Nicolase Cage, který měl překvapivě také velký podíl k motivaci film zhlédnout znovu,znovu a znovu... Co jiný žánr to jiná chuť a myslím že chuť akčních filmů bude opravdu těžké překonat po tomto fantastickém snímku. 96% ()

Godhaj

,,All I care about is: Are you happy with your hair cut?“ Tahle akční jízda zraje jak víno! Tohle je ta nejlepší kombinace akce a zábavy, kterou znám. Největší kus práce odvedl jednoznačně Bay, jeho rukopis je vidět na každé scéně v tom nejlepším slova smyslu. K tomu mu sekundují Sean Connery, který má charisma tisíckrát větší než ve všech jeho bondovkách dohromady, ještě neohraný a svěží Nicolas Cage a bezchybný Ed Harris, kterému jeho zapáleného velitele nelze nevěřit. Ale i další herci i v těch nejmenších rolí přesně sedí ke scénáři, např. Claire Forlani je i ve svých pár minutách úchvatná. Ještě jednou musím vyzdvihnout akční scény, protože ty jsou snad nejadrenalinovější, precizně zvládnuté a prostě bombastické. A aby toho adrenalinu nebylo málo, tak už jen soundrack mě dokáže zrychlit tep na maximum. Opravdu, ať přemýšlím, jak přemýšlím, nemám, co bych tomuto filmu vytkl! ()

J.e.r.e.c

Když koukám na geniální úvodní dvě a půl minuty z prologu s kulervoucím trackem „Hummell Gets the Rockets“, automaticky si přikládám em16tku na srdce a chce se mi řvát: „Hail America, Hail the marines, Hail Michael Bay, Sieg Hail!!!“ Jméno režiséra je dnes synonymem pro opulentní a umělohmotnou dollyblockbusterovou produkci, ale tenkrát to byl začátečník s jednou hitovkou na kontě a celou kariérou před sebou. A jeho trademarkové prostřihy na zpomaleně se třepetající vlajku s hvězdami a pruhy a pod i nadprahovou oslavu americké armády nikdo neznal. Skála je jeden ze dvou jeho filmů, které mám rád, a zároveň jediný, u něhož se za to nestydím. Co a proč tady funguje a jinde už ne? Celý trik spočívá v obsazení hlavních rolí. Typičtí záporáci v akčních filmech mají za úkol koulet očima, zabíjet nevinné pro potěšení a maniacky se smát, prostě být strašně zlí, sadističtí a očividně souložící s hlavou svojí mrtvé matky, kterou mají schovanou v mrazáku. Tady je to krapet jinak. Udělat z hlavního antagonisty sympatickou postavu a svěřit ji charismatickému Edu Harrisovi byl bezpochyby druhý nejlepší nápad, jaký Bay za svoji režijní kariéru dostal. Tím prvním pak byl návrat Seana Conneryho do kůže Jamese Bonda, pro kterého ani po třiceti letech strávených ve vězeňské cele není problém převrátit půlku města vzhůru nohama, nakopat prdel o generaci mladším vojákům a ještě u toho sypat jednu lepší hlášku než druhou. Bohužel pro nás všechny se těm dvěma mezi nohy jako otravný čokl neustále plete komediant Cage. Ghost Rider přehrává od první do poslední scény takovým způsobem, že by mu mohl závidět i Marek Vašut se svojí školou grimas z Ruské rulety. A protože se po fatální roztržce mezi únosci ujmou kormidla ti zmínění obvyklí záporní, sesune se Skála do průměrného akčního bahínka, které semtam ozáří jako napalmový výbuch nějaký ten pěkný, klasicky bayovský záběr. Viděno s brilantním českým dabingem (Brabcův Connery a Šťastného Harris mi zní mnohem líp, než originální hlasy), byť s až legendárně strašnými chybami v překladu. 75 % ()

Hudino

Pre mňa jeden z najlepších akčných filmov vôbec.Vynikajúco zvládnuté vizuálne aj akusticky.Veľmi rozumné obsadenie hercov (Cageovi sadla rola laboratórnej krysy, Connery sa vrátil ku britskému agentovi, ktorý vždy všetko zvládne). Scény v ktorých "išlo do tuhého" sú vierohodné, inteligentné a remeselne geniálne spracované.Napätie, výborný soundtrack, postupne sa rozvíjajúce postavy, rozmanitosť prostredí v ktorých sa dej odohráva - Skala spĺňa všetky parametre kvalitného akčňáku. ()

1mArc0

Bezpochyby jeden z najlepších akčních filmov vôbec! Michael Bay to natočil šikovne, na jednej strane, nespravil z toho nelogický nepodarok a zároveň to natočil tak, že sa mu podarilo, za to zhabať milióny. Akčňák ako má byť. Amen. /91%/ ()

ŠpetaMarek

Jako jo, v roce 2017 už je to oldschoolovka, ale ty vole! Kdyby všechny filmy starší 20 let měli takový tah, tak by bylo na světě líp, protože i když je to samozřejmě strašná hovadina, tak to má dobrý scénář, legendární hlášky a skvělé obsazení. Nejvíc teda zestárla hudba hlavně proto, že recyklát značky Piráti, je mnohem známější, tudíž to zpětně ruší. BTW. Random ptáci rulez, ()

misar3

Zajímalo by mě, z čeho toto přeceněné hodnocení vychází... Ustřední dvojice je sympatická, ale akční sekvence jsou dosti slabé. ()

Shitonit

Těžko překonatelný Sean Connery, herec herců, ve filmu, který si během velice krátké doby, vytvořil dˇouru do srdce snad všech diváků, v těch srdcích zůstal navěky.. ()

papadoce

Ďalší z filmov, ktoré sú v podstate prelomové vo svojom žánri, vysoko hodnotené na csfd aj vo svete, ale mňa nezaujali keď boli aktuálne. Ozaj mi to vtedy nič nehovorilo, až by som sa nebál povedať, že mi to prišlo ako blbosť. Vrátil som sa k tomu, lebo mi chýbalo hodnotenie aj môj premúdrelý komentár. Tak prosím. Film je o nasratom Edovi Herisovi, ktorého prudila americká vláda svojim prístupom ku chudákom americkým vojnovým hrdinom, ktorí boli zranení alebo zabití pri okupovaní iných krajín a tak zoženie kapsulky žabieho slizu, aby vydieral Svätého Františka. Našťastie na strane sveta stojí Nik Klietka, obávaný chemik z 5.E, ktorý sa v modrej skalici vyzná ako nikto iný, no a na pomoc mu prichádza 200 ročný sir Šón ale bez svojho štramáckeho kyltu. Môže to byť vekom, ale dnes viem byť k takejto vtákovine oveľa otvorenejší a prístupnejší než za mlada, navyše mám už rád filmy Miša Záliva, tak som zhovievavý vo hviezdičkovaní. To však neznamená, že tu budem päťkovať. Skala má až priveľa nelogickostí, mnoho takých lacných chybičiek v detailoch, ktoré mi ale dosť vadili a znižovali kvalitu inak dobrého akčňáku. Ženské osadenstvo nehraje nejakú zásadnú rolu, ale Claire Forlani bola vo svojich 25tich rokoch úžasne nádhernou ženou. Fakt šupa. Celkovo sa jedná napriek témam ako terorizmus a chemické zbrane, o viac ako pohodový odsýpajúci akčný film, kedy divák po celú dobu vie, že všetko bude v poriadku, že zomierať sa bude len na strane galganov a že Nik so Šónom vytvoria spočiatku hašterivý, no neskôr symbiózny pár zrodený k víťazstvu. Klišé, ale dosť dobre natočené vďaka Mišovi, navyše podfarbené dynamickým soundtrackom. Vrcholnou scénou bola pre mňa prestrelka v umyvárke, a nie posledná akcia, čo by asi tak byť nemalo. Celé je to proste slušne kukateľná volovinka. Dávam také tri a pol až štyri, ale ku štyrom sa nakoniec prikláňam kvôli super dráme na konci, keď proti sebe stáli galgani a tiež za skvele zvolené obsadenie. Juj ale tie nevydarené zábery s dablérmi. Aspoň po tých skalkách ku vode si to mohol 007 odhopkať sám. No, nerozoberajme to už. Proste 4. ()

hrumsrt

Je tomu už 26 let a Bay si pořád točí další akčnější a šílenější filmy, kde nikdy nezapomene na pořádnou dávku "umírněného" vlastenectví. Cítím tu pruhovanou vlajku až v krku, zkrátka v tomhle je on charakteristický, ale cpe to všude. Akční nálož typu Skála, má pro mě zásadní problém, vidím ji až teď, a tak je pro mě přece jen malinko tuctová. Pro někoho nejlepší akční film všech dob, ale jakoby tím chtěli vykompenzovat, že není každý Bayův film zlato, a tak mu to tady nadstřelili. Čím si to zasloužil? Výbornými hereckými výkony ústředního dua? Cage je svůj, ať hraje cokoli, lidem to jeho šklebení začlo po nějaké době vadit, tady je super a potvrzuje nejlepší období svojí herecké kariéry. No a spolu s ním se o hlavní prim stará sir Sean Connery, a to je panečku herec! Jemu tady žeru všechno, on je symbolem hereckého umění. Jo, to by asi šlo... Má to neskutečný obrátky a s jakou vážností je to provedený. Věřil bych, že každá banalita tam může rozpoutat třetí světovou. Ovšem základem každého výborného filmu je příběh, který tady splňuje onu dokonalou krásu v jednoduchosti. Dneska je Skála propalená, a tak jsem do toho šel s asi přemrštěnými očekáváními. Chtěl jsem, ale nešlo se mi do toho nějak dostat. Zvraty jsou oukej, ale zase vždyť ti lidi to mají napsaný na čele! Filmařsky precizní film, s geniálně svižným střihem, který ukázkově podporuje tempo příběhu. Efektní záběry, kde co chvíli se ozývá boom a prásk. Řemeslně jde o jeden z modelů filmografie. Účelná masovka, která splní popcornový zážitek.. Každý má ten svůj akční nářez, který považuje za naprostý masterclass, pakliže to je právě tento, vyznáte se. 80% ()

wege

Když imf udělal ten coming out ohledně Kmotra, že ho vlastně do teď nikdy neviděl a dvojku vůbec, tak jsem přemýšlel, co chybí z „klasik“ mě. Bral jsem jen ty velké filmy, o kterých všichni mluví, do přelomu tisíciletí a vyšla mi z toho Skála. Sobotní líne odpoledne byla ideální doba na dohánění restů. Pověst nelhala. Ten film je naprostá bomba. Neříkal bych, že to nejlepší akční film všech dob, ale někde nahoře v žebříčku určitě bude. Jdou v tom vidět ty klasická a dnes možná až moc oblíbená kouzla Michaela Baye. Tehdy ještě neokoukané, ale i teď to působí velmi čerstvě. Hele je to jeho nejlepší film, i přesto, že jsou první Mizerové a Transformers fakt skvělí. ()

Najt

Slušný příběh, skvělé herecké obsazení a solidní filmové efekty. Části Alcatrazu působí dost drsně a scéna v umývárnách je kopancem pro každého diváka. Výborný film. ()

Zemřel Sean Connery

Zemřel Sean Connery

31.10.2020

Nicolas Cage neschopným únoscem

Nicolas Cage neschopným únoscem

17.05.2015

Asi vám neuniklo, že je kariéra Nicolase Cage, ehm... hodně zajímavá. Občas se sice objeví filmy jako Kick-Ass, Joe nebo Croodsovi, jinak ale diváci jen zdrceně vzpomínají na časy Skály, Con Airu a… (viac)

Michael Bay se vrátí do reality

Michael Bay se vrátí do reality

19.03.2014

Fanoušky eRkových akčních klasik jako Skála a Mizerové jejich režisér Michael Bay v minulých letech asi moc nepotěšil. S výjimkou bizarnosti Pot a krev se totiž uzavřel do světa mimozemských robotů,… (viac)

Bruckheimer opět přitvrdí

Bruckheimer opět přitvrdí

27.09.2007

Když necháme stranou Mizery 2, v nichž opravdu nebyla nouze o krvavé gejzíry a zpomaleně prskající mozky, Jerry Bruckheimer v posledních letech točil jeden rodinně laděný přístupák za druhým. To víte… (viac)