Osvietenie

• Česko Osvícení (viac)

Jack Torrance je štyridsiatnik, ktorý ešte stále dúfa, že príde jeho prvý spisovateľský úspech. Aby manželke Wendy a synovi Dannymu zabezpečil živobytie a sebe pokoj na písanie, prijme miesto zimného správcu luxusného vysokohorského hotela v Colorade. Hotel Overlook je počas zimných mesiacov odrezaný od sveta, ale rodina by tu mala nájsť všetko, čo potrebuje. Jacka neodradia ani strašidelné historky o predošlom správcovi, ktorý údajne v izolovanom hoteli zošalel, rozsekal svoju rodinu na kúsky a napokon sa sám zastrelil. Jack však verí, že v odľahlej samote konečne nájde silu dopísať svoj veľký projekt. Jeho syn Danny má zvláštny dar osvietenia a vidí veci, ktoré si Jack spočiatku odmieta pripustiť. Danny na opustených hotelových chodbách stretáva duchov bývalých hostí hotela. Pocity klaustrofóbie, spojené s tvorivým blokom postupne Jacka dovedú do stavu, kedy sám s duchmi komunikuje a napokon poslúchne ich volanie. Zdá sa, že už nič nezabráni tomu, aby zopakoval osud svojho predchodcu. Jediné, čo môže Wendy a Dannyho zachrániť, je osvietenie... Adaptácia úspešného hororu Stephena Kinga sa vyznačuje rafinovanou koncepciou budovania napätia, ktoré kopíruje postupný rozklad osobnosti hlavného hrdinu. Obsahuje niekoľko vizuálne strhujúcich hororových scén, ale najviac strachu divákovi zrejme naženie atmosféra desivej prázdnoty, ktorou dýcha zložitá spleť chodieb opusteného hotela. (RTVS)

HennessyVSOP

Horor z Amityville po stopadesáté a vždy jinak. Nicholson byl v obličeji poměrně dost kouzelný, ale nejvíc na mně působila ta hudba. Velmi dobrý horor, žádná imbecilní lekačka, ale postupné budování strachu a stísněnosti. Atmosférou mi to připomnělo Věc. ()

Paserak

Hudba...bože, ta srdcervoucí směsice hluků....nemá smysl básnit nad filmem. Jen chci vystavit na piedestal zvukovou stránku filmu! ()

Bornd

Musím říct, že nejsem zrovna fanoušek Hororů. Ale na tuhle klasiku jsem se prostě musel podívat. Mé první setkání s osvícením bylo v Simpsonových nějak v 5. sérii specialní čarodějnický díl. A tam byla právě část, která parodovala Osvícení. A ta byla fakt super. Až teď jsem se dozvěděl, že paroduje zrovna tenhle film. Ale díky tomu jsem už znal celý film dopředu. Jinak podle mně to je zástupce všech hororů a asi žádný na něj mít nikdy nebude. Nicholson byl neuvěřitelný. Nemyslím si, že by kdokoliv dokázal tu roli zahrát lépe. ()

Curt

Od prvních záběrů mrazivé. Divák prožívá odzačátku s Jackem jeho proměnu. napětí se postupně stupňuje a nakonec graduje v opravdu hororovou podívanou s běsnícím Nicholsonem. All work and no play makes Jack a dull boy ()

OK11

Přes noc jsem si to nechal projít hlavou (málem jsem neusnul) a došel jsem k takovému názoru: Ač je Kubrickova režie ta nejextraordinérnější, kterou znám, film je natočen bravurně. Je naplněn napínavými scénami, až po okraj a nechá vás vydechnout akorát ve scénách, kdy se děj posouvá dopředu (scény u baru, ve spižírně...), ale které jsou, když to vezmete zpětnou vazbou úplně perfektní. Myslím si dokonce, že kdyby Kubrick chtěl, mohl být filmovým velmistrem hororu (jenže on nechtěl :( ). A ta hudba!! Takhle geniální soundtrack jsem u hororu ještě nikdy neslyšel. Koho by napadlo, že stačí cirka dva nástroje a tři tóny...Nicméně mám k filmu i výhrady. Střih je první z nich. Přijde mi poněkud zbrklý a neuspořádaný. Pokud je to záměr režie, tak prosím, ale mně se to nelíbí a mate mě to. Druhá věc: Koho proboha napadlo obsadit Nicholsona do role normálního člověka, který se stane magorem?! Myslím, že u Dona Corleone jsem četl, že King a jeho fanoušci nesouhlasili s jeho obsazením a já se k nim musím přidat. Herec je to vynikající, ale, že vypadá jako ďábel neustále, tudíž změna v magora není patrná, to se holt nedá upřít. A taková drobnůstka nakonec: scéna, kdy přijíždí Jack s rodinkou na hory. Všichni pozorní diváci jistě zaznamenali, že míhající se krajina za Jackem jest kulisou. To by mi nevadilo. Ale mohl někdo vysvětlit panu Nicholsnovi, jak se řídí. Kdyby dělal takovéto cikcak pohyby s volantem na takové supermini horské cestičce plné serpentin, každou chvíli by to vzal do svodidel a řidiči v protisměru (i když jsem si plně vědom, že by jich asi moc nepotkal) by jim asi přiliš nepoděkovali. Možná by rodinka do hotelu ani nikdy nedojela :). Zasloužených 4 a 1/3 hvězdičky. ()

Thereska

Redrum...Redrum...Redrum...Stephen King má talent na psaní příběhů, po kterých mám strach i za bílho dne. Možná, že Nicholson není přímo vhodný typ, pokud má vyjádřit změnu osobnosti v šílence, ale pro mě byl naprosto úžasný. Výborný film! ()

Zelko

Bezchybný kultový horor, jeden z najlepších aký som doteraz mal možnosť vidieť. Kubrickova réžia je výborná, podarilo sa mu vytvoriť jedinečnú atmosféru aj vďaka skvelému Nicholsonovi, kamere a taktiež hudbe. ()

MFJD

Perfektcionalizmus plnom rozsahu. Kubrickova réžia, kamera, hudba, prostredie, herecké výkony dávajú tomuto snímku to neopísateľné čaro držať Vás v napäti a v šachu.Čakať čo prinesie nová scéna je to najhoršie pre človeka ktorý tento film ešte nevidel. Pre niekoho môže ísť o pakáreň najväčšieho zrna ale práve o to Kubrickovi šlo. Vytvoriť film s ťažko pochopiťelnou a strávitelnou atmosférou. Vždy keď som sám na nočnej sám a všetci pacienti na oddelení spia a započujem len maličke zašuchtanie či kroky po chodbe. Vždy si spomeniem na tento film. Len dúfam že sa nám výťah neutopí vo svojej krvi. Na mňa tento Kubrickov štýl zaberá takto a neni mi to jedno. Naučil som sa nemať strach a mať úcte zomrelých pokiaľ chcete mať od nich pokoj. To aby ho mali aj Oni, stáčí prosiť a modliť sa za ich duše v očisci. Tento žáner až tak nemusím, rád spím ale tento film berem a cením si ho ako to najlepšie čo tento žáner ponúka. Kubrick sa pohráva s kamerou a hudbou tak ako vo Vesmírnej odysey, prihadzuje k tomu bezchybného Nicholsona a dusivú atmosféru až do konca, lebo vie že túto šachovú partiu má vopred vyhratú. ()

Trinculo

Šílenec v tomhle filmu je režisér. Víceméně zde o moc nejde, moc se nestane, nejsou zde hrozné lekací scény a je jasné, že Nicholsonovi hrábne a buhví co je ještě za tím. Šílenství je ale už v tom, jak všechno uspořádané. Mrazí z toho. ()

bmx6

Se strachem a napětím jsem sledoval tento děsivý film.Má vynikající atmosféru.Hudba,která ve mě vyvolávala úzkost byla výborná.Stanley Kubrick-je prostě geniální.Jack Nicholson je jako šílenec velmi přesvědčivý.Shelley Duvall taky zaujme.Vůbec jsem se u Osvícení nenudil,hlavně jsem byl zvědavý,jak to vlastě všechno dopadne.Akorát ta fotka na konci mě zmátla.Jednoznačně skvělý,napínavý horor.100% ()

pokormar

Zajimavý hororový film s neokoukaným hercem Nicholsnem. Velice dobře natočeno, poutavý příběh s děsivými momenty. Velice se mi libila malá hvězdička filmu, Danny Lloyd, který, si myslím, svou roli odehrál velice dobře. Jediné, co se mi moc nelíbilo, byl film u konce. Působil na mě zdlouhavě a poté i očekávaně. ()

Desmi

Kubricku ty hovado. Vím, že když u tohoto filmu průměrný divák spálí kolem 150 kalorií nebude se jednat o dokument. Ale prožívat napětí přes dvě hodiny...? Ten infarktovej závěr..? Ta hudba? Ta šílenost, která z Jacka pryští..? Ta honička v bludišti na konci ? Nemám slov. Neni to dokonalé, je tooo.. je to prostě Kurick. Mimochodem skvělá práce Shelley, protože tu její vyděšenost jsem postě "žral" ! Celé dílo je zvládnuto mistrně a ačkoliv dávám plné hodnocení, budu rád, když už nic podobného nuvidím..! Ten tep je pořád dost vysokej, zase jsem pravděpodobně spálil celé to vepřové koleno s těma třema desítkama, který jsem přitom spořádal, ale asi bych radši přibral... =) ()

MiniRecenze

Velké zklamání,které jsem si dopřál po přečtení knižní předlohy.U knihy Vám "přeběhne"mráz po zádech,zde se jedná o hodně velké zoufalství. ()

blezg

Takovýhle film mi stačí vidět jednou za život.. Málem jsem vyskočil z okna a dva dny nespal. Sevřený žaludek při vzpomínce na tuto radostnou událost mě drží dál od hororů i znělky ohlašující konec vysílání. ()

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

10.05.2020

Mike Flanagan (The Haunting of Hill House) už s adaptacemi knih Stephena Kinga má nemalé zkušenosti. Po Geraldově hře dostal od studia Warner Bros. šanci natočit velkorozpočtové pokračování Osvícení… (viac)

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

29.12.2019

Pokračování Osvícení nabírá další hvězdy

Pokračování Osvícení nabírá další hvězdy

13.11.2018

Herec Jacob Tremblay (Room, Predátor: Evoluce) se přidal k obsazení hororového pokračování Osvícení, Doctor Sleep od režiséra Mika Flanagana (The Haunting of Hill House, Geraldova hra). Film bude… (viac)

Rebecca Ferguson zamíří na Dunu

Rebecca Ferguson zamíří na Dunu