Eric Clapton

• Česko Eric Clapton: život ve dvanácti taktech (viac)

Dokumentárny film Eric Clapton prináša divákom nevšedný intímny pohľad na umelcov osobný život, kariéru, vzostupy a pády. Dokument je vierohodný aj vďaka tomu, že je doplnený o rozprávanie samotného gitaristu a jeho blízkych zostavené z minulých i novo zaznamenaných rozhovorov. Divákom sa naskytne možnosť nahliadnuť do Ericovho osobného archívu, v ktorom sú videozáznamy z jeho najlepších koncertov a zo zákulisia, domáce videá, súkromné ​​fotografie, listy a osobné zápisky z Ericových denníkov. Claptonov talent je znázornený úprimne a pravdivo, bez pozlátky. Za jeho úspechmi totiž stoja najmä ambície, tvrdá práca a bohužiaľ i životné tragédie. (CinemArt SK)

agassi68

Tak toto je jeden z najlepších životopisných dokumentov aké som videl. A to Claptona veľmi nemusím. Takto sa to robí, do psej matere.. ()

Rockerman

Gigant světové bluesrockové kytary měl zřejmě pohnutý život. Má ale štěstí, že ty své alkoholové a drogové závislosti a tragédie v osobním životě přežil, konečně "dospěl" a stal se z něj rodinný člověk, pomáhající lidem na okraji společnosti. Mnoho jeho kolegů a kamarádů takové štěstí nemělo. Moc pěkný dokument o jednom z prvních kytaristů, kteří vytvořili svůj vlastní styl a nezaměnitelný zvuk. Jiné, než pětihvězdičkové hodnocení mě nenapadá. ()

Tamdydam

Claptona coby muzikanta žeru. Coby osobnost ve mě vždy zanechával neutrální pocit. Tento dokument to nevylepšil. Naopak. Ta aura neznáma kolem jeho osobnosti mi vyhovovala víc, než toto odhalení. Vypadá to, že Eric Clapton není natolik zajímavá a charismatická osobnost, aby mě více jak dvouhodinový dokument o něm mohl bavit. Buď to, nebo je problém v dokumentu samotném. Nejspíš ale od obojího trochu. Ocenil bych každopádně víc autentických vzpomínek erickových nejbližších. A vůbec jiné pojetí dokumentu. Mám rád ty, které odhalují osobnost prostřednictvím rozhovorů s osobností samotnou a jeho blízkých face to face. Spíš než dědečkovo vyprávění a pouhé hlasy lidí, kteří ho znaly, to vše podbarvené hudbou a doplněné archivními fotkami a videi. Z tohoto dokumentu prostě nemám pocit, že jsem Erica poznal, ale nevybudil ani motivaci se o to ještě pokoušet. ()

blondboss

Nehovorím, že som nejaký veľký fanúšik Erica Claptona, ale od tohto dokumentu som asi čakal trošku viac. Až príliš sa tu autori venujú jeho začiatkom a tých, ktorí nemajú prehľad v hudbe vtedajšej doby, to môže dosť nudiť. Veľmi sa mi páčia pesničky ako napr. Layla či Tears In Heaven a práve druhá spomenutá pekne nadviazala na záverečnú tragickú pasáž, o ktorej podrobnostiach som doteraz veľmi nevedel. Minimálne ten koniec je preto o dosť zaujímavejší a emocionálnejší. Inak ale hodina a pol dosť nudnej prehliadky jeho hitov. 55 % ()

uhlerado

Veľmi dojemne, silné a autentické. Erica poznám ako gitarista z platní otca. Potom Tears in heaven, must riff pre každého muzikanta. Vďaka filmu viem už, prečo je jeho hudba taka verná, smutná a živá zároveň ()

Tomas_PO

Vyše dvojhodinová sonda do života Erica Claptona, od najmenšieho detstva až do 90tych rokov. Veľa dobových a raritných záberov, 'priamo z kuchyne', kde vidíme velikánov ako BB King, Muddy Waters, Rolling Stones, či The Beatles. Otvorene, a opäť doplnené o najautentickejšie zábery, sa dozvedáme o láskach, múzach, alkoholizme, drogovej závislosti až po známu rodinnú tragédiu...a ten príbeh je neuveriteľný. Celý dokument je urobený bez jediného priameho rozhovoru. Všetko sa dozvedáme cez rozprávačov, ktorými sú však zväčša priamo dotknuté osoby. Miestami to preto vyzerá ako neoficiálny dokument, no takýto obsah nebolo možné získať a autorizovať inak než od priamo od Claptona. ()

rigby

Erica Claptona jsem nikdy podrobněji neposlouchal, ačkoli vzhledem k občasným poslechům a k jeho vztahu s Beatles, zejména k George Harrisonovi, jeho tvorbu trochu znám. Cream si pouštím velmi rád, na Yardbirds jsem jeden čas také ujížděl. Ale pohled na jeho život byl pro mě naprostou novinkou. Dosud jsem znal jen období přelomu šedesátých a sedmdesátých let, a to z životopisů George Harrisona nebo Pattie Boydové. Takže dokument byl pro mě přínosným a určitě si cíleně poslechnu znovu něco z jeho sólové tvorby. ()

Velislav

V dnešných časoch nájsť inšpiráciu vo verejne známom človeku je ťažké, bez ohľadu na jeho kvalitu v profesijnom živote. Geniálny muzikant Clapton je môj dlhodobo obľúbený gitarista s charizmou a mojimi iba letmými informáciami o ňom. V tomto dokumente nám vyjaví jeho fatálny alkoholový problém, ktorý je našťastie už niekoľko desaťročí minulosť, či rovnako fatálny vzťah s priateľom a spolupracovníkom Harrisonom z Beatles a jeho manželky, či neuveriteľný postoj po najväčšej tragédii, akú môže rodič dieťaťa v živote prežiť, keď sa z neho stal abstinent. Ericova nezlomná vôľa už v časoch blues výsostne v rukách Afroameričanov, drogové úlety a osud legendárneho Hendrixa, až po vytriezvenie po tragédii z neho v mojich očiach robia ešte väčšieho človeka, než muzikanta. Navyše a v neposlednom rade, je to pútavo spracovaný dokument a prierez kariéry gitaristu, možno ešte viac v súkromnej oblasti, ako nejaké defilé jeho piesní, či albumov. (Čt Art) 9/10 ()

Capri2016

Dokumentárny film, ktorý podrobne popisuje detstvo, život a hudobnú kariéru Erica Claptona. Film veľa hovorí o hudobných vzoroch Erica z oblasti černošského blues, tiež dokumentuje jeho najväčšie hudobné úspechy, ale tiež pády a jeho drogovo, alkoholické obdobie. Film divákovi rozpovie dôvod abstinencie po rodinnej tragédii, strate syna. Ale film hlavne ukazuje Erica ako výnimočného gitaristu, nadaného skladateľa a speváka. Ja som Erica osobne zažila na jednom koncerte a bol to hudobný zážitok. Nikdy nezabudnem na jeho vynikajúcu hru na gitaru a tiež hru jeho nadaných kolegov. Na jeho koncert by som išla kedykoľvek znovu. Aj tento dokument skvelo ukázal aký geniálny gitarista Eric je a tiež poodhalil zaujímavý kolísavý (raz hore, raz dole) život a Ericovu inšpiráciu vzormi, kolegami, Pattie, rodinnou stratou. Som rada, že Eric je už niekoľko desiatok rokov čistý, nažive a že môžeme obdivovať jeho hudobného génia. ()

PeteBuck

Clapton je pre mňa boh, takže som dlho neváhal a pozrel tento dokument. Keďže som prečítal jeho autobiografiu, videl more dokumentov, koncertov, prečítal o ňom pekných pár článkov a kníh, tak tu toho pre mňa veľa nového nebolo. Ako u iných je tu celkom pekne odrozprávaný jeho život, hlavne vplyvy rôznych hudobníkov a posledných 30 rokov je zobrazných z rýchlika, veľmi sa tomu nečudujem, pretože, čo si budeme nahovárať, každý sa pri biografiách rockerov, poprípade hercov väčšinou sústredí na ich formatívne obdobie, resp. vrchol kariéry a na zvyšok nezostane veľa času. Škoda, pretože si myslím, že aj posledných 30 rokov sa Ericovi podarilo urobiť zopár dobrých kúskov. Ale tak pohoda. Pre fanúšikov je tento dokument povinnosť. ()

Lesina

Velká jízda. Asi jeden z nejlepších huudebních dokumentů z těch, které jseem měla možnost vidět. Autoři si pohráli se záběry a celkouvou dynamikou jednotlivých životních období. Prostě vážně dost dobrý. ()

Amedeo

Neskutečná síla od začátku až do konce. Velmi kvalitně zpracovaný dokument zabývající se jedním z největších hudebníků v dějinách. Živoucí legenda je zde představována jako člověk, který hodně trpěl a musel překonat mnoho překážek, především v boji sám se sebou. Ale dokázal to. Díky muzice a díky obrovské vnitřní osobnosti. Byl jsem dojatý a myslím, že tento snímek velmi dobře doplňuje autobiografickou knihu o tomto mágovi, ačkoliv kniha je více obsáhlejší. Blues never dies. ()