Osvietenie

• Česko Osvícení (viac)

Jack Torrance je štyridsiatnik, ktorý ešte stále dúfa, že príde jeho prvý spisovateľský úspech. Aby manželke Wendy a synovi Dannymu zabezpečil živobytie a sebe pokoj na písanie, prijme miesto zimného správcu luxusného vysokohorského hotela v Colorade. Hotel Overlook je počas zimných mesiacov odrezaný od sveta, ale rodina by tu mala nájsť všetko, čo potrebuje. Jacka neodradia ani strašidelné historky o predošlom správcovi, ktorý údajne v izolovanom hoteli zošalel, rozsekal svoju rodinu na kúsky a napokon sa sám zastrelil. Jack však verí, že v odľahlej samote konečne nájde silu dopísať svoj veľký projekt. Jeho syn Danny má zvláštny dar osvietenia a vidí veci, ktoré si Jack spočiatku odmieta pripustiť. Danny na opustených hotelových chodbách stretáva duchov bývalých hostí hotela. Pocity klaustrofóbie, spojené s tvorivým blokom postupne Jacka dovedú do stavu, kedy sám s duchmi komunikuje a napokon poslúchne ich volanie. Zdá sa, že už nič nezabráni tomu, aby zopakoval osud svojho predchodcu. Jediné, čo môže Wendy a Dannyho zachrániť, je osvietenie... Adaptácia úspešného hororu Stephena Kinga sa vyznačuje rafinovanou koncepciou budovania napätia, ktoré kopíruje postupný rozklad osobnosti hlavného hrdinu. Obsahuje niekoľko vizuálne strhujúcich hororových scén, ale najviac strachu divákovi zrejme naženie atmosféra desivej prázdnoty, ktorou dýcha zložitá spleť chodieb opusteného hotela. (RTVS)

warrenur

Opat znacne sklamanie u filmu starsieho data. Dovodom je vsak to, ze som nedavno cital knihu s tymto nazvom, ktora zdobi moju knihovnu. Z Kingovho pera patria Osviceni k tomu najlepsiemu, co som od neho cital. A kniznej predlohy sa teda tento film drzi velmi, velmi povrchne. Naviac, cele to silene herectvo a akoze "atmosfericka" hudba, ktora hororom tych cias dodavala grady, to pre mna uplne zabilo. Na tu dobu vsaik isto trhak, tiez po technickej stranke ma hodne vychytaviek. Avsak ja som sa vyslovene nudil a marne hladal aspon nejake knizne podarene stvarnenie. Dat slabe trojhviezdie, tak to radsej na tuto dobu aktualne dve. Skoda, vobec by som sa nebranil vydarenemu remake-u. ()

fisus

Přečetl jsem knížku,viděl jsem i tv verzi Osvícení a měl jsem to štěstí vidět i dokument Room 237 a ten mě jen utvrdil v tom,že Kubrick je génius.Ani nevím,kolikrát jsem to už viděl,ale Kubrickovo režie,Carlosova hudba a neskutečný herecký výkon Jacka Nicholsona dělají z tohoto filmu umělecký skvost!I když je King můj nejoblíbenější spisovatel a Kubrick se hodně odchýlil od jeho románové předlohy,patří tenhle snímek mezi nejdokonalejší filmy,jaké jsem kdy viděl!!!!!! ()

vojtaz

Jo, je to vážně svazující psycho teror, se skvělým Jackem Nicholsnem ... proč on hraje ty psychopaty tak dobře? Možná trochu škoda konce - a vlastně všeho, co se úplně odchyluje od původního Kingova zpracování. Jinak doporučuji si po tomhle snímku pustit díl Simpsonových (S06E06) "Speciální čarodejnický 5" :- ) ()

frolish

Ono je to v podstate dokonala zalezitost, od scenara cez hercov (alebo skor herca?), kameru az po budovanie atmosfery, ale aj tak som v konecnom dosledku nebol taky spokojny, ako som cakal ze budem, resp. ako som mohol byt. Mnozstvo scen dlazdiacich cestu do finale (spoznavanie hotela na trojkolke, kupelna, pisaci stroj s onou vetou) je desivo nezabudnutelnych a atmosferickych, len je trocha na skodu, ze na mna zaposobili intenzivnejsie ako to uplne finale samotne. Napatie sa vyborne budovalo pod ruskom tajomstva a neistoty, ale v zavere sa mi tam ziadala bud trocha vacsia gradacia alebo nejaky sokujuci prvok, ktory by inak skvely zazitok este umocnil. Zaverom dodam, ze hadam polovicu uspechu tvori hudba, ktora sa od zaciatku do konca pohrava s divakovymi emociami jedna radost. 90% ()

KayTee

Můj první horor. Bylo mi asi 11 a doteď si pamatuji pocity, které jsem u sledování měla. Kdo by to byl řekl, že za pár let bude King mým nejoblíbenějším tvůrcem :-D ()

Rambo159

A ja som bol celý čas v tom, že sa mu to podarí....že ich poseká, potne, porúbe. Takto sa vlastne nič mimoriadne nestalo, len čo toho "negerského kuchára" dostal. U mňa sklamanie, ale nie nejak vážne. Predsa len ostatné aspekty filmu boli na jedničku, veď je to pochopiteľne Kubrick. 4* ()

ladno

Čakal som niečo ako Psycho - bravúrnu filmárčinu, ktorá potvrdí kvality režiséra s prepracovanými dialógmi a príbehom, ale nedokáže moderného človeka vystrašiť, skôr sa zasmiať nad tým, že sa tohto filmu kedysi ľudia báli. Stanley Kubrick to ale urobil inak. Ešte teraz mám husiu kožu a pri filme som sa naozaj bál. Bravo. Do bodky prepracované majstrovské dielo, ktoré nezostalo žánru horor nič dlžné. Každý pohyb kamery, každý tón a zvuk, každý detail dokonalého herectva všetkých zúčastnených (Jacka predovšetkým) ma presvedčil, že som videl skvelý a nenapodobiteľný horor. 100% ()

Eragon93

Před tím, než jsem skouknul Shining, myslel jsem si o něm, že je to tak říkajíc král hororů. Dost jsem se na něj těšil a tak jsem si ho stáhnul v originále a ve vysoké kvalitě v očekávání jaká to bude pecka. No...určitě je to dobrý film s prvky hororu, o tom žádná, bylo vidět, jakou práci si s tím Kubrick dal a Jack Nicholson byl ta správná volba. Ale že by to byla bůhvíjaká bomba? Neřekl bych. ()

molcan2

Pamätám si, že keď som si prvýkrát pozrel Osvietenie, nepáčilo sa mi to, som veľký fanúšik knihy a bol som sklamaný zo zmien, ktoré v nej urobili, dnes mi to už nevadí a ukázalo sa, že tento film sa stal jedným z mojich najobľúbenejších. Osvietenie je film režiséra Stanleyho Kubricka a zároveň adaptácia knihy Stephena Kinga, film rozpráva príbeh Jacka Torranca, je najatý ako strážca v hoteli Overlook a ide tam so svojou rodinou. Počas dní, ktoré strávia v hoteli, im izolácia začne spôsobovať vážne psychické problémy a Jack sa nakoniec stáva čoraz agresívnejším a nebezpečnejším. Musím zdôrazniť, že výkon Jacka Nicholsona je jednoducho fenomenálny, úplne sa oddal svojej postave, zahral jedného z najlepších psychopatov v kinematografii. Nakoniec som si pozrel rozšírenú verziu, ktorá je dostupná v katalógu HBO Max na Slovensku, a priznám sa, že táto verzia je oveľa lepšia, niektoré scény sú vysvetlené a zrozumiteľnejšie. Film má veľmi klaustrofobické prostredie, už len to, že sa odohráva v hoteli uprostred ničoho, je veľmi nepríjemné, soundtrack prítomný vo filme je jednoducho dokonalý a nezabudnuteľný. Stephen King nech mi odpustí, ale tento film som si úplne zamiloval, jeden z najlepších psychologických hororov, aké som kedy videl, odporúčam ho všetkým. ()

zahadum

Chápem výhrady S.Kinga voči postave ktorú stvárnil Jack Nicholson, povedal by som,že aj súhlasím...premena bola skutočne rýchla a Jack Nicholson vyzerá od začiatku ako človek schopný všetkého...napriek tomu film je vrcholné dielo filmového umenia...od kamery ktorá predvádza priam divy na mimnimálnom priestore....hudba ktorá je kapitola sama o sebe...je správne tajomná...nepredvídateľná...hrôzostrašná...plná zvukov, škrípania ktoré vedú diváka jednoznačne do tej správnej atmosféry....lokalita akokoľvek nevinne vyzerá mení sa podobne ako Jack Torrance na miesto kde je možná akákoľvek nočná mora.Scenár je možno chladný a vypočítavý....vo filme je ale obrovský kus citu pre dobrú prácu filmárskeho génia. ()

ASSBURGER

Po dejovej schránke je tento horor jeden z najlepších ktorý som za svoj život videl. No vážne mal parádny dej. Len tie zvukové efekty boli trocha také ako by som ich nazval boli strašne otravné bolely ma z nich uši.ale inak film parádny od podla mňa najlepšieho režiséra na svete Stanleyho Kubricka. Jack Nicholson tam zahral postavu vraha (na konci).jeho úloha bola tažká a verím že ju zvládol lepšie ako si myslel že ju zvládne. Tento horor je klasický nie ako tie nové a verím že ho veľa nadšencov Stanleyho Kubricka pozná. Tento film je jedným z mojích obľúbených ale to už niekto z vás určite vie.Tomuto filmu som proste musel dať päť hviezdičiek. Stanley Kubrick to dokázal stvoril film ktorý bol s tych jeho filmov asi ten najlepší no nemá pravdu,posudte sami. ()

sirien

"Typický Kubrik" - nějaké řemeslně perfektně provedené, ale bohužel často duší prázdné scény střídají rozvleklé pasáže, kdy se nic neděje a půlka atmosféry je protlačená násilně čistě "dramatickou" hudbou. Upřímně, zrovna tady to není tak hrozné a ten film je kupodivu fakt dobrej a kdysi dávno bych mu možná (?) dal i 5* (i když spíš jen těsně), jenže... podobně jako u To (It), i tenhle film utrpěl časem, který od jeho natočení uběhl. Statické záběry bych ještě přežil, ale celá ta ranně osmdesátková stylizace a herecké projevy mi dneska už prostě neimponují a tu čtvrtou hvězdičku dávám už v podstatě jen z úcty k původnímu dílu - být to natočené dneska, má to zhruba tak ty 3. EDIT: fun fact, teď sem sem přišel podívat se co je tohle za film a překvapilo mě, že sem ho zjevně už viděl - protože si ho vůbec nepamatuju. Kouzlo génia Kubrika, nejspíš. ()

rexino

Ja som našiel horor, z ktorého som sa skoro dosr....kakal. Zbožňoval som, ako každý pohľad kamery bol symetrický, presne v strede izby, chodby atď. Kubrick má asi rád symetriu. Každopádne tento film ma presvedčil o Kubrickovej genialite. Tá kamera a hlavne tá hudba k tomu. Mrazivé. Viac zatiaľ nenapíšem. Možno časom. ()

Endavour

"Wendy, I'm home!!" Tuto větu si snad vybavuje každý, který toto mistrovské dílo Stanley Kubricka viděl. Jak jinak, než excelentní výkon mého oblíbeného Jacka Nicholsona vás rozhodně nenechá ani minutu klidnými, aniž by jste se v kině či doma neotočili a nezkontrolovali, zda náhodou za vámi nesedí nějaký šílenec s sekerou a volá vaše jméno. Skvělý hudební doprovod a ještě lepší místo děje v hotelu, ve kterém by jste se ani v nejhorším snu nechtěli octnout. Tento film se nedá více popsat, ten se prostě musí vidět ;-) ()

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

10.05.2020

Mike Flanagan (The Haunting of Hill House) už s adaptacemi knih Stephena Kinga má nemalé zkušenosti. Po Geraldově hře dostal od studia Warner Bros. šanci natočit velkorozpočtové pokračování Osvícení… (viac)

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

29.12.2019

Pokračování Osvícení nabírá další hvězdy

Pokračování Osvícení nabírá další hvězdy

13.11.2018

Herec Jacob Tremblay (Room, Predátor: Evoluce) se přidal k obsazení hororového pokračování Osvícení, Doctor Sleep od režiséra Mika Flanagana (The Haunting of Hill House, Geraldova hra). Film bude… (viac)

Rebecca Ferguson zamíří na Dunu

Rebecca Ferguson zamíří na Dunu