Osvietenie

• Česko Osvícení (viac)

Jack Torrance je štyridsiatnik, ktorý ešte stále dúfa, že príde jeho prvý spisovateľský úspech. Aby manželke Wendy a synovi Dannymu zabezpečil živobytie a sebe pokoj na písanie, prijme miesto zimného správcu luxusného vysokohorského hotela v Colorade. Hotel Overlook je počas zimných mesiacov odrezaný od sveta, ale rodina by tu mala nájsť všetko, čo potrebuje. Jacka neodradia ani strašidelné historky o predošlom správcovi, ktorý údajne v izolovanom hoteli zošalel, rozsekal svoju rodinu na kúsky a napokon sa sám zastrelil. Jack však verí, že v odľahlej samote konečne nájde silu dopísať svoj veľký projekt. Jeho syn Danny má zvláštny dar osvietenia a vidí veci, ktoré si Jack spočiatku odmieta pripustiť. Danny na opustených hotelových chodbách stretáva duchov bývalých hostí hotela. Pocity klaustrofóbie, spojené s tvorivým blokom postupne Jacka dovedú do stavu, kedy sám s duchmi komunikuje a napokon poslúchne ich volanie. Zdá sa, že už nič nezabráni tomu, aby zopakoval osud svojho predchodcu. Jediné, čo môže Wendy a Dannyho zachrániť, je osvietenie... Adaptácia úspešného hororu Stephena Kinga sa vyznačuje rafinovanou koncepciou budovania napätia, ktoré kopíruje postupný rozklad osobnosti hlavného hrdinu. Obsahuje niekoľko vizuálne strhujúcich hororových scén, ale najviac strachu divákovi zrejme naženie atmosféra desivej prázdnoty, ktorou dýcha zložitá spleť chodieb opusteného hotela. (RTVS)

Skawin

Na film jsem se těšila - Kubrick, King a Nicholson jsou opravdu lákavým spojením. Některé detaily mi však trochu nesedly - hlavně asi Shelley Duvall, coby milující matka a taky občasné přehrávání Jacka Nicholsona. A pak různé maličkosti - z filmu nepochopíme že Jack je "vyléčený" alkoholik, proto nesmí pít, malý Danny se věčně prochází po hotelu sám, i když všichni ví, jak je hotel nebezpečný (já jako matka bych ho nenechala na chvíli samotného).. A perlička nakonec - na začátku filmu jede Nicholson poprvé do hotelu a vedle auta vidíme chvíli stín helikoptéry. Jinak skvělá kamera, scéna s krví řinoucí se ze dvěří a závěrečná scéna v bludišti - super! ()

SkyCaptain

Viděna americká verze. Geniální horor - jeden z nejlepších vůbec. Hlavně takhle špičková práce s kamerou a především zvukem se jen tak nevidí. Je vidět že se některé scény točili 120x až do vymlácení duše, protože hercům to budete věřit, dokonce i Nicholsonovi. Zvláště některé scény jako ty v baru, na toaletě či na schodech s pálkou by zasloužili zarámovat jako jedny z nejpůsobivějších v kinematografii vůbec. Jediná "výtka" na tento film je v tom, že k němu budete potřebovat si nejdříve přečíst knihu. Spousta důležitých scén tu chybí a divák neznalý knihy nejspíš nebude proměnu Jacka a její souvislost s historií hotelu vůbec chápat a mohl by se teoreticky i začít nudit. Tento film je totiž spíše geniální vizuální a zvukový doprovod ke knize. Kéž by takhle výrazně autorsky vypadalo zfilmování všech Kingových děl a ne ty hromady polopatických TV převedení s mizernými herci. ()

rekkky

Nepochybuji o režisérské výjimečnosti Kubricka. Natočit takhle precizní film je největší důkaz o jeho kvalitách. Každý záběr je skvost a divákovi nezbývá nic jiného než se kochat nad filmařskou krásou. Stísněná atmosféra, která postupně graduje, ale již od samotných úvodních titulků lze tušit nějakou kulišárnu. Kubrick přesně vystihl, že v jednoduchosti je krása a perfektně vystihl lidskou psychiku, která je za určitých okolností náchylná k šílenostem, prováděných například hlavní postavou Jackem Torrancem (Jack Nicholson). Proměna erudovaného učitele v šíleného vraha nenásilnou formou výborně dodává filmu to pravé ořechové. Jack Nicholson vytáhl své nejlepší trumfy. Herecký výkon Dannyho Lloyda také stojí za zmínku, protože již od úvodní scény s ním nepolevuje ze své přesvědčivosti. Brilantní režie, nádherná hudba, skvělé herecké výkony, perfektní scénář a o bezchybné kameře ani nemluvím. Skvělý zážitek. ()

Evander

Exceletní výkon Shelley Duvall a dál už nic. Snad občas slušná dávka napětí, která ovšem byla často přerušována výstupy Jacka Nicholsna, který mi byl po celý film nekutečně odporný a nezískal si ani kapku soucitu nebo porozumění. Tím nechci říci, že hrál špatně, to spíše naopak. Celkově mi tyhle Kubrickovi filmy nesedí. ()

Narsill

Asi najlepší film vo svojom žánre. Bez rôznych hrôzostrašných výjavov vás film udrží po celú dobu v napätí a strachu (narozdiel od rôznych iných horrorov), na čom má velkú zásluhu aj skvelá hudba. Nicholsonova premena na psychopata je až dychberúca, potom film začal gradovať a ja som mal žalúdok na vode až do posledných minút filmu. Hororová klasika. ()

Illioplius

Nejako som očakával skľučujúci film, nazvime to horor, ktorý by dokázal verne vykresliť izoláciu, samotu a psychologicky vyvolať hrôzu bez prvkov paranormálnych a šokových. Moje očakávanie sa síce nenaplnilo, ale to neznamená, že by sa mi film nepáčil. Páčil sa mi, no prekážala mi (prinajmenšom) jedna vec. Akonáhle sa začali diať veci, ktoré nemali logické vysvetlenie a akoby „vystúpili“ z myslí niektorých postáv a začali sa prejavovať v skutočnosti, môj pôžitok z filmu oslabol. Stratil som totiž schopnosť predvídať, čo sa môže stať a čo sa stať nemôže. Pokiaľ dej nie je ohraničený istými pevne stanovenými medzami, tak sa stáva možným úplne všetko. A to do značnej miery ruší dovtedy budovaný zážitok. Pýtam sa napríklad: ak sa Jack mohol (akokoľvek) oslobodiť zo skladu na jedlo, prečo rovnako nemohol prekonať ostatné prekážky? No ale keď sa povznesiem nad toto moje možno puntičkárstvo, tak The Shining je znamenitý a napínavý film, s dopĺňajúcou hudbou a rozhodne skvelou kamerou. Krásne exteriéry a zábery na prírodu mohli byť využité aj trochu viac, no to je iba drobnosť. Celkom na záver musím ešte poznamenať, že zošalenie podľa mňa mohlo nastať postupnejšie, pomalšie, skrátka nie tak zrazu, ako tomu vo filme bolo. ()

Wargoo

Ešte som sa nestretol s lepším vyobrazením stiesnenosti, a postupnej šialenosti dvoch ľudí, ako práve v tomto filme. O Jackovi vyhlásim len jediné - bez neho by Kubrick nedokázal to, čo je v tomto filme to najzákladnejšie... Dokonalé navodenie prepnutia mysle ! (niekomu možno Nicholson pripadal prepnutý už od začiatku - hlásim sa, že aj mne) ale bol tak dokonalý, že mi je to úplne jedno. Každá scéna v tomto filme je skvelá, dokonalá a plná desivej atmosféry. Treba vidieť viac ráz, je tam toho veľa a škoda to premárniť ! 5***** kvôli a hlavne pre Jacka Nicholsona ! ()

char_t

Kubricka jsem nikdy moc nemusel. I z takové bomby jako je 2001 dokázal udělat pěknou nudu (byť s několika kultovními momenty), a u Shining tomu není jinak. Psycho atmosféra, precizní herectví všech tří hlavních postav, ale tím to pro mě končí, zbytek (a hlavně příběh) mě totálně minul. ()

Luk Skywalker

Jack Nicholson jako šílenec a Stanley Kubrick jako režisér, to slibovalo mnohé, ale nakonec se nekonalo. Kingovu knihu jsem nečetl, ale je otázkou, jestli za to může předloha. ()

BOURQUE

Film „The Shining“ vo svete kinematografii je jednoznačne legendou. Nepoznám človeka, ktorý by o tom nepočul ale hlavne nie takého, ktorý by nepočul o spisovateľovi S. Kingovi, ktorý je autorom „ozajstného príbehu“. Schválne som vyzdvihol slovo „ozajstného príbehu“, pretože Kingovo dielo (mal som tú česť to prečítať) a Kubrickov film, napriek mnohým spoločným bodom, sú „značne“ odlišné. O Kubrickovi je známe, že keď točil film podľa nejakého príbehu, tak ten oproti originálu sa veľmi odlišoval. Samotnému Kingovi sa Kubrickovo dielo „nepáčilo“. Z určitého hľadiska je viac než pochopiteľné, na druhej strane keby niekto natočil taký film podľa môjho imaginárneho románu, tak ja by som bol neskutočne šťastným človekom! Ale napriek všetkej úcte musím súhlasiť s tým, že záver pre tých, ktorí čítali román, je „sklamaním“. To však len uberie málo z tej pompy, čo sa Kubrickovi podarilo vytvoriť. Triky s kamerou, technika natáčania, legendárne scény (kúpeľňa) a samotná réžia je aj dnes ukážkovou a každý, kto chce niečo podobné natočiť, by si mal povinne toto dielo nielen vidieť (a to niekoľko krát) ale aj hlboko preštudovať. Myslím si, že aj Kubrick aj King sa majú za čo poďakovať sa navzájom. Hudba: 5 * dokonalá! Čo sa týka hereckých výkonov, tak mi napadne jedno slovo: bezchybná! J. Nicholsonovi (J. Torrance) veľmi vytýkali, že šialenstvo na jeho tváre je vidieť už od prvej chvíli. Keď niekto čítal knihu, tak vie, že chovanie J. Torrance už od začiatku obsahuje známky „šialenstva“. O tom toľko. J. Nicholson a jeho hra už vtedy sa stali legendou a oprávnene! Voľbu D. Lloyda na rodu Dannyho („Doc“) Torrance považujem za nesmierne vydarenú!! Ako som už hovoril, tento film sa oprávnene stal legendou a o tom, že to patrí medzi najväčšie tvorby svetovej kinematografie, nikto nesmie pochybovať. PS: „Heere’s Johnny!“ Osobné hodnotenie: 98% (*) ()

tragos

Z Kubrickových film prakticky čistý průměr. Čekal jsem víc psychlogie, nějaký ten vývoj postav(y), dostal jsem šíleného Jacka, šílenou hudbu a perfektní kameru. Není to málo, ale Kubrick umí lépe. LCD, řijen 2014. ()

johnywalker

Bezpochyby jeden z nejlepších hororů, co jsem v životě viděl a to i přesto, že se po celou dobu děj odehrává ve dne. Na Kubrickově vyprávění je hodně kladů, ale bohužel i pár záporů, které mi kazí film jako celek. Hned jako první zarazí délka 150 minut nebo naprosto příšerná Shelley Duvall, kterou chcete nakonec zabít i vy doma před televizními obrazovkami. Několik scén či myšlenkových pochodů (dá-li se to tak nazvat) jsem prostě vůbec nepochopil a jejich význam jsem hledal horko těžko. Právě takovéto "maličkosti" mi nedovolují dáti plný počet, který by si The Shining ve výsledku prostě zasloužil!! ()

helloween93

Kubrick natočil jeden horor a hned se z toho stal kult, který viděl asi každý fanda hororu. Neskutečná gradace napětí, výborný soundtrack a ta tíživá atmosféra hotelu dělá z filmu fakt mistrovské dílo. Postava Jacka Torrance už bude jedna z nejznámějších Nicholsonových rolí, protože to zahrál až moc démonicky. Po dlouhé době dávám 5 hvězd a zaslouženě! ()

Heroine odpad!

Pánové to dali dohromady. Je to extrémně pomalé a nudné, zápletka je nejasná, divná a přeplácaná (jak typický Stephen King...), a herci jsou naprosto otřesní! Nicholson je směšný, a jeho hraní nenabízí naprosto žádný vývoj postavy, který by zrovna tady měl být asi potřeba. Jejich děcko taky neumí zrovna hrát, ale říkám si, ty dialogy jsou tak trapné, že nevím jestli by to nějaké dítě zvládlo líp. Ale nejhorší je Duvallová! Hraje hystericky, nepřirozeně, a vypadá u toho až retardovaně. Naprosto příšerný film. ()

fablefavorit

Po přelouskání Kingovo předlohy musím uznat, že kniha se mi líbila víc. Místy snad ještě děsivější příběh se opírá o výborně vykreslené postavy, k nímž si čtenář snadno nalezne cestu. Právě absence jakéhokoliv emočního náboje je hlavní slabinou filmové adaptace, ovšem vzhledem ke Kubrickovo vizi se není čemu divit. Dalším zklamáním oproti originálu je postava Wendy, Jackovo manželky, kterou scénář zredukoval na uplakanou trosku. Stále se jedná o legendární thriller, který se nespoléhá na laciné ohlušení poloviny kinosálu, nýbrž na extrémně hutnou a nepříjemnou atmosféru opuštěného hotelu, pod kůži se vkrádající hudbu a znepokojivé výrazy všech zúčastněných, ať už se jedná o do kamery hledícího Jacka či rozmlouvání Dannyho s jeho "vymyšleným" kamarádem. A hlavně nejistotu, zdali jsou paranormální jevy opravdu skutečné, či se jedná o skupinovou halucinaci rodiny odtržené od civilizace... Místy sice z dnešního pohledu trochu úsměvné, ale i tak představuje The Shining na poměry hororů zážitek, kterému se dnešní "jednohubkové" horory nikdy nebudou rovnat. ()

canucks333

Dlhé ťahavé zábery, dokonalé ozvučenie v spojení s mrazivou hudbou, siln éherecké výkony najmä ústrednej trojice Nicholson-Duvall-Lloyd a brilantná réžia maestra Stanleyho Kubricks. Film, ktorý nie je desivý v jednotlivých detialoch, ale v bolestivom celku a kontexte. Pohlcujúce dielo. Videl som 2x v originálnom znení s českými titulkami ----------- 95% ()

Ivua

Osvietenie síce príliš nevyľaká a neznechutí, no tá uši režúca hudba zaručuje poriadne napätie a desivú atmosféru snáď od úplneho začiatku až po koniec. Dej sa už teraz nedá považovať za niečo prevratné, no je to žánrová klasika so skvelým (občas skutočne hrôzostrašným Nicholsonom), ktorú sa určite oplatí vidieť. ()

Folky

Nejděsivější film, jaký jsem kdy viděl. Osvícení nepotřebuje k navození hrůzy lekačky, ani hektolitry krve, stačí mu jen přesná hudba a kamera, která tvoří zatraceně nepříjemnou atmosféru, kterou dokázal navodit jen Stenley Kubrick. Neumím si představit, že by někdy vznikl lepší horor. ()

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

10.05.2020

Mike Flanagan (The Haunting of Hill House) už s adaptacemi knih Stephena Kinga má nemalé zkušenosti. Po Geraldově hře dostal od studia Warner Bros. šanci natočit velkorozpočtové pokračování Osvícení… (viac)

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

29.12.2019

Pokračování Osvícení nabírá další hvězdy

Pokračování Osvícení nabírá další hvězdy

13.11.2018

Herec Jacob Tremblay (Room, Predátor: Evoluce) se přidal k obsazení hororového pokračování Osvícení, Doctor Sleep od režiséra Mika Flanagana (The Haunting of Hill House, Geraldova hra). Film bude… (viac)

Rebecca Ferguson zamíří na Dunu

Rebecca Ferguson zamíří na Dunu