Osvietenie

• Česko Osvícení (viac)

Jack Torrance je štyridsiatnik, ktorý ešte stále dúfa, že príde jeho prvý spisovateľský úspech. Aby manželke Wendy a synovi Dannymu zabezpečil živobytie a sebe pokoj na písanie, prijme miesto zimného správcu luxusného vysokohorského hotela v Colorade. Hotel Overlook je počas zimných mesiacov odrezaný od sveta, ale rodina by tu mala nájsť všetko, čo potrebuje. Jacka neodradia ani strašidelné historky o predošlom správcovi, ktorý údajne v izolovanom hoteli zošalel, rozsekal svoju rodinu na kúsky a napokon sa sám zastrelil. Jack však verí, že v odľahlej samote konečne nájde silu dopísať svoj veľký projekt. Jeho syn Danny má zvláštny dar osvietenia a vidí veci, ktoré si Jack spočiatku odmieta pripustiť. Danny na opustených hotelových chodbách stretáva duchov bývalých hostí hotela. Pocity klaustrofóbie, spojené s tvorivým blokom postupne Jacka dovedú do stavu, kedy sám s duchmi komunikuje a napokon poslúchne ich volanie. Zdá sa, že už nič nezabráni tomu, aby zopakoval osud svojho predchodcu. Jediné, čo môže Wendy a Dannyho zachrániť, je osvietenie... Adaptácia úspešného hororu Stephena Kinga sa vyznačuje rafinovanou koncepciou budovania napätia, ktoré kopíruje postupný rozklad osobnosti hlavného hrdinu. Obsahuje niekoľko vizuálne strhujúcich hororových scén, ale najviac strachu divákovi zrejme naženie atmosféra desivej prázdnoty, ktorou dýcha zložitá spleť chodieb opusteného hotela. (RTVS)

White_Duke52

Tam kde vesmírná odysea pokládala otázky a dokázala donutit diváka se zamyslet, zde jich je možná až příliš mnoho. Kvůli nim nechápete motivaci protagonistů a nevíte proč se chovají jak se chovají. Je to jako sledovat anglický film bez znalosti angličtiny. Film je velmi dlouhý a místy až nestesitelně. I pro pozornější z nás. Jestli v něčem Kubrick nikdy nezklame je cit pro detail, atmosféra a dokonalé dialogy. A to tu vše je v plné síle! Dále tu je životní role Nicholsona. Ten je přímo dokonale démonický. ,,I'am not gonna hurt you! I'm just gonna bash your brains in." Film chladný jak psí čumák. Ale nakonec to za to stálo. S odřenýma ušima. Zatím nejslabší Kubrick. [75%] ()

charlee.dog

Stanley Kubrick je prostě génius a každý jeho film svátkem. Osvícení v kvalitě nijak nevybočuje z vysokých standardů jenž Kubrick stanovil v předchozích filmech. Atmosféra je mrazivá a některé scény působí až uměleckým dojmem. Vše je propracované do posledního detailu a herci jsou geniální. Nejlepší je samozřejmě Nicholson jehož šílený výraz v obličeji působí věrohodně a děsivě. Tenhle film jenom dokazuje fakt, že v hororu nemusí být brutálně zavražděno sto padesát lidí, aby se člověk k smrti bál. Skvěle šílený Jack Nicholson se do téhle role hodil asi jako nikdo jiný. Škoda, že už se dnes horory takové kvality netočí. Já asi nikdy tento film úplně nepochopím, ale vůbec mi to nevadí – budu dál po chvilkách hledat. ()

veverysiak

Na to, že film vznikol pred toľkými rokmi, ide o unikátnu žánrovku, pretaviť z podarenej Kingovej knihy nadpriemerné kino je, ako sa môžeme každý rok pravidelne presviedčať, zrejme nadľudský výkon, majstrovi Kubrickovi sa to ale s prehľadom podarilo, trošku mi rezonoval výraz a prejav Shelley Duvall, ale zvykol som si, podobne Jack niektoré party zbytočne prehrával, ale inak bravúrne po všetkých stránkach, takže 90%. ()

lubostar

Ak by toto bol obycajny slaboduchy horor v style Pach Krve a pod, tak by som to ozelel. Ale toto malo na to byt vyspelym psycho-thrillerom s vynikajucou atmosferou, preto sa nemozem zmierit s tym scenarom. Vo velkej casti bol na urovni lacneho porna, ked prakticky vsetky dialogy medzi postavami Jack - Wendy - Danny su hrozne prostoduche, az pateticke. Potrebujem si precitat knihu, aby som nasiel vinnika tohto nehorazneho zlyhania. Bol to King pri pisani knihy a Kubrick sa iba prisposobil predlohe, alebo Kubrick nezvladol preklenut vybornu predlohu do filmu? ()

mich4l.b

Co napsat? Je toho tolik, že se mi do toho ani nechce. Asi možná takhle... Beatles mají své Bílé album, Michelangelo sochu Davida, Jan van Eyck Rolinovu Madonu a na Stanleyho "zbylo" Osvícení. Prostě opus magnum žánru! ()

Gregor_Samsa

Podivuhodnost. Rozvleklé, trošku bohužel. Na dvě a půl hodiny života to není; zu viel. Jack je Jack, tyhle jeho grimasy známe a máme rádi, i když jsme je viděli už tolikrát. Osvícení; telepatii bych ještě bral. Ale wtf, duchové přece neotevírají dveře na petlici, nebo jo? Jako jasně, asi bych měl přistoupit na pravidla Overlook hry, ale nechci: mé analytické já říká ne, řekni nesmyslům ne-asi! Takže jsem takovej rozpolcenej; jsem rád, že jsem to konečně viděl. Ale Stephenovi Kingovi na lep neskáču, ne-ne, chybí racio, prostě to nesedí. Ale zas na druhou stranu, oceňuju nepěknou hlavní hrdinku s podbradkem a žlutými zuby a hlavně: nigger, no krabe, jakože vyslovené ve filmu! Thumbs up! [70%; 2020-02-17 Home sweet home] ()

brasek

Kvalitne spracovaný psycho horor kde sa človek ani chvíľu nenudí. Pokiaľ nepoznáte Jacka Nicholsona tak si myslíte, že je naozaj cvok s priepustkou na natáčanie tohto snímku. ()

littleplayer

Toto nemá s Kingovou knihou skoro nič spoločné. Úplne chýbalo napätie, hlavná herečka totálne mimo a ten koniec... Skoro som odpadol. Za mňa totálne sklamanie a veľká bieda. ()

petbet1

Film, ktorý obstál možno pred 40timi rokmi, je dnes už pomerne nezáživnou záležitosťou. Na rozdiel od väčšiny ľudí nedám 5* hviezdičiek iba preto, lebo to natočil Kubrick. Pozreté hlavne kvôli filmu Dr. Sleep ()

jackalsc

Ačkoliv Kubrickovu hudbu mám většinou velmi rád, jelikož vždy dobře pasuje a umocňuje zážitek. Myslím si ale, že zde byla až moc velká hlasitostní imbalance. Nevím jestli to bylo opravdu nějakým špatným zvukovým mixem, nebo jestli jsem sledoval zrovna něco s corruptnutým audiem, ale bylo to z bluraye. Skoro neslyšíte dialog, a pak se rozehraje ohlušující kakofonie která ne a ne přestat. Jinak na druhé straně si hudba zase pěkně hraje s diváky, kteří neví co mají čekat a jsou v napětí, ačkoliv se třeba vůbec nic nestane. Jinak bohužel film trpí nadměrnou slávou, kde film je tak známý, že víte co se stane/jak to dopadne, i když jste ho ještě neviděli. To je opravdu škoda, protože pro diváka nepolíbeného to asi musí být jinačí zážitek. Musím zároveň pochválit absenci jumpscaru, kde atmosféra strachu se buduje poctivě a postupně. ()

Fender

Kubrick vytvořil naprosto mrazivé a vynikající dílo, s mysteriózním laděním a postupným budováním napětí. Jack Nicholson ztvárnil zcela excelentně postavu Jacka Torrance, který se jaksi zbláznil v osamění před civilizací, uprostřed zimních, chladných dnů. Ač se samotnému Kingovi tento film nelíbil, dle mého Kubrick tento příběh naopak vylepšil a dodal mu mnohem více mrazivou atmosféru. Už od začátku víte, že rodinná idylka bude brzo narušena a nic nepůjde podle plánu. Hudba v divákovi vyvolává nepopsatelné a celkem sklíčené pocity, jenž se stupňují postupně dějem. Celou dobu jsem byl v napětí a prožíval každou scénu, i tu zdánlivě nevinou. Dovoluji si tento film označit za jeden z nejlepších hororů, protože dokáže v divákovi vyvolat velmi nepříjemné a skličující pocity, což je velkou silnou stránkou tohoto filmu. Pro ten správný efekt je to nejlepší sledovat v zimě, doporučuji. ()

Novko

Pro mě nejlepší Kubrickův film. Film i kniha jsou dá se říct dva rozdílné celky. A docela i chápu proč King nemá v oblibě toto zfilmování. Kubrick vzal myšlenku knihy, celou jí přetvořil do jednoho z nejlepších hororů. Kniha se zaobírá více do hloubky Jacka (a jeho alkoholismu) a celkovou historii hotelu Overlook. Zatímco film má výbornou atmosféru, kameru, ikonickou scénu se sekerou a jeden z nejlepších konců. Všichni herci předvedli vynikající výkony (i když museli hodně obětovat). Celkově je ale pro mě Osvícení srdcová záležitost na kterou nenechám dopustit a kdykoliv slyším úvodní minuty, mám husinu a film si mě získá. 10/10. ()

Lendak

Takto má vyzerať pravý horor. Toto je asi najčistejší horor v histórii pretože neobsahuje žiadne hororové klišé. Dokonca ani žiadnu tmu a dokázal vydesiť milióny ľudí po celom svete! Ktorý iný film toto dokázal? Kubrick vyťažil úplné maximum z knihy, ktorá je dokonalosť sama o sebe. Tie kamerové zábery sú neuveriteľné, krásne plynulé a bezstrihové. Herci sú úplne úžasní v čele s Nicholsonom, ktorý tu podal podľa mňa najlepší výkon za celú jeho kariéru. Tiež nechápem ako mohla Shelley Duvall dostať nomináciu na Zlatú Malinu. Hudba tu asi tvorí najviac z atmosféry. Je to jeden z mála soundtrackov, ktorý mi dokázal vyvolať zimomriavky. Verím, že pre súčasných divákov môže byť tento film strašne nudný a naťahovaný, lebo aj mne tak film prišiel, keď som si ho prvýkrát pustil. Ale dal som tomu druhú šancu a teraz to je jeden z mojich najobľúbenejších filmov. Bravo Pán Kubrick!! Jediné negatívum je že v knihe boli viac rozvinuté postavy ako vo filme. ()

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

10.05.2020

Mike Flanagan (The Haunting of Hill House) už s adaptacemi knih Stephena Kinga má nemalé zkušenosti. Po Geraldově hře dostal od studia Warner Bros. šanci natočit velkorozpočtové pokračování Osvícení… (viac)

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

29.12.2019

Pokračování Osvícení nabírá další hvězdy

Pokračování Osvícení nabírá další hvězdy

13.11.2018

Herec Jacob Tremblay (Room, Predátor: Evoluce) se přidal k obsazení hororového pokračování Osvícení, Doctor Sleep od režiséra Mika Flanagana (The Haunting of Hill House, Geraldova hra). Film bude… (viac)

Rebecca Ferguson zamíří na Dunu

Rebecca Ferguson zamíří na Dunu